Rusya’da İş Bulmak

Rusya’da yönetim ve satış gibi birçok önemli alanda yabancılara ihtiyaç vardır. Bununla birlikte işleri bağlamada ileri düzey Rusça bilgisinin de önemi her geçen gün artmaktadır.

Nasıl iş bulunur?

İş arayabileceğiniz en iyi yerler şunlardır:

Moskova’daki öğretmenlik, dadılık ve metin düzenleme işleri için www.expat.ru/vacancies.php adresini, geri kalan işler için de  Rusya’nın en önemli iş arama sitesi olan Headhunter (www.hh.ru) adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Rus dilinde de birçok iş arama portalı vardır. Bunların daha fazla takipçisi vardır ve en azından Rusça okuyabiliyorsanız ilanınızı İngilizce yayınlayabilir ve kendinizi daha iyi gösterebilirsiniz. http://joblist.ru, http://job.ru veya http://superjob.ru gibi internet siteleri oldukça popülerdir.

Bir bar veya kulüp gibi bir yerde çalışmak istiyorsanız unutun gitsin. Ödemeler çok düşüktür ve çalışma izinleri olmadığından veya yasal olmayan yollarla personel aldıklarından bu tür yerler yetkililerle bir sürü problem yaşarlar.

 

Rusya’da ortalama maaşlar ne kadardır?

Ortalama maaşlar geçmiş yıllara göre ciddi anlamda artmıştır. 2013 yılında Moskova’daki ortalama işçi maaşları 1200-1500 dolarken geri kalan yerlerde biraz daha düşüktür. Bununla birlikte grafik tasarım, bilgisayar programcılığı, mühendislik veya üst yönetim gibi yüksek nitelikli işleri düşünüyorsanız Moskova’nın dışındaki yerlerde bile aylık en az 2500 dolar kazanabilirsiniz.

 

İşinizi nasıl sağlama alırsınız?

Rusya’ya gitmeden veya riski göze alarak bir işe girmeden önce işi garantiye almanız gerekir. Bir firma Rusya’ya gitmeden önce size iş teklif etmiş olsa bile sözleşme veya vize desteği almanız zor olacaktır. En tedbirli seçenek farklı firmaların niyet beyanlarını almak ve daha sonra Rusya’ya gittiğinizde içlerinden biriyle çalışmaktır. Ancak unutmayın ki İngilizce ya da Rusça konuşabilmeniz Rusya’da iş bulabilmeniz için hayati önem taşımaktadır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir