Neden Arsaya Yatırım Yapmalısınız?

Aerial view of land and positioning point area.

Boş arazi dünyada en çok gözardı edilen ve yanlış anlaşılan yatırımdır.

Ne zaman arsa yatırımı yaptığı söylesem insanlar boş gözlerle bana bakarlar. Çünkü genel kanıya göre arazi yatırımı yapmak anlamsızdır. Bunun sebepleri olarak da gelir kaynağı olmamaları, hiçbir işe yaramamaları ve sıkıcı yatırımlar olmaları gösterilir.

Bu talihsiz bir yanlış anlamadır çünkü gerçek şu ki, boş araziler ciddi nakit akışı sağlayabilir ve dünyadaki en iyi yatırım aracıdır.


Arsa Yatırımı İçin 10 Sebep

Sahip olduğum arazinin hiçbir şey yapmadan orada durmasına bayılıyorum.

Doğru araziyi doğru fiyata almanın basitliği ve sorunsuzluğu karşısında, diğer yatırım araçlarının olası sorunları oldukça can sıkıcıdır. Eğer boş bir arazinin değerli bir yatırım olduğunu gözardı ettiyseniz, vaktinizi ayırıp bu konuda bilgi sahibi olmanızı öneririm.

Şehrin bittiği yerden toprak alın. Bir gün orası şehir merkezi olacak. – Donald Trump


1- Boş Bir Arazi İçin Hiçbir şey Yapmanıza Gerek Yok

İnşaatı ya da yenilemeyi unutun. Bir arazi sahibi olduğunuza bilmeniz ya da yapmanız gereken hiçbir şey yoktur. Tek bilmeniz gereken, sahip olduğum mülk, isteklerimi karşılıyor mu, karşılamıyor mu?

Bir başkası bu araziyi en iyi şekilde kullanılyorsa, her şey yolunda demektir.


2- Yatırım Olarak Arazi

Kiracılarla uğraşmaktan bıktınız mı? Evin binbir türlü sorununu çözmekle uğraşmaktan yoruldunuz mu? Boş araziler bu sorunların hiçbirini ihtiva etmez. Satın aldıktan sonra orada durur ve hiç sorun çıkarmaz.


3- Arazi Sahipleri Satmaya Meyillidir

Sahip olunan emlak içerisinde ya da yakınlarında kimse yaşamıyorsa, insanlar için orayı satmak daha kolay gibi gelir çünkü ortada duygusal bir bağ olmaz. Bu insanlar, herhangi bir gelir getirmediği ya da orada yaşamak gibi bir niyetleri olmadığı için, arazilerini ucuza satarlar. Bu insanlardan oldukça uygun fiyata arazi alma imkanınız bulunuyor.


4- Araziye Yatırımda Rekabet Düşüktür

Diğer taşınmazlara nazaran, arazi konusunda rekabet oldukça azdır. Diğer yatırımcıların çoğu evler ya da dükkanlar ile uğraşır, çünkü diğerleri de bunu yapar. Çoğu yatırımcı arsanın getirebileceklerini düşünmez ve bu da sizin işinize gelir.


5- Arazi Yatırımı Kişisel Kalabilir

Boş bir arazi almak nispeten daha kolay olduğu için, yatırımcı kendi kararını verip kendi başına hareket edebilir ve bankalarla ya da kredilerle uğraşmak zorunda kalmaz.


6- Bu Alanda Uzmanlaştıkça Uzaktan Arazi Alıp Satabilirsiniz

Birkaç yıl önce alıp sattığım bir arazi için aylarca uğraştım fakat bahsi geçen araziyi bir kez bile görmedim. Tüm bunları uzaktan halledebilirim çünkü boş bir arazi gerçekten boş olduğundan, denetimler de kısa sürede kolayca halledilebilir. Eğer siz de araştırmanızı iyi yaparsanız gidip görmenize gerek kalmadan da bir arazi satın alabilirsiniz.


7- Satış Finansmanı ile Gelir Elde Etme

Bankalardan arazi almak için kredi çekmenin zorluğu göz önüne alındığında, satacağınız arsa için taksitle ödeme alabilir ve fiyatı buna uygun olarak yükseltebilirsiniz. Bu da size kira getirisine benzer bir kazanç sağlarken, ev sahiplerinin yaşadığı sorunlardan da uzak kalmanıza imkan verir.


8- Uzun Vadede Ucuz Bir Yatırım

Bir arazi aldığınızda aylık ödeme, fatura ya da gelir vergisi gibi kalemlerden muaf olursunuz. Eğer paranızla uzun vadeli ve sorunsuz bir yatırım yapmak isterseniz, arazi yatırımı bu iş için biçilmiş kaftandır.


9- Arazi Yatırımı Rahatlık Verir

Arazi sahibi olmak uzun süreli güvenilir ve değer kaybetmeyen bir yatırım çeşididir. Ortada bozulacak, kırılıp dökülecek hiçbir şey yoktur. Tüm bu faydaları bir de oldukça uygun fiyata aldığınızda, daha iyi bir seçenek bulmak imkansız gibi.


10- Yeni Arazi Ortaya Çıkmıyor

Kimse böyle düşünmüyor ama, arazi yani toprak sınırlı olan kıymetli bir varlıktır. Özellikle gelişmekte olan bölgelerde yapılan arsa yatırımları, herkesin imrenmesine neden olacak bir yatırım türüdür. Borsa, fon ve benzeri yatırımların uygun şartlarda mantıklı olması gibi, arazi yatırımı da mantıklıdır. Eğer doğru seçilmiş bir araziyi uzun süre elinizde tutma gibi bir niyetiniz varsa, bu seçenek diğer birçok emeklilik planından daha kârlı olacaktır.


Arazi Yatırımı Büyük Bir Fırsattır

Açık konuşmak gerekirse, arazi yatırımı en güçlü strateji olarak duruyor. Bugüne kadar alıp sattığımı yüzlerce araziden büyük gelirler elde ettim. Fakat bu yatırıma ciddi bir şekilde eğilmeyecekseniz ya da gerçek bir iş gibi görmeyecekseniz, bu yönde adım atmanızı tavsiye etmem. Eğer kararlıysanız ve hazırsanız, arazi yatırımı en iyi seçenektir.İlginizi çekebilir

Yatırım Nedir? Nasıl Yapılır?

Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır?

Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir