Örgü Örerek Para Kazanmak

Evde ek iş arayanlar için oldukça bilinen bir işten bahsedeğiz sizlere. Evde örgü işinden… Bu ek iş sayesinden tahminlerinizin ötesinde bir ek gelir elde edebilirsiniz. Peki örgü örerek para kazanılır?

Bu sorunun cevabını yanıtlamak için biraz geçmişe gitmeliyiz. Bir zamanlar günlük kıyafetlerin çoğu el ile örülürmüş. Kıyafetlerin çoğu aile üyeleri tarafından evde örülürmüş. Kadınlar, bazen de erkekler; balık ağları, battaniyeler, içlikler, çoraplar, bebek kıyafetleri ve hırkalar örerlermiş. Zaman geçtikçe bazıları belli stillerdeki veya türdeki örgü becerilerini geliştirip bu becerilerini küçük ölçekli üretim sanayinde değerlendirmişler.

Örgücüler el yapımı ürünleriyle gurur duyarlar ve ürünlerinin tanınması için çaba gösterirler. Bazılarının hayal dünyasında halihazırdaki işlerini bırakarak hobilerini ek iş seviyesine taşıyarak para kazanmak vardır.

Bir girişimci hikayesi…

Diş hekimimim bekleme odasında otururken daireler çizerek bir şeyler örüyordum. Birdenbire çekici ve güzel giyinmiş bir kadının bana baktığını hissettim. Bana çorap mı yapıyorsunuz diye sordu. Yüzünde sanki bu mümkün değilmiş gibi bir ifade vardı. Şaşkın bir şekilde başımı salladım ve evet anlamında gülümsedim. Yanıma geldi ve elimdekini hızla çekerek bunlardan mutlaka bir tane almalıyım dedi. Öğrendiğime göre kendisi muayenehanenin müdürüymüş. Daha sonra kendisinin ve kayınvalidesinin el örgüsü ürünleri ne kadar çok sevdiğinden bahsetti ve ilk çocuğunu doğurduğunda kayınvalidesinin torunu için bir sürü kıyafet ördüğünü söyledi. Ancak şu zamana kadar hiç el örgüsü çorabı olmadığını söyledi. Kayınvalidesine çoraplarımdan bahsetti ve kayınvalidesi de çorap örmenin ne kadar zor olduğunu anlattı. Bana sanki Albert Einsteinmışım gibi bakmaya başladı. Daha sonrada bir çift çorabın ne kadar olduğunu sordu.

Açıkçası bu teklifi biraz küçümsedim ve dükkandan bir çift çorap almanın daha uygun maliyetli olacağını söyledim. Ancak bir kez daha şok oldum çünkü çok ciddi olduğunu söyledi. El yapımı bu çoraplar için her türlü parayı vereceğini ve biraz düşündükten sonra onu aramamı söyledi. Bana kartvizitini verdi ve yanımdan uzaklaştı.

Günün geri kalan kısmını bulutların üzerinde geçirdim. En rahat sandalyeme oturdum ve bütün gün e-postalarımı kontrol etmek haricinde aralıksız çorap ördüm. Patronuma, kocama, Japon balığıma kısacası herkese ufacık ellerimle yaptığım bir çift çorap için bir kadının fiyatı ne olursa olsun ödeme yapacağından bahsettim.

O gece kendimle gurur duydum ve hiçbir zaman ilgimi çekmeyen pazarlama ve satış konularında araştırma yapmak için bilgisayarımı aldım. Yanıma bir de hesap makinesi alarak rakamları toplamaya başladım. Cömert davrandım ve fiyat artışı olmadan sadece yün parasını almaya karar verdim. Çoraplarımın ünü yayıldıktan sonra fiyatlarımı artırmaya karar verdim. Hesaplamalarım 100 doları geçince yüzümdeki gülümseme de sona erdi. Vicdanlı ve cömert olarak para kazanamayacağımı anladım. Rüzgâr tersine esmeye başladı. Gururu bir kenara bıraktım ve aldığım teklifi geri çevirdim.

El işi örgülerin büyük bir sektör haline gelememesinin sebebi rekabettir. Sanayi devrimiyle ortaya çıkan makineler ve üretim süreçleri her şeyin hızlı bir şekilde ve yığın halinde üretilmesini sağlıyor. Kitle üretimi sayesinde bir sürü hırka aynı anda üretiliyor. Sonuç: ucuza mal edilen örgü ürünler

El örgüsü pazarı gün geçtikçe küçülmektedir ancak hala özel mağazaların arka taraflarında birkaç tane de olsa bulunmaktadır. Örgü örerek hiçbir zaman zengin olamazsınız ancak yine de örgü örerek para kazanacağınızı düşünüyorsanız işte dikkat etmeniz gerekenler:

1- Zamanınızı ve hünerlerinizi harcamaya değer mi? Belki ekstradan birkaç lira kazanmak için sevdiğiniz şeyi yapabilirsiniz. Veya yeni projeleriniz için birkaç tane yün almaya yetecek kadar para kazanabilirsiniz. Bunu tatmin edici buluyorsanız kendi işinize de kurabilirsiniz. Amaçlarınızı belirlerken gerçekçi olmalısınız.

2- Ürününüzü ve pazarı bilin. Bu gezegendeki en iyi çorap ören kişinin siz olduğunu söyleyin.

Peki, hadi gerçeklere geri dönelim. Özel ihtiyaçları olan kişi veya kişiler tanıyor olabilirsiniz. Şeker hastalığı veya diğer sağlık sorunları olan insanların bazıları size sipariş verebilir. Kaşmir hırkalar giymek isteyen ancak kendi bedenlerine uygun hırkalar bulamayan büyük beden kadınlar için üretim yapabilirsiniz.

3- Bireylerin dışında kimler size el örgüleriniz için ödeme yapar?  Yerel kaynaklarınız neler? Üstün niteliklere sahip misiniz? Bulunduğunuz bölgede yüncüler, tedarikçiler ve üreticiler var mı? Bu insanların birçoğu belli örnekler için size ödeme yapabilir. Ödemeler işletmeden işletmeye farklılık gösterir. Kimisi yün için ödeme yapar, kimileri de belli bir proje veya ürün için ödeme yapar. Diğerleri de sizin fiyat belirlemenizi ister.

Bir diğer olası müşteri de özel dükkanlardır. Bu dükkan sahipleri sizden aldıkları ürünleri konsinye mağazalara satabilirler.

4- Yetenekli bir tasarımcı mısınız? Bir diğer seçenekte orijinal örme giysiler tasarlamaktır. Ayrıca hem kendi pazarladığınız hem de firmalara sattığınız ürünlerin modellerini satabilirsiniz veya bir kitap yazabilirsiniz. Sponsor olarak bir yayıncı veya yün firması bulmak oldukça zordur. Bu işle ilgili detayları öğrenmek istiyorsanız diğer tasarımcılarla temas kurabilirsiniz. Emin olun ki örgücüler dost canlısı insanlardır. İnterneti kullanarak temaslar kurun. Araştırma yapın ve bu iş gerçekten yapan insanlarla görüşün. İşinizle ilgili örnekler sunmak için hazırlıklı olun ve amaçlarınız doğrultusunda zaman ve çaba harcayın.

Son bir uyarı ve en önemli olanı. Hobiden dönüştürülen işlerin birçoğu çekiciliğini yitirir. Kendinize şu soruyu sorun: cazibenizi kaybetme riskini alacak mısınız? Veya zenginlik ve fakirlik fark etmeksizin işiniz için her şeyi göze alır mısınız?

Ek iş yaparak para kazanmak isteyenlere özel kazançlı ek iş imkanlarını ve ek gelir fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir