Mobil Oto Yıkama İşi Yapmak

Mobil oto yıkama işinin popülerliği her geçen gün artmaktadır.  Bunun en önemli sebebi bu tür hizmetlerin sağladığı kolaylıktır. İnsanların çoğu yaşamlarında hızlı hareket etmek zorundadır. Günümüzde zaman en önemli bileşendir. Bu nedenle insanlar için araçlarını oto yıkamalara götürmek can sıkıcı bir angaryadır. Mobil oto yıkama sayesinde insanlar araçlarını hızlı ve yerinde yıkatma imkânına sahip olurlar. Mobil oto yıkama işletmeleri aracılığıyla araç sahipleri araçlarını istedikleri zaman istedikleri yerde yıkatabilirler.

Kendi oto yıkama işini kurmak isteyen bir girişimci olabilirsiniz. Belirtilen sektörde görevlerinizi nasıl yerine getirmeniz gerektiğini bilirseniz bu girişim sizin için karlı bir yatırım olacaktır.


İdari Görevler

Oto yıkama işletmeleri diğer işletmelerle benzer görevlere sahiptir. İşletme sahibinin seçtiği çalışanlarını bireysel ve takım olarak insan kaynakları yöneticisi gibi yönlendirmesi gerekir. Başarılması gereken işletme amaçlarını ve hedeflerini öğretmesi gerekir. Hizmet ekibi müşterilerin taleplerine uygun şekilde görevlendirilmelidir ve müşterilerin farklı isteklerini yerine getirebilmelidirler. Hırsızlıkları önlemek için muhasebe görevlerini işletme sahibinin yürütmesi daha uygundur. Zamanı yoksa veya muhasebe işlerinden anlamıyorsa muhasebe hizmetleri veren bir firma ile birlikte çalışabilir.


Pazarlama Görevleri

Bağımsız veya başka türlü bir işletme sınırlı sayıda müşteriyle büyüyemez. İşletmelerin reklam metotlarıyla müşterilerin aklını çelmesi gerekir. Mobil oto yıkama işletmeleri genellikle kendi bölgelerinde faaliyet gösterirler ancak çevre bölgelere de yayılabilirler. Bu işletmelerin çevre bölgelerdeki müşterilere ulaşabilmesi için devamlı olarak el ilanları veya broşürler dağıtması gerekir. Ayrıca potansiyel müşterilerin olduğu bölgelere afişler yerleştirmeleri de önemlidir. Pazarlama faaliyetleri yönlendirmeler aracılığıyla da yapılabilir. Oto yıkama sektöründeki iş adamları ve girişimciler meslektaşlarıyla ilişki kurarlar. Bu sayede hizmetleriyle ilgili haberler kısa sürede yayılır.


Müşteri Talepleri

Mobil oto yıkama işinde müşterilerle ilgilenirken esnek olmalısınız. Müşteriler çalışma yerlerinin yakınında veya bir otoparkta araçlarının yıkanmasını isteyebilirler. Bu nedenle hizmet sağlayıcının faaliyet alanına aşina olması gerekir. İşletme sahibinin bütün sınırları, sokak isimlerini ve caddeleri bilmesi gerekir.

Müşterilerin talep ettiği bir diğer konuysa su kullanılmadan araçların yıkanmasıdır. Bu alışılmadık araç yıkama türü sayesinde yüzeyler kir ve pislikten arındırılır. Özellikle çabucak yıkanması gereken araçlar olduğunda faydalı bir yöntemdir. Buharlı oto yıkama da bunlardan biridir. Birkaç türlü yıkama hizmeti verebilmek müşteri kitlenizi büyük oranda artıracaktır.

Son olarak, müşteriler pasta ve cila gibi ek hizmetler de talep edebilir. Özel hizmetleriniz varsa müşterilerinizin memnuniyeti katlanarak artacaktır.


Mobil Oto Yıkama İşine Nasıl Başlanır?

Mobil oto yıkama işine girdiğiniz zaman fiziki bir dükkân açmak zorunda kalmazsınız ve bu sayede başlangıç maliyetlerinizde büyük ölçüde azalır. Pahalı olmayan araç gereçlerle işe başlayabilir ve ihtiyaç duyduğunuz zamanda işlerinizi büyütebilirsiniz. Müşterilerinizin araçlarını park yerlerinde, müşterilerin evlerinin yakınlarında veya garajlarında yıkayabilirsiniz. Mobil oto yıkamanın avantajlardan biri siz işinizi yaparken diğer potansiyel müşterilerde sizi görür ve bu sayede sizde pazarlama amaçlarınızı gerçekleştirme fırsatını yakalarsınız. Kötü hava koşullarında dışarıda çalışmak ve gerekli olan ekipmanlarla bir yerden bir yere gitmekse bu işin zor tarafıdır.

1- Bir cep telefonu ve araç gereçlerinizi emniyetli bir şekilde taşıyacağınız güvenilir bir araç alın veya mevcut olan cep telefonunuzu ve aracınızı kullanın. Orta veya büyük boy bir araç, pikap veya arazi aracı küçük ve orta ölçekli faaliyetler için yeterli olacaktır.

2- İlgili resmi kurumlara başvurarak mobil oto yıkama işiniz için neler yapmanız gerektiğini öğrenin. Mobil bir iş olsa bile ruhsat ve izinler almanız gerekebilir.

3- Kartvizitler, el ilanları ve broşürler gibi basılı malzemelerinizi yakınlarınızdaki bir baskı merkezinde yaptırın. Bu sayede işiniz kulaktan kulağa daha çabuk yayılır ve diğer işletme sahipleri size müşteri yönlendirebilir.

4- Oto yıkama malzemeleri satan tedarikçilerden cam, dış, iç, direksiyon, lastik, paspas temizleyicileri ve otomobil cilası gibi kimyasal temizlik ürünlerini satın alın.

5- Temizlik malzemeleri satan tedarikçilerden vakum, tampon, çek-pas, kovalar, fırçalar, süngerler ve bol miktarda pamuklu havlu satın alın.

6- Temizlik ürünlerinizi ve araç gereçlerinizi aracınızda taşımak için el çantaları ve kutular alın.

7- Mobil oto yıkama işinizin reklamını yapmak için kartvizitlerinizi ve el ilanlarınızı yerel işletmelere ve evlere dağıtın. Diğer işletme sahiplerine el ilanlarınızı dükkânlarına bırakıp bırakamayacağınızı sorun. Bütçeniz müsaitse diğer pazarlama ve reklam faaliyetlerini de deneyin.


İhtiyaç listesi

  1. Cep telefonu
  2. Araç
  3. Gerekli olan ruhsat ve izinler
  4. Vergi levhası
  5. Pazarlama malzemeleri
  6. Su tankı, pompa, su hortumu, elektrik jeneratörü ve uzatma kablosu
  7. Kimyasal temizlik ürünleri
  8. Temizlik malzemeleri
  9. Araç ve gereçler için el çantaları ve kutular


İpuçları

Otoparklarda faaliyet göstermeyi planlıyorsanız bazı yerler su ve elektrik kaynağını kullanmanıza izin vermeyebilirler. Pompası ve su hortumu olan bir su tankı ve taşınabilir jeneratör almanız gerekebilir. Yâda su ve elektrik kaynağını kullanmanıza izin veren yerlerle çalışmalısınız. Kaynakların kullanılmasına izin veren yerlere hortumlarınızı ve ara kablonuzu götürmeyi unutmayın.

Alışveriş veya iş merkezlerinin oto park sahiplerinden izin alarak “oto yıkama” günü düzenleyin. Bir tarih belirleyin ve el ilanlarınızı insanlara dağıtın. Kar amacı gütmeyen kuruluşlarla temas kurun ve o günkü kazancınızın bir kısmını bu kuruluşlara bağışlayın.

Mümkün olduğunca çevre dostu ürünler kullanmaya çalışın. Diğer ürünlere göre daha pahalı olsa da daha güvenilir ürünlerdir ve pazarlama amaçlarınıza katkıda bulunur.


Uyarılar

İyi ve kaliteli hizmet verebilmek için fiziksel anlamda güçlü olmanız gerekir. Bu iş için yeterli derecede sağlıklı ve güçlü olduğunuzdan emin olun.

İşletme sigortası yaptırın. Araçları kendinize ait olmayan yerlerde yıkasanız bile araç gereçler, cila makinesi ve kimyasal maddelerin yaratacağı zararlar yüzünden sorumlu tutulabilirsiniz.

Mobil oto yıkama işine başlamanın kolay bir yolu da bayilik veren firmalardan bayilik almaktır. Bu sayede hazır bir işe sahip olursunuz. Size ise sadece para kazanmak kalır.

İş kurmak isteyenler için en yeni iş fikirlerini paylaşmaya devam edeceğiz. Gözünüzü her zaman dört açın çünkü her an karşınızda bir güzel bir iş fikri çıkabilir.


Mobil oto yıkama işine başlamanın kolay yolu

Eğer yeni iş kurma ve başarılı olma konusunda korkularınız var ise bayilik almayı tercih edebilirsiniz. Mobil oto yıkama bayiliği alarak küçük ayrıntılarla kafanızı ağrıtmamış olur ve aynı zamanda başarılı olma konusunda riskinizi en aza indirmiş olursunuz.

İş kurmak isteyenler için en cazip ve karlı iş kurma fikirlerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir