Bill Gates Hakkında Bilinmeyen 10 Çılgın Hikaye

Microsoft’un eş kurucusu Paul Allen geçtiğimiz günlerde “Idea Man” (Fikir Adamı) adında bir kitap çıkardı. Kitap içerisinde arkadaşı Bill Gates hakkındaki bazı harika hikayelere de değinmiş.

Kitap hakkında yapılan yorumlarda Gates’in ne kadar iyi bir pazarlıkçı olduğu ve beraber kurdukları şirkette Allen’in daha az hisse alması hakkında, onu nasıl ikna ettiğinden bahsediliyor. Ancak anılarla dolu bu kitap, Gates’in çocukluğu ve Microsoft’un ilk günleri hakkında bazı anektodlara da sahip. Eğer Gates’in sadece yardım derneğindeki rolü ile tanıyorsanız dünya tarihindeki en karlı teknoloji şirketini kuran, adrenalin ve heyecan bağımlısı halini görünce oldukça şaşırabilirsiniz.

 

Lisede kaynak kodları alabilmek için çöp kutusuna daldı

Lisedeyken Gates ve Allen, kod becerilerini C-Cubed adlı yerel bir şirketin sahip olduğu DEC minibilgisayarında geliştiriyorlardı. Ancak öğrenci olarak onları hayal kırıklığına uğratan şirkete çalışanları kadar erişim hakları bulunmuyordu. Bu yüzden bir gece, Allen boy olarak daha kısa olan Gates’i şirketin çöp kutularına ulaşması için omzuna aldı ve Gates, çöpün içinde ilgi çekici bir şeyler aramaya başladı. TOPS-10 kaynak kodlarının bir çıktısına ulaştıktan sonra birçok sırra da ulaşmış oldular.

 

Ücretsiz kullanım için Gates ve Paul Allen şirketin muhasebe dosyalarını hackledi.

Lisedeyken kullandıkları bilgisayarın saatlik ücreti birikmeye başlayınca Gates ve Allen C-Cubed’daki ücretsiz hesaplardan birine erişim fırsatı bulmak için yollar aramaya başladılar. Bir şekilde yönetici şifresine eriştiler ve bunu, şirketin iç muhasebe dosyalarına erişmek için kullandılar. (Allen, şifreye nasıl ulaştıkları hakkında çok detay vermiyor.) Ücretsiz hesaplardan birine erişmek için dosyanın şifresini çözmeyi umuyorlardı ancak yakalandılar ve şirket onların bilgisayar kullanımına bir daha izin vermedi.

 

İngilizce dersinde sınıfında tek erkek olmak için lise ders programını hackledi.

Yaz okulunda Gates, okulun ders programını hackleyerek kendisini onlarca kızın olduğu ve hiçbir erkeğin bulunmadığı bir İngilizce dersine kaydettirdi.

Mutlaka okuyun: Bill Gates, Sınıfta Tek Erkek Olabilmek İçin Okul Bilgisayarını Nasıl Hackledi?

 

Kırık ayakla su kayağına gitti.

Lisenin ikinci senesinde Gates ve Allen, Güney Washington eyaletinde geçici bir programcılık sözleşmesine imza attı ve aynı apartmanı paylaşıyorlardı. Bir gece Gates, alçılı ayağı ile kapıdan girdi. Su kayağı yaparken bacağını kırmıştı. Seattle’a dönmeli ve altı hafta boyunca istiharat yapmalıydı ancak üç hafta sonra alçısını çıkararak bacağındaki siyah ve mavi karışımı bir morluk ile tekrar su kayağı yapmaya başladı. Allen: “Bir şekilde bacağı iyileşti.” diyor.

 

Kızarmış tavuğu kaşık ile yedi.

Gates’in toplumsal düzene karşı çok az sabrı var. Bir seferinden Allen’in kız arkadaşı Rita onun için tavuk kızarttı ve Gates tüm yemeği bir kaşık ile yedi.

 

Harvard’da poker oynarken binlerce dolar kaybetti.

Gates, Harvard’da düzenlenen poker oyunlarına düzenli olarak katılıyordu. Allen bir gecede yüzlerce dolar kazanıp kaybettiğini ve sonunda da “binlerce” dolar kaybettiğini hatırlıyor. Ancak bu oyunlar daha sonra kendisine çok yardımcı olacak bir şeyi, blöf yapmayı öğretti.

 

Uyumadan uzun süreler boyunca çalışıp daha sonra ofisinin zemininde uyuya kalıyordu.

Gates, tüm gece ayakta kalıp çalışmaya bayılıyor. Bir seferinde yeni sekreteri Pazartesi sabahı ofise geldi ve kendisini yerde yatarken buldu. Gates’in bilincinin yerinde olmadığını düşündü ancak tüm hafta sonu çalışmıştı ve kısa bir süreliğine kestiriyordu.

 

Cadılar Bayramı partisinde merdivenden göğsü üzerinde kaydı.

Microsoft başarı elde etmeye başlamıştı ve Allen kendi evinde çılgın bir Cadılar Bayramı partisi verdi. Gates, bu partide merdivenden kaydı. “Olabildiğince hızlı koştu, kendisini merdiven korkuluğunun üzerine attı ve mutfağa doğru kaymaya başladı.”

 

Manyak gibi araba kullanıyor.

Microsoft’un ilk günlerinde Gates, hızdan ötürü o kadar çok ceza aldı ki başını beladan uzak tutmak için Washington eyaletindeki en iyi trafik avukatını tutmak zorunda kaldı. 1977 yılında ehliyetsiz araba kullandığı için tutuklanmış olan girişimci bir keresinde, bir arkadaşının Porsche 928 model aracını aldı ve sonrasında araçla takla atıp neredeyse onu hurdaya çevirdi. Aracın tamiri yaklaşık bir yıl sürdü.

 

Havalimanı kapısında kontrol panelini kullandı ve uçağı geri çağırdı.

1980’lerin başında Gates ve Allen, San Francisco Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan uçaklarına geç kaldılar. Uçak havalandıktan hemen sonra, Gates kontrol paneline koştu ve uçağı geri çağırabilmek umuduyla düğmelere basmaya başladı. Allen, Gates’in tutuklanabileceğini düşündü ancak bunun yerine havalimanından birisi, uçağı onlar için geri çağırdı.

 

İlginiziz çekebilir

Bill Gates’ten Girişimcilere 5 Hayat Dersi
Elon Musk’ın Hayatı Hakkında 15 Tuhaf Gerçek
Warren Buffet Hakkında Bilinmeyen 21 Gerçek

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir