Evde Ek İş Ne Yapabilirim?

Evden para kazanma konusunda kararlı olup “evde ek iş olarak ne yapabilirim?” diyenlerdenseniz doğru yerdesiniz. Bu yazımız tam size göre.

Günümüzde tek bir gelir kaynağı ile geçinmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bununla birlikte her geçen gün daha fazla insan ekstra gelir sağlayabilecekleri işlerle ilgili fırsatları araştırıyor. Bu işlerin çoğuna evinizden başlayabilir ve bunları evinizden yönetebilirsiniz.

Peki, bu nasıl olacak? Öncelikle ek iş yapmak için güçlü yönlerinizi ortaya çıkaracak bir strateji geliştirebilirsiniz, hatta bu ek gelir kapısı sizin için eğlenceli bir hobiye bile dönüşebilir. Fotoğrafçılık konusunda yetenekli misiniz? O zaman fotoğrafçılık sitelerine üye olarak fotoğraflarınızı satabilirsiniz.

Ancak başlamadan önce mutlaka ama mutlaka pazar araştırması yapmanız gerekir. Kendi kendinize ve ilk elden çevrenizdeki kaç insana satmayı düşündüğünüz ürün veya hizmetlerle ilgili sorular sorun ve bu ürün veya hizmetler için ödeme yapmak isteyip istemeyeceklerini öğrenin. Yani pazarı tanımlayın ve müşterilerin yerini tespit edin. Planınız ne kadar kesin ve detaylı olursa yapılması gerekenleri nasıl yapacağınızı da tüm ayrıntılarıyla daha iyi ele alabilirsiniz. Bu sayede başarıya ulaşmak sizin için daha kolay olacaktır. İşe koyulmadan önce bütün bunları kağıda aktardığınız taktirde her şeyi daha net görürsünüz ve başarı şansınızı artırırsınız.

Yazımızda hayatlarında pozitif değişiklikler yapmak isteyenler için harika evde ek iş fırsatları var.

 

Evde Ek İş Ne Yapılabilir?

1 – Ev onarım işleri

Tasarım ve inşaat becerilerinizi kullanarak insanların evlerini yenilemelerine yardımcı olabilirsiniz. Ev dekorasyonu konusunda doğuştan gelen bir yeteneğiniz varsa bu ek iş fırsatı tam size göre demektir.

 

2 – Evcil hayvan bakımı hizmetleri

Evcil hayvanları seviyorsanız evinizden yürütebileceğiniz bu ek iş sayesinde para kazanabilir ve hayvanlarla kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Köpeklerin gezdirilmesi, evcil hayvanların bakımı, taranması, yıkanması ve aynı zamanda şımartılması gibi hizmetler verebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvan Bakıcılığından Para Kazanmak

 

3 – Yiyecek-içecek hizmetleri

yemek-kitabi-yazmakYemek pişirme konusunda hünerliyseniz kokteyler, günler, partiler, düğünler, iş toplantıları ve öğle yemeği resepsiyonları gibi etkinliklerde kendi yiyecek içecek hizmetlerinizi verebilirsiniz. Yemek pişirmek için zamanı olmayan insanlar için ve aynı zamanda az önce bahsettiğimiz etkinlikler için kaliteli ve hoş gözüken yiyecekler hazırlayabilirsiniz. “Evde yemek işine nasıl başlayabilirim?” diyorsanız detaylı bilgi için TIKLAYINIZ!

 

4 – Pastacılık

Tatlı ikramlar ve unlu mamuller yapma konusunda becerikli misiniz? O zaman aşçılık hünerlerinizi kullanarak yaptığınız ev yapımı tatlıları, kekleri, pastaları, dondurmaları ve kurabiyeleri satabilirsiniz. Gel al hizmeti verebileceğiniz gibi evlere servis de yapabilirsiniz veya direk dükkanlara satabilirsiniz. Bu evde ek iş imkanı hakkında detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ!

 

5 – Temizlik hizmetleri

cevre-dostu-temizlik-avantaj-dezavantaj

Bu tür hizmetlere her zaman talep vardır ve kolaylıkla evinizden idare edebileceğiniz iyi bir iş fırsatıdır.  Bu tür işleri yapmaktan rahatsız olmuyorsanız tek başınıza çalışarak evleri ve küçük ofisleri temizleyebilirsiniz. Ancak organizasyon becerileriniz varsa işinizi daha geniş bir ölçeğe taşıyabilir ve ticari temizlik işlerine girebilirsiniz. Ticari yerleri temizlemek için ekipman ve personel almanız gerekir. Evde temizlik işi hakkında detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ!

 

6 – Etkinlik planlama hizmetleri

Organizasyon becerilerinizi pratiğe dönüştürün. Girişimcilik ve yaratıcılık becerilerinizi özel ve şirket müşterileri için düğün ve diğer sosyal etkinlikler planlamak ve organize etmek için kullanın. Ayrıca profesyonel bir düğün danışmanı da olabilirsiniz. İnsanlar her gün evleniyor.

 

7 – Evde internetten yapılacak ek işler

Bilgisayar ve internet becerileriniz iyiyse ve aynı zamanda hızlı bağlantı kurabiliyorsanız bu iş sizin için harika bir ek iş fırsatı olacaktır. “İnternetten ek iş olarak ne yapabilirim?” diyorsanız  e-ticaret, affiliate pazarlama ( satış ortaklığı ), youtube, makale yazmak, danışmanlık hizmetleri ve web tasarımı internetten para kazanmanın en hızlı ve kolay yollarıdır. Evde oturarak internetten para kazanmak istiyorsanız TIKLAYINIZ!

Aynı zamanda sanal asistanlık yaparak özel ve şirket müşterileriyle çalışabilirsiniz. Sanal asistanların görevi sekreterlerin görevleriyle aynıdır sadece gerçek bir ofisten çalışmazlar.

 

8 – Evden el işi ürünler satmak

Yaratıcılığınızı devreye sokun ve becerilerinizden faydalanın. El işi ürünlerinizi online olarak satabilir, mağazalara verebilir ve özel müşteriler bularak kişiselleştirilmiş ürünler yapabilirsiniz. Seramikler, aksesuarlar, ev dekorasyon ürünleri, takılar ve diğer objelerden yaratarak bunları ev partilerinde, konsinye mağazalarda ve elişi fuarlarında satabilirsiniz. El işi ürünler yaparak farklı şekillerde para kazabilirsiniz. “Evden ne satabilirim?” diyorsanız detaylı bilgi için TIKLAYINIZ!

 

9 – Güzellik hizmetleri

Her zaman para kazanabileceğiniz en iyi ev merkezli iş fikirlerinden biridir. Hizmetlerinizle ilgili reklam yapın ve harika sonuçlar alın. Masaj terapileri, yüz ve vücut bakımları, manikür ve pedikür hizmetleri sunabilirsiniz ve ayrıca farklı güzellik bakımı paketleri hazırlayabilirsiniz.

 

10 – Dikiş ve tadilat hizmetleri

İnsanlar çoğu zaman bedenlerine tam oturan ve özel davetlerde giyebilecekleri belli elbiseleri kolaylıkla bulamazlar. Dikiş becerileriniz varsa bu iş sizin için maliyetsiz harika bir ek iş seçeneği olacaktır.

Üstelik evlere dikiş işi veren firmalar sayesinde iş sıkıntısı da yaşamazsınız. Örneğin düğün sezonunda evlere gelinlik işi verenler oldukça çoğalmaktadır. Evde dikiş işinden, tam zamanlı bir işten kazanabileceğiniz paranın çok daha fazlasını kazanmanız mümkündür.  Evde dikiş işine nasıl başlanır öğrenmek için TIKLAYINIZ!

 

11 – Antrenörlük hizmetleri

Tıpkı kişisel spor hocalarına olan talep gibi kişisel antrenörlere olan talepte her geçen gün artmaktadır. Gerekli niteliklere ve becerilere sahipseniz bu iş size işletme, pazarlama, finans, dinsel yaşam veya sosyal ve kişisel ilişkiler alanlarında birçok ek iş fırsatı sunacaktır.

 

12 – Evde danışmanlık işi

Bir başka evde ek iş fırsatı da danışmanlık yapmaktır. Belli alanlarda yüksek becerilere sahipseniz ve yeterli deneyiminiz varsa online danışmanlık yapabilir veya müşterileri evinizde kabul edebilirsiniz.

 

13 – Evde muhasebecilik ve defter tutma hizmetleri

muhasebe-isine-baslamak

Matematikte iyiyseniz ve hesap işlemlerinde sabırlıysanız özel ve şirket müşterileri için muhasebelik yapabilir ve defter tutabilirsiniz.

Evde muhasebe işi nasıl yapabilirim diyorsanız detaylı bilgi için TIKLAYINIZ!

 

14 – Alacak tahsili işi

Evinizden yürütebileceğiniz bu ek işe başlamak için bir telefona, bir bilgisayara ve alacak tahsili ile ilgili kanunlara aşina olmanız yeterli olacaktır. Farklı müşterilerin ve firmaların paralarını tahsil etmelerine yardımcı olabilir ve toplandığınız paralardan belli bir yüzde alarak para kazanabilirsiniz.

 

15 – Çocuk bakımı hizmetleri

Çocukları seviyorsanız bu iş tam size göre demektir. Çocuk bakım hizmetleri vermek para kazanmanın en eğlenceli yollarından biridir. Çocuklarla oyun oynayarak, kitap okuyarak vakit geçirdikçe para kazanırsınız. Tabii bu aktiviteler bakımını üsteleneceğiniz çocuğun yaş aralığına göre değişecektir.

Evde çocuk bakmak istiyorum diyorsanız detaylı bilgi için TIKLAYINIZ!

 

16 – Yaşlı bakımı hizmetleri

Yaşlıların birçoğu huzurevlerinden hoşlanmaz. Yaşlılara yemek yaparak, banyolarını yaptırarak, arkadaşlık ederek ve ilaçlarını vererek günlük işlerinde yardımcı olabilirsiniz. Yaşlı insanlara karşı yakınlık duyuyorsanız bu iş tam size göre demektir.

 

17- Parti malzemeleri kiralama

Parti malzemeleri kiralamak özellikle de büyük şehirlerde önemli işlerden biri haline gelmiştir. Hoparlör düzeni, sandalyeler, tenteler, davullar, sahne platformu, buzdan parçalar, pişirme kap-kaçakları, masa örtüleri ve diğer parti malzemelerine karşı büyük talep vardır. Öncelikli adımınız malzemelerden alınacak ücretleri ve malzemelerin ne kadar zaman için kiralanacağını belirlemektir. Daha sonra bu malzemelerin yapım veya alım masraflarını araştırın. Yapmanız gereken çevrenizdeki etkinlik yöneticileri ile temas kurmak ve yakınlarınızı verdiğiniz hizmetlerle ilgili bilgilendirmektir.

Yukarıda ki listede evden idare edebileceğiniz ek iş fırsatlarının bir kısmını sizlerle paylaştık. Kendiniz için uygun olanı seçin ve işe koyulun.

 

18 – Becerilerinizden faydalanın

Grafik tasarım, veri madenciliği, web sitesi geliştirme, video kurgulama, yazılım geliştirme veya müşteri hizmetleri? Hangisi sizin için uygun? Bu becerilerden faydalanarak Fiverr, Bionluk, TaskRabbit veya ODesk gibi sitelere üye olabilir ve becerilerinize uygun ek işler bulabilirsiniz. Ne sıklıkta çalışmak istediğinizi ve hangi işleri yapmak istediğinizi kendiniz belirleyebiliyorsunuz!

Mutlaka okuyun: Freelance Çalışmak İsteyenlere

 

19- E-Kitap Yazın ve Satın.

Finans uzmanı mısınız? Peki, müşterilerinize ya da aynı mali sorunlarla defalarca mücadele etmiş pek çok kişiye yardımcı olacak bir finans kitabı yazmaya ne dersiniz? Uzmanlık alanınıza uygun bir e-kitap içeriği ile Kindle vb. platformlar üzerinden e-kitap satışı yapabilirsiniz- kitabınız yazdıktan yıllar sonra dahi size pasif gelir sağlayacaktır.

Mutlaka okuyun: E-kitap Yazarak Para Kazanmak

 

20- Evinizi Kiralayın.

Gayrimenkul üzerinden para kazanmakla ilgileniyor, ancak uygulamalı bir yaklaşımı benimsiyorsanız, yazlık evinizi, yaşadığınız evi ya da evinizin tek bir odasını kiralamak pasif gelir elde etmenin mükemmel bir yolu olabilir.

Nasıl mı?

Airbnb: Airbnb, insanların dünyanın her yerine seyahat etmelerine ve geleneksel otellerden çok daha ucuz şekilde konaklamalarına olanak tanıyan bir web sitesidir. Sitede kiralama süreci şu üç kategoriye ayrılmıştır: Özel oda, ortak oda veya tüm ev.

Airbnb, hizmetleri için yaptığınız her rezervasyon başına sizden %3 oranında bir ücret alır, ancak gecelik ücretinizin ne olacağına karışmaz. Dünyanın her yerinden insanlar Airbnb aracılığıyla fahiş miktarlarda pasif gelir elde etmektedir.

VRBO: VRBO, sahip olduğu 2 milyonu aşkın mülk ile hem kiracılar hem de mülk sahipleri için meşru bir hizmet sunduğunu kanıtlamıştır.

VRBO, rezervasyon başına %5 ücret talep eder, ayrıca konuğun kredi kartıyla ödeme yapması durumunda buna artı bir %3 ekler. Ancak tıpkı Airbnb’de olduğu gibi kendi konaklama fiyatınızı belirleyebilir ve elde ettiğiniz geliri kısa zamanda harcamalarınıza veya emeğinize değecek bir hale getirebilirsiniz.

Vacasa: Vacasa bir tatil evi kiralama şirketidir. Başka bir deyişle, Vacasa’da Airbnb’de olduğu gibi evinizdeki boş bir odayı kiralayamazsınız, ancak bir tatil destinasyonunda fazladan bir eviniz varsa bu site sizin için bir nimete dönüşebilir. Vacasa, pasif gelir elde etmek için harika bir seçenektir ve tüm işi sizin adınıza yapar.

İpucu: Kiralamanın temel noktası değerlendirme puanlarınızı yüksek tutabilmektir. Ne kadar yüksek puanlar alırsanız, evinizi/odanızı o kadar çok kişi kiralar (dolayısıyla o kadar çok para kazanırsınız).

Mutlaka okuyun: Airbnb İle Para Kazanmak

 

21- E-Ticaret Yapın.

Burada kural net: Düşük fiyattan aldığınız malları yüksek fiyat üzerinden defalarca satmaya odaklanmalısınız. Başlamak için bir e-pazarlama sitesine üye olmanız ve bir sanal mağaza kurmanız gerekiyor. Sonrasında ise satmak istediğiniz ürünler hakkında bilgi sahibi olmaya odaklanmalısınız. Her şeyde olduğu gibi e-pazarlamada da satış yapacağınız öğe hakkında en ufak bir fikir sahibi olmaksızın onu kullanmaya çalışmanız kötü bir fikir olacaktır. Piyasa fiyatı, kar marjı ve nakliye / paketleme konularında da derinlemesine bir araştırma yapmanız şarttır.

Mutlaka okuyun: E-Ticaret Nasıl Yapılır?

 

22- Anket Doldurarak Para Kazanın.

Çevrim içi anketlere katılarak para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Kanepenize kurulup rahatınızı hiç bozmaksızın yalnızca internette gezinerek para kazanabilirsiniz. Bu amaçla kullanabileceğiniz binlerce anket sitesi mevcut ve bunlardan bazıları sadece kaydolduğunuz için dahi size bonus vermeye hazır. O halde geç kalmadan fikirleriniz için ödeme almaya başlayın.

Mutlaka okuyun: Anket Doldurarak Para Kazanmak

 

23- Telefon uygulaması geliştirin.

Programlama becerilerine sahipseniz eşsiz fikrinizi bir telefon uygulamasına dönüştürebilirsiniz! Uygulama piyasasında her türde uygulama fırsatı kaynıyor.

Mutlaka okuyun: Uygulama Yaparak Para Kazanmak

 

24- Blog yazmaya başlayın (ya da satın alın).

Birazcık girişimci olarak ve yaratıcılığınızı kullanarak başarılı bir blog yazarı olabilirsiniz ama bu biraz zaman alabilir. İlk başladığınızda sıkı çalışın ama sayfanıza reklam alma, sponsor bulma ve satış ortaklığı gibi çeşitli gelir kaynağıyla blogunuz size umduğunuzdan daha büyük bir getiri sağlayacak.

Mutlaka okuyun: “Ne Blogu Açmalıyım?” Diyenlere 35 Blog Fikri

 

25- Satış ortaklığı.

Satış ortaklığını blog yazma dışında da farklı şekillerde hayata geçirebilirsiniz. Büyük takipçi kitleleri işinize daha çok yarasa da bazı yerel işletmeler bile arkadaşlarına ve ailelerine işlerini tavsiye ediyor.

Mutlaka okuyun: Satış Ortaklığı Nedir? Nasıl Yapılır?

 

26- Bir fikrin yasal haklarını alın.

Bir ürün ya da iş hakkında güzel bir fikriniz varsa ama bununla uğraşacak zamanınız yoksa bu fikrin yasal haklarını almayı düşünebilirsiniz. İlgili şirketler fikrinizi kullanma karşılığında size telif hakkı ödemek ister.

 

27- Bir otomat satın alın.

Büyük ihtimalle şimdiye kadar otomatların kime ait olduğunu düşünmediniz ama otomat işine girerseniz inanılmaz bir ek gelir elde etme fırsatını yakalayabilirsiniz! Doğru noktaları bulduğunuzda otomatları sizin için yerleştirecek birini tutun, işiniz tıkır tıkır işlemeye başlasın.

Mutlaka okuyun: Otomat İşi Yapmak

 

28- İnternet üzerinden kurs verin.

Bu kursların konusu ilgilendiğiniz herhangi bir konu olabilir. Örneğin, dijital pazarlamayla mı ilgileniyorsunuz? Bununla ilgili internetten kurs verin. Kuş gözlemi konusunda uzman mısınız? Bununla ilgili internetten kurs verin. Merak etmeyin, sevdiğiniz her konunun bir takipçi kitlesi olacaktır.

Mutlaka okuyun: Online Kurs Hazırlayarak Para Kazanmak

 

29- YouTube kanalı açın.

YouTube, rekabetin bol olduğu bir ortam olsa da işe başladığınızda harcayacağınız para çok fazla değildir. Seçtiğiniz konuda gerçekten tutkuluysanız ve izleyicilerinize bir şeyler katmak istiyorsanız sayfanıza raklam alarak ve sponsor bularak belli bir miktarda ek gelir elde edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Para Kazanmak

Evde ek iş ne yapabilirim?” diyenlere özel birbirinde güzel ve kazançlı ek iş imkanlarını araştırmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın!

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir