Otel Bayiliği Almak

Otel açmak isteyenler için daha önce birçok yazı paylaşmıştık. Otel açarak kendi işini kurmanın diğer bir yolu da otel bayiliği almaktır. Otel bayiliği almak demek ana firmanın bayilik için istediklerini mutlak yerine getirmek ve temel adımları takip etmek demektir.

 

Otel bayiliği nasıl alınır?

Şahsi kayıtlarınızı gözden geçirin. Bir otel bayiliği almak için yatırım yapmanız gerekir bu nedenle mali servetinizin ve kullanılabilir nakit paranızın miktarını belirlemelisiniz.

Banka kredisi alabilmek için bankacılarla görüşün. Sizin için uygun olan banka kredileriyle ilgili görüşebilmek için vergi belgeleri, banka hesap durumu ve gelir kanıtları gibi mali kayıtlarınızı bankaya vermeniz gerekir. Otel bayiliği almakla ilgilendiğinizi ve ne tür bir otelle ilgilendiğinizi yetkililere açıklayın.

Beceri, eğitim ve deneyimlerinizden oluşan bir liste hazırlayın. Bütün bu özelliklerinizin sahiplik, yönetim ve faaliyetlerle alakalı olan yönlerini yazın.

Beceri ve deneyimlerinizle örtüşen, ilgilendiğiniz otel türüyle ilgili beyin fırtınası yapın. Birinci sınıf, yüksek kaliteli ve yüksek fiyatlı olanlardan uygun fiyatlı olanlara kadar pek çok otel türü vardır. Aynı zamanda büyüklükleri de değişebilir. Bazılarında binlerce oda, tam hizmet yemek servisi, büyük toplantı salonları, dinlenme ve spor hizmetleri vardır. Diğerlerinde az sayıda oda ve resepsiyon bölümünde parayla çalışan atıştırmalıkların satıldığı makineler vardır. Bazı oteller turistlere hitap ederken diğerleri sık sık iş gezilerine çıkanlara hitap eder. Sizin için en uygun olanı tercih edin. Bundan sonra ki adımda otelinizi nerede konumlandıracağınıza karar verin. Örneğin, eğer iş seyahatine çıkanlara hitap etmeyi düşünüyorsanız ticaret bölgelerinin yakınlarında bir yer bulmalısınız.

Bayilik fırsatlarıyla ilgili bilgi alabilmek için internet ve turizm gazeteleri aracılığıyla araştırma yapın. Beceri, eğitim ve deneyimlerinize en uygun olanları not edin. Alternatif olarak ticari gayrimenkul temsilcisiyle veya komisyoncuyla görüşüp piyasada var olan otel franchise’larını gözden geçirebilirsiniz.

Otellerin bayilik tekliflerini inceleyin. Hâlihazırda bir oteliniz varsa ve otelinizi bir markayla birleştirmek istiyorsanız sadece markalaşmayla ilgili franchise seçeneklerini araştırın.

Otellerin bayilik tekliflerini değerlendirin. Otellerin şirket yönetimi ile temas kurun ve satış konuları veya markalaşma fırsatlarıyla ilgili bilgi alın. Otellerin internet sayfalarından e-mail adreslerine, adres bilgilerine, faks ve telefon numaralarına ulaşarak yetkililerden franchise portfolyolarını isteyin.

Bayilik seçimleri için ana firmalardan form isteyin. Bu formlara genellikle iletişim bilgilerinizi, önerdiğiniz otel lokasyonunu ve otel yönetimiyle ilgili fikirlerinizi yazmanız istenir. Aynı zamanda amaçlarınızı, yönetim deneyimlerinizi, profesyonel üyeliklerinizi ve ödüllerinizi de belirtmelisiniz. Var olan otelinizi markalı bir otele dönüştürmek istiyorsanız işletmenizin yönetim ve lokasyonuyla ilgili özel bilgileri de vermek zorundasınız.

İlgilendiğiniz otel kuruluşlarından franchise patent hakkı bildirimlerini isteyin.

Patent hakkı bildirimleri de dahil olmak üzere bütün bilgileri gözden geçirmek için bayilik sistemleriyle ilgili deneyimi olan bir pazarlama uzmanını işe alın. Belgeler güncel bayilikleri ve bütün bayilik hatalarını listelemelidir. Aynı zamanda pazarlama uzmanınıza bilgilerin doğruluğunu sorun veya bulunduğunuz bölgede başarılı olma potansiyelinizin olup olmadığını anlamak için yeni bir pazar analizi yapın.

Bayilik anlaşmasını imzalamak için otelin kurum yetkisiyle bir araya gelin. Bayilik anlaşması otel türüyle ve coğrafik bölgenin ihtiyaçlarıyla uyumlu olmalıdır. Kendinize ait bir oteliniz varsa markalama için karşılıklı kabul edilebilir bir anlaşma düzenleyin.

Bayilik anlaşmasını ve patent hakkı bildirimlerini veya markalama anlaşmasını franchise faaliyetlerinde deneyimi olan bir avukatla gözden geçirin.

Banka yetkilisiyle kredi başvurunuzu tamamlayın. Bayilik anlaşmasını ve patent hakkı bildirimlerini kredi onayı için bankaya teslim edin.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir