Para harcamanızı engellemeye yardımcı olacak ipuçları

Para harcamamaya çalışmak gerçekten zor bir şeydir. Ancak bunu engellemekte sizin elinizdedir.

İşte para harcamanızı engelleyecek bazı ipuçları:

Eğlence için alışveriş yapmayın. Paranız az olduğunda büyük alışveriş merkezlerine gitmeyin. Bedava veya az bir parayla yapabileceğiniz eğlenceli şeylerin listesini yapın. Sizi para harcamaya iten yerlerden uzak durun.

Tatmin olmak için alışveriş yapmak yerine dinlenin, uyuyun ve eğlenin.

Finansal anlamda zamana ve kaynaklara odaklanabileceğiniz en az bir hedefiniz olsun. Belirlediğiniz bu hedefin fazla harcama yapmanızı engellemesi gerektiğini unutmayın.

Nakit kullanın. Nakit paranın parmaklarınızın arasından akıp gitmesini izlemek size acı çektirecektir.

Her hafta bankaya para yatırın. Örneğin 20 lira koyun. 20 lira az gibi görünse de bile her hafta eklemeler yaptıkça artacaktır.

Ne kadar paranızın olduğunu öğrenmek için her gün bankanızın internet sitesi veya ATM aracılığıyla paranızı kontrol edin.

Paranızı eğlence için harcamadan önce faturalarınızı ödeyin.

Zengin olduğunuzu düşünün. Sıcak suyunuzun, yaşayacak bir evinizin ve internet erişiminizin olması sizi birçok insana göre zengin yapar. Haftada bir kez evsiz insanların kaldığı yerleri ziyaret edin. Kendinizi zengin insanlarla karşılaştırmayı bırakın.

Her zaman alışveriş listesi kullanın.

Pahalı ve ani satın almalar yapmadan önce en az bir gün düşünün. İkinci ziyaretinizde almayı düşündüğünüz şeyin çok da gerekli olmadığını anlayacaksınız. Bazı insanlar 30 gün beklemeyi tercih eder.

Açık arttırma siteleri veya online kataloglar sizi para harcamaya itiyorsa bu sitelerin üyelik listelerinden çıkın veya siteleri bloklayın.

Harcama açığınızı tespit etmek için haftalık harcamalarınızı takip edin. Dergiler, kahve, akşam yemeği, ev aksesuarları veya kitaplar için gereksiz harcamalar yapıyor olabilirsiniz. Harcamaları kısmak için her hafta plan yapın.

Kredi almanın bir zorunluluk olmadığını kendinize sürekli hatırlatın. Kredi aldığınız zaman daha küçük bir eve çıkmanız, arabanızı satmanız veya birikimlerinizi harcamanız gerekebilir.

Kredi kartlarınızı derin dondurucuya, çekmeceye veya kasaya koyun.

Etrafınızdaki insanlara nasıl tepki verdiğinizi gözlemleyin. Kıskanç bir insansanız kendinize bunun nedenini sorun. Hayatınızda bir şeyler eksik olabilir ancak emin olun ki bu yeni mobilyalar değildir.

Unutmayın ki heyecan aradığınız şeyi bulana kadardır. Aradığınız şeyi aldıktan sonra heyecanda bitecektir. Yeni oyunlar deneyin. “Bugün markette daha az nasıl harcama yapabilirim?” veya “Arkadaşlarımla akşam yemeği yemek için dışarı çıkmak yerine daha yaratıcı bir şeyler yapabilir miyim?”

Alçakgönüllü insanlarla konuşun. Daha az para harcayarak mutlu olan bir sürü insan vardır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir