Otomotiv sektöründe bayilik veren firmalar

2016 Otomotiv sektörüne genel bir bakış

Tofaş, Ford ve Renault gibi otomobil üreticileri, geçtiğimiz yıllarda hayal kırıklığı yaratan talep ve satış sonuçlarıyla manşetlerde yer aldı. Otomobil üreticilerinin devleri giderlerini azaltıp yeni stratejiler geliştirmek zorunda kaldı. Bunun yanında, otomotiv endüstrisi hala ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaya devam ediyor. Geçmişte karşılaştığı büyük zorlukların üstesinden gelen otomotiv sektörü, tekrar yükselişe geçmiş durumda.

Akaryakıt fiyatlarının yükselmesiyle tüketicilerin büyük bölümü yakıt sarfiyatı fazla olan araçlar yerine yakıt tasarruflu araçlara yönelmeye başladı. Otomobil üreticileri daha hafif ve ekonomik aile araçlarının üretimine yoğunluk verdi. İnsanlar çok güçlü arabalar yerine küçük ve yakıt tasarruflu arabaları tercih etmeye devam etti.

Otomotiv pazarı yıllardır Türkiye’nin ihracatının lokomotifi olmaya devam ediyor ve sektörde milyonlarca işçi ekmek yiyor. Otomotiv sektörünün her yıl olduğu gibi önümüzdeki senelerde de büyümeyi sürdürmesi bekleniyor.

Otomotiv sektörü son zamanlarda biraz duraksar gibi görünse de  hevesli işletme sahiplerine çıkar sağlayabilecek büyük fırsatlar barındırma devam ediyor.

 

Otomotiv bayilik sektörünün rolü

Otomotiv endüstrisi tasarım, üretim ve satış süreçlerini kapsar. Ancak iş yalnızca arabayı müşteriye satmaktan ibaret değildir. İlk satış sonrasında araçların dağıtım ve bakım hizmetleri de otomotiv sektörünün bir parçasıdır. Bu hizmetlere araba akseuarları ve otomobillerin işlevini devam ettirebilmesi için hayati önem taşıyan onarım hizmetleri de dahildir.

 

 Otomotiv sektöründe trendler

Enerji tasarruflu arabalar: Akaryakıt fiyaları ucuzlamadığından ve büyük bir çevre bilinci oluştuğundan dolayı enerji tasarruflu arabalara talep büyümeye devam ediyor. Otomobil üreticileri de enerji tasarruflu arabalarını piyasaya sürmeye başladı. Hybrid ve elektrik enerjisiyle çalışan araçların popülaritesinin artması otomotiv endüstisini oldukça etkileyecek. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla yeni bir pazar oluşacak ve yeni tasarımlı araçlar pazara girecek.

İnsanlar arabalarını uzun süre değiştirmiyor: Otomotiv sektöründe tüketiciler hala tutumlu davranarak yeni araba almak gibi lüks harcamalardan uzak duruyor. Otomotiv sektörü araştırma firması olan Polk & Co’ya göre tüketiciler aynı aracı ortalama 63.9 ay boyunca kullanıyor, bu rakam önceki yıldan 4.5 ay daha fazla. Ayrıca arabaların kalitesi yükseldiği için insanlar araçlarını elde tutuyor ve yıllarca aynı arabayı kullanabiliyorlar. Bu durum satış rakamlarını düşürse de, onarım ve bakım hizmetlerine doğan ihtiyacın artmasına sebep oluyor.

İkinci el arabalar: İkinci el araba satışları sıfır arabalara göre daha yüksek. İnsanlar sıfır araç kullanmak yerine ikinci el araba almayı tercih ediyor. Bunun en büyük sebebi ise ikinci el araçların daha ekonomik oluşu. İkinci el arabalarda tedarik çeşitliliğinin daha fazla olması fiyatları azaltıyor ve insanları  ikinci el araba satın almaya teşvik ediyor.

 

Otomotiv bayiliklerinin yükselişi ve fırsatlar

Otomotiv sektörünün büyüklüğü ve önemi, insanlara bu sektörde yer alabilmeleri için birçok fırsat sunuyor.

Satış sonrası ürün ve hizmetler alanında franchise almak daha avantajlı.

Araba tamiri, otomotiv endüstrisinde büyük rol oynamaya devam edecek. Her araç sahibinin bildiği rutin tamirler dışında ayrıca, hybrid ve elekrikli arabalar üzerine uzmanlaşmış parça ve onarım talebi oldukça büyüyecek. Bu büyük talebe rağmen şu an hybrid araçların bakım ve onarımını üstlenen dükkanlar oldukça az. Kişisel gelir seviyelerinin yükselmesi ve tüketicilerin arabalarını daha uzun süre kullanmaları ile beraber, otomobil aksesuarlarına harcanan para sağduyulu bir yatırım olarak görülüyor.

Araba kiralama pazarı,ekonomik duraksamanın yarattığı hasardan sonra bir büyüme ivmesi yakaladı. Gelecek yıllarda da her yıl %10 yakın oranlarda büyüyeceği tahmin ediliyor.

 

Otomotiv sektöründe bayilik seçenekleri

Onlarca farklı otomotiv bayilik seçeneği arasından bir seçim yapmak gerçekten zor. Her sektördeki bayilikler gibi burda da seçenekler konum, sermaye ve beklenen kazanç gibi birçok farklı unsura göre değişiyor. En çok tercih edilen bayilikler genel tamirat ve bakım alanında oluyor. Bunu oto yıkama bayilikleri izliyor.

Her bayiliğin hizmet talebini etkileyen kendine özgü koşulları var bu yüzden bu şartları iyi incelemek gerekir. Hangi bayiliği satın alacağınıza karar vermek için önce sektörün genel yönelimlerini kavramanız yararınıza olacaktır. Bunun için şu soruları sorabilirsiniz:

1. İnsanlar ikinci el araba kullanmak yerine sıfır araba almayı tercih ederse ne olur?

Sıfır arabaların revaçta olduğu süre boyunca oto tamircilerin işleri biraz azalabilir. Ancak sıfır alınan arabalar da bir süre sonra eskiyecek ve eninde sonunda tamircilerin işleri yine artacaktır.

2. Çevre bilinci, bayilikleri de etkiliyor mu?

Hybrid ve elektrikli arabalar bu konuda uzmanlaşmış yerlerde özel bakım ister. Bu özel tür araçlara da hizmet verebilen yedek parça ve onarım bayiliklerinin sayısı günden güne artıyor

3. İnsanların araçlarını uzun süre elde tutma yönelimleri bayilikleri nasıl etkiler?

Bu yönelim oto tamir ve bakım, kaporta, aksesuarcı gibi tüm satış sonrası hizmetleri kapsayan bayiliklerin yararına olur. Ayrıca sürekli kullanmaktan yıpranan arabalarını temizletmek isteyen insanlar oto yıkamacıların da işlerini arttırır.

Bunlar bayilik satın almadan önce göz önünde bulundurulması gereken bazı şeylerdir.

 

Farklı otomotiv bayilikleri

Oto tamir Aracın yaşına ve modeline bakmaksızın herkesin mutlaka faydalandığı bir hizmettir. Bu bayilikler araçların hem iç hem dış bakımıyla ilgili çok geniş onarım servisi sunar.
Oto kiralama Seyahat edenler için araba kiralama servisi bir ihtiyaçtır. Hava ulaşımı gelişmeye devam ettikçe araba kiralama hizmetine olan talep de artar.
Oto aksesuar Oto aksesuarları araç sahiplerine, arabalarının stil ve görünümünü güzelleştirmesi için imkan tanır. Oto tamire harcanan masraflar arttıkça, oto aksesuarcılar da bu yönelimden kar sağlar.
Oto şanzıman Şanzıman kontrolleri ve servislerinin düzenli yapılması aşırı yıpranma veya aşırı ısınmayı engellemek açısından çok önemlidir. Sahibinin tercihlerine göre birçok farklı seviyede koruma sağlayan bayilik hizmetleri mevcut.
Oto yıkama Arabasını uzun süre elden çıkarmayan ve bakımlı olmasını isteyen insanlar sayesinde oto yıkamalar oldukça popüler hale geldi.
Kaporta Kazalar sonucu meydana gelen aşınma ve hasarlarda kaporta, boya, cam tamirleri devreye girer.
Motorsiklet Motorsikletler arabalardan farklı yapıdadır ve bu yüzden uzman servis gerektirir. Motorsikletlerin dilinden anlayanlar için yeteneklerini konuşturabilecekleri fırsatlar sunar.
Yağ değişimi Yağ değişimi her araç sahibinin bildiği oldukça rutin bir işlemdir. Sektör gelirlerinin %35’ini kontrol eden 50 büyük şirket bayilikler için iyi bir manzara oluşturuyor.

 

Otomotiv sektörünün geleceği

Otomotiv sektöründeki yönelimler, bu sektörle ilgilenenlere hem eski hem de yeni fırsatlar sunuyor. İnsanlar sıfır araba da alsa ikinci el de kullansa oto tamir, kaporta bakım hizmetlerine her zaman için talep var.

Çevre hareketi otomotiv sektörüne bir darbe indirince üreticiler de çevre bilinci daha gelişmiş ve yakıt tasarruflu modeller üretmeye yoğunlaştı. Bu yeni pazar geliştikçe bu alanda uzmanlaşmış iş kollarına da talep artacak.

Otomotiv sektörü ile ilgilenen potansiyel işletmeciler için bayilikler herkese uygun seçenekler sunuyor.

 

İlginizi çekebilir

Rent a car açmak
Oto yıkama işi yapmak isteyenlere
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir