Okulu Bırakıp Dünyanın En Zenginlerinden Olan 8 Kişi

Dünyanın en zengin insanlarından 8’i ya okulu bıraktı ya da hiç akademik öğrenim görmedi. Listede, serveti yaklaşık 80 milyar dolar olan Bill Gates de bulunmakta.

 

Eğitim Ne Kadar Önemli

Eğitimin değerli olduğunu kimse yadsıyamaz. En fakir ülkeler, en az yüksekokul mezununa sahip olanlardır. Ama en geniş kapsamıyla eğitim eksikliği yoksullukla bağlantılıyken, çelişkili olarak okuldan kaçınmak bazı insanları son derece zengin olmaktan alıkoyamıyor.

 

İnsanlar Eğitime Çok Değer Veriyor

Her yıl yaklaşık milyonlarca kişi üniversite sınavına giriyor. 2020 yılında yaklaşık 5 milyon öğrencinin üniversite sınavına girmesi bekleniyor. Fakat hayatta başarılı olmak için yüksek öğrenim şart mı? Dünyanın en zenginleri listesine göre değil. Dünyadaki en zengin 20 kişiden sekizi ya okulu bırakmış ya da akademik öğrenime hiç başlamamış. Sekizinden altısı kendini yetiştirmiş ve sıfırdan zengin olmuş. Bu altısından beşi okulu bırakmış ve yükseköğrenime bir daha dönmemiş. Sadece biri hiçbir akademik eğitim almamış.

 

Bill Gates – Harvard’dan terk – Serveti: $79.2 Milyar

bill-gates-kitap

Bill Gates Microsoft’un kurucusudur. Cömertliği ve yardımseverliği ile tanınır. Microsoft’u 1975’de kurdu ve 1999’a kadar $620 milyar’lık bir şirket haline getirdi. Halbuki Bill Gates yüksek okulu tamamlamadı.

Gates Harvard’ta öğrenciydi. Harvard’ı çalışmayı zor bulduğu için değil, kendi şirketini kurma fırsatını gördüğü için bıraktı. Gates okulun ayağına dolanacağını ve değerli zamanını alacağını biliyordu. Bununla birlikte, kendisinin de söylediği gibi hiç bir zaman göze çarpan biri değildi.

Bill Gates kendisiniz şu şekilde anlatıyor: “Ben her şeyi çalışırdım ama hiç bir zaman tepede olmadım. Fakat bugün en iyi üniversitelerin en seçkinleri benim çalışanım.”

Mutlaka okuyun: Bill Gates’in İlham Verici Hayat Hikayesi

 

Armanico Ortega – Hiç bir akademik eğitimi yok – Serveti: $65.5 Milyar

dunyanin-en-zengin-10-insani-4

Armanico Ortega, Zara giyim markası ile ünlü, Inditex Moda Grup’un kurucusudur. İspanya’da doğdu, genç yaşta bir giyim mağazasında tezgahtar olarak çalıştı. İlk işine bir şirkette kapitone bornoz dikebilecek yerli kadınları organize ederek başladı. Bugün şirketine ait 6,000’in üzerindeki giyim mağazasında 92,000 kişi çalışıyor. Okula gittiğine dair hiçbir kayıt yok.

Mutlaka okuyun: Zara ve Kurucusunun Başarı Hikayesi

 

Larry Ellison – Chicago ve Illinois Universitesi’nden terk – Serveti: $53.5 Milyar

dunyanin-en-zengin-10-insani-5

Larry Ellison, multi-milyar dolarlık veri tabanı yazılım firması Oracle’ın kurucusu ve CEO’sudur. Orta sınıfa mensup bekar bir annenin çocuğu olan Ellison orijinal Oracle veri tabanını 1970’lerde CIA için geliştirdi ve daha sonra Oracle markasını koruyarak ticari pazar için yeniden düzenledi. Ellison, fen ve matematikte esaslı bir yeteneği olmasına rağmen bir değil iki üniversiteyi bıraktı. Urbana’daki Illinois Üniversitesi’ni annesi öldükten, Chicago Üniversitesi’ni ise ilk dönemden sonra bıraktı.

Ellison, akademik eğitimdense özgünlüğe aşık gibi görünüyor.

Ellison: “Başarımı belirleyen en önemli kişisel özelliğim geleneksel erdemleri sorgulamam, uzmanlıktan şüphe duymam ve otoriteyi sorgulamam olmuştur. Bu durum ebeveynleriniz ve öğretmenlerinizle olan ilişkilerinizde acı verici olabilirken hayatta çok yararlıdır.” demiştir.

Mutlaka okuyun: Oracle Kurucusu Larry Ellison Kimdir?

 

Christy Walton – Hiç bir akademik eğitimi yok – Serveti: $40.6 Milyar

dunyanin-en-zengin-10-insani-8

Dünyadaki en zengin kadın olan Christy Walton, milyarlarını Walton ailesine gelin giderek elde etmiştir. Kocası John Walton 2005 de bir uçak kazasında ölünce konduğu mirasla servetini edinmiştir. Hakkında pek bir şey bilinmiyor ve okula gittiğine ilişkin bir kayıt yok. Listemizde, servetini miras yolu ile edinen iki kişiden biridir. Christy, kocası John ‘un güneş panelleri yapan First Solar firmasına yaptığı yatırım nedeniyle Walton ailesinin en varlıklı üyesidir.

 

Liliane Bettencourt – Hiç bir akademik eğitimi yok – Serveti: $41.1 Milyar

liliane-bettencourt

Liliane Bettencourt parasını L’Oreal servetinin mirasçısı olarak edinmiştir. 1907’de kozmetik devini kuran Eugène Schueller’in tek çocuğudur. Yüksek öğrenim görmek yerine 15 yaşında babasının yanında şampuan şişelerini etiketleme ve kozmetik ürünlerini karıştırma işleri yapmıştır.

 

Mark Zuckerberg – Harvard terk – Serveti: $35.7 Milyar

facebooktan-para-kazanmak

Bill Gates gibi, Mark Zuckerberg da Harvard’ı bıraktı, çünkü okulu bitirmekten daha önemli olduğunu bildiği bir iş ortaklığına başlamıştı. Facebook’u kurarak, yurt odasında gelen bir iş  fikrini, sadece 11 yılda, $200 milyar’ lık bir şirkete dönüştürdü. Zuckerberg’in, yolu yarılamış olmasına rağmen, okulunu bırakma kararını vermesi sadece beş dakikasını almıştır.

Mark Zuckerberg okulu bırakmasını şu sözlerle özetlemiştir: “ Eğer bir şeyi yapabiliyorsanız onu neden okuyasınız?

Mutlaka okuyun: Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg’in Hayatı

 

Li Ka-Shing – Lise terk – Serveti: $33.5 Milyar

li-ka-shing

Asya’nın en zengin insanı, liseyi bitirmemiş olmasına rağmen, eğitime çok saygı duyduğunu söyler. Çin’deki savaş nedeniyle resmi eğitimden yoksun kalsa da, eğitimden dışlanmasının onda öğrenmek için güçlü bir istek yarattığını ve kendi kendini eğittiğini söyler. Yüksek öğrenim eksiği onu fazla yaralamamış görünüyor. Yakın zamanda iki yeni halka açık şirket yarattı, CKH Holding ve CK Gayrimenkul. 52 ülkeye yayılmış holdinglerinde 270.000’in üzerinde çalışanı vardır.

Mutlaka okuyun: Hong Kong’un En Zengin Adamı Li Ka-shing’in Hayat Hikayesi

 

Sheldon Adelson – New York Şehir Koleji terk – Serveti: $29.8 Milyar

sheldon-adelson

Şehir koleji terk milyarder, dünyanın en büyük kumar işinin yürütüldüğü Las Vegas topraklarını yönetiyor. Dorchester, Massachusetts’de bir taksi şoförünün oğlu olarak doğdu, gazete satarak çalışmaya başladı ve daha gençken kendi şeker otomatı işini başlattı. O zamandan bu yana 50’den fazla iş kurdu. Bir keresinde: “$25 milyar kaybettim. Sıfırdan başladım. Korku benim için çok saçma bir şey.”  demişti.

 

Mutlaka Okuyun

Girişimciliğin Olmazsa Olmazı: Cesaret
Sıfırdan Başlayıp Zengin Olmak
Orta sınıf ve zenginler arasındaki farklar

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir