Otel Açmak

Otel açmak zorlu bir süreç ancak karlı bir girişimdir. Otelcilik sektöründe yoğun rekabet vardır. Bu nedenle müşteriler için ister lüks bir butik otel ister oda kahvaltı hizmeti sunan konforlu bir otel açmayı planlayın, riski göze alarak bu işe girmeden önce uzun bir süre araştırma ve planlama yapmanız gerekir. Büyük bir iş kurmak isteyenlerin alacağı riskler de doğal olarak büyük olmaktadır. İş dünyasında büyük paralar kazanmak sadece bu sayede mümkün olabilmektedir.

2012 rakamlarına göre Türkiye’de işletme belgeli 2 bin 755 otel bulunuyor. Bunların 679’u yerli, 140 ise yabancı zincir veya grupların bünyesinde hizmet veriyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan sertifikalı 2 bin 755 tesiste, 2011 yılı itibariyle 313 oda ve toplam 658 bin yatak kapasitesi bulunuyor.

 

Otel nasıl açılır?

Otel açma seçenekleri olukça bunaltıcıdır bu nedenle ilk başta ne tür bir otel konaklaması sunacağınıza karar verin. Örneğin vereceğiniz hizmet üst kalite, uygun fiyatlı veya oldukça ucuz olabilir. Sadece oda hizmeti mi vereceksiniz yoksa restoran, konferans salonu, yüzme havuzu, spa salonu veya spor salonu gibi ek imkânlar sunan bir otel mi açacaksınız? Aynı zamanda otelinizin yerine de karar vermeniz gerekiyor.

İş planı yazın. Otel işletmelerinin çoğunun başlangıç aşamasında dışarıdan mali destek alması gerekir. İş planınızı hazırlarken profesyonel bir danışmanla birlikte çalışmak iyi bir fikirdir. İş planınız işletmenizin tekliflerini, piyasa analizlerini, operasyon uygulamalarının ana çerçevesini, uzun dönem amaçlarınızın açıklamalarını ve finansal yatırım başvurularınızı içermelidir.  Eğer rakip otelleri ziyaret ettiyseniz odalarınız, restoran hizmetleriniz veya farklı hizmetleriniz arasında ne tür benzerlikler ve farklılıklar olduğunun özetini de iş planınıza ekleyin.

Ruhsat ve izinler için ilgili resmi kurumlara başvurun.

Tadilat ve yenileme. Otelinizin yerini garantiye aldıktan sonra önceki halinden farklı olması amacıyla tadilatlar ve yenilikler yapabilirsiniz.  Elektrik, su tesisatı ve kablo sistemlerinin sorunsuz çalıştığından emin olun. Halıların, duvarların, odaların ve lobinin renk seçiminde size yardımcı olması için bir iç mimarla birlikte çalışmayı düşünebilirsiniz.

Reklam ve pazarlama. Seyahat acentelerine, acentelerin internet sayfalarına, uluslar arası rezervasyon sistemlerine ve tur liderlerine kaydolun. Seyahat profesyonellerini konaklamaları için nazik bir şekilde otelinize davet edin. Bu sayede sunduğunuz hizmetleri yakından görme fırsatı bulurlar. Fotoğraflar, video turları ve online rezervasyon sistemi olan profesyonel ve havalı bir internet sitesi açın.

 

İhtiyacınız olanlar

İş planı

Otel yeri

İşletme ruhsatı ve izinler

Mali sorumluluk sigortası

Tadilat ve yenileme malzemeleri

İnternet sayfası

Otel çalışanları

 

İpuçları

Otelcilik işine iyi bilinen bir markanın çatısı altında franchise alarak başlayabilirsiniz. Sıfırdan başlayarak bir otel inşa etmekten biraz daha az pahalıya mal olacaktır. Ayrıca senelik olarak franchise ücreti de alacaklardır.

 

Uyarılar

Otel sahipleri birkaç yıl boyunca veya ekonominin zayıf olduğu dönemlerde yaptıkları ciddi yatırımlara karşılık geri dönüş alamayabilirler. En baştan müşteri trafiği oluşturmak için tanıtıcı planlamalar yapın ve ilk birkaç yıl kendinizi garantiye almak için kenara para koyun.

 

Otel açma şartları

a) Yangın merdiveni yapılmış olacak.

b)Hijyenik şartları taşıyacak.

c)Detaylı işyeri yerleşim krokisi çizdirilecek teknik bir kişiye.

d)Bu yerleşimi izinsiz değiştiremeyecek.

e)Otellerin mutfak kısmında yağ tutucu takılacak.

f)Sanayi tipi bulaşık makinası takılacak.

g)WC ler bedensel engellilerin kullanabileceği şekilde düzenlenecek

 

Otel açmak için gerekli belgeler

1- Başvuru formu,

2- Adres belgesi,

3- Tapu fotokopisi,

4- Binanın yapı kullanma izin belgesi,

5- Noterden yazılacak kira sözleşmesi,

6- Yangın raporu,

7- Oda faaliyet belgesi,

8- Sicil tasdiknamesi,

9- Sabıka kaydı, nüfus cüzdanı fotokopisi gibi evrakları hazırlayarak otel ruhsatı için belediyeye başvurmanız gerekir.  Ayrıca turizm belgesi almanız gerekir. Dilekçe, tesis tanıtım raporu, imza beyannamesi, isim tescil belgesi, tesisin kurulum yerine bağlı olarak alınacak belgeler gibi evrakları hazırlayarak ilgili bakanlığa başvurmanız gerekir. Alkollü içki satışı yapacaksanız konu ile ilgilide izinler almanız gerekecektir. İzin ve ruhsatlarla ilgili detaylı bilgileri belediyelerin ve bakanlıkların internet sitelerinden öğrenebilirsiniz. Mali sorumluluk sigortası yaptırmayı da unutmayın.

 

Otel açma maliyeti

Otel açmak çok kompleks bir iş olduğundan dolayı maliyet için bir rakam vermek hiç doğru olmaz. Açmayı düşündüğünüz otel hakkında bizi bilgilendirirseniz sizin için bir maliyet hesaplaması yapabiliriz.

En karlı iş kurma fikirlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Sağlık ve para ile kalın.

 

İlginizi çekebilir

Otel Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Oteller İçin Pazarlama Yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.