Dünyadan Farklı İş Fikirleri

Bugünlerde herkes kolay para kazanma peşinde. Ancak çoğu kişi bir işe girip çalışmak gibi klasik yolları denemek istemiyor. Bunun yerine alışılmadık yeni iş fikirleri ile kendi işini kurmak istiyor.

Kabul edelim ki bu o kadar da kolay değil. Karşılaştığınız girişimlerin %5’ini bile hatırlayamadığınıza bahse girebiliriz. Ancak iş fikriniz size ne kadar saçma gelse de bu karlı bir iş olmayacağı anlamına gelmez.

Başka insanların saçma ve gereksiz bulduğu bir şeyin peşinde koşmak cesaret ister. Ama bu “saçma” şeylerin peşinden giden insanlar bunları görmezden gelmeye alışıktırlar, sadece kendi içgüdüleriyle hareket ederler. Ve evet, şu anda bu insanların hepsi birer milyoner!

Aşağıdaki listede göreceğiniz gibi Noel Baba kılığıyla çocuklara yeni yıl kartpostalı gönderen şirket, insanların küllerini kullanarak bir nevi sualtı mezarlığı yaratan başka bir girişim gibi birçok farklı iş fikri mevcut. Ne kadar saçma görünseler de bu iş fikirlerinin sahipleri bu işler sayesinde şahane paralar kazanıyorlar.

 

Sahibini Zengin Yapan Farklı İş Fikirleri

1- Köpek Gözlükleri

kopekler-icin-gozluk

Birçok kişi bu kadar salakça bir fikrin nasıl kazanç sağladığı konusunda hala şaşkın, milyon dolarlara değinmiyoruz bile. Doggles piyasaya sunulduğunda dünyanın en işe yaramaz icatlarından biri olarak görüldü. Ancak dünyanın dört bir yanından ilgi görmeyi başardı. Kaliforniylalı bir çift, köpeklerinin frizbi oynarken gözlerinin kamaştığını fark ettiler ve bu fikri ortaya koydular. Köpekleri Midknight için yaptıkları birkaç gözlük birçok insanın sempatisini kazandı. Bu insanlar da bu gözlüklerden almak istediklerini belirttiler.

İş fikri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

2- Evcil Hayvan Taşı

evcil-kaya

Başlangıçta kimse böyle bir ürünün piyasada satılabileceğini düşünmemişti. Fikir, Gary Dahl bir barda arkadaşıyla sohbet ederken evde hayvan beslemenin zorlukları hakkında konuşurken ortaya çıkmış. Gary sonra hayvan yerine taşlara sahip olsaydık onların ilgi istemeyeceklerini düşünmüş. Tüm arkadaşları geceboyu onunla dalga geçmişler. Sonra Gary eve dönüp bu fikir üstünde çalışmaya başlamış. Birkaç ay sonra üzerindeki hayvan figürleri olan taşlar her yere yayılmaya başlamış. İçinde bir adet taş ve nasıl bakılacağını açıklayan bir kılavuz bulunan kutuyu satışa çıkarmış. İş açısından, ürün son derece orijinal. Çünkü üretim maliyeti yalnızca birkaç dolar. Satış fiyatı ise 4 dolar. Gary sadece bir yılda 1.5 milyon tane taş satmış. İnsanların hevesi geçmesine rağmen hala PetRock.com adresinden sipariş verebiliyorsunuz.

İş fikri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

3- Scrub Daddy

scrub-daddy

Vizyona sahip genç girişimcilerin dünyanın en büyük iş adamlarına iş fikirlerini anlattıkları dünyaca ünlü Shark Tank programını çoğu kişi bilir. Genç girişimci Aaron Krause program katılmadan önce Scrub Daddy pek iyi bir performans sergilemiyordu. O zamanlarda kimse sünger satarak milyonlar kazanılabileceğine inanmıyordu. Ancak bildiğimiz süngeri daha dayanıklı hale getirip şeklini değiştirdi ve üzerine gülen bir yüz ifadesi koydu. Sonra bir iş kadınının Aaron ile temasa geçmesi sonucu 12 ay içinde 15 milyon dolarlık satış yapıldı. Bulaşık süngerine yeni bir şekil vererek bu kadar servet kazanılabileceğini kim akıl edebilirdi?

 

4- Noel Baba Posta Hizmeti

santa-mail

2002’den beri 10 dolar karşılığında çocuklarınıza Noel Baba’dan özel olarak yazılmış mektup gönderebiliyorsunuz. Çok basit ve salakça gelebilir ancak 12 yılda yaklaşık 3.5 milyon dolar kazanç sağlanan bir işten bahsediyoruz. SantaMail.org üzerinden yönetilen iş 14 farklı Noel mektubuna sahip. İngilizce olan bu mektupların yanında 6 çeşit de İspanyolca mektup bulunuyor.

 

5- Ölümsüz Mercan

olumsuz-mercan

80’lerde iki üniversite öğrencisi tatil için Florida’ya gittiler. Dalış tutkunu bu iki arkadaş resiflerin ne kadar zarar gördüğünü fark etti. Bu konuyla ilgili bir şey yapmaları gerektiğini düşündüler. Ortaya koydukları fikir, mercan topundan başka bir şey değildi. Yani yapay sualtı ortamı da denebilir. Ancak bu öğrencilerden birinin kayınbabası bu fikirden çok etkilendi. Öldükten sonra küllerinin bu mercan toplarına konmasını istedi ve bir tür mezar halini aldılar. Sonuç olarak bu iş ortaya çıktı. İkili her yıl yarım milyon dolar kazanıyor.

 

6- Koosh Topu

zengin-eden-fikirler2

Koosg topları 80’ler ve 90’lardaki kadar popüler olmayabilir, ancak hala dünyanın dört bir yanında bulabilirsiniz onları. Bu oyuncağın ardındaki hikaye çok basit ve saçma olarak değerlendiriliyor, ancak basit olarak plastik bir top var ve topun etrafında da yine plastik çıkıntılar var. Bu ürünün fikir babası Scott Stillinger, çocukların kolaylıkla yakalayabileceği bir top üretmek istediğini ifade ediyor. Ürünü tasarlamak çok zamanını almamış. Çocukların bu oyuncağı çok sevmesi nedeniyle birkaç yıl içinde o da milyoner olmuş.

 

7- Chia Heykelciği

zengin-eden-fikirler3

Chia ev hayvanları 1977’de üretilmelerine rağmen hala çok popüler. Chia bitkisinin filizlenmesi için kullanılan bu heykelcikler, büyüyen bitkinin içinde kalıyor. Sonunda bitkinin yaprakları, heykelciğin kürkü gibi bir görünüm kazanıyor. Her yıl yarım milyon satılan bu heykelcikleri şimdilerde sadece tatil dönemlerinde görebiliyorsunuz.

 

8- Milyon Dolarlık Anasayfa

million-dolarlik-sayfa

The Million Dollar Homepage 2005’te kurulmuş olmasına rağmen hakkında sürekli konuşulan bir internet fenomeni. İngiltere’den Alex Tew, 1 milyon pikselden oluşan bir internet sitesi kuruyor ve 10×10 piksellik bir alana reklam alıyor. Piksel başı 1 dolar alan Alex, bu yolla 2006’nın ocak ayında ilk bir milyon dolarını kazandı. O zamandan bu zamana aynı etkiyi yaratmak peşinde olan birçok kopya çıktı. Ancak Alex’in de dediği gibi bu yalnızca bir kere olabilen bir şeydi, oldu ve bitti.

 

9- Fırına Atılıp Isıtılabilen Yastık

mikro-dalga-yastik

2002 yılında Kim Lavine isimli kadın girişimci, mikrodalga fırında ısıtılabilen Wuvit adında bir yastık üretti ve ailesinin tüm finansal durumunu değiştirdi. Bu fikri denemek isterken eşi işten ayrıldı ve hiçbir gelirleri yoktu. Ancak mikrodalga yastıklar sayesinde 2 ay içinde 250.000 dolar kazanmayı başardı. Kim, servetinin görece basit ve alışılmadık bir yöntemle kazansa da en büyük kadın girişimcilerden biri olarak gösteriliyor. Hatta girişimcilikle ilgili iki kitabın da yazarı.

 

10- iFart Uygulaması

Günümüzde her şeyin uygulaması var biliyorsunuz. iFart adlı uygulamanın yaratıcısı da “Neden gaz çıkarma sesi için de bir uygulama olmasın ki?” düşüncesiyle yola çıkmış ve belli ki parayı kırmış.

 

11-Patatesin üzerinde mesaj gönderen şirket: Potato Parcel

Hiç birine patatesin üzerinde mesaj göndermek istediniz mi? Potato Parcel adlı şirketin kurucusu istemiş olacak ki bunun için bir şirket kurmuş. Evet yanlış duymadınız, Potato Parcel’ın sattığı tek ürün patatese oyularak yazılan mesajlar.

Mutlaka okuyun: İnsanlara patates göndererek ayda 10,000 dolar kazanan girişimci!

 

12-Sahte lades kemiği

Müjde! Artık vegan ve vejetaryenler de gönül rahatlığıyla lades tutuşabilecek.

 

13- Tavuk kiralama hizmeti

Tavuk kiralamanızı sağlayan bir hizmet olduğu hiç aklınıza gelir miydi? Bu hizmetin amacı, insanların kent çiftçiliğiyle ilgilenmesini sağlamak. Onlar size birkaç tavuk ve bir kümes gönderiyor, siz de tavuk bakmanın size göre olup olmadığını deneyimleme fırsatı buluyorsunuz. İlk kez tavuk sahibi olanlar için büyük bir kolaylık da sağlıyorlar. Tavuklara kışın sizin yerinize bakıp baharda geri veriyorlar. Böylece işin yükünü üzerinizden alıyorlar.

Mutlaka okuyun: İlginç İş Fikri: Tavuk kiralama hizmeti

 

14-Cennetten yer ayırtın

Cennete inanmıyorsanız bile bu web sitesi sadece 15 Dolar karşılığında cennetten yer ayırtmanızı sağlıyor. Rezervasyonunuz için bir sertifika, kimlik kartı ve bir rehber alıyorsunuz. Paranızı geri alma garantisi de veren hizmet “Eğer herhangi bir sebeple Cennet’e giremezseniz hiçbir soru sormadan paranızı iade ediyoruz.” diyor.

 

15- Sarılan yastık

Zaman zaman herkes yalnızlık çeker. Özellikle de geceleri, yataktayken, uykuya dalmadan hemen önce hayatımızla ilgili seçimleri sorgulamaya başlarız. Bazen hepimiz “Ah tam da şu an sarılabileceğim biri olsaydı…” diye düşünürüz. İşte fotoğrafta gördüğünüz ürün böyle anlar düşünülerek tasarlanmış.

 

16-Snuggie

Eğer battaniyeye sarınmaya üşeniyorsanız ihtiyacınız olan şey bir Snuggie olabilir. Snuggie, kolları olan bir battaniye veya tersten giyilen bir sabahlık olarak tanımlanabilir. Fikir olarak kulağa gülünç gelse de Snuggie’ler ilk çıktığı zaman epeyce popüler olmuştu.

 

17-Yüz battaniyesi

Bu seferki ise yüz battaniyesi. Bu battaniye ile yüzünüzü sıcak tutarken nefes alamama sorunu da yaşamıyorsunuz. Reklamda biraz alaycı bir tavır takınılmış olsa da bu gerçekten satın alabileceğiniz bir ürün.

 

18-Pivot Planet

Bu şirkete para ödeyerek başka bir iş deneme imkanı bulabilirsiniz.

 

19-Smash Shack

Bazen hepimiz bir şeyleri kırıp parçalamak isteyecek kadar sinirleniriz. Smash Shack, böyle hissettiğiniz anlarda gidip tabak, cam vb. kırıp stres atabileceğiniz bir yer.

 

20-Karanlıkta parlayan tuvalet kağıdı

Birisi karanlıkta parlayan tuvalet kağıdı tasarladı. Ürünün başarı getirip getirmediği ise muamma.

Mutlaka okuyun: Karanlıkta parlayan klozet kapağı

 

21-Nükleer Enerji Laboratuvarı Oyuncağı

Görünen o ki 1960’lı yıllarda çocuklara o kadar da değer verilmiyormuş. Bugün evlerde sıkça karşılaştığımız yuvarlak kenarlı mobilyaların aksine aileler “çocuğun bir gözüne bir şey olursa diğer gözü var nasıl olsa” yaklaşımını benimsiyordu. İşte bu yüzden içinde potasyum nitrat (ateşli silahlarda kullanılır), nitrik asit (roket yakıtında kullanılır) ve sülfürik asit gibi gerçek kimyasallar barındıran Kimya Setleri dükkanlarda yerini alıp insanlar tarafından kapışıldı. Ancak birkaç yıl sonra bu maddelerden bazılarının kanserojen olduğu kanıtlanınca ürün hemen piyasadan kaldırıldı.

 

22- Ayı Satarak Milyoner Olan Adam

Birleşmiş Milletlerin 1967’de yayımlamış olduğu uzay mülkleri hakkındaki belgede şöyle yazıyordu:

Ay ve diğer uzay cisimleri, ülkelerin hiçbiri tarafından sahiplenilemez ve üzerinde hak iddia edilemez.

Araba satıcısı olan Hope isimli girişimci burada çok kurnaz bir açık gördü. Yasada kişilerin hak iddia edemeyeceği yazmıyordu. O da bunun üzerinde ayı sahiplendiğini gösteren bir belge hazırlayıp ayı parsel parsel satmaya başladı. Olaylar daha sonra çok daha ilginç bir hal aldı.

Mutlaka okuyun: Ayı Satarak Milyonlar Kazanan Adam

 

İlginizi çekebilir

Girişimcilere Özel Kar Marjı Yüksek İş Fikirleri

Başarı Kazanmış En İlginç İş Fikirleri

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir