Turistler İçin Ucuz Otel(Hostel) Açmak

İş kurmak isteyenler için otel açmak düşünülmesi gereken bir iş fikridir. Otel açmak genelde büyük sermaye gerektirir. Ancak az sermaye gerektiren otel türleri de bulunmaktadır. Bunlarda biri de müşterilere ucuz hizmet sağlayan hostellerdir. Bu tür oteller diğerlerine göre daha ekonomiktir ve genellikle bütçesi kısıtlı olan turistler tarafından tercih edilir. Sıklıkla büyük şehirlerde veya turistik yerlerin etrafında açılırlar. Fiyatları ucuzdur ve odalar daha basittir. Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanlar para biriktirirler, bir araya gelirler ve sırt çantalarını da alarak gitmek istedikleri rotayı belirlerler. Çıktıkları uzun süreli yolculuklarda da genellikle bu tür otellerde kalmayı tercih ederler. Bu tür oteller de daha samimi bir ortam ve diğer otellere göre daha az resmiyet vardır. Sosyal etkinlikler düzenlenir ve topluluk ruhu oluşturulur. Bu makale size bu tür bir oteli nasıl açacağınızı ve nasıl yönetebileceğinizi öğretecek ve konuyla ilgili ipuçları verecektir.

 

Hostel Nasıl Açılır?

1- Oteliniz için yer bulun.

2- Otelinizi işletmenizi sağlayacak en az bir senelik sermaye bulun.

3- Ruhsat ve izinler için ilgili resmi kurumlara başvurun. Belediyelerin internet sayfalarından gerekli olan belgeleri öğrenin ve belgelerinizi tamamladıktan sonra başvurunuzu yapın. Ayrıca turizm belgesi de almanız gerekecektir. Belge için Kültür ve Turizm Bakanlığına başvurmanız gerekir. Eğer içki satışı yapacaksanız bunun içinde alkollü içki ruhsatı almalısınız.

4- Otelinizi bölümlere ayırın: odalar, mutfak, tuvalet, resepsiyon, ortak alan, yemek alanı, bar vb.

5- Odalarınız için yataklar ve havlu, perde, çarşaf vb. gibi tekstil ürünleri alın.

Bu tür otellerin çoğunda bir sürü yatağın ( 5-20 ) bir arada olduğu yatakhaneler vardır. Sıklıkla ranzalar kullanılır. Cinsiyetlere göre ayrılan odalar olduğu gibi 1-4 arası yatağın olduğu özel odalar vardır.

6- Yemek salonunuzu ve ortak alanınızı düzenleyin. Sandalyeleri, masaları, rahat kanepeleri ve diğer mobilyaları satın alın.  Bir yerden bir yere taşınabilen dayanıklı mobilyalar kullanın.

7- Mutfağınızı düzenleyin. Eğer misafirlerinize yemek hizmeti verecekseniz endüstriyel mutfak ekipmanlarından almanız gerekir.

8- Resepsiyon bölümümüzü düzenleyin. Rezervasyon işlemleri için bir bilgisayar alın. Şehir haritaları, otobüs rotaları ve gezilebilecek turistik yerleri gösteren broşürler koyun. İlk yardım kutusu ve tanıtım malzemelerinizi koymayı unutmayın.

9- Gelen misafirlerinizin eşyalarını saklayabilecekleri kilitli dolaplardan veya kasalardan almayı unutmayın.

10- Çalışanları alın.

Personelinizin yerli ve yabancılardan oluşması sizin için en iyisidir. Eğer işletmeniz küçük ölçekliyse her şeyi yapabilen elemanlar alın. İşletmeniz daha büyük veya daha karmaşıksa kadronuzu yönetim, rezervasyon, oda hizmetleri, yiyecek- içecek olarak bölümlere ayırın.

11- Uluslar arası rezervasyon şirketlerine ve internet sitelerine kayıt olun. Turistlerin ziyaret ettiği internet sitelerinde ve bloglarda tanıtımınızı yapın.

12- Müşterilerinizi yılın en kalabalık zamanından önce kabul etmeye başlayın. Müşteri trafiğinin yoğun olmadığı bir zamanda açılış yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu sayede kalıcı olabilecek problemleri önceden görüp çözebilirsiniz.

 

İpuçları

Otelinizi iyi bir şekilde yönetebilmek için açılınızı yapmadan önce birkaç ay aynı türde başka bir otelde çalışın. Ayrıca farklı ülkeleri ziyaret ederek bu tür otellerde işlerin nasıl yürüdüğünü gözlemleyin.

 

Uyarılar

Çalışanlarınızı işe almadan önce başlangıç sermayenizin yarısından fazlası cebinizde olsun. Bu tür otellerde yıpranma ve eskime çok fazla olur. Bu sorunları çözebilmek için elinizin altında mutlaka para olması gerekir.

 

İhtiyacınız olanlar

Otel yeri

İmar izni

İşletme ruhsatı ve izinler

Başlangıç sermayesi

Çalışanlar

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir