Neden Kendinizi Kovmalısınız?

Kulağa garip gelebilir ama inanın bana sizi daha iyi bir iş insanı haline getirebilir.

“Kovuldunuz.”

Her küçük işletme sahibinin ya da girişimcinin dudağından illa ki bu söz çıkmıştır ya da çıkacaktır. Ama peki bunu hiç kendinize söylediniz mi? Cevabınız “hayır”sa rahatlığa çok alışmışsınız demektir. Ciddiyim. Silkelenme zamanınız gelmiş de geçiyor.

Rahat sandalyenizden kalkın, aynanız karşısına geçin ve benimle birlikte tekrar edin: “Kovuldunuz.” İstediğiniz ses tonuyla söyleyebilirsiniz. Daha daz fazla etki yaratmak istiyorsanız televizyon programları yapması gerekirken başkan olmuş bir dünya liderinin ses tonuyla konuşabilirsiniz. Kulağa yeterince korkutucu geldi mi?

Kendinizi silkelediğiniz bu tecrübeden çıkarabileceğiniz dersleri düşünün. Bu kelimeyi yüksek sesle söylediğinize göre şimdi nasıl hareket etmek istiyorsunuz, başarılı olmak için bakış açınızı hangi yönde değiştirmelisiniz? Bu süreçte nasıl hareket edeceksiniz ve neleri farklı şekilde yapacaksınız?

Burada senaryoyu siz yazıyorsunuz, o yüzden hikayenize görkemli bir son verdiğinizden emin olun. Hikayenizin içinde pek çok engel olsun ve yolunuza devam ederken korkuyu iliklerinize kadar hissedin. Sonuçta hedefinize ulaşmak için engellerin üstesinden gelmedikçe görkemli bir sona nasıl ulaşabilirsiniz ki? Bunların hepsi bizi büyütecek derslerdir, o yüzden ya onlara teslim olabilir ve engellere çarpabiliriz ya da bu engelleri aşıp lider olarak kendimizi geliştirebiliriz.

O yüzden iyice düşünün, aklınızdakileri yazıya dökün, engelleri, korkuları, avantajları, dezavantajları hepsini not edin. Kendinizi kovdunuz (her ne kadar kağıt üstünde olsa da) ve yolunuza devam ediyorsunuz. Şimdi düşünün, ne yapmak istiyorsunuz?

Birden fazla kez kendimi kovmuş bir işletme sahibi olarak buna henüz kırılmayan bir şeyi onarmak adını verdim. Köşeye sıkışmışken gelecekte karşılaşabileceğiniz engelleri kolay bir şekilde atlatamazsınız. Ancak pek çok girişimci rahata kavuştuktan sonra bu hataya düşüyor.

Google’ın kurucu ortağı Larry Page, “Şirketlerin çoğu zamanla başarılı olmuyor. Hangi noktayı kaçırıyorlar? Genellikle geleceği yanlış yorumluyorlar.” demişti. Aynı yaklaşımı gerçekten ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüz zamanlard kendinizi kovarken uygulamaya çalışın. Bu adımlar oldukça basit olduğu gibi aynı zamanda da işe de yarıyor:

 

1.Rahatsızlığı kabullenin

Kendinizi silkelemenin kağıt üzerinde olsa bile yıkıcı etkileri olabilir. Ancak içinizde bir şeyleri harekete geçirebilir ve rahatsızlığı kendinize meydan okumak için kullanabilirsiniz. Girişimci ve işletme sahipleri olarak genellikle engellerle dolu bir yolda yürürüz. Olaya farklı açılardan bakmaya ve engelleri fırsata çevirmeye çalışın. Konfor alanınızdan çıkın ve bunun size hissettirdiklerini sevmeye çalışın.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Bozup Risk Alabilmeniz için Denemeniz Gereken 10 Yol

 

2.Gönül rahatlığına kapılmayın

İster çalışırken ister projeniz üzerinizde var gücünüzle çalışırken gönül rahatlığı sonunuz olabilir, vasatlığa ve işlerinizin yavaşlamasına yol açabilir. Onun için aktif olun, dünyanızı ters düz edin, kendiniz için yapın. Rutininizi bozmaktan çekinmeyin. Yapacağınız değişiklikler hiç ummayacağınız kapıları açabilir.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Kaçırmasına Rağmen Sizi Daha Başarılı Yapacak 10 Şey

 

3.Devamlı inovasyon

Siz bu makaleyi okurken bile iletişim kurma ve iş yapma şeklimizi etkileyecek yeni teknolojiler üretilmeye devam ediyor. Gerçekten. Rekabetin dışında kalmamak için inovasyonun gerisinde kalmamalısınız. Modası geçmiş yöntemleri modern süreçlerle değiştirerek herkesin önüne geçebilmek için kendinizi zorlayın. İlhamınızı başka sektörlerde arayın.

Mutlaka okuyun: İşletmenizi Kurarken veya Büyütürken İnovasyondan Nasıl Faydalanabilirsiniz?

 

4.Yaşam boyu öğrenci olmak

“Her zaman bir şeyler öğrenin.” demek kolaydır ama aynı zamanda yeni bir şey öğrenebilmek için yeterince mütevazı da olmalısınız. İşten kovulmak (kendini kendinizi kovmak bile) size anında mütevazılığı öğreten bir şeydir, neyin işe yaradığını neyin yaramadığını ve nerede değişiklik yapmanız gerektiğini size net bir şekilde gösterir. Egonuzun mütevazılığınızın önüne geçmesine izin vermeyin. Yardım isteyin, herkesten tavsiye isteyin ve kariyerinizin sonuna kadar aynı şekilde davranın.

Mutlaka okuyun: İyi Liderliğin Düşmanı: Ego

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenme Nedir?

 

5.Espri anlayışına sahip olmak

Şunu kabul edelim: İş sahibi olmak çoğu zaman midenize ağrılar saplanmasına neden olabilecek kadar zor ve stresli bir şeydir. O yüzden mümkün olduğunca gülün ve stresi olabildiğince azaltmaya çalışın. Bu sağlığınıza iyi geldiği gibi aynı zamanda da yaratıcılığınızı artıracaktır çünkü espri anlayışı, dünyayı değiştirecek büyük ve çılgın fikirlerin ortaya çıkmasını sağlar.

Sonuç olarak kendi kendinizi kovmak sizin bir adım önde olmanızı ve bizi engelleyen sorunların oluşmasını değil de yaratıcılığımızı ve inovasyon becerilerimizin bir adım öne çıkarır. Kısaca özetlemek gerekirse Ferrarinizin arızalanan motorunu şimdi mi tamir ettirmek istersiniz yoksa motorunuz patlayana kadar beklemeyi mi tercih edersiniz? Siz seçin.

Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir