Sanal Asistan Olmak

Evde iş arayanlara özel iş imkanlarını ve evden yapılacak işleri araştırmaya devam ediyoruz. Sanal yönetici asistanlığı, evden yapılabilecek en popüler işlerden biridir. Bu iş yönetici asistanlarının görevlerini evlerinden gerçekleştirmelerine imkan verdiği için ofis sekreterliği başka bir seviyeye taşımıştır.

Sanal asistan olmak için standart bir eğitime gerek yoktur ancak birtakım becerilerinizin olması gerekir.

Sanal asistanların görevleri genellikle aşağıdaki gibidir:

 

1- Randevular ayarlamak

2- Metin hazırlama

3- E-posta yazma ve e-postalara cevap verme

4- Elektronik dosyalama

5- Metin işleme

Sanal yönetici asistanlığı kulağa muhteşem bir iş fırsatıymış gibi geliyorsa veya evden çalışmak isteyen bir ofis sekreteriyseniz sanal yönetici asistanı olmakla ilgili ipuçlarını okumanızı tavsiye ederiz.

 

Herkes sanal asistan olabilir!

Sanal asistan olmak için herhangi standart bir eğitime ihtiyaç yoktur. Eğitim gereklilikleri işverenin ihtiyaçlarına, işin türüne ve projeye göre çeşitlilik gösterir. Bununla birlikte bazı işverenler sadece lise diploması isterken bazıları dört senelik bir üniversiteyi bitirmiş sanal asistanlarla çalışmak isterler.

 

Gerekli eğitim

Bazı internet siteleri belli bir ücret karşılığında sanal yönetici asistanlığı eğitimi verirler ancak bu internet sitelerine karşı dikkatli olmalısınız.

İşverenlerin büyük bir kısmı deneyim seviyenizle ve firmaya nasıl faydalı olacağınızla ilgilenir. İyi hazırlanmış bir özgeçmişe ve aynı zamanda çalışma kalitenizi onaylayan referanslara ve görüşlere sahip olmanız önemlidir.

 

Uygun ekipman

Diğer mesleklerde olduğu gibi sanal yönetici asistanlığı yaparken de gerekli olan görevleri yerine getirmek için belli ekipmanlara ve kaynaklara ihtiyacınız olacaktır. Sanal yönetici asistanı olmak için gerekli olan ekipmanlardan bazıları:

 • Yüksek hız internet bağlantısı olan bir bilgisayar
 • Yazıcı/tarayıcı/fotokopi makinesi
 • Faks makinesi
 • Bir telefon hattı. Ancak bazı işlerde iki ayrı telefon hattına ihtiyaç duyulabilir.
 • Rahatsız edilmeyeceğiniz bir çalışma ortamı

 

Becerilerinizi keskinleştirin

İster ofiste çalışan bir yönetici asistanı olun isterseniz de sanal yönetici asistanlığı yapmak isteyin. Sonuçta becerilerinizi keskinleştirmeniz gerekir. Becerilerinizi arttırırsanız işverenlerin gözüne daha çekici gelirsiniz. Sanal asistanlık yapmak için gerekli olan bazı beceriler:

 • Ortalamanın üzerinde iletişim becerileri
 • Çoklu görevleri mantıklı ve düzgün şekilde yapabilme kabiliyeti
 • Bir dakikada 70 kelime veya üzerinde yazma becerisi
 • Dilbilgisi ve yazma konusunda üstün becerilere sahip olmak
 • Hesap tablosu, kelime işleme, veri tabanı ve e-postalarda dahil genel bilgisayar bilgisi

 

Özgeçmişinizi internette yayınlayın

Sanal yönetici asistanı olmaya karar verdiyseniz iş bulmanın en iyi yolu internet araştırması yapmaktır. Farklı binlerce iş arama sitesi vardır. “Sanal asistan iş  ilanları, sanal yönetici asistanı iş ilanları” vb. anahtar kelimelerle araştırmalar yapabilir veya özgeçmişinizi online olarak iş ilanı sitelerinde yayınlayabilirsiniz.

 

Şu anki işvereninizle seçenekler hakkında görüşün

Yönetici asistanı olarak bir ofiste çalışıyorsanız ancak işinizi evinize taşımak istiyorsanız işvereninize evinizden çalışıp çalışamayacağınızı sorun. Birçok durumda işverenler asistanlarının evlerinden çalışmalarına izin verirler çünkü bu sayede ofis masraflarından tasarruf etmiş olurlar.

 

İş çevrelerinde becerilerinizi gösterin

Sanal asistan arayan iş verenlerin  dışında çevrenizdeki işverenlerle sanal asistan tutmanın faydaları hakkında konuşabilirsiniz. Bir ön yazı ve özgeçmişinizle kendinize yeni bir evde iş fırsatı yaratabilirsiniz.

İş sahiplerine yaklaşmak için iyi bir stratejiniz ve oyun planınız varsa yakın zamanda tam zamanlı çalışan olursunuz.

 

Ağ kurma ve profesyonel bağlantılar

Sanal asistan olduğunuzda iş bağlantılarınızı geliştirmenin ve genişletmenin en iyi yolu ağ kurmak ve profesyonel bağlantılar oluşturmaktır.

Ağ kurmanın ve profesyonel bağlantılar yapmanın en iyi yolları:

 • LinkedIn’e katılın. LinkedIn milyonlarca profesyonelin bilgi alışverişi yaptığı ve iş ilişkileri geliştirdiği online kaynaktır.
 • Online forumlara ve sitelere katılın
 • Profesyonel ağlara katılın

 

Sanal asistanlık yaparak ne kadar kazanırım?

Kazancınız iş verenlere göre farklılık gösterecek olsa da ortalama olarak aylık 500-1000 TL arasında bir gelir elde edersiniz.

Ağ kurduğunuzda sadece arkadaşlıklar, referanslar ve iş bağlantıları kurmazsınız aynı zamanda potansiyel işverenlerle de temas kurarsınız.

Evde iş yaparak para kazanmak isteyenler için en güzel evde iş imkanlarını ve para kazanma yollarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir