Oto Ekspertiz Dükkanı Açmak

Girişimci olmaya hazır mısınız? Bu makaleyi okumaya devam ederseniz oto ekspertiz dükkanı açmanın bütün adımlarını öğrenebilirsiniz.

Arabalardan hoşlanıyorsanız, oto ekspertiz dükkanı açmak sizin için harika bir iş fırsatı olacaktır.

 

Neden oto expertiz dükkanı açmalı?

Ülkemizde 2.el araba piyasası son yıllarda büyük bir ivme yakalamış durumda. İstatistiklere göre 2.el araç piyasasında her ay ortalama 500 bin adet aracın satışı yapılıyor. Ve bu rakam gerçekten muazzam. Bu araçları alanların yaklaşık % 65’i ise oto expertiz dükkanlarının kapısını çalıyor. Bu da her ay en az 325 bin adet müşteri anlamına geliyor. Bu girişimcilerin iştahını kabartacak kadar büyük pasta. Ayrıca araçlarını muayeneye sokacak bazı araç sahipleri da araçlarının teknik aksamında sorun olup olmadığını öğrenmek için oto expertiz dükkanlarını tercih ediyor.

 

Alıcılar neden oto expertiz dükkanlarını tercih ediyor?

Oto tamir dükkanlarının güven vermemesi ve özel servis ücretlerinin de aşırı yüksek olması, araba alıp satımında sürücülerin uygun fiyatlı ve güvenilir olan bağımsız oto ekspertiz dükkanlarını tercih etmesine sebep oluyor. Satın aldığı arabanın bilinmeyen bir kusurunun olmasından korkan alıcılar 1. tercih olarak oto expertiz dükkanlarının kapılarını çalıyor. Oto expertiz dükkanları aracın tüm parçalarını mercek altına alıp inceliyor ve geçmişteki yaşantısını gözler önüne seriyor.

 

Oto ekspertiz dükkanı açmak için operasyonel öneriler

Oto ekspertiz işinin en iyi taraflarından biri faaliyete az bir sermaye ile başlayabilecek olmanızdır. Çoğu oto ekspertiz hizmeti araç satışlarının yoğun olduğu bölgelerde, araba pazarlarının yakınlarında küçük bir dükkanda verilebiliyor.

Ancak küçük ölçekli iş hayalinizi uygulanabilir bir işe dönüştürmenizi sağlayacak yeterli geliri elde edebilmek için iş hacminizin büyük olması gerekiyor. Bu nedenle başlangıç aşamasından itibaren pazarlama ve reklam faaliyetlerini doğru bir şekilde uygulamalısınız.

 

Oto ekspertiz dükkanı açmak için gerekli belgeler

Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. Oto ekspertiz dükkanınızı başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekiyor. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin. İsterseniz bu işleri sizin adınıza halletmesi için bir avukat veya muhasebeci de tutabilirsiniz.

Tavsiyeler ve öneriler almak için diğer oto ekspertiz dükkanı sahipleri ile bağlantılar kurabilirsiniz.

 

Etkili bir iş planı nasıl hazırlanır?

İyi bir iş planı oto ekspertiz işinizi büyületmenize yardımcı olacaktır. İş planları başlangıç finansmanı da dahil olmak üzere bir sürü konuyu ele alır. Beklendiği üzere, bankacılar finansal bölümle ilgilenirler ve planın diğer bölümlerinin değerini ölçmek için tahminlerinizin doğruluğunu kullanırlar.

İş planının finansal unsurlarını detaylı bir şekilde anlamak, etkili bir iş planı hazırlamak için ön koşuldur.

İlginizi çekebilir: Başarılı Bir İş Planı Nasıl Hazırlanır?

 

Rekabeti değerlendirme

Bulunduğunuz bölgede oto ekspertiz dükkanı açmadan önce, rekabeti araştırın. Yakınlarınızdaki oto ekspertiz dükkanlarını inceleyin. Oto ekspertiz dükkanınızı açmadan önce rekabet ortamını iyice anladığınızdan emin olun.

Rekabeti değerlendirmek için öncelikle bulunduğunuz ilde ortalama ne kadar araç satıldığını ve buna kıyasla kaç adet oto expertiz dükkanı olduğunu araştırabilirsiniz. Yardımcı olması açısından Tüik il bazında ortalama araç satışını aylık olarak yayınlamaktadır.

 

Rakipleri ortaklara dönüştürme

Oto ekspertiz dükkanı açmak istiyorsanız bu işi yapan insanlarla görüşün ve onlardan bir şeyler öğrenin. Yerel rakiplerinizin size tavsiye vereceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Neden bunu yapsınlar ki?

Ancak bulunduğunuz bölgenin dışındaki bir işletme sahibi,  müşterilerini çalmayacağınızdan emin olursa size tavsiyeler ve bilgiler verebilir. Sizi rakibi olarak görmeyen her işletme sahibi sektörle ilgili konuşmaktan memnuniyet duyacaktır. Tavsiyeler verecek bir girişimci bulmak zaman alacak olsa da, çabalarınıza değecektir.

 

Finansal konular

Girişiminizi planlamak için bir sürü zaman ve çaba harcamanız gerekiyor. Ancak bu noktada bilmediğiniz bir şey olabilir: oto ekspertiz işletmeleri finansal performans elde edemedikleri için sürekli başarısız oluyorlar.

Başlangıç planını devreye sokmanın yanı sıra kazanç fırsatlarını genişletmek için de finansal risk yönetimine ihtiyacınız olacak. Birçok girişimci var olan müşteri tabanının finansal faydalarını kullanmak için var olan işletmeleri satın almayı tercih ediyorlar.

 

Bayilik seçeneğini değerlendirebilirsiniz

Sıfırdan bir iş kurmak yerine, bayilik almak başarılı olma şansınızı arttırır.

Oto ekspertiz dükkanı açmadan önce, bayilik almanın sizin için akıllıca bir hareket olup olmadığını değerlendirin.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir