Ekmek Fırını Açmak

Türkiye’de yılda kişi başı 150 kilogram ekmek tüketimi ile Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bir ülkedir. Bununla gurur duymalı mıyız bilinmez ama bunun yeni bir fırın açmak isteyen girişimcileri cezbettiği kesin.


Ekmek Fırını Nasıl Açılır?

Bir iş planı yazın. İş planı sadece kredi verecek kurumlara ve yatırımcılara gösterilmek üzere hazırlanmaz. Aynı zamanda işletmenizin amaçlarını ortaya koymanıza da yardımcı olur. İş planınız beklenen harcamaları, potansiyel gelirleri, pazarlama planınızı ve satmayı planladığınız öğeleri içermelidir. Bununla birlikte uzun dönemli amaçlarınızı ve genişleme planlarınızı da eklemelisiniz. Eğer bir ekmek fırını açmaya niyetliyseniz planınız bütün bunları içermelidir. Ürünlerinizi yerel pazarlarda, online olarak ve dükkanlarda satma niyetindeyseniz planınızı bu türde işletmelere uygun olarak hazırlamalısınız.

Mali durumunuzu değerlendirin. Eğer iş kurma kredisine başvurmayı düşünüyorsanız kredi notunuzun iyi olması gerekir. Yeni açacağınız fırınınızı finanse etmenin farklı pek çok yolu vardır. Örneğin kredi kartları, küçük iş kurma kredileri, yerel bağışlar, devlet destekleri, ailenizden gelen yardımlar vb.

Hizmet vermeyi düşündüğünüz kitleyi araştırın. Örneğin çoğu market unlu mamüllerini fırınlardan temin ederler. Bu marketlerle anlaşmalar yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra uzun süredir faaliyet gösteren köklü fırınlar vardır. Daha önceden fırın olarak kullanılmış bir yer bulmak veya sahipleri emekliye ayrılan bir fırını devralmak sizin için işleri daha kolay hale getirecektir. Sıfırdan bir fırın açmak pahalı olacaktır ancak doğru yeri bulduğunuz taktirde zaman harcamanıza ve efor sarf etmenize değecektir.

Ne tür ürünler pişirmek istediğinize karar verin. Fırınların çoğu sadece ekmek veya kek ve kurabiyeler gibi belli ürünlerde uzmanlaşırken diğerleri de her türlü pasta ve türevlerini sunarlar. Eğer bütün unlu mamulleri bir arada sunmak istiyorsanız o zaman sizi kimse tutamaz. Bununla birlikte pasta süslemeciliği hizmeti verebilir, düğün ve özel günler için pasta siparişi alabilirsiniz.

Ekmek fırınınız için yer bulduktan sonra, dükkanı kiralamak veya satın almak için düzenlemeler yapın. Düzenlemeleri bir avukat ve ticari gayrimenkul aracısıyla birlikte yapabilirsiniz. İl Sağlık Müdürlükleri yeniden düzenleme veya yeni bir mutfak inşa etmeden önce mülkünüzde ön inceleme yapıyorlar mı öğrenin. Ekipmanların nereye koyulması gerektiği ve hangi tamiratların yapılması gerektiği konularında yapılan ön inceleme size yardımcı olacaktır.

Bulduğunuz dükkanda daha önceden kullanılan mutfak ekipmanları yoksa yenilerini almalısınız. Bu ekipmanları finanse etmeniz ve satın almanız gerekir. Ancak eğer bütçeniz yeterli değilse kapanmış olan restoranlara veya ikinci el ekipmanlara bakın. Bazı e-ticaret sitelerinde(sahibinden.com) satılık ikinci el restoran ekipmanları bulabilirsiniz. Ekipmanlarınızı aldıktan ve yerleştirdikten sonra son denetim için hazırlıklı olun.

Sağlık denetiminden geçin. Sağlık denetiminden geçmeden işletme ruhsatını ve gerekli izinleri alamazsınız. Eğer var olan bir işletmeyi alıyorsanız zaten bu işletmenin kontrol edildiğine dair belgeleri de edinmiş olacaksanız. Bu nedenle izinler için direk başvurabilirsiniz. Mobil bir gıda ünitesi işletecekseniz ( fuar, kermes veya festivallerdeki stantlar gibi ) bunun için ayrıca izinler almanız gerekebilir. İlgili resmi kurumların internet sayfalarını inceleyerek veya doğrudan kurumlara başvurarak gerekli olan ruhsatları ve izinleri alın.

Yeni ekmek fırınınız için promosyon ürünleri tasarlayın ve bir internet sitesi hazırlayın. Fırınınız için gerekli olan bütün izinleri aldıktan sonra sıra isim bulmaya ve logo tasarlamaya geldi. Kartvizitler, sipariş formları ve broşürler bastırın. Logonuzun özelliklerini taşıyan iletişim bilgilerinizin ve sunacağınız ürünlerin yer aldığı bir internet sitesi tasarlayın. Eğer özel ve farklı hizmetler sunacaksanız bunlarını da sitenize ekleyin. Logonuzu etiketlerinizde, kutularınızda ve çantalarınızda kullanın. Bu sayede müşterileriniz bu lezzetli ürünleri nereden aldıklarını hatırlayabilirler.

Açılışınızı yapmadan önce halkı yeni bir fırın açacağınızda dair bilgilendirin. Yerel gazetelere yeni işletmeniz hakkında bilgiler içeren basın bültenleri gönderin. Sunduğunuz yeni hizmetleriniz veya düzenleyeceğiniz etkinliklerle ilgili halkı bilgilendirmek için ara sıra basın bültenleri göndermeye devam edin.

Yerel işletme sahipleriyle ve dernek yöneticileriyle yeni işletmeniz hakkında görüşün. Ticaret odalarının etkinliklerine ve toplantılarına katılın. Etkinliklerde pastalarınızı veya muffinlerinizi ikram edin. Bağışların toplandığı sosyal etkinliklerde pastalarınızı ikram ederek veya sokakta promosyon ürünler dağıtarak işletmenizin tanıtımını yapın.


Ekmek fırını açma şartları

a)Kapalı alanı en az 60 m2 olacak.

b)Bay ve bayanlar için en az iki adet tuvalet olacak,(Bedensel engellilerinde kullanabileceği şekilde düzenlenecek.)

c)Sanayi tipi bulaşık makinası,ve Yağ tutucu takılacak lavabo altına.

d)Klima,Jeneratör bulunacak,bacaya bağlı ocak üstünde davlumbaz olacak.

e)Mutfak kısmı duvarlar komple fayans olacak.

f) Mutfak kısmı üç bölümden oluşacak ve hijyenik şartları taşıyacak.

g)Binanın dışından baca çıkarılmayacak,çıkarılması halinde o parsel içerisinde bulunan binadaki bağımsız bölüm sahiplerinden izin alınacak ve baca kamuflaj yapılarak binanın renginde boyanacak,

h)Fırıncılık ustalık belgesi bulunacak.(Çalışan birinin belgesi de kullanılabilir)

I) Mutfakta sıcak su tertibatı ve sıcak su bulunacak

İ)Salondan ayrı bir yerde hizmetliler için bir soyunma odası veya dolabı bulunacaktır.

J)İşyerinin durumunu gösterir detaylı yerleşim krokisi çizdirilecek teknik bir kişiye. Bu yerleşim krokisi izinsiz değiştirilemeyecek

k)Sulu filitre gerektiren fırınlarda mutlaka aboneye bağlı ayrı bir su sayacı takılı olacak, odunlu fırın olması halinde baca çıkışlarına sulu filitre takılması mecburidir.

l)Kat maliklerinden muvafakat (Noter) alınacak


Ekmek fırını açmak için gerekli belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi .(muhtarlık tasdikli)

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa Kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.

8-Fırıncılık ustalık belgesi

9-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

10-Çöp konteynır alınacak ve faturası.

11-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

12-Aynı adrese daha önce verilmiş Açma ruhsatı varsa Belediyeye geri iade edilecek.

13-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

14-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

15-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

16-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

NOT:Yukarıda açıklananlar sadece bilgilendirme amaçlı olup değişkenlik gösterebilmektedir. Daha sağlıklı bilgiler için bağlı olduğunuz belediyenin işyeri açma ruhsatı servisine müracaat edilmesi ve daha geniş bilgi alınması gerekir.


Ekmek fırını açma maliyeti

Ekmek fırını açma maliyeti lokasyona, fırının büyüklüğüne ve sunacağınız hizmetlerin çeşitliliğine göre değişkenlik göstermektedir. Kesin bir rakam vermek bu yüzden doğru olmaz. Maliyet 40 bin TL’den başlayıp 500 bin TL’ye kadar çıkabilir. Açmak istediğinizi fırın ile ilgili bize detaylı bilgi sunarsanız sizin için bir maliyet çıkarabiliriz. Bunun için yazımıza yorum yapmanız yeterlidir.


Ekmek fırını karlı mı  ve ne kadar kazanırım?

Fırıncılık iyi bir para kazanma yoludur fakat bu işte başarılı olmak için yalnızca fırın ustası olmak yetmez. Bir fırın açmak için hukuki, finansal ve lojistikle ilgili bilgilere sahip olmalısınız. Bu konularda yetersizim diyorsanız, başlangıç aşamasında muhasebe, yönetim ve tantım gibi alanlarda çeşitli uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Ekmek fırını açmak diğer iş fikirleriyle kıyaslandığında son derece karlı bir iştir. Aylık net kazancınız fırınınızın lokasyonuna ve büyüklüğüne göre genel olarak 4.000 – 50.000 TL arasında değişmektedir.


Fırıncılık Sektörü Analizi

Ülkemizde yıllık kişi başı ekmek tüketim 100 kg’ın üzerinde. Bu da bizi Avrupa’da birinci sıraya taşımayı fazlasıyla yetiyor. Bizi 90 kg ile Almanya ve 80 kg ile Fransa izliyor.

Sekörün nabzını tutan araştırmalara göre müşteriler artık hem sağlıklı hem de konfor gıdaların arayışında. Fırıncılık sektörünü vuran ekonomik krizin ardından doğal ve organik ürünlerin ön plana çıkmasıyla bir iyileşme yaşandı. Bununla birlikte porsiyonlar da küçüldü.

Zorluklar: Sürekli değişen pazar ortamında hem toptancılar hem de fırınlar, sektörde yaşanan değişimlere adapte olabilmelidir. Bunun anlamı sürekli dalgalanan ham madde ve benzin fiyatları karşısında ya da rekabeti kızıştıran büyük marketler nedeniyle doymuş olan pazarda direnç gösterebilmek yani zarar etmemeyi başarabilmektir. Ufak fırınlar otomatize olmaz ya da müşterilerine özel ürünler sunamazlarsa büyük fırınlarla rekabet edemezler.

Trend Olmak: Ürün bazında trend olmak her çapta fırının büyümesine ve sektörde kalıcı olmasına yardımcı olmaktadır. Küçük firmalar el emeğiyle üretilen artizan ürünler ile büyük firmaların zaman yetersizliği nedeniyle yarışmakta zorlanacağı iyi bir niş oluşturarak müşterilerini artırabilirler. Fırınlar bazen yarı pişmiş ürünler çıkarırlar. Bu sayede pişirme süresinden tasarruf ederler. Bazı fırınlar gitgide artan talebi karşılamak amacıyla, sertifika alarak organik ürünler çıkarmaya yönelmektedir. Sektörün eğilimlerine uygun olarak atılan bu tarzda küçük adımlar fırınların yararınadır.

Gelecek: Gelecekte fırıncılık sektörünün ilerleyeceği yön hakkında bize bilgi sunan birkaç gösterge vardır. Bir önceki yılla karşılaştırıldığında fırıncılık sektöründe yıllık gelirlerin arttığına işaret eder. Gelecekte fırıncılık sektöründe trans yağ ve diğer bazı katkı maddelerini içermeyen ürünler revaçta olacak. Tahıl ürünlerine karşı hassasiyeti olanlara özel üretilen glütensiz ürünler de yükselişe geçecek.


Fırıncılık Sektöründe Pazar Dağılımı

Mahallenizdeki fırınlar gibi küçük işletmelerin büyük çaplı tanıtım kampanyaları yapmaları imkân dâhilinde değildir. Küçük fırınlar büyüklere nazaran kaynaklarını nişlere yönlendirerek pazarı daha küçük paylara böler. Bu paylardan elde edilen gelirler işletmeye kar yaptıracak ve işletmenin tanıtım kampanyalarıyla diğer yatırımlarını karşılayacak düzeylerde olmalıdır.

Coğrafya:  Coğrafi kriter iş yerinizin bölgesi, iklimi ve nüfus yoğunluğunu kapsar. Bir mahalle fırını yalnızca o bölgedeki insanlara hizmet verir. İş yerinizin bulunduğu bölgedeki nüfus yoğunluğunu öğrenerek potansiyel müşteri sayınızı belirleyebilir ve yerel ticaret odasından edinilecek bilgiler ışığında iş yerinizi açmak için gerekli olan belgeleri edinebilirsiniz. Online sipariş sistemi ve paket servis elemanları çalıştırarak pasta ve diğer ürünlerinizi daha uzak yerlere ulaştırabilirsiniz.

Nüfus: Nüfus kriteri, iş yerinizin bulunduğu bölgede yaşayan nüfusun yaş, cinsiyet, gelir durumu ve aile yapılarını kapsar. Örneğin genç müşteriler daha çok börek, çörek almak için dükkânınıza uğrarlarken aileler ekmek ve francala almak için gelebilirler. Yüksek gelirli hanelerse doğum günü ve diğer özel günler için özel sipariş pastalar ısmarlayabilir. Ürün yelpazeniz ve fiyatlandırma politikanız, iş yerinizin lokasyonu ve rakiplerinize bağlı olarak oluşturulacaktır. Örneğin, üst tabakadan insanların oturduğu bir bölgede bulunan bir fırın ekmek ve francaladan çok pasta ve börek satışına ağırlık verebilir. Bu da yüksek kar marjı fakat düşük hacimli satış anlamına gelir.

Orta sınıfın ikamet ettiği bir mahallede bulunan bir fırınsa organik pahalı ürünlerin satışına ağırlık vermeniz pek mantıklı olmaz. Ucuz ürünlerin kar marjı düşük olacaktır fakat satış hacmi yüksek olacağından yeterli oranda kar edilebilir.

Yaşam Tarzı:  Müşterilerin arzu ve yönelimleri ürün prtföyünüzü oluşturmanızda yardımcı olur. Bazı müşteriler glütensiz gıdaları tercih ederken diğerleri kepekli ürünleri seçebilir. Sıkıntılı ve huzursuz müşteriler kap kek ya da lokma tatlısı gibi stres atıcı ürünlere yönelir. Özel ürünler satın almak isteyen müşteriler bu ürünler için yüksek fiyatlar öderler. Bu da fırının yüksek kar elde etmesi demektir.

Diğer Kriterler: Zaman ve fiyat da göz önüne alınacak kriterler arasındadır. Örneğin bir fırın iş yerlerinin yoğun olduğu bir bölgede bulunuyorsa, müşterilerinin büyük çoğunluğunu ofis çalışanları oluşturur. Bunlar da fırına uğrayarak kahvaltı için simit, poğaça, börek; öğle yemeği için sandviç ya da iş çıkışı eve götürmek üzere hamur işleri alırlar. Mesai saatleri içerisinde boşluk oluşursa yani fırının çok yoğun olmadığı zamanlarda, düğün ve yıl dönümleri gibi özel günlere yönelik olarak pasta, börek, çörek gibi özel sipariş ürünler hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde normalde elde edeceğiniz bir günlük satış gelirinin üzerine çıkabilirsiniz.


Fırıncılığın Zayıf Yönleri

İşletmenizin zayıf yönlerini belirleyerek, bu yönleri güçlendirme yoluna giderseniz, milyar liraları aşan bu pazarda daha fazla pay edinebilme şansına sahip olursunuz.

Personel: Çalışanlarınız fırınınızın kimliğini oluşturmaktadır. Çalışanlarınız müşterilerin,

 • Ekmek ve pastalarınızın içerikleri nelerdir?
 • Fırınınızı özel kılan nedir?
 • Pastalarınızın lezzet sırrı nedir?

gibi sorularına yanıt veremezlerse müşteri kaybı yaşarsınız.

Örneğin, mutfak personeli pasta ve kek gibi ürünleri oluştururken, içerik ürünlerinin kalitesi ve ölçülerine azami önem göstermezse, dolaylı yoldan fırını zarara uğratırlar. Fırıncılık bir sanattır ve ürünlerin lezzetinin kalıcı olması açısından içerik miktarlarını doğru ayarlamak önemlidir. Personelinizi doğru şekilde ürün hazırlamak üzere eğitin. Tarifleri personelinizin kolaylıkla ulaşabileceği bir yere asın. Öğrendiklerini gözden geçirmek amacıyla personelinize can sıkıcı olmayacak tarzda sorular sorun.

İdare ve Hijyen: Fırınlar hijyen yönünden zabıta ekipleri tarafından denetlenir. İş yeriniz hijyen yönünden kötü durumdaysa, sorun giderilene kadar zabıta ekiplerince kapatılabilir. Kötü bir şekilde idare edilen fırınlar içerik malzemesi ve iş gücü kaybı yaşarlar. Masraflar yükselir ve kar marjları düşer. Uygun araç gereçlerin eksikliği durumunda, pasta ve ekmekler iyi pişmez ve israf olur. Çalışanlarınızı iş yerini daima pırıl pırıl tutmaları konusunda eğitin. Ara sıra buzdolabı ve derin dondurucunuzun sıcaklıklarını kontrol ederek, uygun değerler arasında olduğundan emin olun. İş sağlığı ve Güveliği ile ilgili yönetmelikleri öğrenin ve uygulayın.

Finansal Yönetim: Fırın sahibi bilinçli bir finansal yönetici olarak, işin artılarını ve eksilerini bilmelidir. Fırın ürünleri kolay bozulan malzemelerden yapılmaktadır. Eğer o gün için üretilen ekmekler ertesi güne karlısa bayatlar ve fiyatı düşer. Bu da zarar etmenize neden olur. Ürünlerinizin maliyet fiyatlarını bilmek onları hangi fiyattan satacağınıza dair iyi bir fikir verir. Finansal yönünüz kuvvetli değilse, bir muhasebeci tutun. Bir cari hesap defteri oluşturun ve ondan size hesap tutmayı, standart muhasebe raporlarının neler olduğunu ve bu raporların ne amaçla oluşturulduğunu öğretmesini isteyin.

Tanıtım: “Ben ürünlerimi pişireyim nasıl olsa müşteriler gelir.” düşüncesi yalnızca filmlerde işlev görür. Gerçek hayatta geçerliliği yoktur. Ürünlerinizin nasıl olsa satılacağını düşünebilirsiniz ama insanlara fırınınızı tanıtmazsanız kimse fırınınıza koşarak gelmez .

Bir tanıtım planı yapmamak fırınınız açısından dezavantajdır. Sosyal medyayı kullanarak arkadaş ve takipçi grubu kazanın. Fırınınız için oluşturduğunuz blog veya web sitesinde ve sosyal medyada özel ürünlerinizi, yeni ekmek çeşitlerinizi ve tariflerinizi paylaşın. Yeni bir kap kek ya da ekmek çeşidinize isim bulmak için bir yarışma düzenleyerek kazanana bu ürünlerden armağan edin.


Fırıncılığın Güçlü Yönleri

Fırınınızın güçlü yanlarının gelecekteki başarınız üzerinde büyük etkileri vardır.

Swot Analizi: Swot kısaltması; Güçlü Yanlar, Zayıf Yanlar, Fırsatlar ve Tehditler sözcüklerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bir firmanın güçlü yanlarını belirlemek, Swot analizinin olmazsa olmazıdır. Bir küçük çaplı işletme sahibi, yıllık iş planı hazırlarken bu analizi mutlaka yapmalıdır.  İşletmenizin güçlü ve zayıf yanlarının kontrolü elinizdedir. İşletmenizin zayıf yanlarının üstesinden gelerek ve güçlü yanlarını avantaja çevirerek, yıllık geliri ve karlılığı artırabilirsiniz. Fırsatlar ve tehditler işletmenizin dışında kalan faktörlerdir. Örneğin caddenin karşısında açılan bir başka fırın, sizin için tehditken, un fiyatlarındaki düşüş ise fırsattır.

Mutlaka okuyun: SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

Ürün: İster ekmek, ister düğün pastası satın, bir fırının ana güç kaynağı ürünlerin kalitesi ve istikrardır. Rakiplerinize nazaran farklı ürünler çıkarmak size üstünlük sağlar. Örneğin ürünlerinizde yalnızca organik malzemeler kullanabilirsiniz, ekmekleri küçük toplar şeklinde üretebilirsiniz ya da pastalarınızda alışılmadık tatlar yakalayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Tanıtım Yapma: Restaurantlar, kafeler, yemek kamyonları ve tabi ki fırınlar tanıtım amaçlı olarak Facebook, Google Plus ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinden yararlanabilirler. Sosyal medya sitelerinde fırınınız için hoş profiller oluşturun ve hesaplarınızı aktif tutun. Buralarda müşterilerinize, arkadaşlarınıza ve takipçilerinize özel, yeni ya da indirimli ürünlerinizi tanıtın. Belki kısa sürede bir müşteri artışı yakalayamazsınız fakat potansiyel müşteriler pasta, kurabiye ve tatlılarınızı beğenirlerse, gelecekte müşteriniz olmayı seçebilirler. Sosyal medyada iyi bir yer edinmek, fırınınızın güçlü yanlarından biri olacaktır.

Yer: Butik fıırınların trafiğin yoğun olarak aktığı bölgelerde bulunması güçlü bir yöndür. Fırının önünden geçen insan sayısı ne kadar fazlaysa, müşteri edinme şansınız da o derece artar. Fırınınız daha az işlek olan bir yerdeyse, dikkatleri çekmek amacıyla ışıklı tabela yaptırabilir, ürünlerinizi camekânda sergileyebilir ya da yoldan geçen kişilere ürünlerinizden tattırabilirsiniz. Fırınınızı farklı tip gıda mağazalarının yakınında açarsanız oralardan çıkan müşteriler size de uğrar.

Bilgisayar Sistemleri:  Bir fırının ileri teknoloji bilgisayar sistemine ihtiyacı yoktur fakat bilgisayar, üretkenliğin artışı için önemlidir ve işletmenizin belli başlı güçlü yanlarından birini oluşturur. Örneğin, finans raporları çavdar ekmeğinin tam tahıllı ekmekten daha fazla sattığını gösteriyorsa, fırınınız daha fazla çavdar ekmeği üretmelidir. Sisteminiz size çavdar ekmeğini ne miktarda üreteceğinizi ve hangi fiyattan satmanız gerektiğini hesaplayabilir. Ayrıca stokta eksilen ürünleri saptayarak size bir sipariş listesi hazırlayabilir. Sistem size çalışanların yaptıkları satışları izleme imkânı da sunmaktadır. Böylelikle hangi çalışanın en fazla satış yaptığını, hangi günlerde ve hangi zaman aralıklarında satışların en yüksek olduğunu da ortaya çıkarır.


Fırıncılığın Riskleri

Fırıncılık işinde bir fabrikasyon bir de butik fırınlar mevcuttur. Bunlar da, popüler ekmek çeşitleriyle atıştırmalık ürünlerin yanı sıra artizan ekmekler, kruvasanlar ve diğer hamur işlerini üretirler.  Her iki tip fırın da, benzer risklere sahiptir fakat butik fırınlarda riskler fabrikasyon olanlara nazaran daha fazladır.

Fiyat Dalgalanmaları:  Fırınların kullandığı bazı malzemelerin fiyatları yıllık bazda aşırı dalgalanma gösterir. İstatistiklere göre, un ve ayçiçek yağı fiyatlarında yıl sonunda % 40’a varan bir artış yaşanabiliyor. Doğal gaz fiyatlarıysa % 25’e varan oranda artabiliyor. Bu fiyat değişimleri satılan ürünlere yansıtılmazsa fırınınız bu durumdan ciddi şekilde etkilenebilir. Bu riski en aza indirgemenin bir yolu da, ham maddeler için toptancılarla sabit fiyat anlaşması yapmaktan geçer.

Sınırlı Büyüme: Türkiye’de unlu mamüller çok sayıdaki irili ufaklı fırın tarafından karşılanmaktadır. Daha önce yayımlanan fırıncılık sektörü raporuna göre, tüketicilerin özel ekmeklere rağbet göstermesi ekonominin sağlıklı olmasına bağlıdır üstelik sektörün büyümesi nüfus artışıyla sınırlıdır ki, bu da yılda sadece % 1-2 oranındadır. Bu nedenle, fırınların büyümesi için rakip fırınları satın alması ya da onların işlerinin bir kısmını kendilerine aktarması gereklidir. Büyümenin diğer bir yolu da, her yerde bulunmayan artizan ekmekler ya da glütensiz ekmek gibi diyet ürünlere yönelmektir. Butik fırınlar bu konuda avantajlıdır çünkü bu tarz ürünlere yönelim daha kolaydır.

Sağlık ve Güvenlik: Fabrikasyon fırınlar için geçerli bazı sağlık ve güvenlik yönetmelikleri butik fırınlarda geçersizdir. Bu bir avantaj gibi görünebilir fakat önemli riskler teşkil eder. Fırın ustaları yüksek ısının tüm patojenleri öldürdüğüe inanır fakat günümüzde bunun her durumda geçerli olmadığı kanıtlanmıştır. Fırınlar ürünlerinin daha geç bayatlaması için düşük su aktivitesi metodunu kullanırlar. Bu durumda ürünlerde yüksek ısıya dayanıklı bakteriler bulunabilir. Diyet ürünler hazırlayan fırınların müşterileri herhangi bir allerjen ya da olası tehlikelerden korumak amacıyla uyması gereken sıkı prosedürler vardır. Fırınınızda herhangi bir ürünü şikâyet alır ya da bir hastalığa yol açarsa işleriniz bir anda durabilir. Bu riskten kaçınmak için gıda güvenliğiyle ilgili prosedür ve yönetmeliklere harfiyen uymalısınız.

Fırsatlar: Küçük fırınlar riskleri dengelemelerine yardımcı olan ve büyüklerle yarışabilmelerini sağlayan bazı avantajlara sahiptir. Küçük fırınların yüksek kar getiren gurme ekmekleri üretmeleri daha kolaydır çünkü düşük sayıda üretecekleri belirli bir ekmek tipi için büyük üretim tesisleri kurmalarına gerek yoktur. Diğer bir fırsat da gitgide büyümekte olan organik ürünler pazarına girmektir. Fırıncılık sektörü yılda yüzde 1’lik bir büyüme kaydederken, organik mamüller pazarı yılda yüzde 5’lik oranda büyümektedir. Organik ürünler tercih eden müşterilerden bazıları sizinle ortak iş yapmayı isteyebilir.


Küçük Bir Fırın Açmak için Gerekli Olan Araç Gereçler

Aşağıda küçük bir fırın açmak için gerekli olan şeylerin listesi vardır.

 • Fırın ekipmanları
 • Ekmek, kurabiye, pasta vb.malzemeleri
 • Promosyon ürünleri
 • Paketleme malzemeleri

Fırın: İlk olarak fırınınız için gerekli olan fırını seçmelisiniz. Bunun içinde ilk önce gazlı mı yoksa elektrikli bir fırın mı istiyorsunuz ona karar vermelisiniz. Bu muhtemelen listenizdeki en pahalı ekipman olacaktır çünkü kaliteli hava geçirmez bir fırın diğerlerine nazaran daha pahalıdır. İkinci el fırın almayı da seçebilirsiniz. Eğer ev tipi fırın alacaksanız çeşitli siteleri gezerek kaliteli fırınlarda harika fırsatlar yakalayabilirsiniz. Bunların yanında ekmek ve pideleri odun ateşinde pişirmek için bir taş fırın da inşaa etmeyi düşünebilirsiniz.

Fırın Malzemeleri: Endüstriyel mutfak ürünleri satan yerlerden kaliteli fırın malzemeleri satın alabilrsiniz. Cam ve alüminyum tavalar arasındaki farkı öğrenerek size en uygun olanı belirleyin. Bundan başka kek tavası, çeşitli ebatlarda çörek tenekesi, turta kalıbı ve çeşitli ebatlarda soğutma raflarına ihtiyacınız vardır.

Hamur Dinlendirme Dolapları: Mayalı ürünlerin yeterli düzeyde kabarması istenir. Hamur dinlendirme dolabı nem ve sıcaklığın kontrol edilebildiği kapalı bir ortamdır ve hamurun istenilen düzyde kabarmasını sağlar. Bazı fırıncılar fırınlarını geçici olarak bu işlevde kullanırlar fakat fırınların kullanımda olması gerektiği sırada bu işlemi yaparsanız pişirme işleriniz gecikir. Ayrıca hamur dinlendirme dolapları vasıtasıyla bu işlem çok daha kolay yapılır.

Araç Gereç: İnsanların yaptığınız sihirli tatları evlerine götürebilmeleri için kaplara ihtiyacınız olacaktır. Hafif karton ve kâğıt kutular fırıncılık işinde gelenekseldir ve plastik kaplara nazaran çevre dostudur. Tüm bunları koymak içinse kâğıt poşetlere ihtiyacınız olacak. Bunlardan başka kap kek kılıfları ve ambalaj kâğıtlarına ihtiyacınız vardır.

Hamur Karıştırıcı: Alacağınız karışıtırıcının tipi fırınınızın kapasitesine uygun olmalıdır ama genelde birden fazla karıştırıcıya ihtiyaç duyulur. Bunun için endüstriyel tip karıştırıcılara bakmalısınız.

Evye: Çoğu gıda işinde üçlü evye şarttır. Hijyen sağlamak açısından birinci havza, yıkama ikinci durulama üçüncü ise ellerin dezenfeksiyonu için kullanılır.

Bundan başka ilgili mercilere başvurarak küçük fırınlar için hazırlanan yönetmeliklerde istenen standartları karşıladığınıza emin olun.

Evyeler binlerce lira tutabilir fakat yarattığınız sanat eseri sayılabilecek lezzetli pastalarla (pek çok fırın bu alanda büyük başarılar elde etmekte) -ki çok sayıda insan özel günlerinde hatta sıradan günlerde bile kutlama düzenlemekte ve dekoratif pastalara yönelmekte- koyduğunuz parayı geri kazanırsınız. Daha önce birçok kişinin de dediği gibi: “Pastasız kutlama olmaz. Onun adına ancak toplantı denir.”


Fırın Açmak Karlı mı?

Kar marjı işinizin sağlıklı biçimde yürütülebilmesine ve sektörde rakiplerinizle yarışacak tarzda fiyat belirlemenize yarayan bir unsurdur. Eğer ortalama kar marjınız düşük olursa mali yılın sonunda kar edemezsiniz. Yüksek kar elde etmek için fiyatları artırmak gerekir. Bu da müşterilerin daha ucuz alternatiflere yönelmesine neden olur.

Ortalama Kar Marjı: Küçük bir fırın için ortalama kar marjı, ham madde fiyatları ve ek masraflara bağlı olarak hesaplanır. Bu konuda yapılmış istatistiksel verilerin olmayışı nedeniyle, tüm fırınları kapsayan sabit bir kar marjı oranı yoktur. Fırın sahipleri işletme giderlerini karşılamak ve kar edebilmek için en az %30 oranında kar marjı elde etmelidir. Yoğun emek harcayarak ve yüksek kaliteli malzemeler kullanarak özel ürünler sunan bir fırın, en az %50 oranında bir kar marjı hedeflemelidir.

Maliyet Hesabı: Satılan ürünler için kar marjını hesaplamada, doğru maliyet hesabı yapmak önemlidir. Fırınınız esas olarak üretim işi yapan bir müessesedir. Bu nedenle, toplam üretim maliyetini hesaplamanız gerekir. Bunu yapmak için de, işçilik, malzeme ve bir takım ek maliyetleri toplamanız gerekir. İşçilik maliyetleri ustalarınızın saat başı ücretlerini oluştururken, malzeme maliyetleri ise şeker, un gibi ürün içeriğinde kullanılan malzemelerin maliyetidir. Ek maliyetler ise fırınlar için harcanan elektrik, iş yeri kirası ve idari masraflardan oluşur. Her bir ürünün fiyatı, o ürün grubundaki toplam giderin, üretilen ürün miktarına bölünmesiyle hesaplanır.

Önemli Hususlar: Ürünlerinizde yapacağınız fiyat artışları kar marjınızı yükseltir. Mali yıl sonunda zarar etmemeniz için kar marjınızın yeterli oranda olması şarttır. Böylelikle reklam giderleri, çalışanların maaşları, işletme kredisi faizi gibi giderleri karşılayabilirsiniz. Bir idareci olarak bu kalemleri içeren bir bütçe hazırlamalı ve maliyetleri karşılayacak kar marjı oranını hesaplamalısınız. Ek olarak, ürünlerde fiyat artışına gitmeniz, yüksek kar marjı getirebilir fakat bu durumda ürünlerinizin müşteriye pahalı gelmesi nedeniyle satışlarınız düşebilir.


Başarılı Bir Fırın İşletmek İçin Püf Noktalar

Başarılı bir fırın idaresi için deneyimli bir fırıncı olmalısınız ayrıca yönetim, muhasebe ve insan kaynakları gibi geniş kapsamlı şekilde iş idaresini bilmelisiniz. Fırınınızı en iyi şekilde temsil etmek üzere markanızı oluşturun. Başarının bir şartı olarak, iş planınızın kapsamını genişletin ve hangi nişi seçerseniz seçin fevkalade bir müşteri hizmetinin yanı sıra kaliteli ürünler sunmaya devam etmelisiniz.

Lojistik: Bölgenizi ve rakiplerinizi tanıyın. Rekabet içinde olduğunuz firmalar genelde diğer fırınlar, marketler, süpermarketler ve pastanelerdir. startabakery.com adlı sitede belirtildiği üzere, fırın için iş yeri bakarken çevresinde en az 1000-2000 ailenin yaşadığı bir yerde olmasına özen gösterin. Bunu sağlamanız olanaksızsa, fırınınıza müşteri çekmenin yollarını arayın veya hizmet sağladığınız bölgeyi genişletin. Bunun için evlere servis ve bölgenizdeki okullara katering (kahvaltı) yapabilirsiniz. Dekorasyonunuz çekici ve huzur verici olmalıdır. Aynı zamanda markanızı da en iyi şekilde temsil etmelidir.

Tanıtım: Diğer fırınlardan farklı yanlarınız olsun. Örneğin ürünleriniz organikse bunu duyurun. Kurabiyeleriniz elle şekillendirildiyse bunu belirtin. Ürünleriniz sertifikalıysa, vegan ve vejeteryanlara özel ürünleriniz varsa ya da ürünlerinizin içine sadece sevginizi bile katmış olsanız, bunlara tanıtım materyallerinizde mutlaka yer verin. Web siteniz markanızı, ürünlerinizi ve değerlerinizi açıkça yansıtmalıdır. Sosyal medyada yer alın ve gerekli iletişim bilgilerinizi paylaşın. Ustalığınızı konuşturduğunuz ürünleri, yani spesiyallerinizi ya da üstün hizmet kalitenizi buralarda paylaşın.

Personel: Personeliniz fırınınızı başarıya ulaştırabileceği gibi başarısızlığa da uğratabilir. Çalışanlarınızı işe alırken iyi bir seçim yapın ve onları iyi eğitin. “Çok Fazla Patron Çok Az Lider” adlı kitabının yazarı, iyi bir çalışma ortamının personeli motive ettiğini ve görevlerini en iyi şekilde yapmalarını ve gelişime açık olmalarını sağladığını yazmaktadır. Personelinizi başarılı bir şekilde motive ederek ve başarılı olmaları için gerekli olan araç gereci temin ederek, kaliteli ürünler üretmelerini ve kaliteli hizmet vermelerini sağlarsınız. Personelinizle toplantılar yaparak, lezzet testleri düzenleyerek ve fırınınıza gizli müşteriler göndererek, kaliteyi kontrol altında tutun. İşinizi geliştirmek adına onların da fikrini alın ve elde ettikleri başarılarla kaydettikleri ilerlemeleri ödüllendirin.

Giderler: Başarılı bir fırın idaresi stratejik planlama gerektirir. Karlılığı artırmak için ürün kalitesini etkilemeyecek şekilde giderleri azaltma yoluna gidin. Örnek verecek olursak farklı bir toptancı bulun, enerji tasarruflu cihazlar kullanın, çalışan sayısını azaltın, ürün israfına son verin, alışveriş için indirim zamanlarını kollayın. Bu şekildeki bir yaklaşımla harcamalarınızı ve yapacağınız ödemeleri tüm yönleriyle değerlendirin.


Fırınımı Nasıl Tanıtırım?

Yeni pişmiş mamüllerin kokusu kapının önünden geçmekte olan müşterileri cezbedebilir fakat bu müşteri çekmede yetersiz kalır. Bu nedenle bir tanıtım ve reklam planı yapmalısınız. Çeşitli promosyonlar yapın ve etkinlikler düzenleyin. Böylelikle isminizin kulaktan kulağa yayılmasını sağlayarak, fırınınızın kurumsal imajının oluşmasına yardımcı olursunuz. Yakın ve uzak çevrenizdeki hedef müşteri kitlenizi cezbedecek çeşitli olasılıklar üzerinde düşünün.

 1. Fırınınız için kartvizit, broşür ve amblem tasarımı yaptırın. Bu tasarımları bir yazılım vasıtasıyla yapabilirsiniz ya da bir matbaayla anlaşabilirsiniz. Bu tanıtımlarda fırının adı, adresi ve telefon nurmarası bulunmalıdır. Düğün pastası ya da katering gibi fırınınızın sunduğu özel hizmet ya da ürünleri de bu tanıtımlarda belirtin. Daha albenili olması için ürünlerinizin resimlerini de eklemeyi unutmayın.
 2. Yemek şovları ve etkinliklerde ustalığınızı sergileyin. Çeşitli yemek etkinlikleri düzenleyen yöneticilerle bağlantıya geçerek, etkinliklere ürün göndermeyi önerin ya da bu etkinliklerde spesiyallerinizden birini pişirererek tanıtım gösterisi yapın. Yerel yemek ve restoran fuarlarına katılın. Bir fuar standı kiralayarak kurabiye, browni ve kap kek gibi unlu mamüllerinizi katılımcılara tattırın. Elinizde yeteri kadar broşür ve kartvizit bulundurun.
 3. Profesyonellerden yardım alın. Yerel etkinlik düzenleyiciler, çiçekçiler ve kateringcilerle temas kurun. Bu iş grubundaki kişiler müşterilerine kartvizit ve broşürlerinizi sunabilirler. Fırınınıza müşteri gönderen firmalara indirimli ürün önerisinde bulunun.
 4. Bölgenizde aktif olun. Kermeslerde satılması için okul ve derneklere ürün bağışı yapın. Bir açık artırma için özel bir pasta tasarlayın. Piyango çekilişi yapın ve kazanana özel bir pasta armağan edin. Bir düzine kap kek alana hediye sertifikası verin. Yerel bir el sanatları mağazası ya da süpermarkette müşterilere pasta dekorasyonu veya kurabiye tasarımı dersi vermeyi önerin.
 5. Elma ya da bal kabağı gibi mevsimine göre seçeceğiniz meyvelerle çiftçi pazarı satıcıları ve organik ürünler mağazaları için spesiyal ürünler hazırlayın.Satışlarımı Nasıl Artırırım?

Çoğu insan unlu mamülleri sever fakat yalnızca bir simit almak için fırınınıza giren müşteriler işinizin sürmesi için yeterli olmayabilir. Ek masraf yaratmadan işinizi büyütmenin bir yolu da, katering şirketleri ya da restoranlarla anlaşarak onlar için toptan ürünler çıkarmaktır. Geleneksel tanıtım metotları masraf yaratacağından, mağazanıza müşteri çekmek için ürünlerinizi ücretsiz olarak tattırma etkinlikleri ya da müşteri sadakat ödül programları yapın.

 1. Yerel gazete ve dergilere ilan verin veya doğrudan posta hizmeti satın alın. Doğrudan posta hizmeti satın aldığınızda iş yerinizin çevresindeki hanelere fırınınızı tanıtan broşürler ve indirim kuponları gönderebilirsiniz. Radyo istasyonlarına reklam verin, yerel televizyonlara çıkarak maharetlerinizi sergileyin. Bu tanıtım taktikleri fırınınızın çevrede tanınmasını ve bu sayede daha fazla müşteri edinmenizi sağlar. Böylece satışlarınız artar.
 2. Mağazanıza giren müşterilere ve fırınınızın önünden geçmekte olan müşterilere, ürünlerinizden tattırın. Satış yaptığınız tezgâha, müşterilere ikram etmek için bir tabak kurabiye ya da birkaç dilim pasta koyun. İkramlıklarınız lezzetliyse, müşteriler bunları satın almak isteyecektir. Bu nedenle ikram ettiğiniz ürünler hâlihazırda elinizde bulunsun.
 3. Doğum günleri ve düğünler için özel sipariş pastalar yapın. Pastalar dilimlenerek satıldığında ya da özel günler için temalı pastalar hazırlandığında büyük karlar elde edilmektedir. Katering firmalarına başvurarak, müşterilerinin özel günleri için pasta hazırlamayı önerin. Kateringçiler pasta ve tatlıları dışarıdan ısmarlayabileceklerinden sizinle iş birliği yapmaktan memnuniyet duyabilirler.Sizinle direkt olarak çalışmak istemezlerse onlara size müşteri yönlendirip yönlendiremeyecekelerini sorun. Bunun karşılığında siz de onlara müşteri başına küçük bir komisyon verin.
 4. Restoranları dolaşarak ürünlerinizi satmayı önerin. Kateringçiler gibi restoranlar da pasta pişirmekle uğraşmak istemez ve dışarıdan alırlar. Restoranlara toptan ürün vermek, fırınınızın tanıtımı ve satışlarınızın artması yönünde atılan büyük bir adımdır.
 5. Fırınınız bünyesinde pastacılık kursları düzenleyin. Bu direkt bir tanıtım yolu olmayabilir fakat öğrencileriniz potansiyel müşteridir. Yani mağazanızdan alışveriş yapma olasılıkları yüksektir ayrıca açtığınız kurs pek çok insanın dikkatini fırınınıza çekecektir.
 6. Fırınınız için bir web sitesi tasarlayın ve sosyal medya hesapları açın. Buralarda ürünlerinizin sayısız fotoğrafını paylaşın. E-bülten listenize kayıt olanlara online olarak özel ürünlerinizi veya indirimli ürünlerinizi önerin. Siteniz albenili olsun ve iletişim bilgilerinize kolaylıkla ulaşılsın. Sitenize online alışveriş özelliği kazandırın. Sitenizi ziyaret edenlerden topladığınız e-posta adreslerine kampanyalı ya da yeni ürünleriniz hakkında e-postalar gönderin.
 7. Müşterilerin fırınınıza ayağının alışmasını sağlayacak şeyler yapın. Vitrininizi neşeli ve ilgi çekici tasarlayın böylece müşteriler ürünlerinizi satın aldıktan sonra hemen mağazayı terk etmek yerine vitirini izleyerek oyalansın. Mağazaya masa ve sandalyeler yerleştirin, masalara dergiler yayın ve rahatlatıcı müzikler çaralarak, fırın içerisinde hoş ve sıcak bir ortam yaratın. Müşterilerin ücretsiz ürünler kazanması için ödül programları düzenleyin. Rakiplerinizin ürün ve fiyatlarına bakarak, kendi ürün ve fiyatlarınızla karşılaştırın. Fiyatlarınız rakiplerinizden çok da farklı olmasın ki, müşterileriniz rakiplerinize gitmek yerine size gelmeye devam etsin.

Mutlaka okuyun: Fırınlar İçin Etkili Pazarlama Yöntemleri

En kazançlı iş fikirlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. İyi günler

  Ben sadece sandviç ekmek imalathanesi açmak istiyorum… Bunu büyük şehir olmayan bir yerde yapacağım… Acaba nekadar sermaye gereklidir ? Perakende satışım olmayacak sadece imalathane olacak yani. Ayrıca dağıtımı da buradan yapacağız. Cevabınızı bekliyorum teşekkürler

 2. Slm ben 30 yaşında yım mersinde ikamet etmekteyim benim herhangibir iş tecrübem yok ben ırak erbilde bir iş yapmayı düşünüyorum. Aklımda birkaç firmanın bayiliǧini düşünüyorum simitsarayı veya simitix gibi olabilir fakat maddi durumum yok. Orda temin edicem ya da ortak bulacağım. Sizce ırak erbilde bu tür işler nasıl olur tutulur mu. Sizin önerileriniz benim için önemli. SAYGILARIMLA
  ÖZCAN KOÇER

 3. Ekmek fırını acmak gibi bir fikrim var. Nereden ve ne yaparak başlamam gerektiği hususunda yardımlarınızı rica ederim.

 4. Merhaba,
  Ben içinde her türlü ekmeğin ve simidin yapıldığı, nispeten işlek olan bir yerde (aşırı işlek olan yerlerde fiyatlar çok fazla olabileceği için şimdilik düşünmüyorum) bir ekmek fırını açmayı düşünüyorum. İleride getirisine göre ürün gamına pasta,börek vb. ürünleri de ekleyebilirim. Ama şimdilik ekmek ve simit üzerine düşünüyorum. Dükkanımı özellikle İstanbul’un Anadolu yakasında (Kadıköy,Acıbadem,Koşuyolu,Bostancı,Küçükyalı,Göztepe,Maltepe,Kartal) lokasyonlarından birinde açmayı düşünüyorum. Sizce böyle bir iş için bu saydığım lokasyonlardan hangisi en iyidir veya daha iyi olabilecek bir lokasyon var mıdır? Başlangıç için neler yapmam gerekiyor? Ortalama maliyet ne olur? Kaç kişi çalıştırmam yerinde olur? Değerli fikirlerinizi bekliyorum.
  Saygılar

 5. Arkadaşlar ekmek fırını açmak önemli değil önemli olan fırını işletmek onun için tanıdığınız bir fırıncıya sorun bakalım fırın işletmek kolay mı? eğer mesleği bilmiyorsanız yani ekmek yapmayı pişirmeyi profesyonel bir şekilde bilmiyorsanız bu işe hiç kalkışmayın derim

 6. Merhaba, ilgilendiğim dükkan ana cadde üzerinde müstakil kirası aylık 20,000 tl. Bu koşullarda sıfır bir fırın açmak mantıklı mıdır. yada kira bedeli ne kadar olmalı.

 7. Merhabalar,ben Eskişehir’in gelişmeye açık olan bölgesinde oturuyorum ve burada fırın olmadığı ve de ailemde fırın ustası bulunduğu için fırın açmak istiyorum,fazlaca boş arazi var boş dükkan hiç yok ve bende fırının bağımsız olmasını istiyorum. Fırını baştan aşağı çok güzel ve lüks yapmak istiyorum bana en az nekadar gereklir öğremek istiyorum. (çok fazla pasta işine girmeyeceğim sadece ekmek de çeşitlilik olucak tam tahıllı,cevizli,zeytinli vs.)

 8. hatay -antakya şehir merkezinde orta gelir seviyesine sahip yaklaşık 6-7 yıllık geçmişi olan yeni bir yerleşim biriminde ekmek,simit ve poğaça üretip aynı mekanda satabileceğim hem işlevsel hem dekoratif bir fırın açmak istiyorum . işletmeyi açmayı düşündüğüm yerde 2 market , 1 pastahane birde geleneksel unlu mamüllerin üretimi ve satışının yapıldığı çok küçük bir işletme mevcut. Bu konudaki yönlendirmelerinize açık olmakla beraber .Sirkülasyonu en fazla olan ,ekmek ve çeşitleri üzerine yoğunlaşmayı düşünüyorum , Bu iş için ne kadar bir bütçeyle yola çıkmam gerektiği ve yapmam gerekenler hakkında görüşlerinizi rica ediyorum.
  Teşekkürler

 9. Arkadaşın biri ekmek yapmayı bilmiyorsanız bu işe girişmeyin demiş. Başka bir yerde de benzer yorum okudum. Böyle saçma bir şey duymadım hayatımda. Ben mi fırının başına geçip kürek sallayacağım arkadaş? :)) Berber dükkanı mı açıyoruz da traş etmeyi bilmiyorsan bu işi yapma diyorsunuz anlamıyorum.

  Fırın açmayı düşünen kişi dükkan işletecek, sırtında un taşıyıp hamur yoğurmayacak. O işleri yapacak adam mı yok da bu işten anlamıyorsanız bulaşmayın diyorsunuz.. Amma abartıyorsunuz sanki şirket yönetecekler. Benim arkadaşımın sokak arasında fırın açmıştı, babasıyla beraber çalışıyordu. Daha önce kahveleri vardı, ikisi de bu işten anlamıyordu. Kaç yıl oldu hala çalışıyorlar.

  Bir gün yanında bayağı bir oturdum, bütün işleri yapan elemanlar var, bu sadece kasada para alıp veriyor, telefonlara bakıyor başka da bir şey yaptığı yok. Öyle insanların hevesini kırmayın boş yere. Elbette az da olsa zorlukları vardır ama hangi işin yok ki? Para kazanmak öyle kolay değil.

 10. Mrblar. Ben fırın açmak istiyorum ama bu konuda henüz net bir tasarım ve potansiyel oluşmadı kafamda, konuyla ilgili ne yapmam gerekiyor bilmiyorum, ilgili kişi bu hususta yardımcı olursanız sevinirim, iyi çalışmalar.

 11. Arkadaşlar bu işten çok anlamasanız da ekmek fırını açabilirsiniz. Yeterli bir sermayeniz varsa yüzde yüz karlı bir iştir. Ben 2013 senesinden beri fırın işletmekteyim. Daha önceleri semt pazarlarında elbise satardım. Baktım işler iyi gitmiyor ekmek fırını açmaya kafaya koydum. Eşimden dostumdan borç aldım, köydeki arazilerimin birkaçını sattım ve ayrıyetten devlet kredisine başvurdum. Toplamda elime 65 bin TL gibi bir para geçti. İşlek bir caddede dükkan buldum. 2 katlı 110 metre kare bir yer. Altında üretim üst katında satış yapıyorum ve kirası 7 bin TL. Her şeyi 2.el olarak temin ettim ve üretime başladım. Akabinde civardaki marketlere, bakkallara ve fast food dükkanlarına fiyat sundum. Şu an Antalya’da ekmek 80 kuruşa satılıyor. Benim satış fiyatım ise 55 kuruş. Şu an piyasadaki en düşük fiyatı ben veriyorum diyebilirim. Bu fırın açmak isteyenlere tavsiyem hiç düşünmeden girin bu işe. 2 sene içinde 2 ev aldım, dükkanı da almak istiyorum ama sahibi satmıyor. Ekmek fırını kazancını varın siz tahmin edin.

 12. MERHABA KOLAY GELSİN BEN EKMEK FABRİKASI KURMAK İÇİN BİR FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI OKUMAK İSTİYORUM.ELİNİZDE ÇOK DETAYLI BİR ÇALIŞMA VAR İSE GÖNDEREBİLİRMİSİNİZ? ARAŞTIRMA KONUM ….

 13. Yaklaşık 3 yıl fein işletmeciliğini var aynı zamanda baba meslegimdi ama ben hiç yapmamistim frini açtım bi gece pisirici 1 saat geç geldi 1100 ilk ağız ekmeği pişiremedim hamur gitti ama ben pisirmesini bilseydim hamur zarar olmayacaktı sayın kulaksizin söylediği bunun gibi frinciligi bilmiyorsan isletmekte çok zorlanirsin gelmeyen personelin yerine hemen çalışmam gerek

 14. Mrb ben fırın açmak istiyorum sadece ekmek pohaça üretimi yapacam 80 m kareye kurmak için nekadar maliyet çıkar

 15. Ben istanbul k.cekmece de firin dükkanı açmak istiyorum.sadece ekmek üzerine.ama hiç tercubem yok.memlekette kardeşimin fırını var.onunla açmayı düşünüyorum.ne kadar maliyeti olur.benim kosgeb ten belgemde var.35 milyar kadar bir sermayem var.sizce sadece ekmek üzerine kuracağım işyeri karlı olurmu. Kac metrekarelik bir yer secmeleyim.Ekmek fırını için gerekli ekipmanlar nelerdir.nasil bir proje yapmam lazım. Nerelere basvurmam gerekli.gerekli bilgilendirmeyi emaile me gönderiniz.

 16. Merhabalar
  Ben fırın ve biraz da pastacılık ile alakalı bir dükkan açmayı hedefliyorum dükkan kapasitesi 240 metre kare böyle bir yer için sıfırdan dükkan açmak kaça mal olur.

 17. Merhaba kolay ben istanbul da Fırın ve pasta üzerine kurulu bir dükkan açmak istiyorum ekipmanlar ve dükkana gidecek toplam maliyet ne olabilir yardımcı olur musunuz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir