Richard Branson Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Şey

İşte sizlere dünyanın en zengin isimlerinden biri olan Virgin Group’un kurucusu ve sahibi Richard Branson ile ilgili bilmeniz gereken 20 şey:

 

1. Virgin Group’un Kurucusu Sir Richard Branson.

İş dünyasının duayen ismi Richard Branson, 18 Temmuz 1950 yılında İngiltere’nin Surrey kentinde doğdu. Kraliçe Elizabeth tarafından 1999 yılında girişimcilikteki başarıları nedeniyle “Sir” unvanı verilen Branson, Virgin Group’un çatıs altındaki 200 şirketin sahibidir.

 

2. Annesi onun başarılı olacağını biliyormuş.

Branson’un annesi oğlunun büyük işler yapacağına eminmiş. Öyle ki herkese Richard’ın bir gün İngiltere başbakanı olacağını söylüyormuş. Richard Branson’un annesi geleceği görebilen bir kadınmış… Oğlu başbakan olmasa da dünyanın en zengin insanlarından biri zira.

 

3. Branson’un ilk girişimi dergicilik.

15 yaşında okuldan ayrılan Richard Branson, The Student adında bir dergi kurdu. Bu Branson’un ilk girişimi olarak biliniyor.

 

4. İngiltere’nin en zengin 5 isminden biri.

2017 itibarıyla 5 milyar dolarlık bir kişisel serveti olan Branson, İngiltere’nin en zengin isimlerinden biri.

 

5. Richard Branson sıkı bir hayırsever.

Eğitim, sağlık, çevre gibi konularda yaptığı cömert bağışlarla tanınan Branson, Birleşmiş Milletler tarafından “yılın vatandaşı” unvanına layık görüldü. Nelson Mandela ile birlikte 2007 yılında kurduğu The Elders adlı insan hakları örgütü de adaletsizliğin ve yolsuzluğun yoğun olduğu bölgelerde insan haklarını savunmak üzere faaliyet gösteriyor.

 

6. İki sefer evlendi. İki çocuğu var.

Richard Branson 1972 yılında Kristen Tomassi ile evlendi ancak 7 yıl sonra boşandı. 1989 yılında ise şimdiki eşi Joan Templeman ile evlenerek Holly ve Sam adında iki çocuğa sahip oldu.

 

7. Branson macerasever bir balon tutkunu.

Maceracı kişiliğiyle bilinen Richard Branson, 1987 yılında Atlantik Okyanusu’nu balonla geçen tek insan olarak bir rekora imza attı. Daha sonra 1991 yılında bu rekoru da kırarak Pasifik Okyanusu’nu balonla kat etti. Bu yolculuğun 10700 kilometre olduğunu düşünürsek gerçekten muhteşem bir rekor.

 

8. Gençlere güveniyor.

Richard Branson hem şahane bir girişimci hem de şahane bir yönetici. İş dünyasında gençlerin önünün açılmasını savunan Branson çalışanlarına inisiyatif almaları konusunda cesaret veren, insanların sorumluluk aldıkça gelişebileceğini düşünen açık zihinli bir insan.

 

9. Uzay turizmine yönelik hamleleri var.

Elon Musk uzaya gider de Richard Branson durur mu? Uzay turizminin gelecekte  mümkün olmasına kesin gözüyle bakıldığı günümüzde o da Virgin Interplanetary adıyla uzaycılık sektörüne giriş yapmaya hazırlanıyor.

 

10. Araba koleksiyonu yapıyor.

Branson tam bir otomobil tutkunu. Dünyanın en muhteşem otomobillerine sahip olan iş adamı aynı zamanda antika otomobil koleksiyonu da yapıyor. Ayrıca Londra sokaklarında Branson’u Range Rover’ıyla gezerken de görebilirsiniz.

 

11. Virgin Group’un ilk hit’i Mike Oldfield’un “Tubuler Bells” şarkısı oldu.

Kariyerinin başlarında Virgin Records adında bir kayıt şirketi bulunan Branson, Mike Oldfield’in Tubular Bells adlı şarkısıyla büyük başarı kazandı. Bu durum Branson’un ta gençlik yıllarından itibaren sıkı bir girişimcilik zekasına sahip olduğunun kanıtı olarak görülüyor.

 

12. Virgin İmparatorluğu 200 şirketten oluşuyor.

Virgin Group sadece havayolları işiyle değil; müzik, eğlence, giyim, kozmetik, hastane gibi pek çok farklı sektörde 200 şirketle faaliyet gösteriyor.

 

13. Branson’un kendine ait bir adası var!

İngiltere’nin ve dünyanın en zengin insanlarından biri olarak Branson’un kendine ait bir adası var! Necker Adası, 3 kilometrekare büyüklüğünde ve Branson’un sık sık tatil yapmak için gittiği bir yer. Tabii, Branson’un meşhur ve zengin arkadaşları da bu adada zaman geçiriyor.

 

14. Çocukken disleksi hastasıydı.

Branson, ilkokul yıllarında disleksi hastasıydı, yani okuma güçlüğü çekiyordu. Ancak yaşı ilerledikçe bu durumun kariyerine engel olmasına izin vermeyerek gerçek bir girişimcinin nasıl olması gerektiğini tüm dünyaya gösterdi.

 

15. Şirketlerinin üzerine titriyor.

Richard Branson, tüm servetini tırnaklarıyla kazıyarak elde eden biri olarak şirketlerinin üzerine titriyor. Öyle ki 1992 yılında Virginia Records’u 1 milyar dolara sattığında iş adamı gözyaşlarına hakim olamamış.

 

16. Virgin Records ismi tüm imparatorluğun esin kaynağı olmuş.

1969 yılında kurduğu plak şirketin Virgin Records adını veren Branson, daha sonraki yıllarda bu şirketin başarısı nedeniyle hep Virgin ismiyle anılmış. Bu da tüm şirketlerin Virgin Group adı altında toplanmasına neden olmuş.

 

17. Sualtı teknesine sahip.

Kendine ait özel bir adası bulunan Branson, Necker Adası’na ulaşmak için Necker Nymph adındaki lüks denizaltı teknesini kullanıyor.

 

18. Dünya çapında muhteşem evleri var.

Tasarım ve mimari tutkunu olan Branson’un dünya genelinde pek çok gayrımülkü bulunuyor. Branson’un İsviçre, Güney Afrika, Londra ve Fas’ta birbirinden muhteşem malikaneleri var.

 

19. Richard Branson tam bir hava sporları tutkunu.

Rüzgar sörfü, jetpacking, dağcılık, balon gibi pek çok spora meraklı olan Branson’un Virgin Galactic adlı şirketi 200.000 sterlin karşılığında insanları yeryüzünden kilometrelerce yükseğe çıkaran bir hizmet de sunuyor.

 

20. Richard Branson tam bir aile babası.

Richard Branson, 200 şirketlik koca bir imparatorluğun sahibi olsa da ailesine ve inançlarına çok bağlı bir insan.

 

İlginizi çekebilir

Bill Gates Hakkında Bilinmeyen 10 Çılgın Hikaye
Warren Buffet Hakkında Bilinmeyen 21 Gerçek
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir