Okuldayken Zengin Olan 5 Girişimci

Derslerine çalış, üniversiteyi bitir ve iyi bir kariyer sahibi ol. Anne babamız bize sürekli bunu söyler. Çoğunlukla kabul gören bir yoldur bu, ancak bazı istisnalar da yok değildir. Şimdi sizlere henüz okuldayken girişimcilik macerasına başlayan beş girişimciden bahsedeceğiz. Bu kişiler kariyer sahibi olmak için mezuniyetin şart olmadığının en büyük kanıtları.

 

Bill Gates

dunyanin-en-zengin-10-insani-1

Bill Gates herhalde dünyanın okuldan atılarak en başarılı olan insanı. Gates, Forbes’un dünyanın en zengin insanları listesinde sürekli en üst basamaklarda yer alıyor. 1973’te Harvard’a kaydolan Gates, 2 yıl sonra okulu bırakıp Microsoft’un kuruluş aşamasına geçti. Harvard Üniversitesi onun en başarılı “Harvard Terk” olduğunu belirtiyor. Okuldan ayrıldıktan 30 yıl sonra tekrar üniversiteye dönen Bill Gates 2007 yılında nihayet mezun oldu ve okul ona fahri doktora verdi. Microsoft hala yazılım alanında dünyanın en büyük şirketlerinden biri olmaya devam ederken şirket yılda 46 milyar dolar kar ediyor. Bill Gates aynı zamanda eşi Melinda Gates ile birlikte Bill&Melinda Gates Vakfı’nda faal olarak görev alıyor.

 

Larry Page ve Sergey Brin

google-garaj

Bu kişilerin isimlerini bilmiyor olabilirsiniz, ama kesinlikle sahip oldukları şirketi biliyorsunuz: Google. Dünyanın en zengin ve en bilinen ekürilerinden olan Page ve Brin, 1990’lı yıllarda Stanford Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği okurken tanıştı. Arama motorlarına ilgi gösteren ikili sayfaların popülerliğine göre sonuç gösteren bir sistem yarattılar. İkilinin yazdığı Backrub adlı yazılım bugün bildiğimiz Google’un atası olarak bilinir. Ayrıca arama motoruna daha çok zaman ayırabilmek için Stanford’u yarıda bırakan ikiliden Sergey Brin üniversite kaydını dondurmuş durumda. Belki bir gün gidip mezun olur, ne dersiniz?

 

Steve Wozniak

steve-wozniak

Wozniak elektronik alanındaki yeteneğini milyar dolarlık bir şirkete çeviren bir isim. Kaliforniya Üniversitesi’nde elektrik-elektronik mühendisliği bölümünde okurken Steve Jobs ile tanışmasıyla her şey başka bir boyut aldı. Öğrenciyken mavi kutu olarak adlandırılan ve insanların uzak mesafe arama yapmalarına imkan sağlayan yasadışı bir cihaz satışıyla uğraşan ikiliden Wozniak 1976’da okuldan ayrıldı ve teknoloji tutkusunun peşinden gitti. Sonrasında Jobs ile birlikte ilk Apple bilgisayarı ürettiler. Wozniak 1987’de Apple’dan ayrıldığında hatrı sayılır bir şirket hissesi ve 45 milyon dolar parası bulunuyordu.

 

Mark Zuckerberg

okuldayken-zengin-olan-5-girisimci

Okuldayken milyarder olan girişimcilerin olduğu bir liste elbette Mark Zuckerberg’siz olmaz. Şu anda dünyanın en zengin insanlarından biri olan Mark Zuckerberg, Facebook’u Harvard’da öğrenciyken kurdu. Şubat 2004’te yurt odasında arkadaşlarıyla birlikte The Facebook adı altında Harvard’a özel olarak kurduğu sitenin 2016 itibarıyla 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı var. Ayrıca siteye şu anda 100 milyar dolar değer biçiliyor.

 

Sonuç

Tüm bu başarılı kişiler okuldayken başladılar girişimcilik hayatına. Hepsi de teknoloji alanında ilerlediler. Belki de bu bir mesajdır. İyi bir üniversite eğitimi kariyerinizin başlangıcı olabilir. Ancak farklı bir yolda izlenebilirmiş demek ki.

 

İlginizi çekebilir

Okulu Bırakıp Dünyanın En Zenginlerinden Olan 8 Kişi
Genç Milyonerlerin Sahip Oldukları 5 Nitelik
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir