Oto Yıkama Bayiliği Nasıl Alınır?

Eğer oto yıkama bayiliği almaya karar verdiyseniz tanınan ve güvenilir bir markadan bayilik alarak kendi işinizi kurabilirsiniz. Bayilik almak bir iş kurmanın risksiz ve kolay bir yoludur. Ancak hem sermaye hem de zaman için önemli yatırımlar yapmanız gerekir. Bayilik almadan önce yatırımınız karşılığında neler alacağınızı bildiğinizden emin olun.

 

Bayilik Almak İçin Adımlar

Bayilik bedelini nasıl ödeyeceğinize karar verin. Ne kadar para yatırabileceğinizi ve bu paradan ne kadarını kaybetmeyi göze alabileceğinizi kendinize sorun. Eğer kredi almanız gerekiyorsa bu krediyi nasıl alacağınızı ve krediyi aldıktan sonra nasıl geçineceğinizi dikkatlice hesaplamanız gerekir. Maliyetler işletme yerinize göre ve belli bayiliklere göre değişecektir.

Oto yıkama işletmenizi yönetmek için gerekli olan becerilere sahip olduğunuzdan emin olun. Geçmişte oto yıkamacı da çalıştıysanız bu günlük işlerin nasıl yürütüleceğini bilmeniz açısından sizin için faydalı olacaktır. Eğer deneyiminiz yoksa bayilik alırken temel işletme yönetimini kapsayan eğitimleri aldığınızdan emin olun. Bayinizin işletme parasını nasıl idare edileceğinizi ve çalışanları nasıl işe alacağınızı ve nasıl yöneteceğinizi bilmeniz çok önemlidir. Eğer bu becerilere sahip değilseniz yetenekleri olan bir ortakla çalışmayı düşünebilirsiniz veya işletme yönetimi kurslarına katılarak eğitim alabilirsiniz.

Sizin için uygun olan farklı oto yıkama bayiliği veren firmaları değerlendirin. Bayilik sistemlerinin farklı aralıkları vardır. Örneğin müşterilerin olduğu yere kamyonetle gidip hizmeti hemen oracıkta veren tek kişilik operasyonlar yürütebilirsiniz yâda daha büyük yatırımlar gerektiren günde yüzlerce araba yıkayabileceğiniz büyük bir işletme kurabilirsiniz. Çeşitli bayilik seçenekleri arasından sizin için en uygun olanı bulmanın en iyi yolu bayilik fuarlarına katılmaktır. Farklı firmaların yetkilileri ile görüşüp, farklı oto yıkama firmalarını değerlendirip ve bu firmaları karşılaştırıp hangisinin sizin için doğru olduğunu anlayabilirsiniz.

Firmanın bayilik almadan önce size vermesi gereken ifşa bilgilerini dikkatlice inceleyin. Bu belgeler firma ve firmanın operasyonları hakkında detaylı bilgilerden oluşmaktadır. Aynı zamanda bayi olarak ne tür imkânlara sahip olacağınız ve yeni oto yıkama bayinizi açmanız için sizden ne kadarlık bir harcama beklediklerinin listesi de bu bilgilerde yer alacaktır. Hangi maliyetlerin geri ödenmez olduğunu ve işyeri açma ruhsatı ve tesis inşaatı gibi diğer harcamaların da ne kadar olduğunu bilmek isteyebilirsiniz. Bu bilgilerin ifşası aynı zamanda size firma yetkililerinin ne kadar işletme tecrübesi olduğunu ve hukuk davaları, iflas veya ipotekli mal haczi gibi durumlarının olup olmadığını gösterir. Ne kadar eğitim almanız gerekiyor kontrol edin. Bu eğitimlerin nerede olduğunu ve başlangıç eğitim periyodunun sonunda aldığınız eğitimin size ne kadar faydalı olabileceğini öğrenin. Aslında ideal olan işletmenizi kurarken bir firma temsilcisinin ortaya çıkan problemlerde size yardımcı olmasıdır. Bu durum özellikle operasyonun ilk yılında geçerlidir. Bayilik dokümanlarını incelerken bir avukatınızın olması sizin için faydalı olacaktır.

Daha önceden veya şu anda bu işi yapan çeşitli bayi sahipleriyle görüşerek firmalarıyla ilgili neler düşündüklerini öğrenin. Bayi sahibi olmanın avantajlarını öğrenin ve aynı zamanda dezavantajlarını sorun. Bayilik almakla ilgili pişmanlıkları olup olmadığını öğrenin. Eğer bayilik sistemiyle ilgili ciddi sorunlar varsa birlikte çalışabileceğiniz farklı firmalar araştırmalısınız.

Gerekli depozitoyu ödedikten ve firmanın başvuru formunu doldurduktan sonra oto yıkama bayiliği için başvurun. Oto yıkama işinin üstesinden gelebileceğinize ve ödediğiniz para karşılığında iyi kazanç elde edebileceğinize eminseniz bu adımı gerçekleştirin. Her firmanın bayilik başvurusu yapanlar için uyguladığı işlem ve eleme prosedürleri farklıdır. Bu nedenle bayilik veren firmanın bütün taleplerine razı olmak zorundasınız. Finansal istikrar ve servet kanıtı olarak referanslar, iş planı veya diğer türdeki belgeleri de vermeniz gerekebilir.

Bayiliğe kabul edildikten sonra firmanın size verdiği bütün nihai dokümanları imzalayın. Gerekli ücretleri ödeyin. Sizden ne beklendiğinden ve değiştirilemez sözleşme şartlarının ve meblağlarının neler olduğundan emin olmak için her şeyi dikkatlice okuyun.

 

İhtiyacınız Olanlar

Oto yıkama bayilerinin listesi

Bayilik dokümanları

Yatırım sermayesi

 

İpuçları

Bayilik almaya karar vermeden önce bölgenizde oto yıkama hizmetine ihtiyaç olduğundan emin olun. Eğer ihtiyaç yoksa bayilik almadan önce bölge değiştirmek isteyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir