Nakliye sektöründe çığır açan yenilik: Elektrikle çalışan sürücüsüz kamyon!

Uzmanlık alanı taşımacılık olan İsveç şirketi Einride, kara nakliyatı sektöründe çığır açma potansiyeline sahip bir kamyon geliştirdi. İşin güzel yanı bu kamyon hem elektrikle çalışıyor hem de sürücüye ihtiyaç duymuyor!

T-pod adındaki bu “e-kamyon”, standart ebatlara sahip tam 15 palet taşıyabiliyor. Üstelik kamyona toplamda 20 tonluk mal yükleyebiliyorsunuz. Bunların yanı sıra T-pod, tek bir şarjla 200 kilometre kadar yol katedebiliyor. Evet, tüm bunlar önemli özellikler ama belki de kamyonun sağladığı en büyük avantaj sürücüsüz olması, yani anlayacağınız T-pod kendi kendini sürebiliyor. Hatta isterseniz aracı uzaktan kontrol cihazıyla da kontrol edebiliyorsunuz.

Einride şirketi, kamyonu ilk olarak Gothenburg ve Helsingborg şehirleri arasında kullanmayı planlıyor. Planlar kapsamında bu güzergâhta yılda 2.000.000 civarında palet taşınacak ama çevreye neredeyse hiç zarar verilmeyecek, yani emisyon salınımı olmayacak. Bu arada T-pod’un sadece 7 metre uzunluğa sahip olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Fazla uzun olmaması sayesinde T-pod oldukça rahat ve sorunsuz bir şekilde hareket ettiği gibi fazla atık da üretmiyor. Şirket COO’su Filip Lilja, T-pod hakkında şöyle diyor: “Bu aracı geliştirerek nakliye sektöründe çığır açmak istedik. Tır üreten dev şirketler giderek daha da büyük taşıtlar imal ederek verimliliği artırmaya çalışıyorlar ama araçlar ne kadar büyürse çevreye saldıkları emisyonlar da o kadar yükseliyor. Fakat biz olaya çok farklı yaklaşıyoruz, hem uygun maliyetli hem de çevre dostu çözümler üretiyoruz.”

Peki yılların girişimcisi ve eski bir Volvo çalışanı Robert Falc tarafından kurulan Einride’nin hedefleri nedir sizce? Şirket, öncelikle ‘çağın gereksinimlerine ayak uyduramayan’ nakliye sektörünü kısa sürede kökten değiştirmeyi amaçlıyor. Şirket yöneticileri, bu doğrultuda 2020’ye kadar 200 T-pod üretip satmayı planlıyor.

Sürücüsüz kamyonların nasıl çalıştığıyla ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

T-pod güzel bir araç ama hem sürücüsüz hem de elektrikle çalışan başka taşıtlar da var elbette. Mesela geçtiğimiz günlerde yayınladığımız bir haberde T-pod’a benzer şekilde çalışan yük gemilerinden bahsetmiştik. Ayrıca kamyonlara sonradan takılabilen ve şoför ihtiyacını ortadan kaldıran teknoloji hakkında da bir makale yayınlamıştık. Yine de emsallerine rağmen T-pod, hem daha ufak ebatları hem de şimdilik sadece tek bir güzergâhta kullanılacak olması sayesinde bu alanda bir devrim gerçekleştirebilir. Ne dersiniz, sizce T-pod gelecekte nakliye sektörünün parlayan yıldızı olabilir mi?

 

İlginizi çekebilir

3 Boyutlu Baskıyla Üretilen, Elektrikli ve Sürücüsüz Otobüs
Yakın Gelecekte Hayatımıza Girecek Yeni Buluşlar
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir