Paintball Sahası Açmak

Son yılların popülaritesi hızla artan eğlenceli bir spor dalı paintball. Yeni bir sektör olması sebebiyle rekabet oranı oldukça düşük ve kar marjı yüksek. Yeni iş kurmak isteyenler için paintball sahası açmak öncelikli olarak düşünülmesi gereken bir iş fikri.

Paintball işi size en az üç gelir akışı fırsatı sunar. Paintball sahasında oynanan oyun sürelerinden ve oyuncuların kıyafetlerinden gelir elde edebilirsiniz. Yeni oyunculara veya bu oyunda formdan düşmüş olanlara eğitmenlik hizmeti sunarak sahanızın gelirini arttırabilirsiniz. Eğitmenlik gösteri videolarının da yer aldığı profesyonel bir web sitesi kurarak eğitmenlik işini geliştirin. Paintball sahanızı en iyi şekilde göstermek için web sitenizden yararlanın. Web sitenizde online paintball malzeme satışı yapmayı da düşünebilirsiniz.

 

Paintball sahası nasıl açılır?

Paintball şirketinizi belgelendirin. Perakende ve spor işletmeciliğine aşina yeminli bir mali müşavir ile görüşerek şirketinizin yapısına karar verin. Tek kişilik şahıs işletmesi veya sınırlı sorumlu şirket olarak şirketinizi kurabilirsiniz. Avcılık ve atıcılık federasyonu paintball branşı teknik kurulunun aldığı son karar ile eğlence amaçlı paintball sahalarının ruhsat alımı belediyelere devredilmiş olup, ruhsatınızı bağlı bulunduğunuz belediyenin ruhsat müdürlüklerinden almanız gerekmektedir.

Paintball işindeki rakiplerinizi listeleyin. Paintball sahaları ( ayrıca kapalı mekan paintball alanları ) arabayla en fazla bir saatlik mesafedeki yerlere konumlandırılmalıdır. Hepsini kendiniz ziyaret edin ve tesislerin durumunu ve büyüklüklerini inceleyin. Hizmet ve fiyat tablolarına aynı zamanda grup etkinliklerine ve özel gün paketlerine de bakın. İşletmenizin sağlayabileceği gözden kaçırdığınız paintballa ilgili bütün hizmet ve ürünleri not edin.

Paintball sahasını kiralayın. Yerleşim yerlerinden uzak ve bir veya daha fazla paintball sahası için elverişli bir arazi bulmaya çalışın. Çiftçilerle boş araziler veya emlak ve arazi sahipleriyle işlenmemiş araziler için temas kurun. Ulaşım şartları ve kullanım sınırlarıyla beraber sezonluk kira ücretleri hakkında görüşün. Kira işlemlerinizi tamamlamadan önce yazılı imar onaylarını görün. Oyun sahanızı değişik paintball oyunlarına göre bölümlere ayırın ve küçük bir teçhizat ambarı veya bir karavan kurun.

Paintball malzemelerinizi indirimli olarak satın alın. Paintbalların, paintball silahlarının ve dolum aparatlarının siparişlerini düzenleyin. Paintball kıyafetleri, dolgulu yelekleri, koruyucu gözlükleri ve takım çantalarını da ekleyin. Tesisinizde maksimum kaç kişiye hizmet verebilecekseniz o sayıda ekipman alın.  Kar marjınızı arttırmak için malzemelerinizi toptan veya indirimli fiyatlardan satın alın.

Paintball sahanıza sosyal ve cana yakın elemanlar alın. Bölgesel paintball takımlarıyla temas kurarak paintball sahanızdaki iş fırsatlarını anlatan el ilanlarını dağıtın. Oyuncularla çalışmaktan keyif alacak coşkulu paintballcuları işe alın. Elemanlarınıza paintball temalı kıyafetler giydirin. Tesisinizde ve sahanızda uygulayabileceğiniz paintball oyunlarıyla ilgili elemanlarınızla beyin fırtınası yapın.

Paintball fiyatlarınızı ve prosedürlerinizi belirleyin. Gruplar için uygun fiyatlar belirleyin. Bu fiyatlara yönetim gideri kesintileri, oyun süreleri, paintball ekipmanları ve temel ihtiyaç paketleri de dahil olsun. Oyun kurallarınızı belirleyin. Yaralanma risklerini en aza indirebilmek için güvenlik önlemleri alın ve elinizin altında ilk yardım kiti olduğundan emin olun. Kural ihlallerine karşı kabul edilebilir ve kabul edilemez davranışların yer aldığı bir liste oluşturun.

Paintball sahanızın pazarlamasını yapın. Büyük bir açılış düzenleyin ve açılışınızın olduğunu yerel gazetelerde veya ilgili yayınlarda önceden duyurun. Kayıt formları aracılığıyla gelen misafirlerin iletişim bilgilerini alın ve bir mail listesi oluşturun. Paintball gösterilerinizle yeni oyuncuları etkileyin. Hazırladığınız tanıtım paketi fiyatlarınızı yeni oyunculara sunun. Gazetelerin spor sayfalarında etkinliklerinizin tanıtımını yapın. Spor ve paintball takımlarının olduğu alanlara el ilanlarınızı dağıtın. Tanıtım paketi grup fiyatlarınızla bir ay sürecek olan paintball turnuvaları düzenleyin. Paintball takım yarışlarıyla ilgili yerel spor takımlarıyla, spor salonlarıyla ve şirketlerle temas kurun. Katılan gruplar için logolu şapkalarınızı ve tişörtlerinizi satışa çıkarın.

 

İhtiyacınız olanlar

Bölgesel paintball rakiplerinizin listesi

Paintball işletmenize yapılacak olan başvurular için el ilanları

Personel kıyafetleri

İlk yardım kiti

Kabul edilebilir ve kabul edilemez davranışlar listesi

Bedava kayıt formları

İlan ücretleri ve büyük açılış için gazete ilanlarının kopyaları

Büyük açılış el ilanları

Logolu şapkalar

Logolu tişörtler

 

Paintball sahası açmanın maliyeti

Sahanızı nerede ve ne büyüklükte kuracağınız maliyeti doğrudan etkilemektedir. Gerekli ekipmanları da düşünecek olursak ortalama maliyet 10 bin TL’den başlamaktadır. Bu fiyat sizin tercih ve anlaşmalarınıza bağlı olarak çok daha artış gösterebilir. Daha kesin bir maliyet hesaplaması isterseniz açmak istediğiniz paintball sahası hakkında bize ayrıntılı bilgi vermeniz gerekmektedir. Bu konuda yazımıza yorum yaparsanız en kısa zamanda size geri dönüş yapılacaktır. Herkese bol kazançlar!

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Ben Antalyanin bir ilçesinde böyle bir yer acmak istiyorum. Elimde ilçe merkezine 15 dakika uzaklıkta kendime ait büyük bir arazi var. Tek ögrenmek istediğim silahlar ve de daha çok paintball sahası açmak için ruhsat ve bakanlıktan izin almak gibi işlemler nasıl yapılıyor bunun hakkında bilgi almak istiyorum.

 2. Öncelikle bu detaylı yazı için çok teşekkürler, nette şuana kadar okuduğum en aydınlatıcı yazıydı..

  Muğla’da şehir merkezinde kendimize ait (3 dönüm) bir bahçede paintball açmayı planlıyorum, benim aklıma takılan 2 nokta var;
  1.si İşaretleyicileri en uygun nasıl edinebilirim? Amazon vb. yabancı sitelerde hesaplı gibi ancak toplu alım seçeneği bulunmuyor anladığım kadarıyla (stoklarda en fazla 6-8 adet görünüyor)
  2.si (forum sitelerinde okuduğum bir yorum kafamı karıştırdı) lisanslı bir hakem çalıştırma zorunluluğu var mıdır? belediyeden ruhsatı aldıktan sonra kendimiz de çalıştırabilir miyiz?

  önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim…
  (muratdincer248@gmail.com)

 3. Merhabalar saygılarımla öncelikle yeni güzel biryer açmak istiyorum ve daha fazla bilgi edinmek istiyorum silahları kıyafetleri ve gereken herşeyi tam net neler gerekiyor ve nerelerden hem iyi hem uygun olarak temin edebilirim izinler nerelerden nasıl alınıyor ne gibi izinler gerekiyor hayırlı günler dilerim şimdiden sevgilerimle.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir