Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

Kendinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sürekli olarak kendinizi geliştirmenin yollarını mı arıyorsunuz?

Sizinle hayatınızda ve işyerinizde ulaştığınız sonuçlarda değişiklik yapacağına ve hepsinden önemlisi gelişmenizi sağlayacağına emin olduğum birkaç şey paylaşmak istiyorum. Bazıları ilk başta sizi sinirlendirebilir, sorun değil. Bazen duymak istemediğiniz şeyler en çok duymanız gereken şeylerdir.

1 yıl önceki halinizden utanç duymuyorsanız yeterince gelişim göstermemişsiniz demektir!

Öğrenmekten zevk alan biri misiniz? Sürekli kendinizi geliştirmeyi ve yeni yetenekler edinmeyi seviyor musunuz? Bu sorulara cevabınız evetse o zaman sizinle bazı ortak noktalarımız olduğunu gönül rahatlığıyla söylebilirim. Kişisel gelişim, son derece tutkulu olduğum alanlardan biridir. Bundan dört yıl kadar önce kişisel gelişime çok önem verdiğimi ve başkalarının gelişimine de katkıda bulunmak istediğimi fark ettim. Hayatın anlamı hakkında düşünürken bir anda bu hayatta gelişim ve ilerleme kaydetmekten daha güzel ve değerli hiçbir şeyin olmadığının farkına vardım. O günden beri de herkese şunu söyledim:

Ancak ve ancak kendimizi sürekli olarak geliştirirsek hayatın tadına varabiliriz.

Bir buçuk senedir kişisel gelişim blogumda yayınladığım yazılarla insanlara ilham vererek gelişimlerine destek olmaya çalışıyorum ve bu zaman zarfında da kişisel gelişimin adeta sonsuz bir yol olduğunu tekrar tekrar anlayıp duruyorum. Kendimi geliştirdikçe aslında ne kadar eksik olduğumun ve daha birçok şey öğrenmem gerektiğinin farkına varıyorum. İnanın, kişisel gelişim asla bitmez çünkü mutlaka geliştirebileceğimiz, bir adım öteye götürebileceğimiz bir yönümüz vardır. İnsanın potansiyelinin sınırı yoktur, bu yüzden bir noktaya ulaşıp ondan sonra duraksamak gibi bir durumdan söz edilemez. Kişisel gelişim yolculuğunda bazen “Artık gelebileceğim yere geldim, yeterince iyiyim.” gibi sözler sarf ederiz ama aslında yanılırız zira ne zaman iyi olduğumuzu düşünsek daha iyi olmak için yapabileceğimiz bir şeyler vardır.

Kişisel gelişimin en büyük destekçilerinden biri olarak hiç durmadan kendimi geliştirmek için çeşitli yollar arıyorum. Bu amaçla 45 maddeden meydana gelen ve sizin de kişisel gelişiminize fayda sağlayabilecek bir liste oluşturdum. Bu maddelerden bazıları hemen yapabileceğiniz basit şeyler, bazıları ise daha fazla çaba ve emek gerektiren zorlu adımlar. Şimdi isterseniz lafı fazla uzatmadan bu maddeleri tek tek inceleyelim.  ” İnsan kendini nasıl geliştirir, kendimi nasıl geliştirebilirim? ” diyenlere özel en etkili kendini geliştirme teknikleri:


Kendini Geliştirmek İçin 45 Yöntem

1. Her gün kitap okuyun.

Kendini geliştirmek için yapılacak aktivitelerin başında kitap okumak yer alıyor. Kitaplar, çok değerli bilgi kaynaklarıdır. Haliyle ne kadar çok kitap okursanız o kadar fazla bilgi edinirsiniz. Peki bilgi ve kültür seviyenizi artırmak için hangi kitapları okuyabilirsiniz?

Hayata farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak başucu kitaplarından bazıları şöyle: Sapiens, Alışkanlıkların Gücü, Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, 1984, Tanrı Tebdili Kıyafet Gezer, Akıllı Yatırımcı, Çizginin Dışındakiler, Sınırlarını Zorla, Hızlı ve Yavaş Düşünme…

Mutlaka okuyun: Daha Fazla Kitap Okumanın 8 Yolu

Mutlaka okuyun: Kendini Geliştirmek İçin Okunması Gereken Kitaplar


2. Yeni bir dil öğrenin.

Geçtiğimiz yıllarda iyice artan merakımdan ötürü Japonca ve İtalyanca öğrenmeye başladım. Zaman içerisinde dil öğrenmenin apayrı bir deneyim ve başlı başına bir beceri olduğunu fark ettim. Ayrıca yeni bir dile ve kültüre aşina olmanın insanın bakış açısını genişleten muazzam bir deneyim olduğunu da anladım.

Mutlaka okuyun: Yabancı Dil Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler


3. Kendinize yeni bir hobi bulun.

Elbette belli başlı hobileriniz vardır, peki kendinizi geliştimek için bunların dışına çıkıp yeni şeylerle ilgilenmek istemez misiniz? Yapmak istediğiniz bir spor yok mu? Mesela eskrim, golf, dağcılık, futbol, kürek veya buz pateni gibi sporlarla ilgilenebilirsiniz. Elbette seçenekleriniz sporla da sınırlı değil, dilerseniz sizi eğlendirecek başka şeyler de yapabilirsiniz.

Örneğin çanak çömlek yapımı, aşçılık, dans, kahve tadımı uzmanlığı ya da web tasarımı gibi daha birçok hobi edinebilirsiniz. Unutmayın, yeni bir şey öğrenmek için gerek fiziksel gerekse mental ve duygusal olarak kendinizi zorlayarak büyük çaba sarf etmeniz gerekebilir. Ancak bu size büyük bir esneklik kazandırır.

Mutlaka okuyun: Ultra Başarılı İnsanların Hobileri


4. Bir kursa gidin.

Gidebileceğiniz yeni ve ilginizi çeken bir kurs mu var? Mutlaka o kursa katılın! Kurslar gibi bol etkileşimli ortamlar yeni bilgiler ve beceriler edinmek için idealdir. Üstelik illa uzun dönemli kurslara gitmenize de gerek yok; seminerlere ve atölyelere katılarak da birçok şey öğrenebilirsiniz. Şu ana kadar birkaç atölyeye katıldım ve buralarda daha önce aklıma bile gelmeyen birçok şey öğrendim.


5. Evinizde size ilham verecek bir oda hazırlayın.

Bulunduğunuz çevre hem ruh halinizi hem de çalışma isteğinizi etkiler. Size ilham veren bir çevrede yaşıyorsanız şanslısınız çünkü bu durumda çalışma hevesiniz her gün taze kalır. Eskiden odam hem darmadağın hem de iç karartıcıydı, bu yüzden de odamı hiç ama hiç sevmezdim. Birkaç yıl kadar önce “Artık yeter!” dedim ve kapsamlı bir projeye girişerek odamı baştan aşağı yeniden tasarlamaya başladım. Peki sonunda ne oldu dersiniz? Odam öyle bir hale geldi ki artık orada bulunmaktan hem büyük zevk hem de ilham alıyorum.

Unutmayın bulunduğunuz ortam modunuzu belirler. İlham veren bir ortamda yaşarsanız her gün ilham alırsınız.

Mutlaka okuyun: Çalışma Masası ve Ortamını Düzenleyerek Üretkenliği Artırmak


6- Korkularınızın üstesinden gelin

Muhakkak hepimizin korkuları vardır. Kimimiz belirsizlikten, kimimiz topluluk önünde konuşmaktan, kimimiz ise risk almaktan korkarız. Maalesef bu korkuların hepsi bizi bir adım ileri gitmekten alıkoyar ve hayatımızı zorlaştırır. Ancak korkularınızı fırsata çevirmeniz de pekâlâ mümkündür.

Bir şeyden korkuyorsanız bu çözmeniz gereken bir şeyi temsil ediyordur ve bunu çözmeniz de gelişmenize yardımcı olur. Bu yüzden korkularınızı kişisel gelişimiminize yön veren bir pusula olarak görün. Eğer bir şeyden korkuyorsanız bilin ki o konuda bir eksiğiniz var ve bu sebeple o korkunuzun üzerine giderek kişisel gelişiminizi sürdürebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Başarısızlık Korkusunu Yenmenin Yolları


7. Mevcut becerilerinizi daha da geliştirin.

Becerilerinizi geliştirdikçe daha iyi ve daha güçlü olursunuz. Örneğin, insanlarla iletişim kurma becerilerinizi sürekli olarak ilerletebilirsiniz. Hangi becerilerinizi geliştirmenin size daha büyük katkı sağlayacağını düşünün ve onları sürekli geliştirin.

Mutlaka okuyun: Hayat Boyu Öğrenmeyi Benimseyerek Başarılı Olmak


8. Erken kalkın.

Sabah 5-6 gibi erken saatlerde kalkmanın üretkenliğinizi ve hayat kalitenizi artırdığı gerçeği Anthony Robbins ve Robin Sharma gibi dünyaca ünlü kişisel gelişim uzmanlarının da altını çizdiği bir husus.

Erken kalmak üretkenliğinizi ve yaşam kalitenizi artırır. Erken kalktığınız zaman, zihniniz momentumu devam ettirir ve bu proaktif olarak gün sonuna kadar devam eder.

Mutlaka okuyun: Erken kalkmak hayatımı nasıl değiştirdi?


9. Haftalık egzersiz rutini oluşturun.

Fiziksel olarak iyi durumdaysanız emin olun siz de kendinizi iyi hissedersiniz. Şahsen ben haftada en az üç sefer koşmaya gayret ediyorum ve her seferinde minimum 30 dakika koşuyorum. Tabii siz isterseniz sadece koşmakla yetinmeyip spor merkezlerine de gidebilir ya da yüzme ile de ilgilenebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işimden daha önemli olmasının nedeni


10. Kendiniz için hayatla ilgili bir el kitabı oluşturun.

Bundan üç yıl önce hayatımla ilgili bir el kitabı oluşturma kararı aldım. Peki nedir bu el kitabı? Aslına bakarsanız bu kitabı hayatınızı dolu dolu yaşamak için yapmanız gereken şeyler, amaçlarınız, değerleriniz ve nihai hedeflerinizi içeren bir kılavuz olarak tanımlayabiliriz. Hatta kısaca hayatınız için bir kullanım kılavuz desek de olur. Dediğim gibi kendi kılavuzumu yazmaya üç sene önce başladım ve o dönemden beri kişisel gelişim konusunda daha verimli hale geldim.

Mutlaka okuyun: Günlük Tutmak Neden Önemlidir?


11. Gelecekteki halinize bir mektup yazın.

Beş yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? Bugünkü halinizle beş yıl sonraki haliniz aynı mı yoksa farklı mı? Peki nasıl bir insan olacaksınız? İşte bu sorulara cevap veren gelecekteki kendinize bir mektup yazın ve bu mektubu mühürleyin. 1 sene sonra açmak için takviminize not düşün. Daha sonra da, mektubu açtığınızdaki insan olmak için çalışmaya başlayın. Mektubu açtığınızda olmak istediğiniz kişiyle aranızda ne kadar fark kaldığını görebilir ve bu sayede doğru yolda ilerleyip ilerleyemediğinizi kontrol edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Hayal Kurmanın Önemi ve Faydaları


12. Konfor bölgenizden çıkın

Gerçekten kişisel gelişim kaydetmek istiyorsanız çok ama çok çalışmanız gerekir. Siz çalışmayıp rahatlamayı tercih ederseniz yerinizde sayar, bir adım bile ileri gidemezsiniz. Peki konfor bölgenizin sınırlarını biliyor musunuz? Yoksa çoğu zaman konfor bölgenizden dışarı çıkmıyor musunuz? İnsanlarla zaman geçirirken yakınlaşmaktan çekiniyor musunuz? Öyleyse sizi körelten bu rutini kırma zamanınız geldi. Haydi, hemen şimdi değişik bir şeyler yapın. Yeni bir maceraya atılın ya da farklı bir ortama girin, böylelikle değişik tecrübeler edinerek kendinizi geliştirin.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Kaçırmasına Rağmen Sizi Daha Başarılı Yapacak 10 Şey


13. İnsanlarla rekabete girin.

Rekabet, kişisel gelişimin ve kendini geliştirmenin en önemli unsurlarından biridir. Bu yüzden bir arkadaşınızla “Şu kadar kilo vereceğim, egzersiz yapacağım veya para biriktireceğim.” şeklinde bir iddiaya girin ve hedefe ilk ulaşan kişi olmak için kıyasıya mücadele edin. Bu süreçte her ikiniz de birbirinizi geçmek adına hedefinize daha kolay ve çabuk ulaştığınızı göreceksiniz.

Mutlaka okuyun: Nasıl Rekabet Edilir?


14. Kör noktalarınızı tespit edin.

Bilimsel anlamda kör nokta, gözlerimizin göremediği alan demektir. Kişisel gelişim bağlamında ise kör nokta, kendimiz hakkında farkına varamadığımız şeyler anlamına gelir. Kör noktalarımızı keşfetmemiz geliştirebileceğimiz alanlarımızı keşfetmemize yardımcı olur.

Kör noktalarınızı keşfetmek için gün içinde sizi tetikleyen bütün şeyleri/olayları/etkinlikleri/ insanları düşünün. Yani kendinizi sinirli veya tuhaf hissettiren veya sizi etkileyen şeyleri düşünün. Bunlar sizin kör noktalarınızdır. Sorunları belirledikten sonra da gerekeni yaparak çözüm üretmeye çalışın. Ben bu egzersizi yaparken çok eğlenirim çünkü kendimle ilgili yeni bir şeyler keşfetmeme yardımcı oluyor.

Mutlaka okuyun: Öz Farkındalık Nedir? Nasıl Geliştirilir?


15. Geri bildirim isteyin.

Kendimizi ne kadar geliştirirsek geliştirelim, kör noktalarımız her zaman olacaktır. Geri bildirimler ise bize farklı bakış açıları kazandırır. İşte bu yüzden geri bildirim isteyerek başkalarının görüşlerinden yararlanabilir ve böylelikle sorunlarımıza daha kolay çözüm bulabiliriz.

Arkadaşlarınızdan, ailenizden, meslektaşlarınızdan, patronunuzdan ve hatta fazla samimi olmadığınız kişilerden bile geri bildirim alabilirsiniz zira bu kişiler sizin hakkınızda ön yargı gütmedikleri için tarafsız yorumlarda bulunabilirler. Her bir geri bildirimi dikkate alın. Çünkü kendinizle ilgili ne kadar çok bilgi sahibi olursanız gelişiminizi o kadar kolay ilerletebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Olumsuz Eleştirileri Nasıl Değerlendirmek Gerekir?


16. Yapılacaklar listesine odaklanın

Ben güne tamamlamak istediğim görevlerin yer aldığı yapılacaklar listesi ile başlıyorum ve bu liste odaklanmama yardımcı oluyor. Bunu yapmadığım günler ise ciddi anlamda verimsiz geçiyor. Örneğin bugünkü yapılacaklar listeme baktığımda bu yazıyı yazmam gerektiğini gördüm ve hemen yazmaya başladım! Dolayısıyla günüm hiç de verimsiz geçmedi.

İşim gereği sürekli bilgisayar kullanmam gerektiğinden yapılacaklar listemi kontrol etmek için Free Sticky Notes ( Ücretsiz Yapışkanlı Notlar ) programını kullanıyorum.Gerçekten de çok kullanışlı bir program, bu yüzden herkese şiddetle tavsiye ediyorum.

Mutlaka okuyun: Yapılacak İşlerin Ağır Yükü Altında Ezilmek İstemeyenlere


17. Kendinize büyük hedefler koyun.

Dürüst olmak gerekirse büyük hedefler koymaya bayılıyorum. Eğer kendinize büyük hedefler koyarsanız normalde kapasitenizi aşan ve bu yüzden sizi korkutan işleri yapmaya cesaretiniz olur. Gerçekleştirdiğinizde sizi çok mutlu edecek hedefleriniz nedir peki? İşte öncelikle böyle hedefler belirleyin, sonra da vakit kaybetmeden işe koyulun.

Mutlaka okuyun: Hayatınızla İlgili Hedef Belirleme Yöntemleri


18. Kusurlarınızı kabullenin.

Herkesin birtakım kusurları olduğu su götürmez bir gerçektir. Ama önemli olan bu kusurları kabul etmek, anlamak ve gidermek için gerekenleri yapmaktır. Peki sizin kusurlarınız neler? Şu anda hangi kusurlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz? Söz konusu kusurları gidermek için neler yapabilirsiniz?

Mutlaka okuyun: Hatalarınızdan Çıkarabileceğiniz Dersler


19. Harekete geçin.

Garfield karakterinin yaratıcısı Jim Davis’in de dediği gibi:

Sabrederseniz ve yeterince uzun süre beklerseniz hiçbir şey olmaz!

Büyük başarılar bir gecede hatta birkaç ay içinde ortaya çıkmaz. Bunun için başarısızlık, fedakârlık ve disiplinle dolu yıllar süren bir çalışma gerekir. Eğer hayatınızda gerçek değişiklikler istiyorsanız çok çalışmanız gerektiğini bilin. Eğer gerçekten gurur duyduğunuz bir şey ortaya koymak istiyorsanız düşüncelere ve diğer akılsız dikkat dağıtıcı şeylere karşı olan bağımlılığınızdan kurtulmalı ve yerine manidar eylemleri getirmelisiniz.

İnsanların hareket etmemek için kendi gözlerini yerinden çıkarabileceğini biliyorum ve bu insanlar her zaman bir bahane tarafından takip edilen zorluklarla boğuşuyor durumda oluyorlar. İcraat başarının kurucu anahtarıdır. Harekete geçtiğiniz zaman kapıların sizin için birer birer açıldığını göreceksiniz.

Mesela yapmayı çok istediğiniz ne var? Size anlamlı gelen şeyleri düşünün. Bu istediğinizi gerçekleştirmek için hemen nasıl harekete geçebilirsiniz?

Mutlaka okuyun: Yüzde 10 Kuralı: Küçük Adımlarla Büyük İlerleme Kaydetmek


20. Size ilham veren insanlardan ders alın.

Hayranlık duyduğunuz ve size ilham veren insanları düşünün. Bu insanlara neden hayranlık duyduğunuzu biliyor musunuz? Cevabı biz verelim: Bu kişiler, sizin sahip olmak istediğiniz bazı niteliklere sahipler. Peki bu nitelikler hangileri ve siz de bu insanlar gibi olmak için neler yapabilirsiniz?

Mutlaka okuyun: Hayatınızı Değiştirecek Başarı Hikayeleri


21. Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun.

Bırakmanız gereken kötü bir alışkanlığınız mı var? Mesela çok mu uyuyorsunuz? Yeterince egzersiz yapmıyor musunuz? Nereye giderseniz gidin geç mi kalıyorsunuz? Sürekli kambur mu duruyorsunuz? Tırnaklarınızı mı yiyorsunuz? Yoksa sigara mı içiyorsunuz? Bunlar gibi kötü alışkanlıklarınızdan birini seçin ve gerekirse konuyla ilgili makaleler okuyarak söz konusu alışkanlığınızdan yakanızı kurtarın. Kötü alışkanlıklarınızın sizi ve hayatınızı sömürmesine izin vermeyin.

Mutlaka okuyun: Kötü Bir Alışkanlık İyi Olanla Nasıl Değiştirilir?


22. Yeni ve iyi bir alışkanlık edinin.

Kitap okumak (#1), erken kalkmak (#8), egzersiz yapmak (#9) ve her gün başka bir kişisel gelişim makalesi okumak (#41) gibi iyi alışkanlıklar edinin. Kendinizi geliştirmek için benimseyebileceğiniz başka yeni alışkanlıklar var mı?

Mutlaka okuyun: Hayatta Sahip Olmanız Gereken En İyi Alışkanlıklar


23. Negatif insanlardan uzak durun.

“Beş kişiyle sürekli zaman geçiriyorsunuz diyelim. İşte siz bu beş kişinin ortalamasısınız.” Bu insanlardan bazılarının olumsuz kişiler olması da kaçınılmazdır. Aslına bakarsanız nereye gidersek gidelim karşımıza birtakım olumsuz insanlar çıkacaktır. Siz siz olun, karşınıza çıkan ve moralinizi kötü etkileyen bu tür insanlardan mümkün mertebe uzak durun.

Mutlaka okuyun: Uzak durmanız gereken zararlı insanlar


24. Zor insanlarla başa çıkmayı öğrenin.

Kimi zaman iş yeriniz gibi yerlerde zor insanlardan kaçamazsınız. Hatta yakın çevrenizde de zor insanlar bulunabilir ve bu kişilerden kaçarınız yoktur. İşte bu sebepten ötürü zor insanlarla başa çıkmayı öğrenmenizde fayda var. Eğer zor insanlarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenirseniz kazanacağınız insan yönetimi becerileriyle gelecekte büyük başarılar elde edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Zor insanlarlar nasıl başa çıkılır?


25. Arkadaşlarınızdan bir şeyler öğrenin.

Herkesin kendine özel ve gerçekten harika olan bazı nitelikleri vardır. Tabii kişilerin bu niteliklerinden nasıl yararlanacağınız size kalmış. Etrafınızdaki arkadaşlarınızdan öğrenebileceğiniz bir sürü şey ardır. Mesela şimdi iyi bir arkadaşınızı düşünün. Sonra bu arkadaşınızın hangi niteliğini beğendiğinizi düşünün. Peki siz bu niteliği kazanmak için neler yapabilirsiniz? Gerekirse onunla konuşun, eminim ki size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

Mutlaka okuyun: Doğru Arkadaş Nasıl Bulunur?


26. Günlük tutmaya başlayın.

Günlük tutmak, öz farkındalık oluşturmak için en iyi yöntemlerden biridir çünkü günlük tutarken kendiniz hakkında düşünürsünüz. Yazdıkça düşünce süreciniz berraklaşır ve yazdıklarınızı okudukça kendiniz hakkında daha fazla fikir sahibi olursunuz. Başınızdan geçenleri kaleme alırken net olun, sonra da yazdıklarınızı başka bir insanın gözünden okumaya çalışın.

Mutlaka okuyun: Günlük Tutmak Neden Önemlidir?


27. Kişisel gelişimle alakalı bir blog açın

Diğerlerinin gelişmesine yardımcı olmak istiyorsanız öncelikle bunu pratiğe dökmeniz gerekir. Bloğunuzda kişisel yolculuğunuzdan bahsedebilirsiniz. Böylece hem para kazanabilir hem de kendinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz.


28. Kendinize bir akıl hocası bulun.

İlerlemenin ve gelişmenin en hızlı yollarından biri yardım almaktır. Müşterilerimin birçoğuna hedeflerini gerçekleştirme konusunda koçluk yapıyorum ve bu kişiler hedeflerine tek başına çalışanlardan daha hızlı ulaşıyorlar.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocasını Bulmak İsteyenlere


29. Sosyal medyada harcadığınız zamanı azaltın

Bir süre önce çeşitli sohbet uygulamalarının bana çok zaman kaybettirdiğinin farkına vardım. Bu uygulamalarda harcadığınız zamanı gerçekten çok daha faydalı aktiviteler için kullanabilirsiniz. Sosyal medya kullanmadığınız günlerde daha çok iş yaptığınızı ve kendinize daha çok zaman harcadığınızı farkedeceksiniz.

Mutlaka okuyun: Teknoloji Bağımlığından Kurtulmanın Yolları


30. Satranç veya benzeri bir strateji oyununu öğrenin.

Bana sorarsanız satranç, strateji geliştirmenin yollarını öğrenmek ve zihinsel yetilerinizi geliştirmek için harika bir oyun. Satranç oynarken sadece eğlenmekle kalmıyor, aynı zamanda analitik becerilerinizi de kullanıyorsunuz. Ayrıca Othello veya Çin satrancı gibi masa oyunlarını ya da WarCraft gibi bilgisayar oyunlarını da deneyebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Gelişiminizde Satranç Oynamanın Rolü


31. Televizyon seyretmeyi bırakın.

Televizyonda yayınlanan programların ve reklamların birçoğu sizi tamamen pasif kılar ve bilincinizi köreltir. Neredeyse dört yıldır televizyon seyretmiyorum ve açıkçası kendimi çok rahat hissediyorum. Sanki beni esir alan yayınların boyunduruğundan kurtulmuş gibiyim. Peki televizyon izleme alışkanlığımdan nasıl kurtuldum dersiniz?

Televizyonda yayınlanan programların ve reklamların çoğunun zihnime hiçbir katkısının olmadığını ve beni geliştirmediğini fark ettim. Buna karşın televizyon izlemeyi bırakınca bana kalan boş zamanları arkadaşlarımla kaliteli vakit geçirerek, sevdiğim işi yaparak, egzersiz yaparak ya da hobilerimle uğraşarak geçirmeye başladım.

Mutlaka okuyun: Televizyon İzlemeyi Bırakmanız İçin 11 Neden


32. Kendinize 100 günlük bir görev belirleyin.

Önümüzdeki 100 gün içerisinde ulaşmak istediğiniz 1 numaralı hedefiniz ne? 1 numaralı hedefinize ulaşmada en çok geliştirmek istediğiniz ve etkili olacak 1 numaralı yeteneğiniz ne?

Bir hedef belirleyin ve bunu gerçekleştirmek için kendinize 100 gün süre tanıyın. Mesela yeni edindiğiniz faydalı bir alışkanlığı bu süre zarfında devam ettirmeye çalışın ya da yıllardır yapmak istediğiniz fakat bir türlü yapamadığınız bir şeyle uğraşın. 100 gün; strateji oluşturmak, plan yapmak, harekete geçmek ve sonunda hedefe ulaşmak için gayet yeterli bir süre.

Mutlaka okuyun: 8 Adımda Yeni Bir Alışkanlık Kazanmak

Mutlaka okuyun: 100 Günde Hayatınızı Değiştirmenin Yolları


33. Meditasyon yapın.

Meditasyon sakinleşmenize ve daha bilinçli olmanıza yardımcı olur. Uyumadan önce meditasyon yaptığınızda uyku ihtiyacınız daha az olur. Meditasyon yaparak gün boyunca biriktirdiğiniz karmaşık duygu ve düşüncelerden kurtularak içinizdeki kirden arınabilir ve daha özgür hissedebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Meditasyon Nasıl Yapılır?


34. Hitabet sanatını öğrenin.

Dünyadaki en yaygın korkunın kalabalık içinde konuşmak olduğunu biliyor muydunuz? Öyle ki ölüm korkusu bile ikinci sırada geliyor. Kişisel gelişim uzmanı olarak kalabalık ortamlarda konuşma yapmaya başladığımdan beri fikirlerimi nasıl daha iyi ifade edebileceğime dair pek çok şey öğrendim. Bunun yanı sıra kendimi daha iyi tanıtma ve insanları etkileme konusunda da yeni beceriler kazandım. Siz de kendinizi bu konularda geliştirmek istiyorsanız Türkiye’de de bir şubesi bulunan Toastmasters gibi uluslararası kuruluşlara katılabilir, hitabet becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Topluluk Önünde Konuşmak İçin Tavsiyeler


35. İşinin ehli insanlarla arkadaş olun.

Alanlarının en iyisi olan insanlar belli başlı tavırlara, becerilere ve bilgilere sahip oldukları için bugün bulundukları yerlere gelmişlerdir. Bu insanlar benzer sonuçları nasıl başaracağınızla ilgili fikir sahibi olmanıza yardımcı olurlar. Bu insanlardan bir şeyler öğrenmek sizin için harika bir deneyim olacaktır. Peki bu niteliklere sahip insanların tecrübelerinden en iyi şekilde faydalanmak için neler yapabilirsiniz? Böyle insanlarla konuşarak kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi öğrenebilir, sonra da edindiğiniz bilgileri uygulamak için işe koyulabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?


36. Geçmişe takılıp kalmayın.

Geçmişte yaşandığı halde hâlâ etkisinden kurtulamadığınız üzücü olaylar mı var? Öyleyse bu olayları unutmanın zamanı geldi çünkü bunları düşündüğünüz her saniye kendi gelişiminizi engelliyorsunuz. Bu yüzden geçmişle olan bağlarınızı koparın, kendinizi affedin ve yolunuza devam edin.

Mutlaka okuyun: Geçmişi Geride Bırakmanın Yolları


37. Yeni bir iş kurun

İlgilendiğiniz bir alan mı var? Neden bunu işe dönüştürmüyorsunuz ve bir taraftan bir şeyler öğrenirken bir taraftan da para kazanmıyorsunuz? Hemen harekete geçip bu iş üzerine eğilin, hem kendinizi geliştirin hem de para kazanın! İş kurmak işletme yönetimini öğrenmeyi, iş zekası geliştirmeyi ve rekabet avantajına sahip olmayı gerektirir.. Açıkçası kendi kişisel gelişim işimi kurma sürecinde öz disiplin, liderlik, organizasyon ve yönetim gibi pek çok farklı beceri edindiğimi söylemeliyim.

Mutlaka okuyun: Adım Adım Başarılı Bir Girişimci Olmak


38. Etrafınızdaki insanlara karşı nazik olun.

Fazla nezaket göz çıkarmaz. Aslına bakacak olursanız çoğumuz etrafımızdaki insanlara yeteri kadar şefkat göstermiyoruz. Şefkatli olmak merhamet, sabır ve sevgi gibi diğer niteliklerimizi geliştirmemize yardımcı olur.

Bu makaleyi okumayı bitirdikten sonra etrafınızdaki insanlara daha şefkatli davranmaya başlayın ve davranışlarınızın onlarda yarattığı etkiyi ve nasıl tepki verdiklerini dikkatlice gözlemleyin. Ayrıca diğer insanlara karşı bu şekilde davrandığınızda nasıl hissettiğinizin de farkına varın. Muhtemelen kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.


39. Sizden nefret eden insanlarla aranızı düzeltmeye çalışın.

Eğer bir konuya gerçekten gönül vermişseniz ve duruşunuzdan taviz vermiyorsanız illa ki sizden nefret eden birileri çıkacaktır. İnsan doğası gereği kendinden nefret eden kişiden nefret eder. Sizi diğer insanlardan ayrı kılan şey ise sizden nefret eden kişilere sevgiyle yaklaşabilmektir.

Affedebilmek, geçmişte yaşananları unutmak ve size karşı kötü duygular besleyenlere sevgi gösterebilmek gerçekten büyüklük örneğidir. Sizi hiç sevmeyen, hatta sizden tiksinen birileri mi var?

O zaman hiç vakit kaybetmeden bu kişilerle aranızı düzeltmeye çalışın. Onlara sevgiyle yaklaşın, çözüm yolları arayın ve geçmişte yaşananları unutmaya çalışın. Bu kişiler sizin iyi niyetinize karşılık göstermeseler bile siz duruşunuzdan taviz vermeyin. Unutmayın, sevgi sizi özgür kılar, nefret ise kapana kıstırır.


40. Tam tersini yapın

Alışık olmayanlar için garip bir tüyo ama GERÇEK BİR OYUN DEĞİŞTİRİCİ. Hayatını geliştirmek konusunda ciddi olanlar için çok önemli bir strateji bu. Ne kadar çok insan bir şey yaparsa o şey o kadar değersizleşir.

 • Çoğu insan fazla yer ve bunu keyfi için yapar.
 • Çoğu insan sabahları geç uyanır ve belli bir sabah rutinine sahip değildir.
 • Çoğu insan gelişmek yerine bahaneler uydurur.
 • Çoğu insan pozitif durumlar yerine negatif durumlara odaklanır.
 • Çoğu insan para kazanmaktan çok para harcar.
 • Çoğu insan harekete geçmek yerine başarı hakkında konuşur.
 • Çoğu insan hafta sonunun gelmesi için dua eder ve pazartesilerden nefret eder.

Herkes gibi olmayın! Kimse sıradan biri olmak istemez. Hepimiz özel ve farklı olmak isteriz ama çoğumuz aynı şeyleri yaparız. Çoğumuz birbirine benzer hayatlar sürdürür ve sonra da neden hayatta başarılı olmadığını sorgular. Birilerini takip etmekten nefret ederiz ama nadiren buna karşı çıkarız. Bunu ciddiye aldığınız zaman hayat çok daha elverişli duruma gelecektir.

Toplumdaki büyük insanların hepsi hayatlarını başkalarınkiyle değil de kendi istekleriyle yaşarlar. Kayda değer ve değerli olmanın yollarından biri de başkalarının yapmadıklarını ya da yapamadıklarını yapmaktır.”


41. Hızınızı kesen şeyleri yok edin

Geçmişte sizi geri çeken hızınızı kesip dikkatinizi dağıtan 3 şeyi yazın. Şimdi de hepsi için birer önlem planı yaratın. Eğer önünüze geçen şeylerin önüne geçecek planlarınız olmazsa planlarınızın her zaman önüne geçilecektir.

Dikkat dağınıklığı üretkenliği, yaratıcı ifadeyi ve geliri öldürür. Ya gününüzü kontrol edersiniz ya da gününüz sizi kontrol eder. Dikkatinizi dağıtacak ve işinize karışacak şeyler olmadan en önemli işlere odaklanmayı öğrenin. Önem sırasına göre işlerinize öncelik verin ve dikkatinizi dağıtacak unsurlar olmadan işe başlayın. Unutmayın, bir amacı olmayan etkinlikler hayatınızı, paranızı ve zihinsel huzurunuzu sürekli olarak tüketir.


42. Mantığı duygulara tercih edin

Kararlarınızı ve hareketlerinizi mantık çerçevesinde ele alın, hiçbir zaman duygularınıza kapılmayın. Her seçim yapmadan önce kendinize :“Şu anda yapabileceğim en mantıklı hareket bu mu? Bu hareket ya da karar beni 90 gün hedefime yaklaştırıyor mu uzaklaştırıyor mu?” sorularını sorun.

O anki duygularınıza ve başkalarının ne düşündüğüne göre karar alma safhasını atlatırsanız gerçek başarıyı görmeye başlayacaksınız. En iyiler egolarını susturabilir, endişelerini bir kenara atabilir ve durumu analiz edebilirler. Yargılamayın ve aşırı tepki vermeyin; sadece analiz edin.


43. Yaptığınız işlere bir ara verin.

Son zamanlarda çok mu çalışıyorsunuz? Kendinizi geliştirmek için çalışmanız gerektiğini söylemiştim ama bazen uzun vadeli düşünerek kendinizi çok yıpratmamak adına ara vermeli ve biraz dinlenmelisiniz. Neticede arabaya benzin koymazsanız yol alamazsınız. Bu yüzden her hafta kendinize biraz zaman ayırın. Rahatlayın, kendinize gelin ve önünüzdeki zorlu günler için enerji toplayın.

Mutlaka okuyun: İşe Ara Verip Tatile Çıkmanız Gerektiğinin 12 Belirtisi


44. Her gün en az bir kişisel gelişim makalesi okuyun.

Günde en az bir tane kişisel gelişim makalesi okumak harika bir alışkanlıktırİnternette bir sürü kaliteli kişisel gelişim blogu var, tek yapmanız gereken biraz araştırmak. Dilerseniz okumaya öncelikle “Kişisel Gelişim” kategorimizde yer alan makalelerden başlayabilirsiniz.


45. Kendinizi geliştirmeye kararlı olun.

Size kendinizi geliştirmeniz için 10, 25, 42, hatta 1000 tane yol gösterebilirim ama olay tamamen sizde bitiyor. Eğer kendinizi geliştirmeye niyetiniz yoksa başkaları ne dese nafile. Siz istemezseniz ne anneniz, ne babanız, ne arkadaşlarınız, ne de biz sizin zihniyetinizi değiştirebiliriz. Bu yüzden eğer kendinizi geliştirmek istiyorsanız kararlı olun ve hayat boyu devam edecek bir değişim serüvenine hazırlanın. Bu doğrultuda önce yukarıda bahsettiğimiz birkaç adımı seçin ve uygulamaya başlayın. Hemen sonuç alacaksınız diye bir kaide yok ancak eninde sonunda hayatınızda ve kendinizde olumlu değişimler olduğunu göreceksiniz.

Mutlaka okuyun: Başarılı Olmanın Gizli Silahı: Azim


İlginizi çekebilir

Kendini Geliştirmek İsteyenlere Tavsiyeler

7 Adımda Uzun Vadeli Düşünmek

Kendini Geliştirmek İçin Filmler

 

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Çok teşekkür ediyorum böyle bir yazı hazırladığınız için, Instagram’ı çok kullandığımı farketmiştim ve bir anda düşündüm kendimi geliştirmeliyim bu böyle olmayacak dedim. Ve kendimi burada buldum bir an önce başlamayı planlıyorum,tavsiyeleriniz çok güzeldi..

 2. Okuduğum şeyler bana ilham verdi ve yeni bir kişilik yaratmaya karar verdim. İnşallah bunu başarabilirim. Bu fikirleri aklıma soktuğunuz için size minnettarım.

 3. Çok güzel bir yazı daha bir hafta önce liseden mezun oldum 18 yaşındayım ve okullu bıraktım girişimci olmak ve kişisel gelişimimi arttırmak istiyorum yazınız gerçekten benim umudumu arttırdı teşekkür ederim
  bu arada bakmadım ama sayfanızda benim gibi girişimci olmak isteyen ama kafasında çok soru olan gençler içinde bir yazı olursa çok sevinirim

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir