Öğrenmeyi Asla Bırakmamanız İçin 4 Sebep

Kendini geliştirmek, hayatı dolu bir şekilde yaşamanın ve başarılı bir kariyere sahip olmanın anahtarıdır.

Hayatın en güzel yanlarından biri öğrenmeyi asla bırakmak zorunda olmayışımızdır. Her zaman öğrenebileceğimiz yeni beceriler ve edinebileceğimiz yeni teknikler vardır. Dünyanın en başarılı insanlarına baktığınız zaman, bunu ne kadar iyi anladıklarını göreceksiniz. Warren Buffet zamanının çoğunu okuyarak geçirir. Dünyanın en iyi girişimcileri, her şeyi bildiklerini iddia etmezler. Başarılı olmak için sürekli olarak öğrenmeye devam etmek zorunda olduklarının bilincindedirler.

Hayatı tam anlamıyla yaşamak için kendimizi sürekli olarak geliştirmeye çalışmalıyız. Kendi şirketlerimizde bile organizasyonumuzu konforlu çevremizin dışındaki alanlarda ilerletmek için çaba sarf etmeliyiz. Dünyanın her yerindeki şirketler bu gerçeğin farkındadırlar. Zappos ve Facebook gibi milyar dolarlık şirketler kendi çalışanlarına büyük yatırımlar yapmaktadırlar. Eğitimin gücünün farkına vararak bunu kendi çalışanlarına şirket içinde kullanabilecekleri yeni becerileri öğrenme konusunda destek vermek amacıyla kullanırlar.

Eğer aktif olarak yeni bir şeyler öğrenmeye hevesli değilseniz, bu stratejinizi yeniden gözden geçirmenizi sağlayacak dört sebep aşağıda yer almaktadır. Kendini geliştirmek, hayatı dolu bir şekilde yaşamanın ve başarılı bir kariyere sahip olmanın anahtarıdır.

 

1. Daha mutlu olacaksınız

Öğrenmek zordur ve bazen gerçekten sinir bozucu bir hal alabilir. Bu özellikle crossfit gibi yeni sporları öğrenmeye veya kod yazarken beynimizin sınırlarını zorlamaya çalıştığımız zamanlar için daha doğru bir hal almaktadır. Fakat görev her ne kadar zor olursa olsun, bunu başarmanın verdiği haz başka hiçbir şeyde yoktur. Bir yazılım oluşturma gibi zorlu hedefler için hatasız bir yazılım oluşturmanın verdiği mutluluk paha biçilmezdir. Herhangi bir spor dalında uzmanlaşırken, kendi kişisel rekorunuzu kırmak size çok büyük bir mutluluk verecektir.

Yapılan birçok çalışma göstermiştir ki, koyduğumuz hedefler büyüdükçe, yaşadığımız mutluluk artmaktadır. Ve kendi hedeflerimizi belirlediğimizde, mutluluğumuz da diğer kişilerden bağımsız bir hal alacaktır. Ne kadar saat çalışacağımızı kendimiz seçeriz ve başarımızın meyvesini de tek başımıza toplarız. Kişisel gelişim, huzuru bulmanın en garanti yoludur.

 

2. Ekibiniz için değişilmez olacaksınız

En çok uyum sağlayan kişi her zaman en fazla kazanandır. Bu hava kuvvetlerinde yer alan pilotlar hakkında öğrendiğim bir tavsiyedir. Bunun uçağın gücüyle alakası yoktur, bir savaş jetine gücünü veren onun farklı durumlara tepki verebilme kabiliyetidir. En iyi savaş pilotları normal durumların dışındaki durumlara kolayca uyum sağlayabilirler ve onları ölümcül kılan bu özellikleridir.

Aynı fikir kendi organizasyonlarımızın değerleri için de uygulanabilir. Sadece kendi ürününüzü satarsanız, kendi kendinizi sınırlamış olursunuz. Eğer satış, inşa ve operasyon yönetimlerinin hepsini gerçekleştirebilirseniz, artık değişilmez biri olursunuz.

 

3. Alçakgönüllü kalacaksınız

Öğrenebildiğimiz kadar öğrenmeye çalıştığımızda, kendini beğenmiş biri olmamız çok düşük bir ihtimaldir. Gerçekten cana yakın kişiler kendilerini zeki göstermezler, karşılarındakini zeki gösterirler. Ve insanların onlardan bir şeyler öğrenmeye çalıştığınızı görmesi, onların sizi daha çok sevmelerini sağlar.

Yaptığımız her etkileşim bir şeyler öğrenmek için bir şanstır. Bunu son zamanlarda izlediğim TED konuşmalarından öğrendim. Bu kısa konuşmalarla ilgili en sevdiğim şey, hiç ilginizin olmayacağını düşündüğünüz konularda bile ne kadar çok şey öğrenebileceğinizdir. Açık fikirli olarak, insanların yaptığı konuşmalardan nasıl birçok şey öğrenebileceğinizi göreceksiniz. Bu kiminle buluştuğunuz fark etmeksizin, bu buluşmadan değerli bir şeyler öğrenebileceğiniz anlamına gelmektedir.

 

4. Çok iyi bir koç olacaksınız

Ustalığa giden tek yol öğretmekten geçer. Dünyadaki en iyi hislerden biri, insanlara öğrendiklerinizi öğretmektir. Bu sadece öğrettiğiniz kişiyi etkilemekle kalmayacak aynı zamanda eğittiğiniz kişiler diğerlerine bir şeyler öğretecektir.

Kendi organizasyonunuzun lideri olarak, öğrenmeyi kendi kültürünüzün bir parçası haline getirmeniz gerekmektedir. Bunu gerçekleştirmenin bir yolu da diğerlerine öğrendiğiniz şeyleri aktarmaktır. O kadar iyi bir öğretmen olmak istersiniz ki, şirketiniz kendi kendini yönetebilsin. Bunu başardığınız zaman, ustalık evresini tamamlamışınız demektir.

 

İlginizi çekebilir

Kendinizi Geliştirmenin Yolları
Paranızı maddi şeyler için değil, deneyimler için harcayın!
Avatar

Yazar : Baran

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir