“Ne Blogu Açmalıyım?” Diyenlere 35 Blog Fikri

Aklınızdaki sağlam iş fikri ile bir blog sayfası açmaya girişmeniz pazar payını, tüketici katılımını, gelir artışını ve yatırım getirisini artıracaktır. Dolayısıyla, blog yazmaya heveslenmeniz son derece doğaldır.

Ancak, blog fikrini hayata geçirmiş pek çok kişinin aklını halen daha şu soru meşgul etmektedir:

Blog sayfamda hangi konulara yer vereceğim?

Yazımızda, aklınızdaki bu soruya cevap bulabilmeniz adına geçmiş blog yazılarından başarısını kanıtlamış ve bu başarıyı her daim sürdüreceğine inandığımız makale, konu ve yaklaşımlardan derlediğimiz bir liste oluşturduk.

Buyurun başlayalım.

 

1- “Nasıl Yapılır?” Yazıları

En son ne zaman elinize bir fincan kahve alıp kendinizi ekmek kızartma makinenizin kullanım kılavuzunu okumaya verdiniz?

Ne o? Öyle bir an hatırlayamadınız mı?

Şaşırmadık, çünkü çoğu insan kullanım kılavuzlarını okumaktan nefret eder.

Peki, insanlar bir şeyleri yapmayı nereden öğrenirler?

Tabi ki Google üzerinden arama yaparak!

Bugün yalnızca bir şeyleri nasıl yapacağımıza ilişkin makalelerle son derece popüler olmayı başarabilirsiniz.

Hem insanların Google’ da ne tür aramalar yaptığını bilseniz,inanın şaşkınlıktan küçük dilinizi yutardınız.

Anlayacağınız, niş kitlenizi bulur, insanların merak duygularını besler ve kendilerine herhangi bir konuya ilişkin bir dizi işlevsel cevap sunabilirseniz, popüler bir blog sayfası oluşturmuş da olursunuz.

Örneğin “Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?”,  “Vücut Nasıl Geliştirilir?” gibi popüler soruları cevaplayan yazılar oluşturabilirsiniz.

 

2-Politika

Politika konusu her seçim döneminde yeniden hatırladığımız popüler bir konudur. Tartışabileceğiniz yerel ya da ulusal bazlı politik içerikleri bulun ve siz de siyasi sohbetlerin bir parçası olun.

Ancak, politikanın bir miktar riskli bir konu olduğunu da unutmayın. İnsanların siyasi konular söz konusu olduğunda kutuplaşmaya meyilli olmaları muhtemeldir, bu nedenle sizi bekleyen tartışma ve anlaşmazlıklara karşı da hazırlıklı olmalısınız.

 

3-Yiyecek

Yiyecekler de tek başına bir blog konusu oluşturabilirler. Bu nedenle, işletmenize ait yenilebilir bir ürünü blog yazılarınız için kullanabilirsiniz. Hatta sevdiğiniz bir yiyeceği dahi blog sayfanızın yıldızı yapabilirsiniz.

Çoğu insan makarnayı sever.

O halde bu konuya ilişkin bir blog sayfası hazırlamaya ne dersiniz?

Üstelik bu, bir iki ay içinde piyasalardan silinip gidecek bir trend de değil, bu yüzden bir an önce işe koyulabilirsiniz.

 

4- Yemek Tarifleri

Blogunuza yönelik ziyaretçi trafiğini artırmak adına yararlanacağınız bir diğer konu başlığı da yemek tarifleridir.

Her daim son trend olmayı başaran, yeni ve çok etkili bir diyet vardır,öyle değil mi? Bu, keşfedilen diyet yöntemlerine paralel olarak her daim yepyeni tariflerin de olacağı anlamına gelir.

 

5- Başlangıç ​​Kılavuzları

Birini herhangi bir şey konusunda ileri düzey bir bilgiye sahip olduğunuz konusunda ikna etmeye çalışmadan önce işe başlangıç kılavuzları oluşturmakla başlayın.

Herkes bir işi yapmaya bir yerlerden başlamalıdır. Başlangıç ​​kılavuzları blog yazarlarının doğal arama trafiği oluşturmada öncelikli olarak başvurdukları yöntemlerden biridir. Kılavuzlar grafik formatında da hazırlanabilirler.

 

6-Kapsamlı Kılavuzlar

Konu uzmanları ise uzmanlık alanlarına ilişkin daima en güvenilir ve en kapsamlı kılavuzların arayışında olurlar.

Ancak kapsamlı kelimesi biraz abartı kaçabilir. Siz yine de aşağıda listeleyeceğimiz alternatif terimleri kullanın deriz:

  • Temel Rehber
  • Tamamlanmış Kılavuz
  • Sansürsüz Rehber
  • ____ İçin İhtiyacınız Olan Tek Rehber

Bilgilendirici bir rehber mi hazırlıyorsunuz? İçeriğinizi istatistiklerle de desteklemelisiniz.

Yalnızca otorite kaynaklı verileri kullanmalı ve bu bilgileri kimden aldığınızı açıkça belirtmelisiniz.

Kılavuzlarınıza bilimsel veriler eklemeniz ve bilgileri sürekli olarak güncellemeniz de okuyucularınıza içeriğinizin yasal olduğuna ilişkin fikir verecektir. Bu sayede, içeriğinizi hiç yoktan var etmediğinizi, araştırmalar için yeterli zamanı ayırdığınızı ve sonrasında ulaştığınız bulgulara dayanarak bu fikirleri oluşturduğunuzu da ispat etmiş olursunuz.

Orijinal bir blog yazısına imza atmak istiyorsanız, hazırlayacağınız gönderide vaka çalışmalarınızı vurgulamayı düşünebilirsiniz.

Bu, doğal aramaların sonucunda oluşacak ziyaretçi trafiğinin yanı sıra,  başka bir site çalışmanızı kullandığında kaynak link olarak gösterilmenizle oluşacak trafiğe kucak açmanızı da sağlayacaktır.

Bir konuda uzmansanız, uzmanlık alanınıza ilişkin kapsamlı bir rehber oluşturmak, popüler bir blog sayfası oluşturmanız için etkili bir yoldur.

 

7- Sık Sorulan Sorular

Sizleri sık sorulan soruları çevrim içi ortamda yanıtlamanızın insanların bu soruları tekrar tekrar sormalarını engellemeyeceği konusunda uyarmakla işe başlayalım.

Yine de sık sorulan sorulara ilişkin blog sayfalarının insanlar için bir kaynak görevi gördüğü gerçeği yadsınamaz. Sık sorulan sorular bölümüne en çok e-ticaret sitelerinde rastlanır, ancak söz konusu blog sayfaları olduğunda genellikle göz ardı edilirler.

Google’ın algoritması sık sorulan sorular vb. popüler pek çok konuyu Bilgi Grafiğinin bir parçası olarak kullanır. Eğer şanslıysanız, sizler de herkesin gıpta ile baktığı bu grafiğin üst sıralarında yer alabilirsiniz.

 

8-Röportajlar

Kendinizi diğer bloglardan ayırıp farkınızı ortaya koymanın en iyi yolu endüstri uzmanlarından edineceğiniz bilgileri kullanmaktır.

Ekibinizdeki veya sektörünüzdeki uzman kişilerle röportajlar ayarlamaya ne dersiniz?

Üstelik işin iyi tarafı röportaj yapmak için görüştüğünüz kişiyle aynı odada bulunmanız gerekmiyor. Takipçi kitlenizin merak edeceği sorulardan oluşan bir liste hazırlayın ve soruları e-posta yoluyla ilgili kişiye gönderin. Sorularınızı Twitter veya başka bir sosyal medya kanalı aracılığıyla da iletebilirsiniz.

 

9- Kişisel Hikayeler

Kişisel hikayeler istediğiniz anahtar kelimeler ya da hashtaglerle doldurabileceğiniz güçlü bir içerik sağlamasa da blog sayfaları için elzem olarak görülürler.

Kişisel öykünüzü blogunuzda paylaşmakla okuyucularınıza işletmeniz/markanızla kişisel boyutlu bir ilişki kurma şansı da tanımış olursunuz.

Bir hikayeyi nasıl anlatacağınızı bilmek ise apayrı bir sanattır. Bu beceriyi öğrendikten sonra blog yazılarınızın kalitesi de artacaktır.

Unutmayın, mükemmel bir hikaye okuyucularınızı hop oturtup hop kaldırmaya yetecektir.

Blogunuzda hikayeye yer verecekseniz, hikaye anlatımının beynimiz üzerindeki etkisini de anlamanız gerekir. Okuyucularınız hikayenize duygusal bir yanıt verdiğinde beyniniz dopamin salgılar. (Beyin fonksiyonlarının çoğu yeterli dopaminin salgılanması ile gerçekleştirilir.) Bu tarz bilgileri kendi yararınıza kullanmayı öğrenmelisiniz. En iyi hikayeler ne hakkında olurlarsa olsunlar, duyguları açığa çıkarmak amacıyla yazılmıştır. Okuyucularınızın blog gönderilerinizi okurken üzgün veya öfkeli hissetmelerini istiyor olabilirsiniz, yazılarınızla onlara sevinç duyguları aşılamayı, onları şaşırtmayı veya içlerini sevgi ile kaplamayı da tercih edebilirsiniz. Seçim sizin.

Duygularınızı okuyucularınıza da yansıttığınız vakit, blog sayfanızın sıkı takipçisi olma ihtimalleri çok daha yüksek olacaktır.

Yani, daha fazla şey okumak için geri gelirler.

Hikayenizin niteliğine bağlı olarak yalnızca meraka dayalı bir ziyaretçi trafiği oluşturma yoluna da gidebilirsiniz. Örneğin,siz de “Bir Kot Pantolonla Nasıl Köpek Balığı Yakaladım” gibi bir blog yazısı görseniz, hikayenin devamını öğrenmek istemez miydiniz?

 

10- Hayır İşleri ve Aktivizm

Desteklediğiniz her türlü hayır işine veya aktivist eylemlere ilişkin blog yazıları da hazırlayabilirsiniz.

Hayır işlerine ilişkin web sitelerine üye olmanız ya da yazılarınızda onlara ilişkin aktivitelere değinmeniz  merhamet vb. insani duyguları açığa çıkarır. Üstelik bu topluluklarda aktif olduğunuzu göstermek okur kitlenizi daha da arttırabilir.  Hatta marka imajınızı etkin hale getirmenize de katkı sağlayabilir.

 

11- Ürün İncelemeleri

Ürün ve hizmetleri mercek altın aldığınız blog yazıları da ziyaretçi trafiği trafik çekmenin bir diğer mükemmel yolunu oluşturur. Ürün incelemeleri, yalnızca ziyaretçi trafiğinizi artıracak güvenilir bir kaynak olmakla kalmaz, aynı zamanda blog sahipleri için sağlam bir gelir akışı da oluştururlar.

Blogunuzu bir gelir kaynağı haline getirmek mi istiyorsanız? O halde ürün yorumlarından yararlanmanız akıllıca bir hamle olacaktır.

Amazon vb. şirketlerle kuracağınız satış ortaklığı aracılığıyla okuyucularınızı ürün sayfalarına yönlendirecek linkler oluşturarak blogunuzu neredeyse tamamen ürün incelemelerinden para kazanabilir duruma getirebilirsiniz. Bu işi olabilecek en güvenilir ve en üst düzey uzmanlıkla hayata geçirmek için niş alanlarla ilgilendiğinizden emin olmalısınız.

Hangi ürünleri inceleyeceğinize karar vermenin birkaç farklı yolu vardır.

Yeni başlayanlar, şirketlerince satılan ürün veya öğeleri inceleyebilirler. Bu yöntemin en büyük engeli ise okuyucularınızın fikrinizin yanlı olacağını bilmeleridir. Sattığınız bir şey hakkında olumsuz bir inceleme yapacak haliniz yok, değil mi?

Blogunuz belirli bir sektöre yönelik ise sektörünüze ilişkin ürünlerin yeni sürümlerini inceleyebilirsiniz. Bu noktada incelemelerinizin ürünle veya sektörünüzle yakından alakalı olduğundan emin olmanız gerekir.

En son iPhone ürünlerini inceleyen bir blog yazısı düşünün. Beş yıl önce piyasaya sürülmüş modelleri mercek altına almanız hiç de mantıklı olmazdı, öyle değil mi?

Belirli bir markaya ilişkin ürünleri düzenli olarak incelemeye karar verirseniz, okuyucularınızın ne bekleyeceklerini bilmeleri adına bir yayın akışı oluşturma yoluna gitmelisiniz.

Ürüne genel bir bakışla işe başlayın, ardından ürünün ne işe yaradığını açıklayın. Sonrasında ise ürün özelliklerine veya diğer teknik ayrıntılara değinebilirsiniz. İncelemenize ürün fiyatlarını veya ürünü nereden satın alabileceğinizi eklemeyi de unutmayın.

İncelemeleriniz ürünün avantajlı ve dezavantajlı yanlarını da kapsayıcı nitelikte olmalıdır. Ürüne bakış açınızı da belirtmeniz gerekir. Örneğin, üründen en çok kimlerin fayda sağlayacağını açıklayacağınız bir blog yazısı da hazırlayabilirsiniz.

 

12- Son Dakika Haberleri

Blog yazılarınızda son dakika haberlerini de tartışabilirsiniz.

Yanlış anlamayın, gerçek haber siteleri ile kıyasıya bir rekabete girişmenizi söylemiyoruz. Yalnızca son olaylar hakkında yazmanız yeterli olacaktır.

Son dakika haberi söz konusu olduğunda zamanlama her şeydir. Bir hikayeyi ilk duyuran kişi olmak her daim en iyi seçenek değildir.

Kimi zaman her şey netlik kazanıncaya kadar hazırlayacağınız içeriği yayınlamamanız en doğrusu olacaktır. Güvenilir olmayan bilgiler yayınlayan biri olmakla ün salmak istemezsiniz, değil mi?

Yayınlayacağınız haber içeriklerinin işletmenizle alakalı olduğundan emin olun.

Diyelim ki bir moda blogu işletiyorsunuz. Teknolojik bir ilerlemeye ilişkin son dakika haberlerinin markanızla uzaktan yakından alakası yoktur, bu yüzden bu konuda yazı yazmaktan kaçınmalısınız.

 

13-Mit Yıkma

Her endüstriye ilişkin gerçekler ve mitler vardır, tam da bu yüzden bilinen mitleri yani namı değer şehir efsanelerini yıkan Mythbusters vb. şovlar son dönemde bir hayli popülerlik kazandılar.

Herkes bu zamana kadar yanlış yaptığı veya yanlış düşündüğü şeylerin doğrusunu öğrenmeyi sever, bu yüzden popüler pek çok blog sahibi bu tarz mitleri yerle bir etmenin peşindedir.

Sektörünüz veya niş pazarınızla ilgili  en yaygın yanılgı veya mitler nelerdir? Bir liste oluşturun, ardından listenizdeki içerikleri okuyucu kitlenizin ilgisini çekecek büyüleyici bir yazı oluşturmak için kullanın.

Yine de iddia ettiklerinizi sağlam bir zemine oturttuğunuza emin olun. Aksi takdirde, okuyucularınız neden bahsettiğinden haberi dahi olmayan birinin yazdığı satırları okuduklarını fark edip ilgilerini tümden kaybederler. Yazılarınızı mümkün olduğunca faydalı ve kullanılabilir bilgileri iletmek amacıyla kullanın.

 

14-Otomasyon

Kurumlar arası işletmeler arasında otomasyon son zamanlarda dillere adeta pelesenk olmuş bir kelime haline gelmiştir, bu nedenle bir şeyi otomatikleştirmenin yollarına ilişkin tüm yayınlar altın değerindedir.

Otomasyon son derece geniş kapsamlı bir konudur. Blogunuza yönelik kayda değer bir ziyaretçi trafiği elde etmek istiyorsanız, otomasyon türlerinden birini seçip onun üzerine çalışmalısınız.

 

15-Sorun Giderme Kılavuzları

Her birimiz karşılaştığımız ilk sorunda internete sarılır, internet üzerinde yayınlanan güvenilir sorun giderme ipuçları arayışı içine girmez miyiz?

Sorun giderme kılavuzları, içerik arayışındaki pek çok kişinin ortadan kaldırmak isteyeceği problemlere yönelik çalışmaları içerir. Bir sorunu çözmek mi istiyorsunuz? O halde blog yazılarınızdan birini tıpkı başarılı bir sorun giderme kılavuzuna benzer bir şekilde hazırlamalısınız.

 

16-Yarışmalar

Blog sayfalarının dikkat çekici hale getirilmesinin bir diğer yolu ise yarışma düzenlemektir.

Yarışmalar bir zamanlar aldatmaca olarak görülüp veya bayağı bir pazarlama yöntemi olarak algılandığından kötü ün salmıştı, ancak bugün kayda değer bir ziyaretçi trafiği sağlayan elverişli bir yöntem olarak sahalara geri dönüyor.

 

17-Tavsiye

Pek çok blog sayfası veya web sitesi, okuyucularına hemen her konuda değerli tavsiyeler sunarak ön plana çıkmayı hedefler. Ne konuda olursa olsun, yaşam tavsiyeleri değerlidir.

 

18- Verimlilik/Üretkenlik İpuçları

İnsanlar her daim bir şeyleri daha hızlı halletmeyi arzular ve bunu gerçekleştirmelerini sağlayacak her türden araç gereç, teknolojik gelişme veya ipucunu kovalarlar. Bu nedenle, verimliliğe ilişkin ipuçları pek çok blog sahibi için sağlam bir gelir kapısı oluşturmuş durumdadır.

Size günlerinizi uzatabileceğinizi ve bu süre içinde çok daha fazla işi bitirebileceğinizi ya da çok daha fazla arama yapabileceğinizi söylesek, ne hissederdiniz?

Heyecanlanacağınıza eminiz. Çünkü zaman önemlidir.

Bu nedenle, zaman kazanma odaklı içeriklere ilgi duymanız son derece mantıklıdır.

Bir sonraki blog yayınınızda ürününüzün veya hizmetinizin verimliliği nasıl artırdığını göstereceğiniz veya hangi verimlilik yöntemlerinin sizin için faydalı olduğunu anlatacağınız içeriklere yer vermelisiniz.

Unutmayın, insanlar pratik bilgilerden oluşan güvenilir içerikleri  kullanmayı da gerektiğinde başkaları ile paylaşmayı da severler.

 

19- Seyahat

Ne kadar güçlü bir iletişim ağına sahip olursanız olun, seyahat her daim internet aramalarının en popüler konu başlıklarından biri olacaktır.

Hepimiz egzotik yerlere ya da yeni diyarlara seyahat etmek isteriz. Bu nedenle, seyahatlerimizi nasıl ucuza getirebileceğimize ilişkin tavsiyeler her daim baş tacımız olacaktır.

Seyahat temalı bir blog içeriği nasıl olabilir?

Hemen örnek verelim. Mevsime bağlı olarak Jamaika’da gezilecek yerlere ilişkin bir blog içeriği hazırlayabilirsiniz. Blog sayfasında Jamaika’ya ilişkin bilgilere sahip bir işletme iseniz, bundan yararlanmaya bakmalısınız. Blogunuzun ziyaretçilerin sık kullandığı bir hedef haline gelmesi için kontrolü elinize alın.

Peki, seyahatle ilgili içeriklerden ne tür işletmeler yararlanabilir?

Hadi ama cevap o kadar da zor değil.

Bugün GoPro gibi bir kamera üreticisi dahi web sitelerinde seyahatlerinde GoPro kullanan gezginlerden elde ettikleri içeriklere yer veriyor.

Seyahat konusuna bir şans verin, ancak bu fikri sakın ola ürün ya da hizmetinizin seyahat konusu ile ne denli uyumlu olduğunu ölçüp tartmadan hayata geçirmeye kalkmayın. Bu uyumu yakaladığınız an kayda değer bir etkileşim elde etmeniz kaçınılmazdır.

 

20-Tarih

Tarih dersleri ile blogunuzu yararlı bilgilerle donatabilirsiniz.

Uzun süredir bu işin içinde olan blog sahipleri genellikle güncel olayların rüzgarına kapılıp gitme eğiliminde olsalar da zaman zaman tarihi konulara değinmeniz tutarlı içerikler oluşturmalarına yardımcı olacaktır.

 

21- Gif ve İnternet Meme’leri

İnsanları eğlendirmeye çalışan Onedio ve Buzfeed  vb. web sitelerini bu kadar popüler yapan yalnızca hazırladıkları mini listeler değildir.

Bu siteler internet emmeleri ve gif’leri  de yaygın olarak kullanırlar.

Gif’ler insanlara video deneyimleri yaşatır ve genellikle içeriklerinde eğlence unsuru da barındırırlar.

 

22-Komik Hikayeler

Mizahın her daim hayatımızda yeri olacaktır.

İnsanları güldüren gönderi veya yayınlar sosyal ağlarda da paylaşılır. Buzzfeed,9GAG ve BoredPanda’nın dünyanın en popüler web siteleri arasında olmasının nedeni budur.

 

23- Ebeveynlik İpuçları

Tıpkı mizah gibi ebeveynlik de hayatın ayrılmaz bir parçasıdır. Dolayısıyla blog sayfanızda ebeveynliğe ilişkin tavsiyelerde bulunduğunuz içerikler paylaşmanız yerinde bir tavır olacaktır.

Blog sahibi annelerin ülke çapında konferansları ve toplantıları var, bu kişiler kitleleri peşinden sürüklüyor ve sürdürülebilir bir endüstri yaratmayı başarıyorlar.

Son dönemde baba olup blog sahibi olanlar da popüler ve onlar da aynı derecede güvenilir birer bilgi kaynağı olarak görülmeye başladılar.

 

24- Yaklaşan Etkinlikler

Blogunuz üzerinden yaklaşmakta olan herhangi bir olay ya da etkinliğin gelişini de duyurabilirsiniz. İsterseniz Olimpiyatlar gibi küresel etkinlikleri, isterseniz de konser veya kitap okuma gibi yerel etkinlikleri paylaşabilirsiniz. Seçiminiz hangisi olursa olsun, etkinlik aramalarının en popüler çevrim içi aramalardan biri olduğu gerçeği değişmez.

 

25-İnternet Yıldızları

İnternetin yıldız isimleri ile birlikte çalışmanız takipçi arttırmanızı sağlar, bu nedenle birçok içerik yaratıcısı rekabetçi ortamda ayakta kalabilmek adına ortaklık kurma yoluna giderler.

O zaman ödev zamanı. Hemen internet fenomeni isimleri araştırmaya başlayın.

 

26- Teknik Destek

Teknoloji hizmetleri, donanım veya yazılım hizmeti sunan şirketler genellikle bloglarında teknik desteğe ilişkin konulara da yer verirler.

Microsoft, Google ve Facebook bu anlamda geniş bir veri tabanına sahiptir ve bu verileri her geçen gün daha da büyümektedirler.

 

27-Hediye Fikirleri

Şu anda blog sayfalarının çoğu harıl harıl tüketicileri tatil sezonunda meslektaşları, arkadaşları ve aileleri için satın alacakları en doğru hediyelere yönlendirecek tatil hediyeleri rehberi hazırlamakla meşguller.

Satış ortaklıkları kaynaklı bağlantılar, bu tarz makaleler üzerinden gelir kaynağı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

 

28- En İyiler

2019’un, 2000’lerin, bu yüzyılın veya tüm zamanların en iyi ……….’sı başlıklı yazıları okumak her daim keyifli olmuştur.

Sektörünüze ilişkin en iyileri derlediğiniz yazılar hazırlamanız okuyucularınızın dikkatini çekmenin en etkili yollarından biridir.

 

29-Okuyucu Yorumlarını Yanıtlayın.

İnsanlar blog yazarlarından tavsiye almayı da severler.

Okuyucu yorumlarına yanıt vermeniz sizi sohbet edilebilir gerçek bir kişi yapar. Üstelik başkalarının sorunları ile ilgilenmek size karşınızdaki kişiyi önemsediğinizi kanıtlama fırsatı sunacaktır.

 

30- Listeler

Yaygın olarak kullanılan bir diğer blog yazısı içeriği ise listelerdir.

Listeleri biz de sıklıkla kullanıyoruz. Hatta şu anda okuduğunuz yazı da bu liste  tarzı içeriklerden biri.

Liste yayınlarının bu kadar popüler olmasını nedenlerinden bir tanesi de okuyucularınızın ne beklemeleri gerektiğini bilmesidir. Bu sayede her şeyi okumak zorunda kalmadan listenin istedikleri kısmına ulaşabilirler.

Hele bir de içerik de net ve düzenli ise bir okuyucu daha ne isteyebilir ki!

Bu netliği sağlamak adına liste gönderilerinin başlıklarını yazma yönteminizi değiştirmelisiniz. Size neden bahsettiğimizi gösterecek birkaç örnek verelim:

  • 21 Adımda Tavuk Pişirme
  • En Sık Tercih Edilen 6 Bisiklet Lastiği
  • 13 Adımda Bütçeli Seyahat Etme

Liste böylece uzayıp gider. Ama olayı kavradınız sanıyoruz.

Liste başlığında yer alan sayının konumunu değiştirmeniz, içeriğinizin eski ya da güncellikten uzak görünmemesini sağlar. Birisi blog gönderinize bakar ve sıralı rakamlardan oluşan alışılmış liste başlıkları ile karşılaşırsa  yazınızı okumakla ilgilenmeyebilir.

Gerektiğinde numaraları da değiştirin. Unutmayın ilk on listeleri popüler olsa da, kimi zaman sıkıcı olabilirler. Öyle ki kimi zaman ondan geriye sayacağınız bir liste çok daha ilgi çekici olabilir.

Yazmaya başlamadan önce yazacağınız konuya ilişkin Google araştırması yapın. Arama sorgusunda rastladığınız tüm listelerden daha uzun bir liste oluşturmaya çalışın. Bu rakiplerinize karşı ciddi bir avantaj elde etmenizi sağlayacaktır.

 

31- Bilgi Grafikleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi blog gönderilerinizi görsel içeriklerle zenginleştirmelisiniz.

Ancak neredeyse tamamıyla bilgi grafiklerinden oluşan gönderiler ile bu stratejiyi bir sonraki seviyeye taşımanız da mümkündür.

Muhtemelen elinizin altında içinde bulunduğunuz niş ve sanayi hakkında pek çok veri ve istatistik mevcut. Bunlar içinden blog yayınınız ile en alakalı olanları seçin ve blogunuzda paylaşmak için göz alıcı bir bilgi grafiği oluşturmada kullanın.

Farklı blog sayfaları da her daim blog yayınlarını geliştirmeye yardımcı olacak yeni içeriklerin peşindedirler. Konu ile alakalı, doğru ve görsel olarak çekici bilgi grafikleri oluşturabilirseniz, grafikleriniz farklı blog gönderilerinde de kullanılacaktır. Sonuç olarak, ürettiğiniz içerik nedeniyle kaynak gösterilirsiniz.

Bilgi grafiklerinizi diğer sitelerde gören kullanıcılar, sizin web sitenize ait linki tıklama eğiliminde olabilir. Ayrıca, bu bağlantılar SEO sıralamanızı da geliştirecektir.

Gerekirse, sizin için içerik oluşturmak üzere birini işe almayı deneyin. Bir sonraki blog gönderinize bu bilgi grafiklerini de ekleyin ve ardından gövde metninizde konuya ilişkin gerçekler ve istatistikler hakkında yorum yapın. İnsanların içeriğinizi kolaylıkla paylaşmasını sağlamak adına bağlantı linkleri eklemeyi de unutmayın.

 

32-Fitness

Kabul edelim, dışarıda (kendim de dahil) bir sabah uykusundan güçlü kaslara sahip olarak uyanacağını hayal eden pek çok insan var. Bu yüzden bu yolda size yardımcı olup hedefe daha kolay ulaşmanızı sağlayacak yeni yöntemler her daim var olacaktır. Fit bir vücuda sahip olmaya ilişkin konu başlıkları asla tükenmez.

Bilim yeni şeyler keşfetmeye devam ettiği sürece, konuşulacak daha çok şey olacaktır – paylaşılabilir blog yayınları için mükemmel bir yem değil mi?

Fitness temalı blog yayınları gelmiş geçmiş en çok paylaşılan web içerik türlerinden biri olmuştur.

Hem zaten kim daha sağlıklı olmak istemez ki? Sağlık, 2015 yılında da popüler bir konuydu, şimdi de öyle. Bugün en çok okunan makalelerin çoğu yine sağlıkla ilgilidir. Bu makalelerdeki viral unsur ise içeriklerinde saklıdır: sağlık, diyet ve fitness ipuçları.

Örneğin Buzzfeed web sitesi eğlence unsurunun yanı sıra paylaşılabilir içerik uzmanı da olan bir site ve sosyal ortamda paylaşılan fitness içerikleri konusunda açık ara lider konumda. Öyle ki “Buzzfeed fitness” kelimeleri ile yaptığınız hızlı bir arama 800.000’den fazla sonuç üretiyor:

Dahası bunların her biri milyonlarca kez paylaşılmış.

Anlayacağınız, sektörünüze bağlı olarak değişse de fitness hakkında blog yazıları yazmanız büyük olasılıkla iyi sonuçlar verecektir.

O halde Google üzerinden en iyi fitness bloglarını aratmakla işe başlayın ve fitness endüstrisinin hangi konulara odaklandığını öğrenmek için onlardan yararlanın. Sonrasında bu konuya değindiğiniz bir yazı yazın, yazdıklarınızı işinizle ilişkilendirin, hepsi bu kadar.

Basit, değil mi?

 

33-Para ve Finans

Tartışmasız en başarılı blog konularından biri de para ve finanstır.

İnternet dünyası; gelir durumunu düzeltmek, borçlarından kurtulmak, gelecek için plan yapmak vb. işleri halletmenin yollarına arayan bir sürü insanla doludur.

Para konuları sosyal paylaşımın yoğun olacağı bir alandır.

Bu nedenle blog yazısı hazırlamanız için harika bir konu başlığı oluşturur ve ürününüzün veya hizmetinizin sağladığı finansal faydaları vurgulamak için bir o kadar mükemmel bir fırsat sunar. Bu, ayrıntıdan ve ağır ekonomik terimlerin uzağında bir ekonomi piyasa hizmeti sunacağınız anlamına gelir.

 

34-Sırlarınızı paylaşın.

Hayır, elbette ki tüm kirli çamaşırlarınızı ortaya dökmenizi istemiyoruz. Daha çok iş uygulamalarınız ve süreçleriniz hakkında ilk ağızdan bilgi vererek okuyucu kitlenizle daha derin bir bağ kurmanızdan bahsediyoruz.

Her şey şeffaflık ve özgünlükle alakalıdır ve bu iki öğe okuyucularınız arasında dahi olabilecek en güçlü şekilde yankı bulacaktır. İnsanlar, özel bir bilginin paylaşıldığı özel kişiler olduklarına inanmaktan hoşlanırlar.

Bunu olabildiğince sık yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Belki de perdeleri indirmenin ve sırlarınızı bir blog yayını üzerinden paylaşmanın zamanı gelmiştir..

 

35- Seri veya Rutin Oluşturma

Bazı konular o kadar geniş kapsamlıdır ki, uzun da olsa tek bir yazıda her şeyi anlatabilmeniz mümkün olmaz.  Bu durumda bu konuyu okuyucularınızın ilgisini taze tutacak bir seri halinde yayınlamayı düşünebilirsiniz.-her birinin sonunda heyecan verici bir unsura yer verip arkası yarın serileri oluşturabilirsiniz.

Blogunuz için haftalık veya aylık rutinler de oluşturabilirsiniz. Örneğin, pazartesileri nişinize ilişkin yeni gelişmelere değinebilir veya her ay yeni bir ürün veya hizmeti tanıtabilirsiniz.

 

36- Müşteri Başarı Öykülerinizi Paylaşın.

Şanslıysanız, memnun müşteriler bu memnuniyetlerini ifade etmek için sizinle iletişime geçecektir. Böylesi bir durumla karşı karşıya kalırsanız, söz konusu müşterilere yorumlarını blog yayınınızda kullanıp kullanamayacağınızı sorun.

Bu tarz yazılarda işe müşterinin karşılaştığı sorunu tanımlamakla başlayın. Kullandıkları ürünü veya hizmeti tanıtın, ardından bu ürünler sayesinde sorunlarını nasıl çözebildiklerine açıklık getirin. Blog yazınıza müşterinizden gelen yorumları eklemeyi unutmayın. Bu sayede etkileşimli ve ilgi çekici bir içeriğe imza atmış olursunuz.

 

Sonuç

Popüler konular gelip geçicidir.

Bugün bir konuya bel bağlar, yarın ise o konunun bir balon misali söndüğüne şahit olursunuz. Blog yazarlığının gelgitli ancak heyecan verici yanı da budur. Her daim böylesi gelgitlerle başa çıkar, ziyaretçi trafiğinizi düzenler ve yola devam edersiniz.

Yukarıda listelenen konular, teknikler ve taktikler sizi dünyanın en popüler blog yazarı yapmak konusunda son derece etkilidir.

Belki de ihtiyacınız olan tüm ziyaretçi trafiğine çoktan sahipsiniz. Belki istediğiniz takipçi kitlesine de sahipsiniz. Belki de halinizden gayet memnunsunuzdur, kim bilir.

Ancak bir nebze de olsa gelişme kaydetmek istiyorsanız, bunlardan birkaçını denemekten zarar gelmez diye düşünüyoruz.

 

İlginizi çekebilir

İnternetten Para Kazanmak İstiyorum!
Hızlı Para Kazanma Yolları
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir