Oto Galeri Açmak İsteyenlere

Ekonominin nasıl olduğunun bir önemi yok, insanlar her zaman ulaşımlarını sağlamak için bir otomobile, kamyonete veya diğer araçlara ihtiyaç duyar ve araçlarını almak için bir oto galeriye giderler. Bir oto galeri açmak başarılı bir ticari girişim olabilir. Arabalar hakkında bilgili olmak oto galerinizi karlı bir işletmeye dönüştürmenizdeki önemli unsurlardan biridir. Ancak bunun yanında envanterinizi ve personelinizi başarılı bir şekilde yönetmeniz ve yeni müşterilerinizi de etkiyebilmeniz gerekir. Aşağıdaki adımları takip ederek bir oto galerisi nasıl açılır öğrenebilirsiniz.

 

Adım Adım Oto Galeri Nasıl Açılır?

1- Mevcut bir otomobil galerisi mi satın almak istiyorsunuz yoksa yeni bir tane mi açmak istiyorsunuz karar verin.

Mevcut bir galeriyi satın almak büyük yatırımlar yapmanızı gerektirebilir. Ancak bu sayede şirketin tedarikçilerine, personeline, itibarına ve müşterilerine kısacası bütün kaynaklarına sahip olabilirsiniz

Sıfırdan bir galeri açmak bir sürü planlama yapmanızı gerektirir ancak bu sayede iş tekniklerinizi ve itibarınızı kendiniz oluşturabilirsiniz.

2- Bölgenizdeki rekabetin ne durumda olduğunu tespit edin.

Müşterileri çekmek için nasıl rekabet etmeniz gerektiğini inceleyin; rakipler nerelerde tanıtım yapıyor ve ne tür promosyonlar gerçekleştiriyor.

3- Bir iş planı oluşturun

İkinci el araba mı sıfır araba mı satacağınıza veya müşterilere ne tür ödeme seçenekleri sunacağınıza karar verin.

Sadece bir markaya mı odaklanacaksınız yoksa birkaç markamı satacaksınız karar verin.

Açmayı düşündüğünüz yerin size ne kadara mal olacağını tespit edin.

Gerekli işletme ekipmanları ( bilgisayar, yazıcı, telefon ve diğer büro malzemeleri)  için ne kadar masraf etmeniz gerektiğini hesaplayın.

Yeni araçlar veya ikinci el araçları alabilmek için ne kadar sermayeye ihtiyacınız olduğunu araştırın. Otomobil üreticileri ile görüşün ve ikinci el araç fiyatlarını araştırın.

Ne kadar elemana ihtiyacınız olduğuna karar verin. Ayrıca elemanlarınıza senelik ne kadar para ödeyeceğinizi hesaplayın.

Vergiler, sigortalar, muhasebeci ve hukuki masraflar için kenara ne kadar para koymanız gerektiğini hesaplayın.

Satış sözleşmeleri ve kira sözleşmeleri gibi belgeleri düzenleyecek olan avukatlardan fiyatları listelemelerini isteyin ve bu sözleşmelerin maliyetlerini hesaplayın.

Galerinizin tanıtımını yapmanız için gerekli olan pazarlama bütçesini planlayın.

4- Galerinizi açmak için gerekli olan sermayeyi artırın. Bankanızla ticari krediler için görüşün veya galerinize sermaye sağlayabilecek özel yatırımcılar bulun.

5- Oto galeri açarken hangi kanuni şartları yerine getirmeniz gerektiğini öğrenin. Birçok ülke de yılda 5 taneden fazla araç satmak istiyorsanız yetki belgesi almanız gerekir ve satacağınız araçlara geçici plakalar almanız gerekir. Konuyla ilgili resmi kurumlardan bilgi alın.

6- Oto galeriniz için yer bulun. Bulduğunuz yerin görüş mesafesinin ve trafiğinin iyi olduğundan emin olun ki müşterileri çekebilesiniz.

7- Envanterinizi satın alın.

8- Satış ve kira sözleşmelerini, alıcı kılavuzlarını ve diğer bütün gerekli belgeleri düzenleyin.

9- Satış tekniklerini çok iyi bilen ve galerinizi iyi temsil edebilecek elemanlar alın.

10- Gazetelerde ve dergilerde aynı zamanda internette, radyoda ve televizyonda galerinizin reklamını yapın.

11- Oto galerinizi açın.

 

Oto Galeri Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Otomobillere merakın da ötesinde bir tutkuyla bağlıysanız, işleri bir üst seviyeye taşımanın zamanı gelmiş olabilir.

Nasıl mı?

Oto galeri açmaya ne dersiniz?

Girişimlerin çoğu gibi oto galeri açma işi de ciddi bir zaman ve sermaye yatırımı gerektirir. Yine de işinize dört elle sarılır, hedeflerinizi net bir biçimde belirler ve tutkunuzu uygun finansman ve konumla birleştirmeyi başarırsanız, zafere ulaşmanız kaçınılmazdır.

Yazımızda oto galeri açmaya ilişkin püf noktalarından bahsedeceğiz. Anlatacaklarımızın hayallerinizi gerçekleştirme yolunda en büyük destekçiniz olacağından şüphemiz yok.

 

1) Girişimci bir ruha/zihniyete sahip olun.

Mevzubahis yeni bir işe başlamak olduğunda girişimci bir ruha sahip olmak tek başına yeterli olmayabilir. Buna ek olarak hayatınıza yön verecek kritik kararları alabilme becerisine, başka bir ifadeyle girişimci bir zihniyet yapısına da sahip olmalısınız.

Girişimci ruhun veya zihniyetin öğrenilebilir ya da geliştirilebilir özellikler olmadığını hatta doğuştan geldiğini mi düşünüyorsunuz? Nasıl bir yanılgı içinde olduğunuzu şu örnek üzerinden açıklayalım: Çocuğunuz bir oyuncağı çok istiyor olsun. Peki, söz konusu oyuncağı elde edebileceği girişimciliğin özüne en uygun yöntem hangisi olurdu? Çocuğunuza çok istediği bu oyuncağı alıp vermek mi, yoksa onu bizzat satın almak için para biriktirmesine hatta ve hatta kendi parasını kazanabileceği basit işler bulmasına ön ayak olmak mı?

Siz de ikinci yöntemin işlevselliğine inanlardansanız, oto galerisi açma kararı almadan önce böylesi bir zihniyet geliştirdiğinizden/geliştirebileceğinizden emin olmalısınız. Girişimcilikte esas olan karar vermek ve bu kararın doğuracağı her türlü senaryoya ilişkin sorumluluk almaktır. Girişiminizden de yeni işinizi taşıyacağınız nihai noktadan da bu uğurda harcayacağınız zamandan da yalnızca siz sorumlusunuz. Dolayısıyla, bu asla ama asla hafife alınacak bir karar değil. Başarı denen şeyin sınırları net çizilmemiş soyut bir kavram olduğu da düşünüldüğünde, oto galerinizi açmadan evvel işe nereden başlayacağınıza ya da nereye gideceğinize karar vermeniz, en önemlisi de kendinize sağlam bir yol haritası hazırlamanız şart.

Aslına bakarsanız yeni bir iş kurma sürecine dahil olan tüm becerileri “girişimci zihniyet geliştirme” başlığı altında değerlendirmek mümkün.   Öyle ki oto galerisi açmadan önce otomobil endüstrisi hakkında bilgi edinmeye çalışmaya yönelik her türlü çalışma, girişimci zihniyete kavuşma yolunda atılmış kritik adımlardan biri sayılabilir. Sektöre hakim olmak ve süreci birinci elden deneyimlemek adına al-sat işine başlamak da buna dahildir, herhangi bir oto galerisinde satış elemanı pozisyonunda işe başlamak da. Her iki yöntem de girişimci bir anlayışın ürünüdür. Üstelik bu sayede otomobil piyasasına ilişkin son gelişmeleri takip edebilir, bununla da kalmayıp rağbet gören ve kar marjı yüksek araba modellerini rahatlıkla tespit edebilirsiniz.

Otomobil sektörüne ilişkin bilginiz var, ancak iş geliştirme süreçleri konusunda kendinizi yetersiz mi hissediyorsunuz? Oto galerinizi açtığınızda muhasebe, satış görüşmesi, sosyal medya, web yönetimi, finans vb. pek çok farklı alana dair temel becerilere de ihtiyaç duyacaksınız. Peki, işe neden akredite bir kurumdan iş geliştirme eğitimi almakla başlamıyorsunuz? Unutmayın, girişimci zihniyet, farklı alanlarda yetkin olmanın da savunucusudur.

 

2) Başlangıç ​​maliyetinizi belirleyin.

Her yeni iş gibi oto galeri açmanın da belirli başlangıç maliyetleri vardır. Bu yüklü bir sermaye bedeli gerektirir ve işe atılmadan evvel her bir maliyet kalemi derinlemesine incelenmelidir.

Gelin bu işin maliyetini pembe bir tablo çizmeksin belirleyelim. Bir kere satacak araçlarınız olmalı. Ortalama bir aracın 500 bin lira civarında olduğu günümüz piyasası düşünüldüğünde en az  iki araba kadarlık bir giriş sermayesine sahip olmanız şart. Buna bir de otomobillerinizi sergileyeceğiniz mağaza ile onu işler hale getirmeye yönelik bedellerin ekleneceğini unutmamalısınız.

Oto galeri açma işinin başlangıç ​​maliyetini oluşturan temel başlıkları şöyle sıralayabiliriz:

 • İşletme kaydı
 • Çalışma ruhsatı
 • Oto galeri yetki belgesi(İETTS)
 • Diğer lisanslar (sağlık, yangın, yazılım vb.)
 • İşletme avukatı
 • Muhasebeci
 • Konum ( kira ve depozito bedelleri)
 • Pazarlama ve markalaşma faaliyetleri (web sitesi, sosyal medya, el ilanları vb. faaliyetler)
 • Ofis malzemeleri
 • Envanter ve sigorta işlemleri (en büyük maliyet kaleminiz bu olacaktır)

İlk üç madde oto galeri açmanın temelini oluşturan kaçınılması imkansız masraf kalemleridir. Dahası işletmenizi yasal zemine oturtmanın yolu da bu üç maddenin hayata geçirilmesine bağlıdır.

İşe işletme kaydı ile başlamalısınız. Bu işin bedeli ise kuracağınız şirketin tanımına (limited ortaklık, şahıs şirketi, limited şirket veya şirket) göre değişecektir. Bütçenize en uygun seçeneği bulmak adına bir muhasebeciyle çalışmayı tercih edebilirsiniz.

Ardından, çalışma ruhsatınızı alın ve son adım olarak oto galeri yetki belgenizi almak için Ticaret Bakanlığı veya yetkili merkezler üzerinden başvuruda bulunun. Bu üç kritik adımın ardından işin ek ve devam eden maliyetlerine odaklanabilirsiniz.

Ek maliyetler araç bakım masrafları(satılıncaya kadar her araç bakım gerektirecektir) veya işinizi konumlandıracağınız mağazanın tadilat işlemleri(oto galerisi açmak için en az 3 araçlık park alanına sahip olmanız gerekir, şayet mağazanız bu şartı karşılamıyorsa tadilat sürecini başlatıp karşılar hale getirmeniz gerek) vb. işlemlerin yaratacağı masrafları ifade eder. Bunlar çoğu zaman hafife alınan maliyet kalemleridir, ancak siz aynı hatayı yapmayın. Ve bu işlerden bir kısmını kendiniz halledebilirseniz, uzun vadede karlı çıkacağınızı unutmayın.

Oto galericiliğinin süregelen maliyetleri ise şunlardır:

 • Mağaza kirası
 • Bordrolar (satış görevlileriniz varsa veya ofis yardımı alıyorsanız)
 • Sigorta bedelleri
 • Reklam bedelleri

 

3) Pazarınızı iyi tanıyın.

İş planınıza başlangıç maliyetlerini de dahil ettiğinize göre sıra sizi var edecek ya da pazarın derinliklerine gömecek hamleleri gerçekleştirmeye gelmiş demektir. Bu işe girişmeden önce detaylı bir pazar araştırması yapmanız ve nişinizi belirleyip bunu iş planınıza da dahil etmeniz gerekir.

Niş pazarınızı şu faktörleri dikkate alarak belirleyebilirsiniz:

 • Yaş
 • Gelir düzeyi
 • Medeni hal
 • Meslek
 • Konum

Otomobil sektöründe nispeten yeni mi sayılırsınız? O halde, arkadaşlarınızdan, akrabalarınızdan, hatta belki de eski meslektaşlarınızdan alacağınız tavsiyeleri de hesaba katmanız gerekir. Tüm bunlar oto galerinizin hitap edeceği müşteri kitlesini belirlemenize yardımcı olacaktır.  Bu, bir tür durum tespitidir. Pazarı tanımanız en karlı nişi seçmenizi de sağlayacaktır. Niş pazarınızı marka ve model çeşitliliği üzerine konumlandırabileceğiniz gibi lüks, klasik veya özel koleksiyon ürünü araçların alım satımıyla ya da çevrim içi bayilikle de ilgilenebilirsiniz.

Niş seçiminizin oto galeriniz için en uygun konumu belirlemenize de yardımcı olacağını unutmayın.

Mutlaka okuyun: Niş Pazarınızı Belirlemede Atılacak 7 Adım

 

4) Doğru konumu belirleyin.

Oto galerinizi başarıyla işletmek istiyorsanız, işinizi destekler nitelikte bir konum seçtiğinizden emin olmalısınız. Bu, hem görünebilir hem de uygun fiyatlı bir mağazaya ihtiyaç duyacağınız gelir. Oto galericilerin çoğu birbirlerine yakın olarak konumlandırılmıştır çünkü bu durum müşterilere hızlı karar alma ve kendileri için en doğru seçeneği tek seferde belirleme olanağı verir. İşletme sahipleri içinse kıyasıya bir rekabet demektir.

Anlayacağınız, söz konusu olan oto galeri işi olduğunda rekabetten nefret edemez ya da rakiplerinizden korkamazsınız. Böyle bir lüksünüz yoktur. Yapmanız gereken tek şey canınızı dişinize takıp hepsinden daha çok çalışmaktır.

Peki, araba satmak için ille de fiziksel bir mağazaya ihtiyacınız olmayabilir desek? Fiziksel bir mağazaya sahip olmak yerine çevrim içi bayilik yapmaya ne dersiniz? Üstelik bu seçim başlangıç ​​maliyetleri ve işletme giderlerinin büyük bölümünden tasarruf etmenizi de sağlayacaktır. O halde işe ilk olarak çevrim içi araba satışlarıyla başlamayı deneyebilirsiniz. Tabi bunun için satıcılar ile alıcıları bir araya getirecek iletişim ve koordinasyon becerilerine sahip olmanız gerek. Gerekli durumlarda araç depolamaya da ihtiyaç duyabileceğinizden konuya ilişkin maliyetleri- şayet varsa yasal prosedürleri de-gözden geçirmelisiniz.

Ayrıca, gerçek bir konuma sahip olmaksızın başarılı olmak istiyorsanız, web görünürlüğünüzü artırmanız şart. Sosyal medya platformlarında da bir o kadar aktif olmalısınız. Güncel SEO ve web pazarlama trendlerini takip edemiyorsanız, bu konuda yetkin bir web yöneticisi veya pazarlama ekibiyle çalışmanız yerinde bir tavır olacaktır.

Bu yolu tercih edecekseniz, çevrim içi alışverişte kendisine sağlam bir yer edinebilmiş, sosyal medyada aktif, yüksek takipçi sayılı oto galeri işletmelerinden birini satın almayı da düşünebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İşiniz İçin Yer Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

5) Satacağınız araç tipini belirleyin.

Hangi aracı satın alacağınız konusunda son derece dikkatli olmalı, hedef kitlenizin demografik yapısı kadar galerinizi konumlandıracağınız bölgenin fiziksel şartlarına da uyacak seçimler yapmalısınız.

Nasıl mı? Diyelim ki oto galeri açmayı düşündüğünüz bölgenin kışları oldukça sert geçiyor ve kar yağışı yoğun. Böyle bir bölgede, dört silindirli, dört çeker araçlara olan talep çok daha yüksek olacaktır. Bu ihtiyaca yönelik envanter(araç) seçimi yapmazsanız, oto galerinizin sürekliliğini sağlamanız imkansızdır.

O halde, envanter alımından önce kendinize şu vb. soruları sorun:

 • Bölgemde belirli bir araba tipine yönelmemi gerektirecek zorlu hava koşulları yaşanıyor mu?
 • Yakın çevrede bir kamyon vb. büyük araçların kullanımını gerektirecek bir fabrika ya da sanayi kuruluşu yer alıyor mu?
 • Bölgemde şehir içi kullanıma uygun spor araçları kolayca pazarlayabilecek kadar çok sayıda aile yaşıyor mu?

Anlayacağınız, hangi tür araçların iyi satacağını, dolayısıyla da en doğru araç tipinin ne olacağını belirlemek size ve çabanıza kalmış. Bu aşamada yerel otomobil pazarlarını gezmeniz de ne tür araçların revaçta olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Doğru aracı buldunuz ama nereden satın alacağınıza karar veremiyor musunuz? Çoğu galerici envanterlerini bayilere ait açık artırma şirketlerinden alır. Ancak, kendinizi yalnızca bayi açık artırmalarıyla sınırlamamalısınız-oto galeriniz bünyesinde ikinci el otomobil satışı yapmayı düşünüyorsanız, envanter konusunda çevrim içi araç satışı yapan sitelerden de yararlanabilirsiniz(Letgo, sahibinden.com vb.)

 

6)İş planı hazırlama ve finansman süreçlerini planlayın.

Tüm günü başlangıç ​​maliyetleri, konum ve envanter seçimi hakkında konuşmaya ayırabilirdik, ancak işleri yoluna koymak ve oto galerinizi açmak için gereken fonu bulmak istiyorsanız, sağlam bir iş planı hazırlamalısınız.

Planınızın listeleyeceğimiz şu öğeleri içerdiğinden emin olun:

 • Yönetici özeti( işinize dair bilgi vereceğiniz, yani kendinizi ifade edeceğiniz bölümdür)
 • İdari kadro
 • Hedefler ve misyon beyanı
 • İşletme özeti
 • Envanter
 • Pazar araştırması
 • Anahtar stratejiler
 • Web planı
 • Finansal plan

Unutmayın, oto galeriniz için sermayeye veya dış kaynak arayışına ihtiyaç duymuyor olsanız da sağlam bir iş planına ihtiyacınız olacaktır. İş planı, işletme başarısında kritik rol oynayan vizyon ve yapıyı oluşturmanıza yardımcı olur. Plan olmaksızın başarısızlığa mahkum olursunuz.

Peki, yeterli sermayeyi bulamazsanız ne olacak?

Oto galeri açmak başlı başına zor bir işken aynı işi sermayesiz yapmaya çalışmak kat be kat zordur. Ancak, imkansız değildir.

Bu aşamada iş planınız, potansiyel yatırımcılara sunum yapmada kullanacağınız kilit araç olacaktır. Çoğu yatırımcının bir işe yatırım yapmadan önce işletmenin kurulacağına ve yıllar boyu faaliyet gösterebileceğine inanmak isteyeceklerini bilmeli, iş planınızda bu detaylara yer verdiğinizden emin olmalısınız.

Çoğu oto galerici işe kendi parasıyla başlamıştır. Bu büyük bir risktir, ancak harika bir iş planıyla getirisi bir hayli tatmin edici olabilir.

 

7) Finansal hedeflerinizi belirleyin.

Oto galeri açma sürecinde yapılması elzem bir diğer adım da finansal hedefleri hızlı bir şekilde belirlemektir.

Bir otomobili satın alıp kar elde etmek amacıyla bir başkasına satmak harikadır ancak bunu kalıcı bir iş haline getirmek ve galerinizin sürekliliğini sağlamak istiyorsanız satış hacminizi de arttırmalısınız.  Küçük, tek kişilik ve genel giderleri nispeten düşük bir işletmeyseniz, ayda sadece üç ila dört araba satışı ile tüm masrafları karşılayabilirsiniz. Ancak, iş hacminizi büyüttükçe satış hacminizi de aynı oranda artırmanız gerekecektir. Zira onca masrafı bir iki araba satışıyla karşılayabilmeniz mümkün değildir.

Satış hacminizi arttırmanın yolu ise finansal hedeflerinizi somutlaştırmak mümkünse günlük/aylık/yıllık hedefler belirlemektir. Örneğin, satacağınız araba sayısına ilişkin aylık kota belirleyebilir (“Bir aylık süreçte 50 araba satmayı planlıyorum” gibi) ya da satacağınız araçları piyasa fiyatının çok altında satın alıp araç başına düşen kar marjını buna göre planlayabilirsiniz.

Nihayetinde elde edeceğiniz gelir ise tamamıyla size bağlı olup iş için harcadığınız mesai ve sahip olduğunuz sermaye miktarı ile doğru orantılı olacaktır. Anlayacağınız, her türlü girişimde olduğu gibi burada da ne ekersen onu biçmek esastır.

 

8) Müşteri hizmetlerinde ustalaşın.

Oto galerinizin başarıyı yakalamasını istiyor, piyasadaki konumunuzu sağlamlaştırmayı arzuluyorsanız müşterilerden gelecek desteğe(olumlu değerlendirmelere ve tavsiyelere) ihtiyacınız var. Müşteriyi kendi tarafınıza çekmenin yoluysa müşteri hizmetlerinde ustalaşmaktan geçiyor.

Düşünsenize, yüzlerce hatta binlerce otomobil satıp da olumsuz tek bir eleştiri dahi almamış bir işletmenin önünde kim durabilir ki?

Bu işi nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız, satış öncesi ve sonrasında kullanabileceğiniz ve müşterilerinize beş yıldızlı bir hizmet sunmanıza yardımcı olacak şu ipuçlarına kulak verin:

 • İşin sırrı sadakattir. Sadık müşteriler edinirseniz, uzun yıllar bu işin ekmeğini yiyebilirsiniz.
 • Müşteriye karşı tavrınız, işletmenizin geleceğini belirler.
 • Samimiyet her şeydir. Unutmayın, kimse oyuna getirilmekten hoşlanmaz, ancak sorunlarını gerçekten çözmeye çalışanların samimiyetini anında hissederler.
 • Satış ofisiniz müşteriye sunacağınız hizmetin dışavurumudur. Temiz ve düzenli tuttuğunuzdan emin olmalısınız.
 • Müşterilerinize baştan sona harika bir deneyim yaşatabilirseniz, sizi başkalarına tavsiye etmekten çekinmezler.
 • Satışın nihayete ermiş olması müşteriyle kurduğunuz iletişimi sonlandırmanızı gerektirmez. Aksine, irtibatta kalmalı ve işlerin nasıl gittiğini kontrol etmelisiniz.

Artık oto galeri açmak için gereken temel bilgileri edindiğinize göre, harekete geçmenin tam zamanı! Bu atılması zor ve büyük bedellere tabii bir iş olabilir; ancak kararlı olur, azminizi girişimci zihniyetinizle birleştirebilirseniz, başarmanız kaçınılmazdır.

Oto galeri açmaya ilişkin eklemek istediğiniz değerli bilgileri bizlerle de paylaşmaktan çekinmeyin.

Mutlaka okuyun: Müşteri Sadakati Nedir? Nasıl Sağlanır?

 

Oto Galeri Açma Şartları

 • En az 80 m2 kapalı alanı olacak .
 • Ve bina çekme mesafeleri ile yola araç konulmayacak.(Bisiklet,Motorsiklet dahil)
 • Detaylı İşyeri yerleşim krokisi çizdirilecek teknik bir kişiye.
 • Bu yerleşimi izinsiz değiştiremeyecek.
 • Kapalı mekanlarda LPG li araç bulundurulması yasaktır.

Not:Dükkan dışına ve kamu alanına araç park edilmesi yasaktır.

 

Oto Galeri Açmak İçin Gerekli Belgeler

1- Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi .(muhtarlık tasdikli)

2- 2 adet fotoğraf

3- Tapu fotokopisi.

4- Yapı kullanma izni kağıdı.

5- Kiralıksa Kira mukavelesi aslı veya Noter tasdikli sureti.

6- Vergi levhası fotokopisi.

7- İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.

8- Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

9- Çöp konteynır alınacak ve faturası.

10- İşyerinde su varsa su abonesi kartlı sayaç takılacak

11- Aynı adrese daha önce verilmiş Açma ruhsatı varsa Belediyeye geri iade edilecek.

12- İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

13- Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

14- İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde)

15- C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

Not: Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlı olup kesin belgeler için bağlı olduğunuz belediyedeki ilgili yerlere başvuru yapmalısınız.

 

Oto Galeri Açma Maliyeti

Galerinin büyüklüğü, galerinizde bulunduracağınız araç sayısı ve araçların markaları gibi maliyeti etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Gerçekçi bir maliyet hesaplaması için açmak istediğiniz galeriyle ilgili bilgileri yorum yaparak paylaşabilirsiniz. Uzmanlarımız bir süre sonra size geri dönüş yapacaklardır. Şimdiden bol kazançlar dileriz!

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Mrb ben oto galeri acmak istiyorum. Lüks araçlar ve birkaç tane de normal uygun fiyatlarda araç koymayı düşünüyorum. Galerimde kaç araç olsa daha iyi olur kararsızım. Sizlerrden bilgi almak istiyorum. Şimdiden çok teşekkürler..

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir