Ek Gelir İmkanı: Yemek Kitabı Yazmak

Yemek kitabı yazmak evde yemek yapan birçok ev hanımının hayalidir. Neden olmasın? Bunu bir ek iş olarak düşünürseniz bundan güzel bir gelir elde edebilirsiniz de. Ayrıca tüm hayatınız boyunca size referans olabilecek bir çalışmanız olmuş olur.Tarifler deneyim, geçmiş ve sevginin bir arada olduğu hazinelerdir ve bu deneyimi başkalarıyla paylaşmak harikadır. Bir yemek kitabı yazmanın en değerli sebeplerinden biri gelecek nesiller ve aynı zamanda yaşıtlarınız için tariflerinizi korumaktır. Ve kim bilir? Belki de yazdığınız kitabınız sayesinde ünlü olacaksınız. Yemek kitabı yazarak evden ek gelir elde etmek isteyenler bu yazımızı rehber alarak işe koyulabilirler.

Yemek Kitabı Nasıl Yazılır?

Yemek Kitabınızın Amacını Tanımlamak

Yemek kitabını neden yazdığınıza karar verin. Yemek kitabınızı nasıl bir yaklaşımla yazacağınızı ve hedef kitlenizin kimler olacağını belirlemek için bu kararı vermek zorundasınız. Kitap yazmayı bir ek iş olarak yapmak istiyorsanız daha profesyonel çalışmanız gerekecektir.

1- Örneğin kişisel kullanımınız için basit bir yemek kitabı yazmak istiyorsanız okunabilir PDF formatında kitabınızı yazabilirsiniz. Daha sonra baskı alarak basitçe zımbalarsınız.

2- Yerel veya ulusal olarak basılması için veya bir olayı anmak için yazacaksanız daha resmi hazırlamalınız ve fotoğraflar koymalısınız. Ayrıca iyi bir ciltleme de dâhil olmak üzere doğru düzgün bir baskı yaptırmalısınız.

3- Profesyonel olarak yayınlanacaksa projeye başlamadan önce bir yayıncı ile temas kurmalı, potansiyel çıkarlarınızı öğrenmeli ve tavsiyeler almalısınız.

Tariflerin Seçilmesi ve Yazılması

1- En iyi veya en favori tariflerinizi seçin. İyi bir yemek kitabı başlangıçlar, aperatifler, ana yemekler, tatlılar gibi temaları olan iyi tasarlanmış tarifleri bir araya toplamalıdır. Derlemeler yapmak yerine çiğ yemekler, geleneksel yemekler, aile dostu yemekler, kolay pişirilen yemekler, hızlı pişirilen yemekler, yemek daveti yemekleri veya deniz mahsulleri gibi yemek stillerine odaklanabilirsiniz. 

Ayrıca aileniz ve arkadaşlarınız tarafından en çok beğenilen tarifleri dikkate almalısınız. Bu tarifler dikkat çeker ve okuyucuların verilen tarifleri denemesini sağlar. 

2- Tarifleri hazırlayın. Tarifleriniz kafanızda, farklı kâğıt parçalarında, çeşitli yemek kitaplarında yer alıyorsa koleksiyonunuz için bunları bir araya getirmenin zamanı geldi.

Tariflerinizi yazarken her zaman kendi kelimelerinizi kullanın.

3- Fotoğraflar çekin. Yemek kitabınıza fotoğraflar ekleyecekseniz yemekleri hazırlayın ve fotoğraflarını çekin. Çağdaş okuyucular geçmişte ki yemek kitaplarına göre yemek kitaplarında daha fazla fotoğraf görmek isterler. Fotoğraflar okuyucuların yemeklerin bitmiş halini daha açık bir şekilde hayal etmelerine yardımcı olur ve tarifleri denemeleri için ilham verir.

 • En iyi görüntüyü yakalamak için her tarifi farklı açılar kullanarak fotoğraflayın.
 • Bütün tariflerin fotoğraflarını çekmek zorunda değilsiniz. Sadece en çok öne çıkmasını istediklerinizin fotoğrafını çekin.
 • Fotoğraf yazılımları kullanarak fotoğraflarınız üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.
 • Yemekleri yaparken fotoğraf çekmek istemiyorsanız veya çekemiyorsanız bir arkadaşınızdan veya aile üyelerinizden birinden yardım isteyin. Bazı baskı merkezleri bunu sizin için yapabilir ancak fiyatlara çekimleri de dâhil ederler. Bu nedenle kişisel yayıncıysanız bunu kendinizin yapması en iyi çözümdür.

4- Tarifleri bir araya getirin. Tariflerinizin yemek kitabınızda ne şekilde yer almasını istiyorsanız ona göre sıralamaları seçin. Tanıtım yazısı hazırlayın ve okuyucuların sıralamanızı anlamaları için içindekiler listesi yazın.

Tariflerin sıralanmasıyla ilgili fikirler almak için var olan yemek kitaplarını inceleyin. Unutmayın insanların tarif kitaplarına bakarken belli bir düzende olmasını isterler. Bir araya getirdiğiniz yemek seçimlerine göre iştah açıcılardan tatlılara göre sıralayabilir, başlangıçlardan ana yemek ve tatlılara göre sıraya dizebilirsiniz.

Yemek Kitabının Yayınlanması

1- Prova ve düzeltmeler yapın. Yemek kitabınızı defalarca düzenleyin ve başkalarının da okumasını sağlayın. Malzemelerin, ölçülerin, pişirme sürelerinin doğruluğunu kontrol edin. Tariflerde hataya yer yoktur.

Ailenizde veya arkadaşlarınızın arasında yemek yapmaya hevesli kişiler varsa yemek kitabınızda farklı tarifler için ayrı bir yer ayırabilir ve bu kişilerden tariflerinizi denemelerini isteyebilirsiniz. Pazarlama adımlarınızın bir bölümü olan başkaları tarafından denenmiş iki veya üç tane denenmiş tarif yemek kitabınıza katma değer sağlar ve okuyucuların yemek kitabınıza güvenmelerini sağlar. Size yardımcı olanlara kitabınızın bedava bir kopyasından hediye edin. 

2- Yayıncıları araştırın. Hem online versiyon hem de basılı versiyonda kişisel yayıncılığın sağladığı pek çok fayda vardır. İstediğiniz kopya miktarına bağlı olarak fiyatları kontrol edin. Bu sayede çok daha fazla gelir elde edebilirsiniz.  Bir e-kitap hazırlayıp internetten satabilir, kitabınızı bastırabilir veya her ikisini de yapabilirsiniz.

 • Yemek kitabınızı bastırmayı düşünüyorsanız isterseniz renkli baskı, mat veya parlak boya ve kitap kapağı yaptırabilirsiniz. Bütün bunlar toplam ücrete dâhil olacaktır. 
 • Sırasıyla baskı ve satış yapan yayıncılara yemek kitabınızı gönderin. Çok sayıda ret cevabı alabilirsiniz ancak işinizi iyi yaparsanız kibar, azimli, müzakereye açık olursanız ve iyi bir satış konuşması yaparsınız yayıncılardan birinin dikkatini çekersiniz. Yemek kitabınızı yazmadan önce yayıncıyı ayarlamanız sizin için daha avantajlı olacaktır.
 • Yemek kitabınız için profesyonel bir yayıncı arıyorsanız öncesinde size profesyonel tavsiyelerde bulunacak birini bulun.

 

İpuçları

Piyasa yemek kitabına doymuştur ancak hala kitap piyasasında çok satanlar arasında yer alan yemek kitapları vardır. İnsanlar yemeklerden ve yemek kitaplarının içindeki görsellere bakmaktan hoşlanırlar. Yemek yapmakla alakaları olmasa bile kendilerini fotoğraflarda gördüklerini yaparken hayal ederler. Yemek kitabınızın ön plana çıkmasını istiyorsanız güncel olan fikirlerden yararlanın ve mümkün olduğunca özgün olmasına dikkat edin. Örneğin şu anda cake poplar popülerse bu tatlılara farklılıklar katın. Kendi kitabınızı diğer cake pop kitaplarından farklılaştırmak için kedi şeklinde olan veya bahçe temalı cake poplar yapabilirsiniz. Kendinize özgü karışımlar kullanın ve özgün fikirler bulun. Bu sayede diğer kitapların arasında kendi kitabınızı farklılaştırabilir ve okuyucuların dikkatini çekebilirisiniz.  Bu yaratıcı görevin tadını çıkarın.

Malzemelerin nasıl pişirileceğini düzgünce ve ayrıntılı bir şekilde açıklayın. Bazı durumlarda çizimler ve örnekler fotoğraflar kadar yardımcı olur ancak çizim yapamıyorsanız bunu sizin için yapacak birini bulabilirsiniz.

Yemek kitabınıza katkıda bulunmaları için aile üyelerinizden veya arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz.

 

Uyarılar

Düzenli işinizi bırakmayın. Az miktarda insan yemek kitaplarından geçimini sağlar. Bu sizin için bir tutkuysa diploma alabilir ve gıda sektöründe çalışabilirsiniz ve belki iletişim eğitimi de alarak becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Dilbilgisi hataları yaparsanız okuyucular tarafından amatör olarak algılanmanıza neden olur. Dilbilgisi ve noktalama işaretleri konusunda zayıfsanız yemek kitabınızı düzenlemesi için iyi bir editörle çalışmalısınız.

Her tarifinizi iki veya üç kere kontrol edin. Yaptığınız hatalar insanların kitabınıza olan güvenini sarsar ve düzenli olabilecek okuyucularınızı kaybedersiniz. İyi bir aşçı veya pastacı olarak ün kazanmak istiyorsanız doğru ölçüleri ve pişirme sürelerini yazmalısınız.

 

İhtiyacınız Olanlar

 • Tarifler
 • Dijital fotoğraf makinesi ( Yüksek çözünürlüklü )
 • Fotoğraf yazılımı
 • Kitap hazırlama yazılımı veya Word programı

Ek iş yaparak para kazanmak isteyenlere özel, en güzel ek işleri ve en kazançlı ek gelir imkanlarını paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir