1 Bisiklet ve 100 Dolar ile Başlayıp Dünyanın En Büyük Kargo Şirketi Olma Hikayesi

UPS Kargo Nasıl Kuruldu?

UPS kargo şirketinin sadece bir bisikleti olan 2 genç arkadaş tarafından kurulduğunu ve başlangıç sermayelerinin sadece başka bir arkadaşlarından aldıkları 100 dolar olduğunu biliyor muydunuz?

Takvimler 28 Ağustos 1907’yi gösterirken iki genç arkadaş 20 yaşında bile değildi! 18 yaşındaki Claude Ryan ve 19 yaşına yeni girmiş arkadaşı Jim Casey işe koyulduklarında ortak satın aldıkları bir bisiklet ve borç aldıkları 100 dolardan başka bir sermayeleri yoktu. Üstelik bu parayı da Washington Seattle’da bir kargo şirketi kurmak için borç aldıklarını arkadaşlarına söylememişlerdi! İkilinin kurduğu şirketin ilk ofisi Second Avenue ve Main Street kesişiminde bulunan bir otelin zemin katındaydı.

O zamanlarda insanların telefonları yoktu. Bu yüzden birbirlerine sıklıkla telgraflar yolluyorlardı. Haliyle bu telgrafların göndericilerden alınması ve iletilmesi de gerekiyordu. En başlarda, şirketin asıl kuruluş amacı bu telgrafları almak ve iletmekti, ama bir süre sonra yürüyerek veya bisikletle aşağı yukarı her şeyin teslim edilebildiğini fark ettiler, işlerini genişleterek şirketlerini büyütmeye karar verdiler. Casey ve Ryan mesajları toplarken Casey’nin büyük abisi George ve işe aldıkları diğer gençler toplanan mesajları iletmekle görevliydi.

Birkaç yıl içerisinde bu küçük şirket büyüdü ve rakibi olan Merchant’s Parcel Delivery şirketiyle birleşerek bu isimle çalışmaya devam etti. Bu süreçte yeni motorsikletler satın almışlardı, hatta filolarına birkaç araba da eklenmişti. Tabii geçen yıllarda telefonun yaygınlaşması telgraf işlerine balta vurmuştu ama bu genç kafadarlar için o kadar da büyük bir problem değildi, zira onlar çalışmak için başka bir alan seçmişlerdi! Mağazalardan satın alınan ürünleri müşterilerin evlerine teslim ederek geçimlerini sağlıyorlardı.

1962 yılında Casey UPS’tan emekli olduğunda şirket o kadar büyümüştü ki Amerika Birleşik Devletleri’nin 31 farklı eyaletinde teslimat yaptıkları gibi, 550 milyon dolarlık bir işlem hacmine ve 22000 de çalışana ulaşmışlardı.

O günlerden bu günlere, değişen birçok şey olmuştu tabi. 2013 yılına geldiğimizde, oldukça küçük bir yatırımla başlayan bu şirket çoktan 50 milyar dolarlık yıllık net kara ulaşmıştı. Şirketin değeri neredeyse 80 milyar dolardı ve 200 ülkeye yayılmış beş yüz binin üzerinde çalışanları mevcuttu. Bir yıl içerisinde nerdeyse 3.8 milyar paket taşıyan UPS’un 100 dolarla başlayan yolculuğu, kurucularının pratik zekaları ve kaliteli iş ahlakları sayesinde yüz yıl içerisinde devasa boyutlara ulaşmıştı.

Biraz da size UPS hakkında bilmediğiniz şeylerden bahsedelim…

  • Köklerine geri dönüş yapan UPS 2008 yılında güvenli olduğundan emin olduğu bazı şehirlerde (Vancouver, Washington ve Oregon’daki bazı şehirler gibi) bisikletli kuryeler kullanmaya başladı
  • UPS bir yazılım geliştirerek teslimat yapan kamyonların izledikleri rotaları izlemeye başladı. Buradaki amaç da şu, kamyonların yıllık yakıt tüketimini minimize edecek şekilde optimize etmeyi amaçlayan şirket bu uygulama sayesinde sadece Washington DC’ye yapılan gönderilerde bile 51000 galona yakın yakıt tasarruf etmeyi başardı.
  • UPS güney Almanya’da teslimat yapmaya başladığında buradaki çalışanları normal UPS forması olan kahverengi forma yerine yeşil forma giymeye başlamıştı. Bunun sebebiyse kahverengi formaların nazi devlet çalışanlarıyla ilişkilendirilmiş olmasıydı.
  • Şirketin kurulduğu ilk yıllarda Amerikan Postası şirketin en büyük müşterisiydi. Amerikan Postası UPS’la anlaşarak Seattle’daki teslimatların büyük bir çoğunluğunu UPS bünyesine bırakmıştı.
  • UPS’un logosunda kullanılan harfler öylesine bir fontta değil, şirket için tasarlanmış olan UPS Sans kullanılarak yazılıyor.

  • James Casey ilk motorlu taşıtlar kullanmaya başladıkları dönemde teslimat kamyonlarının kahverengi değil de asrı olmasını istemişti. Charlie Soderstrom Casey’i kahverengi kullanmaya ikna eden kişiydi. Soderstrom sarı kamyonların çok sık kirleneceğini ve şirketin imajını zedeleyebileceğini vurgulamıştı. Bu sebeple kahverengi kullanmayı tercih eden şirket, o tarihten itibaren bir değişikliğe gitmedi. Hatta, benzer bir taktik sonrasında diğer teslimat şirketleri tarafından da uygulanır oldu.
  • UPS, 1966 yılında Jim Casey önderliğinde kurulan Casey Aile progrmları sayesinde öz anne babasıyla yaşama imkanı olmayan çocuklara yardım etmeye başladı. Casey’e göre ailesi UPS’un bu kadar başarılı olmasında ona çok yardımcı olmuştu, ailenin başarıda kritik bir etmen olduğuna inanan Casey insanlara bu konuda yardımı dokunsun istemişti. Bu amaçla kurduğu programın amacı bu çocuklara ailelerinden görecekleri güveni ve aidiyet hissini sağlamaktı.
  • 1919 yılında önceki yıllarda birleştikleri rakipleri Merchant’s Parcel Delivery ismini değiştirerek United Posta Servisi olarak hizmet vermeye başladı. Bu da UPS hikayesinin başlangıcı oldu tabii. Aynı tarihlerde şirket sadece Seattle’da hizmet vermeyi bırakarak yeni şehirlere açılmaya başlamıştı. İsimlerindeki united (Türkçesi Birleşik) nasıl da tüm bu farklı şehirlerdeki ofislerin aslında büyük bir bütünün parçası olduğunu temsil ediyordu.

 

İlginizi çekebilir

Başarı Hikayeleri
Başarılı Girişimcilerden 16 Acımasız Başarısızlık Hikayesi
Sevin KAYTAN

Yazar : Sevin KAYTAN

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Finans bölümünden Üstün Başarı Programı kapsamında mezun oldu. Tüm dünyada girişimcilikle ilgili birçok araştırmada yer aldı. Şu anda ise kariyer yolculuğuna Paris'te bulunan "OECD Girişimcilik Merkezi" nde devam etmekte.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir