+60 Adet Evde Para Kazanma Yolları

Çoğumuz her gün sabahın köründe telefon alarmı ile uyanıp sırf geçimimizi sağlamak ve hayatımızı idame ettirebilmek için berbat bir trafiğin içine dalıyoruz. 25-30 yılımızı bir maaş karşılığı satıp emeklilikten sonraki ömrümüzü huzurlu bir şekilde yaşamayı umuyoruz. Ancak gel gör ki emeklilik yıllarında dahi geçim sıkıntısı yakamızı bırakmıyor.

Sırf ölmeden önce kıt kanaat geçinebilmek için sevmediğiniz bir işte 25-30 yılınızı heba etmek kulağa mantıklı geliyor mu?

Siz de bizimle aynı fikirdeyseniz doğru yerdesiniz. Bu yazımız tam da size göre.

17 yıldır sevdiği işi yaparak evde para kazanan ve sevdiklerine dilediği şekilde vakit ayırabilen biri olarak size en güvenilir evde para kazanma yollarından bahsedeceğim. Artık bir yerden başlamak ve zaman kaybetmemek istiyorsanız kendinize bir iyilik yapın ve yazımızı sonuna kadar okuyun. Bu yazımız size yeni bir hayatın kapılarını aralayabilir.

Ama öncelikle hayati bir önem konuyu açıklığa kavuşturmamıza izin verin. Kısa yoldan zengin olmak istiyorsanız bu işler size göre olmayabilir.

Hızlı yoldan zengin tek kişi sizi, hızlı yoldan zengi edeceğine inandıran kişidir.Gerçek Olamayacak Kadar İyi Tekliflerden Uzak Durun!

Malesef evde para kazanmak için sadece çok çalışmanız yeterli değil. Size para ve zaman kaybettirecek, gerçek olamayacak kadar iyi teklifler sunan kişi ve sitelerden de uzak kalabilmelisiniz!

Evde para kazanmak için aşmanız gereken en büyük engel zamanınızı çalan yöntemleri ve siteleri başarıyla eleyebilmenizden geçmektedir.

Yıl olmuş 2024 ve hala birçok site anket doldurarak ve tıklama yaparak para kazanmak gibi çağ dışı yöntemlerden bahsediyor.

O sebeple sizin için yüzlerce evde para kazanma yöntemini güvenilirlik süzgecinden geçirerek en gerçekçi yöntemleri belirledik.
2024’te Evden Nasıl Para Kazanılır?

1- Freelance hizmetler sunun.

Bir şeyler yazma, tasarlama veya organize etmeye yönelik tutkunuz varsa bunu bir freelance hizmete dönüştürebilirsiniz. Bir işletmenin ihtiyaç duyacağı hemen her pozisyon serbest çalışanlarca doldurulabilir.

Freelance hizmete en uygun sektörler şunlardır:

 • Yazı
 • Grafik Tasarım
 • Pazarlama
 • Veri girişi
 • İllüstrasyon
 • Transkripsiyon
 • Online ders

Bu hizmetlerin çoğu ticari müşterilere yöneliktir. Ve ticari işletmeler arasında para harcamaya en istekli grup online işletmelerdir.

Freelance hizmet sunan her kişi eninde sonunda yaptığı işe bağlı talep gören farklı pek çok iş alanı olduğunu fark eder. Örneğin, serbest yazarlar yalnızca bir şirket için blog yazıları yazmakla yetinmezler. Aynı zamanda trafiği ve potansiyel müşterileri artıran içerikler de oluştururlar. Bu gerçeği ne kadar çabuk öğrenir, hayata geçirirseniz; evinizden çalışarak o denli çok para kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Freelance Çalışmak İsteyenlere


2- Youtube ile evden para kazanmak

youtubedan-para-kazanmak
evde youtubedan para kazanma yolları

Geçtiğimiz yıllarda “Charlie bit my finger” ismiyle Youtube’a yüklenen sadece 56 saniyelik videonun sahibine tam 250 bin dolar kazandırdığını biliyor musunuz?

Ciddiye alıp üzerine eğildiniz sürece Youtube‘da zaman harcamak sizin için uzun vadede geçim kaynağına dönüşebilir. İzlenmeye değer, eğlendirici video içerikleri üretirseniz ve takipçi sayınızı en azından birkaç bine çıkarabilirseniz videolarınız oynatılan reklamlar sayesinde hayatınızı idame ettirecek kazançlar elde etmeye başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?


3- İnstagram üzerinden para kazanmak

instagramdan para kazanmak

Çok çalışıp günün birinde zengin olmak Amerikan rüyasıysa çok çalışmadan geçiminizi sağlamak da İnstagram rüyasıdır.

İnstagram’ın sahibi Mark Zuckerberg’in 2011’de şöyle demiştir.

Hedefimiz İnstagram’ı, içerik üreticilerin geçimini sağlayacak en iyi platform yapmaktır.

Gerçekten de İnstagram’da ciddi bir içerik stratejisine sahip olduğunuzda kolaylıkla 4 haneli paralar kazanabilirsiniz.

İnstagram’da belirli bir takipçi kitlesi edindikten sonra büyük markalar, profilinizde paylaştığınız içeriklere ilişkili ürün ya da hizmet pazarlayan diğer şirketler sizinle iletişime geçmek için kapıda beklemektedirler.

Pazarlama yeteneğinizi binlerce takipçinizle birleştirdiğinizde her post başına 500 ila 5.000 lira arası bir gelir elde edebilirsiniz. Belirli bir müşteri kitlesi yakaladığınızda resim yüklemek için harcadığınız zamanı azaltmak amacıyla bütün işlerinizi planlama programlarıyla daha hızlı ve verimli bir şekilde yapabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?


4- Dropshipping yaparak evden para kazanmak

Dropshipping
evde dropshipping ile para kazanma

Dropshipping(stoksuz satış), başlangıç aşamasında yeterli nakit akışına sahip olmasanız dahi para kazanmanızı sağlayacak, işi nerede yaptığınızın önem arz etmediği en iyi pasif gelir fikirlerinden biridir-öyle ki bu işi yapanların yılda 100.000 dolardan fazla kazandıkları iddia edilmektedir.

Dropshipping, gelir elde etmeye başlamadan evvel kayda değer bir zaman yatırımı gerektirdiğinden, hızlı bir şekilde zengin olmanızı sağlamaz.

Bu iş modelini hayata geçirmek için müşterilerin ürünlerinize göz atıp satın alabilecekleri bir e-ticaret mağazası oluşturmanız gerekir. İşin en ilginç tarafı ise sattığınız ürünleri görmenizin veya fiziksel anlamda bir stok muhafazasının gerekli olmayışıdır. Tedarikçiniz üretimden paketlemeye hatta lojistiğe kadar işin zorlu tüm aşamalarını bizzat halleder. Müşteri web siteniz üzerinden ürün sipariş eder, mağazanız siparişi otomatik olarak tedarikçiye iletir, tedarikçiniz siparişi hazırlar ve direkt olarak müşteriye teslimini gerçekleştirir. Süreç tam olarak böyle işler. Ve müşteriden ödeme alıncaya dek tedarikçinize herhangi bir ücret ödemeniz gerekmediğinden, nakit bazında düşük seviye bir risk söz konusudur.

Stoksuz satış söz konusu olduğunda dikkat etmeniz gereken ikinci nokta ise pazarı olmayan bir ürüne yatırım yapmanın yaratacağı risklerden kaçınmak olmalıdır. Mağazanızda satışa sunmak üzere farklı nişlere ait trend ürünlere ulaşmak adına DSers vb. platformlardan yararlanabilirsiniz. (DSer, ürün ithal etmenize ve sorunsuz bir şekilde çevrim içi platformlar aracılığıyla satmanıza yardımcı olan güvenilir bir araçtır. Aliexpress’in resmi dropshipping ortaklarından biridir).

Bu yolla, seçtiğiniz ürüne ve fiyatlarınıza bağlı olarak sağlam bir gelir elde edebilir, ayrıca bir e-ticaret işini nasıl başarıyla yürüteceğinize ilişkin tecrübe de kazanırsınız.

Mutlaka okuyun: Dropshipping Nasıl Yapılır?


5- Evde çocuk bakıcılığı

cocuk-bakmak
evde çocuk bakarak para kazanmak

Çocuklu birçok aile, tek ebeveynliler de dahil, belirli zaman dilimlerinde yarı zamanlı çocuk bakıcılığı için çok yüksek talepte bulunuyor. Eğer çocukları seviyorsanız ve boş zamanınız varsa aileleri yokken çocuklara göz kulak olarak bolca para kazanabilirsiniz. Yalnızca bakımını daha rahat yapabildiğiniz çocuk yaş grubunu belirlediğinizden ve gerekli herhangi bir sertifika varsa edindiğinizden emin olun. Eğer uygun ortamınız varsa kendi evinizi günlük olarak belli sayıda çocuğun bakıcılığını yaptığınız bir yer haline getirmeyi düşünebilirsiniz.

Ancak bakacağınız çocuk sayısı ve çocukların güvenliği için evin düzenlenmesi gibi konularda yasal kısıtlamalar vardır. İlgili resmi kurumlara başvurarak yasal düzenlemeler hakkında bilgi alın. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir.

Mutlaka okuyun: Evde Çocuk Bakarak Para Kazanmak


6- Ütü yaparak evde para kazanmak

ütü yapmak
evde ütü yaparak para kaznamak

Geceleri televizyonun karşısında veya çocuklar şekerleme yaparken ütü yapabilirsiniz. İyi bir ütüye, ütü masasına, askılara ve ütü kolasına ihtiyacınız olacaktır. Müşterilerden ütülenecek olan kıyafetleri alın ve belirlenen zamanda teslim edin. Facebook’ta reklam verin, arkadaşlarınıza ve ailenize e-mail atın veya dükkanlara ilanlarınızı asın.7- Terzilik yaparak evde para kazanmak

terzi-dukkani-acmak
terzilik yaparak para kazanmak

Moda, stil ve giyim en kazançlı işler arasında yer almaya hala devam ediyor. Kıyafet tamir edebiliyorsanız kişisellik bağımlısı ya daha az para harcamak isteyen insanlardan oluşan, gittikçe genişleyen bir müşteri kitlesine sahip olabilirsiniz. Üstelik iğne ve iplik ile mucizeler yaratabiliyorsanız, işinize küçükten başlayıp giderek büyütebilirsiniz.

Müşteriler size düzeltilmesi gereken kıyafetleri getirirler, işiniz bittikten sonra da sizden alırlar. Dikiş makineniz varsa başka ekipmana ihtiyacınız olmayacaktır.8- Kullanmadığınız Odaları ve Alanları Kiraya Verin

oda-kiralayarak-para-kazanma
evde odanızı kiralayarak para akazanmak

Kullanmadığınız, boş alanlar üzerinden para kazanmak çoğu insanın aklına dahi gelmez. Ancak, bu gelmiş geçmiş en kolay pasif gelir kaynaklarından biridir. Yatak odalarından park alanlarına kadar pek çok alanı başkalarına kiralayarak karlı bir girişimi başlatmış olursunuz.

Söz konusu kiralama olduğunda farklı pek çok seçeneğe de sahip olursunuz. Örneğin; ev arkadaşı edinebilir, Airbnb üzerinden bir oda kiralayabilir, depolama alanınızı veya park yerinizi kiralayabilir, değişim programı öğrencilerine ev sahipliği yapabilir ya da evcil hayvanlara özel pansiyon imkanı sunabilirsiniz.

Boş bir alanı kiralamak için tonlarca paraya veya zamana ihtiyacınız da yok. Kullanılmayan bir alanın ihtiyacı olan insanlara hizmet etmesini sağlamak, dahası bu yolla gelir elde etmek fena bir fikir olmazdı, değil mi?

Boş alanları kiralamak, size meşru şekilde para kazandırmanın yanında yeni insanlar ile tanışıp yeni arkadaşlıklar kurabilmenizi de sağlar.

Her konuk ağırlamanızda sürekli aktif olmanız ve gelecek olan ziyaretçiler için ortamı temiz tutmanız gerekecektir. Airbnb ile yer kiralama dışında, bu işi bir üst seviyeye taşıyabilir ve konuklarınıza ek ücret karşılığında bazı ayrıcalıklar ve kişisel deneyimler sunabilirsiniz. Örneğin İstanbul’daki Mehmet Ağcan konuklarına 18.yy kostümü ve konuşma tarzıyla yerel bir şehir turu yaptırıyor.

Mutlaka okuyun: Airbnb İle Para Kazanmak


9- Yapın ve satın… Sabunlar, mumlar, losyonlar, kartlar vb.

organik-sabun
evde sabun yaparak para kazanmak

El işlerine yatkınlığınız var mı? Becerikli bir insansanız online olarak malzeme siparişi verip istediğiniz ürünleri yapabilir ve sonrasında bitmiş olan ürünleri online olarak İnstagram, Etsy vb. sitelerde satışa çıkarabilirsiniz.

Bileklikleri, telefon kaplarını, yüzükleri, ev eşyalarını ve hatta daha da fazlasını dünyanın en büyük bağımsız satış alanı olan Etsy’ de satabilirsiniz. Etsy yaratıcı olan ve el yapımı ürünlerini satmak isteyen herkes için mükemmel bir site. Boş zamanınız olduğu sürece, el işleri az sermaye gerektiren ve evden rahatça yürütülebilecek işler arasında en iyilerinden biridir. Kendi markanızı oluşturduktan ve alıcı kitlenizi genişlettikten sonra, kendi e- satış sitenizi kurabilir ve sattığınız ürünlerden çok daha fazla kar sağlayabilirsiniz. Eğer ürünlerinizi beğeniyle kullanan bir alıcı kitlesi yakalayabilirseniz kendi markanızı dahi oluşturabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Evde Ne Satarak Para Kazanabilirim?


10- Online ders verin.

Matematik, spor, sanat veya benzeri bir konuda uzman mısınız? Öyleyse online dersler vererek evden para kazanmaya ne dersiniz?

Bu iş için nihai koşul, alanınıza ilişkin uzmanlığa sahip olmanızdır. Bu yüzden yalnızca uzmanlığınızı kanıtladığınız konuları öğretmeye odaklanın.

Öğrencilerinize has elverişli öğrenme deneyimleri oluşturmak adına becerileriniz ile konuya ilişkin bilgilerinizi paylaşmak da ek bir gelir kaynağı olabilir. Önceden kaydedilmiş dersler hazırlayabilir, şablonlar oluşturabilir, ayrıca Zoom aracılığıyla öğrencilerinizle birebir tanışma imkanı bulabilirsiniz. Bu iş başlangıç maliyeti de gerektirmez ve size kolaylıkla ekstra gelir kazandırabilir.11- Blog yazarak evden para kazanmak

blog yazarak para kazanmak

Binlerce blogger; yemek tarifleri, seyahat, film, yaşam tarzı ve çok daha çeşitli konular üzerine içerikler üretiyor ve reklamlar ile iş ortaklıkları sayesinde ayda binlerce lira kazanarak kendi yönettikleri bir kariyere sahip oluyor.

Bu işe başlamak için atacağınız ilk adım yazma becerilerinizi geliştirmek, belirli bir okuyucu kitlesi belirleyip onların isteklerini özümseyebilmek ve birçok kişinin dikkatini çekebilecek, düzenli olarak sayfanızı ziyaret etmelerini sağlayacak bir bloğun nasıl oluşturulacağını ve neler içerebileceğini öğrenmek olmalı. Ne kadar çok ziyaretçi çekebilirseniz o kadar çok para kazanabilirsiniz. Severek kullandığınız elektrikli aletler hakkında blog yazıları yazmak bile sizin için karlı olabilir. Blogunuzdan en kolay para kazanma yöntemi ise Google Adsense(google reklamları) kullanmaktadır. Bu sayede Google reklamlarını sitenizde yayınlayabilir ve ödemenizi de her ay Google’dan alırsınız.

Mutlaka okuyun: Google AdSense ile Para Kazanmak

Blog oluşturma sürecinizi hızlandırmak istiyorsanız ayda milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen yeniisfikirleri.net sitemizi kurup geliştirirken edindiğimiz tecrübelerimizi sizinle paylaşabiliriz. Üstelik sitenizi sizin için sıfırdan kurup tarafınıza teslim ediyoruz. Böylelikle size içerik üretmek, takipçi kitlenizle bağlantı kurmak ve tabii ki daha çok kişiyi sitenize çekebilmek için yeterli zaman kalacaktır.

Mutlaka okuyun: Sizin Hala Websiteniz Yok mu?


12- E-kitap yazarak para kazanmak

e-kitap
e-kitap yazarak para kazanmak

Bilgi birikiminizi insanların bir beceri elde etmek, kariyerlerini geliştirmek ya da kendi işlerini kurabilmek için faydalanabileceği bir e- kitapta toplamanız çok güçlü bir gelir kaynağı olabilir. E-kitap işiniz üzerinde yoğunlaşır ve doğru kitleyi hedeflerseniz yayıncılardan kitap teklifi almaya bile başlayabilir ve kendi kişisel markanızı oluşturabilirsiniz.

E-kitaplar gerçek kitaplardan daha popüler hale gelmeye başlamıştır. Genelde insanlar kitaplarının tanıtımını kendi blogları ve instagram sayfaları aracılığıyla yaparlar. İlginizi çeken bir konu bulun ve bunun hakkında yazın.  Dilerseniz fantastik, bilim kurgu veya drama türlerinde de bir kitap yazabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: E-kitap Yazarak Para Kazanmak


13- Satış ortaklığı ile evde para kazanmak

satış ortaklığı ile para kazanmak

Hali hazırda bulunan farklı markaların ürünlerin satışını yaparak para kazanmaya ne dersiniz? WordPress sayesinde hiçbir tasarım bilginiz olmaksızın güzel ve okunaklı bir web sayfası hazırlayabilir, fikirlerinizi ve görüşlerinizi ya da beğendiğiniz şeyleri ücretsiz olarak dünya ile paylaşabilirsiniz. Hoşlandığınız bir konu hakkında makale yazmak gibi bir şey. Sattığınız her ürün başına %30-50 arası komisyon kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?


14- Sosyal Medya Danışmanlığı

sosyal mdeya danışmanlığı

Hepimiz Facebook, Twitter, vb. sitelerde çok fazla zaman harcamaktan yakınıyoruz, öyleyse neden bu konudaki bilgilerinizi kullanıp bundan para kazanmıyorsunuz? Çoğu şirketin, özellikle de yeni kurulanların, hatta influencerların bile sosyal medyayı kullanarak yapmaları gereken çok fazla işleri var ve bu nedenle onlara bu konuda yardımcı olacak insanları bulma arayışı içerisindeler. Bu gibi iş fırsatlarını Fiverr, Bionluk vb. sitelerde bulabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?


15- Evde online kurs hazırlayarak para kazanmak

evde onli kurs vererek para kazanma

Eğer uzmanı olduğunuz ve tutku duyduğunuz bir konu varsa bu konuda bilgi sahibi olabilmek için size para ödeyecek insanlar mutlaka olacaktır. Yeteneklerinizi, diğerlerine hayatınızda, kariyerinizde ya da işinizde sahip olduğunuz başarıyı nasıl elde edebileceklerini öğretmek için kullanacaksanız, eğitimci Atıl Samancıoğlu’nun ” Udemy’de Nasıl 140.000 Eğitim Sattım?” videosunu izleyebilirsiniz.

Kendi online kursunuzu yaratmaya hazır olduğunuzda ise size Udemy sitesini kullanmanızı öneriyoruz, çünkü Udemy hem kolay bir şekilde hem de düşük bir maliyetle kursunuzu oluşturup satabileceğiniz bir platform. Ayrıca online kursları nasıl oluşturabileceğiniz ile ilgili ücretsiz yüzlerce kaynağa sahip.

Mutlaka okuyun: Udemy’den Para Kazanmak


16- İnternet sitesi – blog tasarımı

web-sitesi-kurmak
evde internet sitesi yaparak para kazanmak

HTML ve tasarım konusunda bilgiliyseniz veya kısa sürede öğrenebilirseniz blog şablonları, arka planları, üstbilgiler, internet butonları ve bunlara benzer şeyler tasarlayabilirsiniz. Nasıl yapılacağını biliyorsanız bu tür şeyleri geliştirmek ve yüklemek oldukça kolaydır. Kendi kendinize öğrenebileceğiniz bir sürü eğitim videoları vardır. Portfolyonuzu hazırlarken müşterilere ucuz fiyatlar verin. Bloglar popüler hale geldiğinden beri bu tür işlere olan talep de artmıştır.
17- Evden çeviri yaparak para kazanmak

evde çeviri yaparak para kazanmak

Kendi diliniz dışında gramer ve anlamada iyi olduğunuz başka bir dil biliyorsanız çeviri yapmak, hemen çalışmaya başlayabileceğiniz ve evinizin konforunda kolaylıkla yürütebileceğiniz bir iş. Fiverr, Bionluk gibi sitelerde iş bulabileceğiniz gibi dilerseniz şu sayfadan bizimle de iletişime geçebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Çeviri Yaparak Para Kazanmak


18- Online Ürün Satışı Yapın

evde e-ticaret yapmak

Online pazarlarda ürün satışı yapmak her daim karlı bir girişim olsa da azami dikkat gerektirir. Satış imkanı sunan web siteleri çoğu işletme için dönüm noktası olabilir, işinize ivme kazandırabilir, fakat bu tarz pazar yerleri  kendine has kurallara sahiptir- bu bir tür Faust pazarlığıdır: Kişinin dünyevi nimetler karşılığı ruhunu şeytana satmasını ifade eden bu kavram işinizi başka birinin arazisine/toprağına kurduğunuz için onun kurallarının geçerli olacağını ifade eder. Ve söz konusu kurallar her an değiştirebilir.

En popüler çevrim içi pazarlar ise şunlardır:

 • Trendyol
 • Hepsiburada
 • Etsy
 • Amazon
 • eBay

Elbette ki bu listedeki web sitelerinden herhangi birini seçip işletme hayatınızın sonuna kadar bu platforma bağlı kalmak zorunda değilsiniz. İşleri ilerletir ilerletmez kendinize ait bir web sitesi de açabilirsiniz- zira kendi platformunuz üzerinden satışın en büyük avantajı karın tamamıyla size ait olmasıdır: Satışlar için herhangi bir bedel/komisyon ödemeniz gerekmez ve kuralları yine siz belirlersiniz.

Büyük fırsatlara gebe olması sebebiyle yurtdışı Amazon sitelerine ( Avrupa ve Amerika) farklı bir parantez açmak istiyoruz. Türkiye’de yaşayan herkes herhangi bir ürünü yurtdışı Amazon’da satışını yapabilir ve (ürününüz yoksa Alibaba ya da Aliexpress.com’dan çok ucuza alıp yüksek kar payıyla satabilirsiniz).

Dolar olarak kazanacağınız için de tahminlerinizin çok ötesinde gelir elde edebilirsiniz. İngilizce dahi bilmeden milyonluk cirolara biz bile ulaştıysak herkes bunu başarabilir.

Mutlaka okuyun: Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?


19- Evden Oyun Oynayarak Para Kazanmak

oyun oynayarak para kazanmak

Eğlenirken para kazanmanın şüphesiz en iyi yollarından biri oyun oynamaktır. Ancak her işte olduğu gibi daha çok kazanabilmek için oynadığınız oyunda uzmanlaşmanız gerekebilir.

Mutlaka okuyun: Oyun Oynayarak Para Kazanmak


20- Freelance yazarlık yaparak evden para kazanmak

yazi-yazarak-para-kazanmak
evde makale yazarak para kazanmak

Sadece yazı yazarak para kazanabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Sözcüklerle aranız iyiyse, akıcı cümleler kurabiliyorsanız yazı yazarak kelime başına para kazanmanız mümkün. Yazı yazarak para kazanabileceğiniz birçok iş fırsatı bulunmakta.

Mutlaka okuyun: Yazı Yazarak Para Kazanmak


21- Sanal Asistanlık

evde sanal asistan

İşleri düzene koyma konusunda bir numara mısınız? Elinizden her türlü iş geliyorsa evde sanal asistanlık yapmayı düşünebilirsiniz.

İnternet ortamına taşınan çok sayıda işletmenin varlığı sanal asistanlara olan talebi de artırmıştır. Sanal asistanlar, kendilerine yüklenen sorumluluk temelinde işletmeler veya bireylerle çalışan iş yüklenicilerdir. Evden çalışır, işverenlerine aşağıda listelenen görevlerde yardımcı olurlar:

 • E-postalara yanıt vermek vb. zaman yönetimine ilişkin sorumluluklar ve idari görevler
 • Defter tutma veya faturalandırma gibi finansal görevler
 • Teslimatları takip etme, eğitim oturumları düzenleme ve görev şablonları oluşturma vb. ekip yönetimi görevleri
 • İçerik yayınlama ve yönetme gibi sosyal medya/ dijital pazarlama görevleri
 • Yatırım mülklerini yönetmek, fatura ödemek ve gezi programı yapmak vb. kişisel görevler
 • Video veya podcast düzenleme tarzı içerik görevleri

Her sanal asistanın uzmanlık konusu ayrıdır. Az sayıda müşteriyle dahi kayda değer meblağlar kazanabilirsiniz, ancak çalışmayı bıraktığınız an nakit akışınızın da duracağını unutmamalısınız.

Elance, Indeed ya da Upwork’ te harika işler bulabilirsiniz. Birkaç önemli insanla temas halinde bulunmak, profesyonel iş bağlantıları kurmak, yeni yetenekler üzerinde çalışmak( sunum, GIF ya da video yapmak) harika olabilir.22- Mobil Uygulamalardan Para Kazanın

para kazandıran uygulamalar

Çok fazla emek harcamadan hem oyalanmak hem de biraz para kazanmak istiyorsanız tam da size göre uygulamalar bulunmakta. Bu uygulamaları telefonunuza indirip gerekli görevleri yerine getirdiğinizde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Para Kazandıran Uygulamalar


23- Google Reklam Uzmanı

google reklam danışmanlığı

İnternet reklamları ve pazarlama hakkında birkaç şey biliyorsanız evde ekstra para kazanmanın en iyi yollarından biri, şirketlere Google Reklamları konusunda danışmanlık yapmaktır. Yalnız bu işe başlamadan önce, online pazarlama konusundaki bilgilerinizi tazelemeli ve Google’ın ücretsiz olarak sunduğu Google Ads Eğitimine katılmalısınız.


24- Arama Motoru Uzmanı (Seo Uzmanı)

seo danışmanlığı

Sayılar ve kelimlerler aranız iyiyse Google’de sitelerin nasıl bir algoritmaya sıralandığı öğrenebilir ve bu bilgilerinizi Google’da üst sıralarda yer almak isteyen şirketlerin hizmetine sunabilirsiniz. Küçük çaplı bir iş bile size çoğu durumda binlerce lira kazandırabilir. Ve eğer önünüze çıkan fırsatları iyi değerlendirebilirseniz çok daha fazlasını elde edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: SEO Nedir? Nasıl Yapılır?


25- Uygulama Geliştirme

uygulama yaparak para kazanmak

Hepimizin bildiği üzere artık neredeyse her şey için bir uygulama var. Fakat hala daha yenileri çıkmaya ve çokça para kazandırmaya devam ediyor.

Günümüzde hiçbir kodlama becerisine sahip olunmadan da uygulama geliştirme işi yapılabiliyor. Siz yalnızca işe koyulmadan önce uygulama fikrinizi iyice ölçüp biçtiğinizden emin olun. Uygulamanız en çok satılanlar arasına girmese bile, çok kıymetli bilgiler edinmiş olacaksınız.

Mutlaka okuyun: Uygulama Geliştirerek Para Kazanmak


26- Stok Fotoğrafçılığı

fotoğraf satarak para kazanmak

Mutlu aileler, baloncuk çıkarırken gülen çocuklar, vb. temalarda fotoğraf deneyiminiz varsa, bir stok fotoğrafçısı olmayı ve çektiğiniz resimleri Unsplash, ShutterStock, iStockPhoto gibi stok fotoğraf şirketlerine satma fikrini değerlendirebilirsiniz. Yüklediğiniz fotoğrafların lisansı alındığında telif hakkı ödemesi alacaksınız. Bu işte gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, portföyünüzü sergileyebilmek ve özel işbirlikleri sayesinde daha yüksek meblağlar kazanabilmek için mümkün olduğunca çok fotoğraf çekmeniz gerektiğini unutmayın.

Mutlaka okuyun: Fotoğraf Satarak Para Kazanmak


27- Metin Düzenleme ve Redaksiyon

redaksiyon yaparak para kazanmak

Kelimeler var olmaya devam ettiği sürece editörlerin varlığı da sürecektir. Bağımsız düzenleme ve redaksiyon işi almış olduğunuz düzenli ücretin yanında, ilginç birçok konuyu okuyup bilgi sahibi olmanızı sağlar. Çok kitap okuyor, günlük haberlerdeki yazım yanlışları gözünüze takılıyorsa bu iş için biçilmiş kaftan olabilirsiniz.28- Kullanılmış Elektronik Ürünleri Alın ve Temizleyip Yeniden Satın

2.el elektronik ürün satışı

Birçok kişi hata veren bilgisayarları, telefonları ya da kameralarından daha hata sebeplerini araştırmadan satabiliyor. Eğer onları tamir edebilme yeteneğine sahipseniz, boş zamanlarınızda kullanışmış elektronik aletleri temizleyip, hatalarını düzenleyip yeniden satarak yapabileceğiniz bu iş fikrini bir düşünün.29- Veri Analizi

veri analizi

Sayılarla aranız iyi mi? Birçok şirket veri analizinde iyi, yetenekli girişimciler kiralama ihtiyacı duyuyor. Yeterliliğiniz ve deneyiminiz varsa bu oldukça kazançlı bir iş olabilir. Upwork ve Digiserved gibi platformlar yalnızca iki örnek fakat birçok web sitesi ek iş arayan, bağımsız çalışan birçok analitik deha için harika birer fırsat.

Mutlaka okuyun: Büyük Veri Nasıl Analiz Edilir?


30- Yatırım Yapmak

evde yatırım yapmak

Emeklilik yaşı 65 ortalama ömür 75. Kıt kanaat 10 yıl yaşayabilmek için emekli olmayı beklemek kulağa mantıklı geliyor mu?

Öyleyse yatırım yapmayı bir an önce öğrenseniz iyi edersiniz.

Yastık altında para saklıyor veya bütün paranızı tasarruf hesabına yatırıyorsanız, zekice yatırımlar yapıp paranızı daha karlı bir şekilde kullanmayı düşünebilirsiniz. Tabii ki bu dikkat etmenizi gerektirecek birçok risk içeriyor. Paranızı katlamak istiyorsanız borsa hakkında kendinizi eğitmeli ve kısa sürede yüksek kazanç vadeden yatırım tuzaklarından kendinizi korumalısınız.

Mutlaka okuyun: Yatırım Nasıl Yapılır?


31- Muhasebe ve Defter Tutma

evde muhasebe işi

Son zamanlarda çoğu küçük ve yeni açılmış şirket daha düşük maliyetli olduğu için serbest zamanlı çalışanlardan yardım alıyor. Bu durum rakamları kullanma hünerinizi gösterecek bir muhasebeci olarak size güzel bir fırsat sunabilir.32- Takipçi Kitlenizden Para Kazanın

fenomenler ne kadar kazanıyor

İçerik üreticiliği modelinin ne denli parlak bir gelecek vaat ettiği yadsınamaz. Öyle ki bugünün blog yazarları/ influencerları evlerinin konforunda çok kolay şekilde para kazanabiliyorlar. Yapmaları gereken tek şey bir veya iki platform üzerinden kendi kitlelerini oluşturmak ve bu kitleyi pasif gelire dönüştürebilmektir.

Siz de benzeri bir girişime atılmak istemez misiniz?

Nasıl mı?

Takipçi kitlenizden para kazanmanın yolları şunlardır:

 • Kendinize ait bir web sitesi kurun ve çevrim içi satış yapın.
 • Satış ortaklığı komisyonları aracılığıyla para kazanın. ( Trendyol, Hepsiburada, Amazon vb.)
 • Instagram alışveriş özelliğini kullanın.
 • Bir YouTube kanalı veya sosyal medya hesabı üzerinden reklam geliri elde edin.
 • Aktif blog sayfanıza Google AdSense ekleyerek para kazanın. *Google AdSense Google’ın geliştirdiği bir reklamcılık hizmetidir. Bu sayede, reklamlarınızı arama sonuçlarında görünür kılabilir ve daha fazla müşteriye ulaştırabilirsiniz.

Özetle, takipçi kitlenizden para kazanmak, evden para kazanmanın en meşru yollarından biridir. Takipçi kitlesi oluşturmak zaman alabilir, ancak uzun vadede harcadığınız zamana değecektir.

Örneğin İnstagram’da sadık 10 binden fazla bir takipçi kitlesine sahip olduğunuzda, geçiminizi sağlamak için maaşlı bir işte çalışmanıza gerek kalmayabilir.

Mutlaka okuyun: Sosyal Medyadan Para Kazanmak


33- Müşteri Temsilcisi

evde müşteri hizmetleri

Bazı firmalar müşteri hizmetleri için dışarıdan desteğe ihtiyaç duyuyorlar ve bu firmaların çoğu ev merkezli sözleşmeli çalışanları kabul ediyor. Upwork gibi bağımsız çalışanların buluğunduğu sitelere üye olabilir ve işe koyulmadan önce ortamın nabzını yoklayabilirsiniz. Dilerseniz online bir takım kurabilir ve onlara liderlik de edebilirsiniz. Ve böylelikle düzgün bir müşteri hizmetleri şirketiyle anlaşıp kazancınızı katlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Her Çalışanın Edinmesi Gereken 15 Müşteri Hizmetleri Becerisi34- Gayrimenkul Satış Danışmanı

evden emlak işi yapmak

Gayrimenkul pazarı zaman zaman büyük sıçramalar yaşıyor ve insanlar sürekli olarak gayrimenkul alım – satımı gerçekleştiriyorlar. Bu da resmi işleri, finans yönetimini bilen ve gayrimenkul üzerine ticari bakış açısına sahip olan profesyoneller için oldukça çok fırsat doğuruyor. Bu konularda yetenekli olanlar gayrimenkul danışmanlığını evden yapsalar bile sabit bir müşteri kitlesine sahip oluyorlar. Bu alanda uzmanlaşmak kolay olmayabilir ama özellikle evleri internet siteleri üzerinde listeleme konusunda ve insanları ikna etme konusunda kendinizi geliştirirseniz oldukça iyi bir ek gelir elde edebilirsiniz.35- Özel Mobilya Yapımı

mobilya yaparak para kazanmak

Favori hobinizi ya da el sanatınızı size gelir getirecek bir işe dönüştürmek kolayca sahip olabileceğiniz en tatmin edici deneyimler arasında sayılabilir. Son yıllarda çok fazla kişi sahip oldukları ya da kullandıkları her şey için yüksek kalitede kişiselleştirme talep ediyor. Bu yüzden eğer el becerileriniz müşterilerinize özel mobilya yapmanızda size yardımcı oluyorsa kendinizi şanslı biri olarak sayın. Yalnızca gayrimenkul sektörünün gücünü geri kazanmasıyla değil aynı zaman stil bağımlısı müşterilerin de sayısının yükselişe geçmiş olması, bu fikir için oldukça fazla kapı açıyor ve büyüme imkanı sunuyor.

Mutlaka okuyun: İkinci El Mobilya Yenileyerek Para Kazanmak


36- Var Olan Bir Web Sitesini Satın Alma

site alıp satarak para kazanmak

Web siteleri hisse senetlerinden çok da farklı değildir. Bazıları uzun vadede sizin için yüksek kar sağlayabilirler. Bu nedenle değerlenecek şeyleri bir bakışta tanımada iyiyseniz bu para kazanma fikri tam size göre. Web sitelerinin de tıpkı hisse senetleri gibi sürekli alınıp satılmasının sebebi de budur. Kullanıcı trafiği, gelir miktarı, alan adı veya çok para getirebilecek, herkesin gözden kaçırdığı diğer faktörlere bağlı olarak web siteleri alıp satabilirsiniz. Bunun için dünya çapında popüler olan “Flippa.com” dan ya da ülkemizdeki “R10.net” sitelerinden satılan sitelere zaman zaman gözatabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Web Sitesi Alıp Satarak Para Kazanmak


37- Evden Seslendirme Yaparak Para Kazanmak

seslendirme yaparak para kazanmak

Oldukça akıcı ve pürüzsüz konuşabiliyor ve ses tonunuz da etkileyiciyse, birçok dijital yayıncı ( oyun geliştiricileri, animasyon film çekenler ve eğitmenlik videosu yapımcıları dahil) size seslendirme yapmanız karşılığında oldukça iyi ücretler ödeyebilir.  Seslendirme sanatçısı arayan bu yayıncılara Bionluk, Fiverr, Freelancer and Upwork gibi sitelerden veya kendi web siteleri aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bunların dışında seslendirme ajanslarıyla da bağlantı kurabilirsiniz.

Voicebros da seslendirme yapanları ihtiyaç sahipleriyle buluşturan bir sitedir. Siteye kabul edildiğinizde onlara ait ses stüdyolarını da ücretsiz kullanabiliyorsunuz ve satışlarınızdan

Mutlaka okuyun: Seslendirme Yaparak Para Kazanmak


38- Kariyer Koçluğu

kariyer koçluğu

Tereddütsüz bir şekilde en yüksek kar elde edebileceğiniz işleri bulmanın sırrını çözdünüz mü? Arkadaşlarınıza ya da iş arkadaşlarınıza hayallerindeki işleri bulma, iş görüşmelerinde etkili olma, daha iyi bir maaşta anlaşma ya da mevki yükseltme konularında yardım etmede başarılıysanız başka insanlar da yardımınız karşılığında size ücret ödemeye gönüllü olabilirler ve bu iş için çok fazla zaman harcayacak olmamanız da bu işi mükemmel kılıyor.

Bunları yaparken, insanlara gerçekten yardımcı olacak fikirler sunmaya ve yaptığınız işidestelemek için önderlik ettiğiniz örnek durumları bir araya getirip sunmaya odaklanın ve nihayetinde müşterilerinize sunduğunuz yardımın karşılığı olan ücreti almaya hazır olun.

Mutlaka okuyun: Yaşam Koçu Nasıl Olunur?39- Evden Podcast Yayınlayarak Para Kazanmak

evde podcast yayınlayarak para kazanmak

Ses içerikleri olarak da bilinin podcast yayınlarının popülaritesi son yıllarda yaklaşık %32 oranında artmış durumda. Belirli bir konu üzerine yoğunlaştığınız podcastinizi takip eden düzenli bir kitle yakalayabildiğinizde aralara reklam alarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.Örneğin 20-30 bin kişi tarafından dinlenen bir podcastten yayın başına 250 ile 500 lira arasında değişen miktarlarda para kazanabilirsiniz.

Örneğin The Tim Ferriss Show, “ 4 Saatlik Hafta” kitabının yazarı Tim Ferriss’in sunduğu, şu anda bir numarada olan iş içerikli podcasttir. Bu podcast sayesinde Tim son çıkan kitabı “ Tools of Titans”ı New York Times Çok Satanlar Listesi’ne sokabilmiş ve geniş bir okuyucu kitlesine sahip olabilmiştir.

Kuşkusuz ki çoktan bir takipçi kitlesine sahipseniz podcastlerinizin dinlenmesi konusunda sıkıntı yaşamayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Podcast ile Nasıl Para Kazanılır?


40- E-ticaret Yapmak

evde e-ticaret yaparak para kazanmak

Her yıl ortalama %25 oranından büyüyen e-ticaret sektöründe yerinizi almak için henüz geç kalmış sayılmazsınız. Ancak bu işe girişmeden önce detaylı bir araştırma yapmalı ve emeklerinizin boşa gitmemesi için kendinize güvenilir bir rehber edinmelisiniz.

Mutlaka okuyun: E-Ticaret Yapmak İstiyorum, Ne Satabilirim?


41- Chatbot ( Sohbet botu) oluşturun.

Gün geçmiyor ki hayatımızda bir iş daha otomasyona bağlanmasın. Bunun en güzel örneği ise chatbotlar. Yani sohbet robotları. Bir nevi robot müşteri temsilcisi de diyebiliriz. Müşterinin ihtiyacını anlamak için ona sorular soran ve verdiği cevaba göre de yönlendirmeler yapan chatbotlar yakın gelecekte iş hayatının vazgeçilmezleri olacağa benziyor. Siz de şimdiden başlayarak hala oldukça bakir olan bu pazarın kaymağını yemeye ne dersiniz?

Mutlaka okuyun: Chatbot Kullanarak Para Kazanmak


42- Ev yapımı cilt bakım ürünleri pazarlayın.

Bugünün bağımsız güzellik markaları, 183 milyar dolarlık küresel cilt bakım pazarının gelişimine yön veren birer güç unsuru haline geldi. Siz de cildinize bakım yapmayı seviyor ve bu zevki karlı bir işe dönüştürmek istiyorsanız, işe atılmanın tam zamanı. Son zamanlarda hibrit(kozmetik ve cilt bakımının birleşimi), keten tohumu bazlı ve temiz içerikli güzellik (insan sağlığına zarar vermeden üretilenler) ürünlerine yönelik talep her zamankinden de fazla.

Küçük bir marka olarak var olmanın bir diğer avantajı ise niş bir kitleye has sorunları çözme imkanına sahip olmanızdır. Bu işe atılmak için mevcut markaların yetersiz kaldığı niş bir pazar bulun ve söz konusu kitleye özel cilt bakım ürünleri yaratın.

Karlı bir işe imza atmak için üretim süreci ve tedarikçilerle çalışma konularında bilgi sahibi olmanız gerekeceğini unutmayın.


43- Evcil hayvan işletmesi kurun.

Evcil hayvan işletmeleri evden para kazanmanın en eğlenceli yollarından biridir(tabii hayvanları seviyorsanız). Hayvanlar için yürüyüş ve bakım hizmetleri sunmak, eğitim vermek, hayvan dostu ikramlar hazırlamak veya kaseler ve oyuncaklar vb. ürünlerin satışını yapmak gibi farklı pek çok yöntemle ek gelir elde edebilirsiniz.

Evcil hayvan işletmenizi köpekler ve kedilerle sınırlı tutmak zorunda da değilsiniz. Sürüngenler, balıklar, tavşanlar vb. etrafınızda görmekten mutlu olacağınız herhangi bir hayvan türü konusunda da uzmanlaşabilirsiniz. Ne dersiniz? Karlı bir iş fırsatı olmaz mıydı?

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvan Bakıcılığından Para Kazanmak


44- İş Danışmanlığı

danışmanlık yaparak para kazanmak

Çalıştığınız iş alanında yıllar içerisinde işe yarar birçok yetenek ya da sertifika edindiyseniz bu birikimlerinizi boş zamanlarınızda yerel iş sahiplerine danışmanlık yapma amacıyla kullanabilirsiniz. Ve böylelikle muhtemelen size çok kar getirecek bir ek işe başlamış olacaksınız. Pazarlama, iş stratejisi, imalat, vb. hangi alanda uzman olursanız olun eğer yerel iş sahiplerine sizi işe almaları için ikna edici bir e-posta yollayabilirseniz, problemlerini çözmede onlara yardımcı olmanız için size ücret ödemeye gönüllü olacak birçok iş sahibi bulabilirsiniz.45- Talep üzerine baskı işi başlatın.

Talep üzerine baskı, ürünleri kendi tasarımlarınızı kullanarak özelleştirmek adına bir tedarikçiyle çalışmanızı ve ardından bu ürünleri marka etiketiniz altında satışa sunmanızı sağlayan karlı bir iş türüdür. İşletmeler bu yolla markalarına has şapka, tişört, bez çanta vb. pek çok farklı ürün yaratabilirler.

Bu işin en iyi tarafıysa gerçek bir satış yapıncaya dek ürün hazırlığı için ödeme yapmak zorunda olmamanızdır. Adı üzerine bu talep üzerine baskıdır, ürün stoku bulundurmanıza ya da satamadığınız ürünler için masraf yapmanıza gerek yoktur. Tam da bu sebepten bu iş evden para kazanmanın en zahmetsiz yollarından biri kabul edilebilir.

Talep üzerine baskı hizmeti sunan bir işletme ile anlaştığınız an ürünün hazırlanmasından tutun da sevkiyatına kadar hemen her şey tedarikçiniz tarafından halledilir. Müşteriden gelecek herhangi bir siparişi yerine getirmek için tasarımlarınızı sergileyeceğiniz bir internet mağazası kurmanız yeterlidir.

Talep üzerine baskı işi;

 • Ürünleri hızlı bir şekilde üretmenizi sağlar. Bir ürünü tasarladığınız an dakikalar içinde web siteniz üzerinden satışa sunabilirsiniz.
 • Nakliye konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Tedarikçiniz bu sürecin sorumluluğunu da üstlenecektir. Siz yalnızca satış sonrası beş yıldızlı müşteri hizmet deneyimini sağlamaktan  sorumlu olursunuz.
 • Düşük riskli ve düşük sermayeli bir yatırımdır. Envanter tutmak vb. bir sorumluluğunuz olmadığından mağazanıza yeni ürünler eklemek ve yeni fikirleri test etmek oldukça kolaydır. Başlamak için ihtiyacınız olan tek şey online bir mağaza olduğundan başlangıç maliyeti minimum düzeyde olacaktır.

Talep üzerine baskı işi, sevdiğiniz herhangi bir ürünü estetik tasarımlarla birleştirerek satışa sunmak ve söz konusu ürünün sevenleri arasında güçlü bir bağ kurma konusunda sayısız fırsat da sunar. Amerikan menşeli şirket Boba Love’ı ele alalım. Boba Love, ürün satışlarında tek bir temaya odaklanıyor: 1980’lerin başında Tayvan’da ortaya çıkan bir içecek olan bubble tea’ ye! Bu ürün, dünya çapında popüler hale gelmiş bir tür çay olup ciddi bir hayran kitlesine sahiptir ve “boba” olarak da anılır.

Boba Love, Bubble tea temalı ürünler- gömlekler, çantalar, battaniyeler, şapkalar ve çıkartmalar- satıyor. Müşteriler ürün sipariş ettikleri an tedarikçi firma söz konusu ürünü hazırlayıp gönderiyor. Şirkete ise envanter dahi tutmadan satış yapmanın ve gelir elde etmenin keyfini çıkarmak kalıyor.

Ne dersiniz? Harika, değil mi?46- Sanat eseri ile para kazanmak

Evden çalışarak para kazanmanın yollarını arayan bağımsız bir sanatçı mısınız?

Sanatçılar zanaatlarını, online mağaza veya NFT vb. çevrim içi kanallar aracılığıyla doğrudan sanatseverlere satabilirler.

Bir ürünü aşağıda listelenen şekillerde satışa sunmanız mümkündür:

 • Orijinal kopyalar
 • Sınırlı veya açık kaynak baskılar
 • Dijital ürünler
 • Komisyonlar
 • Şapka vb. ticari ürünler
 • Kumaş üzerinde tekrarlanan baskılar
 • Lisans ürünleri
 • İşbirlikleri

Mutlaka okuyun: Resim Yaparak Para Kazanmak


47- Twitch Yayıncısı Olmak

Yeni başlayanlar için en ideal yol ise, bir marka ile ortaklık kurmaktır. İşleri ilerletmek için ise, yayıncılık becerilerinizi geliştirip daha fazla takipçiye sahip olmanız gerekiyor.

Son yılların en önemli olaylarından biri ise oyun oynayarak para kazanmanın çok daha mümkün olması. Oyun oynamayı hepimiz severiz ancak bundan para kazanmanın pek de olası olmadığını düşünürüz ya da düşünürdük demek daha doğru olur.

Twitch milyonlarca oyuncu tarafından kullanılan bir yayın platformudur. Bu platformda aktif olarak birçok yolla para kazanabilirsiniz. Twitch’te canlı yayın açarak oyun oynayabilir ve böylece hem reklam geliri hem de izleyicilerden bağış toplayabilirsiniz. Yani izleyiciler sizin oyununuzu ve muhabbetinizi severse destek olmak amaçlı size bağışta bulunabilirler. 2 saat PUGB oynayarak hem güzel vakit geçirebilir hem de 3400 lira kazanabilirsiniz.

Yine Twitch’te popülariteniz arttıkça markalar size gelerek onların reklamını yapmanızı isteyebilir. Markalarla işbirliği de yine video oyun dünyasının ana gelir kaynaklarından biri. (Twitch’te belli bir takipçi kitlesine ulaştığınızda bir oyunu dünyada ilk oynayan ilk 1000 kişiden biri olabiliyorsunuz.)

Veya oynadığınız oyun videolarını Youtube’a yükleyerek de yine takipçi ve izlenme kasabilirsiniz. Oyunların zor bölümlerinin nasıl geçildiğini anlatan videolar çekebilirsiniz. Ya da sadece oyun içinde gezinebilirsiniz. Diğer Youtube sayfası olan kişilerle ortaklaşa oyun oynayarak karşılıklı birbirinizin reklamını yapabilirsiniz.

Bu işten para kazanmaya bir başlasanız tam zamanlı oyun oynamanın çok da hayal ürün olmadığını görürsünüz. Günde 8 saat oyun oynayarak 9-5 mesaili işinizde aldığınız maaştan 10 kat fazlasını kazandığınızı görünce illaki bu işi tam zamanlı yapmanız gerektiğini anlayacaksınız.

DrLupo adlı ünlü Twitch kullanıcı ile KFC’nin yaptığı bir işbirliği var mesela. DrLupo, oyun oynarken sohbet bölümüne “dinner dinner” yazan kişilere KFC’den ücretsiz yemek ısmarlıyor. DrLupo bu kişilere KFC kodu veriyor ve izleyenler bu kodu girerek ücretsiz KFC menüsü kazanıyor. Şahane değil mi sizce de?

Tüm bunlara ek olarak eğer oynadığınız oyunları yayınlamak size göre değilse ve oyun dünyasında daha ciddi şeyler düşünüyorsanız ve kendinize güveniniz tamsa e-spor turnuvalarına katılabilirsiniz. Hem şehir bazında hem Türkiye bazında hem de dünya bazında sayısız e-spor turnuvası mevcut.

Mutlaka okuyun: Twitch ile Para Kazanma Yolları


48- Tiktok

Tiktok platformu son yıllarda büyük ilgi gördü. Birçok insan bir gecede ünlü bile oldu. Bu platformda para kazanmak halen mümkün. Tiktok üzerinde edindiğiniz bilgi ve beceriyi, bu alana yeni dahil olmuş insanlara ve firmalara yardım etmek için kullanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?


49- Tele-Pazarlama

Hepimiz en az bir kere bize internet paketi ya da televizyon aboneliği satmaya çalışan tele pazarlamacılardan telefon almışızdır. Telefon genelde bu kişilerin yüzüne kapanır. Ancak tele pazarlamanın iyi tarafı evden yapılabilecek gayet iyi bir iş olması ve saatlerinin ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kadarıyla çalışabileceğiniz kadar esnek olmasıdır. Ayrıca herhangi bir lisans derecesine ya da eğitime de ihtiyacınız olmadan başlayabilme imkanınız da var.

Ürünleri satabilmek için çok sayıda arama yapmanızı, anket soruları sormanızı ve bağış toplamanızı gerektiren bu iş için ihtiyacınız olan şey açık ve anlaşılır bir şekilde konuşabilmek, arkadaş canlısı ve vurdumduymaz olmaktır. Eğer herhangi bir satış tecrübeniz varsa işinize yarayabilir.

Tele pazarlamacılar saatlik ortalama 16 dolar civarında gelir elde edebilirler. Bu şekil bir iş bulabilmek internetten iş ilanı sitelerine bakabilirsiniz. Google arama çubuğuna “tele satış” ya da “tele pazarlama” yazarak kendi kriterlerinize uygun işleri bulabilirsiniz.
50 – Transkripsiyon

Katipler, yani duyduklarını yazıya döken kişilerin işleri kulağa basit gelse de hızlı ve eksiksiz yazma becerisi gerektirir. Bu iş için ayrıca iyi bir kulaklığa, bir bilgisayara ve Microsoft Word gibi yazı yazabileceğiniz bir uygulamaya ihtiyacınız olacaktır. Ses kaydını başlatıp durdurmanıza yardımcı olabilecek bir pedal da işinizi kolaylaştıracaktır. Bu iş evde para kazanmak isteyenler için son derece uygundur çünkü ofiste olma gerekliliği yoktur ve işe koyulmak için uzun bir hazırlık süreci gerektirmez. Bütün bunlara rağmen, duyduklarınızı yazıya dökmek sadece yazmak gibi gelse de konsantrasyon ve zaman gerektirir. Çocukları okula giden ya da onlara bakabilecek yakınları olan ebeveynler için uygun bir iştir.

Transkripsiyon olarak da bilinen bu işler günlük olarak gelir ve hızlı geri dönüş gerektirir. Bu yüzden günlük iş yükü çoğunlukla önceden tahmin edilemez. Ancak eğer birtakım iş sitelerine üye olarak serbest bir şekilde değil de bir firma için bu işi yapmak üzere çalışıyorsanız daha düzenli saatleriniz olabilir.

Türkiye’de bir sanal zabıt katibinin ortalama saatlik kazancı 100-200 TL arasındadır. Yurtdışında ise 15 dolar civarındadır. Eğer daha fazla kazandıran ve devamlı olan medikal transkripsiyon işlerine girmek istiyorsanız daha fazla eğitime ihtiyacınız olacaktır.

Başlangıç için Glassdoor gibi internet sitelerinde arama çubuğuna “transkripsiyon”, “deşifraj” ya da “çevriyazı” gibi anahtar kelimeler yazarak arama yapabilirsiniz. Ayrıca TranscribeMe, Go Transcript, UpWork ve Scribie gibi internet sitelerine serbest hizmet vermek üzere kayıt olabilirsiniz.

51. Online El Yapımı Ürün Satışı

Deriyle, seramikle, ahşapla, kumaşla uğraşmaktan; yeni bir şeyler üretmekten zevk alıyorsanız, yani eliniz el sanatlarına yatkınsa bundan da para kazanmanız son derece mümkün.

Amigurumi, deri cüzdan, takı tasarımı, toka tasarımı, seramik kupa yapımı gibi sayısız alternatif var.

Tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış bir şey el sanatları üzerinden para kazanmak.

Yaptığınız işleri yerel işletmelerde ve internette satabilirsiniz. Ülkemizde Dolap, Letgo gibi mecralarda el işi ürünlerini satan pek çok kişi var.

Yine sosyal medyada, Instagram ve Facebook’ta sayfa açarak boş zamanlarınızda yaptığınız ürünleri satabilirsiniz.

İşi daha da büyütmek istediğinizde Etsy, Shopier, Shopify gibi satış odaklı siteleri kullanabilirsiniz.

Ürünülerinizi Etsy gibi herkes tarafından bilinen ya da Amazon Handmade, Bonanza, Craft Is Art, DaWanda, ArtFire, Aftcra ve Zibbet gibi daha az bilinen sanal pazarlarda satışa çıkardığımızda dolar üzerinden para kazanabilirsiniz

Bu sitelerin çoğunluğu sizden ya küçük bir abonelik ücreti ya da satışlarınızdan yüzdelik pay alırlar. Örneğin Etsy için bu pay yüzde 3,5’tir.

Diğer bir yol ise kendi e-ticaret sitenizi kurmaktır ancak bunun için yıllık belli bir maliyete katlanmanız ve sistemin işleyişini çözmeniz gerekecektir. Bu da başlangıçta sizi biraz zorlayabilir.

Online satışın anneler için en büyük avantajı, bir kere listenizi oluşturup ürünlerinizi tezgaha dizdiğinizde satış sürecinin satış yapılıp ürün kargoya verilene kadar son derece pasif olmasıdır. Hatta bazı siteler bu işi de sizin için yaparlar. Buna rağmen, eğer sipariş üzerine çalışırsanız, bunun gerektirdiği işçiliği ve malzemeler için gerekli parayı da düşünmek zorundasınız. Bu işten kazanılan para çok çeşitlilik gösterir, bu yüzden başlangıç evrelerinde malzemeye harcadığınız para konusunda tutumlu olmanızı tavsiye ederiz. Eğer bu işi internet üzerinden yapmak istemiyor ve gerçek bir pazar arıyorsanız da yakınınızdaki hediyelik eşya satan yerler ile bir görüşmeniz yararınıza olacaktır.

Mutlaka okuyun: Etsy’de Nasıl Satış Yapılır?


52- Bilgisayar Programcılığı

Kod yazmak basit ifadeyle bilgisayara anlayabileceği komutları girmek ve ortaya bilgisayar ya da telefon uygulamaları ve internet siteleri çıkarmaktır. Kod terimi geneldir ve öğrenilebilecek bir sürü kodlama dili vardır. JavaScript ve HTML, web sitesi yapımı için en çok kullanılan dillerdendir. Evden program yazmanın avantajları kendi çalışma saatlerinizi ayarlayabilmeniz ve saatlik çalışma ücretinin ABD içinde 38 dolar civarında olmasıdır.

Tabii bu işin en önemli noktası yüksek bilgi ve tecrübe gerektiriyor olmasıdır. Eğer herhangi bir programlama dili bilmiyorsanız öncelikle öğrenmekle başlamalısınız. Bu tür işler kendine güvenen ve bağımsız olmayı seven içe dönük ve model algısı ve mantığı olan kişiler içindir. Yani herkese göre değildir. Aynı matematik gibi kodlamak da küçük şeylere dikkat etmeyi gerektirir.

Eğer hangi dili öğrenmeniz gerektiğini bulmak istiyorsanız, öncelikle daha uzun süre piyasada kalacak olana başlayın. Çünkü diller hızlı değişir ve emeğiniz boşa gidebilir. Örneğin, JavaScript internet üzerinde yapılan neredeyse her şey için kullanılabilecekken, çoğunlukla web siteleri ve online oyunlar için kullanılır. Ya da her web sitesi görünümü kontrol etmek amacıyla HTML dilini mutlaka kullanır.

Kodlamayı öğrenmek zaman alır ancak en azından Codecademy’de ücretsiz JavaScript, Python, HTML ve CSS gibi 12 kodlama dilinde sınıflara kaydolabilir veya Udemy’de online kurslar satın alabilirsiniz.

Bu alanda iş aramak için ise Glassdoor, Indeed ve Monster gibi siteleri kullanabilirsiniz.


53- Veri Girişi

Veri giriş, kulağa teknik gibi gelebilir ancak bilgileri doğru bir şekilde bilgisayara girmekten ibaret bir iştir. Tecrübe ya da bir lisans derecesi gerektirmese de, hızlı ve doğru yazı yazma, program yükleyip kaldırma, yeni klasörler oluşturma, e-posta gönderme ve internet kullanımı gibi bilgisayar becerilerine ihtiyaç vardır. Evden yapılabilmesi ve sadece bilgisayar ve internet gerektirmesi nedeniyle de evden para kazanmak isteyenler için ideal bir iştir. Veri girişi için ortalama saatlik ücret yurtdışında 12-17 dolar arasında değişiklik göstermekte olup bazı firmalar bitirilen işlere göre de ödeme yapabilmektedirler.

Eğer veri girişi işine girmek istiyorsanız o zaman serbest çalışma işleri bulabileceğiniz Freelancer.com, Amazon Mechanical Turk, Upwork, The Smart Crowd, Fiverr, Working Solutions, Clickworker ve Microworkers gibi sitelerde profilinizi oluşturabilirsiniz. Profilinizi oluşturduktan soran “veri girişi” kelimeleriyle arama yapabilir ya da size ulaşmaları için küçük işlere fiyat teklifi sunabilirsiniz.

Daha devamlı veri giriş işleri bulabilmek için ise daha genel kariyer siteleri olan Glassdoor, Indeed ve Monster üzerinden yine “veri girişi” anahtar kelimeleriyle arama yapabilirsiniz.


54- El yapımı mum satışı yapın.

Evden çalışarak para kazanmanızı sağlayacak, eğlenceli bir yol arayışında mısınız? Evinizde mum üretip çevrim platformlar üzerinden satmaya ne dersiniz? Bu iş teknik bilgi ile sıkı bir çalışma gerektirse de mumlarınızı kişiselleştirme ve istediğiniz yere satabilme avantajına sahip olursunuz. Bir diğer avantaj ise bu işin başlangıç maliyetinin düşük olmasıdır. Genel maliyetleriniz mum yapımında kullanılan ekipman temini ile sınırlı olacaktır.

Bu iş son derece karlı olabilir. Zira mum yapım endüstrisi pazar değerinin 2028 yılına kadar 13,3 milyar dolara ulaşması beklenmektedir-bu gerçek insanların uzun yıllar boyunca sevdikleri her mumu satın almaya devam edeceğini göstermektedir. Mum üretimi ile yaratıcılığınızı ifade etmenin yanı sıra moda, ev dekorasyonu ve koku alanında kalıplaşmış normları yıkacak bir markaya dönüşme imkanı da bulabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Evde Mum Yapıp Satmak


55- El yapımı sabun satın.

El yapımı ürünleri seven bir girişimci misiniz? O halde evde sabun yapıp satmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Sabun satışı kulağa güçlü bir gelir kaynağıymış gibi gelmese de sabunlar aslında hemen her müşterinin ihtiyaç duyacağı, bir hayli talep gören ürünlerdendir.

Sabunlar, kirli elleri, bulaşıkları veya çamaşırları yıkamak amacıyla kullanılan son derece işlevsel bir ev ürünüdür. Sektörün 2027 yılına kadar 55,2 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Peki ya siz?

Bu iş fikriyle ellerinizi kirletmeye ne dersiniz?


56- Yemek işine girin

Yemek yemeden yaşamayız. Beslenme yaşamsal bir ihtiyaçtır. Bu nedenle, evden para kazanmak istiyorsanız gıda işletmesi kurmanız harika bir fikir olabilir.

Bu işi ille de bir restoran bünyesinde yapmanız gerekmez. Düşük genel giderler ve başlangıç maliyetleriyle yönetebileceğiniz, yüksek kar marjlı sayısız işletme mevcuttur. İşin püf noktası, deneyim seviyeniz ne olursa olsun, sevdiğiniz ve merak ettiğiniz yiyecekleri pişirmeye odaklanmaktır.

Gıda işletmeciliğine ilişkin iş fikirleri ise şunlardır:

 • Yiyecek kamyonu
 • Catering hizmetleri
 • Aşçılık kursları
 • Yemek malzeme kitleri
 • Soslar
 • Paketlenmiş atıştırmalıklar
 • Ev yapımı reçeller ve jöleler

Mutlaka okuyun: Yemek Yaparak Para Kazanma Yolları


57- Grafik Tasarım

Siz sözel değil, görsel algısı yüksek bir insansanız, resim yazmayı, Photoshop’ta yeni şeyler denemeyi seven biriyseniz grafik tasarım ve illüstrasyon yaparak da para kazanabilirsiniz.

Dijital bir çağda yaşadığımız için hemen herkesin, her markanın grafik tasarım ihtiyacı söz konusu. Logo olabilir, broşür olabilir, etiket olabilir… Herkesin mutlaka grafik tasarımcıya işi düşer bir şekilde. Upwork, BiOnluk, 99Designs, DesignCrowd gibi platformlara portfolyonuzu yükleyerek tasarım işleri alabilirsiniz.


58- Dijital ürün satışı yapın.

Dijital ürünler, tüketicilerin fiziksel olarak dokunamayacakları varlıkları veya medya parçalarını ifade eder. Bunlar genellikle, e- kitaplar, şablonlar, eklentiler veya PDF’ler gibi indirilebilir veya akışa dahil edilebilir dosyalardan oluşmaktadır.

Dijital ürünler, yüksek kar marjlarına sahip olmaları bakımından büyük gelir kaynakları olarak görülürler. Ürününüzü bir kez oluşturmanız yeterlidir, sonrasında aynı ürünü online mağazanız aracılığıyla tekrar tekrar satabilirsiniz. Depolamaya veya ürün stoklamaya da ihtiyacınız yoktur.

Dilediğiniz sektörle alakalı dilediğiniz kadar dijital ürünü satabilmeniz mümkündür- tasarım odaklı şema tasarımları, akış şemaları, ideal müşteri profilleri satmak gibi… İçerik oluşturucuların çoğu, profesyonellerin kullanabileceği kitler, yazdırılabilir öğeler, dosyalar vb. malzemeleri satışa sunarak dijital varlıklardan elde ettikleri pasif geliri ölçeklendirme yoluna gitmektedir.  Siz de bu yolla kayda değer bir gelir elde edebilirsiniz.

Ne dersiniz?

Denemeye değmez mi?


59- ChatGPT

Yapay zeka tüm hızıyla başımızı döndürmeye devam ediyor. Hayatımızın tüm alanlarına etki etmesi de yeni fırsatların kapısını aralamış durumda. ChatGPT’yi nasıl kullanabileceğinizi öğrendiğinizde yapabileceklerinizi ne kadar sınırsız olduğunu görünce şaşkına döneceksiniz.

Peki ChatGPT’yi nasıl bir gelir kapısına dönüştürebilirsiniz?

Kısaca yanıtlamak gerekirse metin, resim, video ve kodlama alanlarında ChatGPT’den yararlanarak ihtiyaca yönelik özgün ürünler yaratıp bunlardan para kazanabilirsiniz.

Hali hazırda kanıtlanmış birçok yöntem olmasına karşın bunlara her gün bir yenisi daha eklendiğini de belirtmekte fayda var.

Mutlaka okuyun:


60- Size Özel İş Fikri Hangisi?

Yeteneklerinizi ve başarılı olduğunuz işleri bir düşünün. Arkadaşlarınız sizin hangi yönünüzü övüyor veya nede başarılı olduğunuzu düşünüyor? Hangisi veya hangileri evde yapılabilir? Yazımıza yorum yapabilirsiniz.


Bunlara Dikkat!

Artık evden para kazanmanın farklı yollarına ilişkin bilgi sahibi oldunuz. Sırada azami dikkat gerektiren hatta mümkünse kaçınılması gereken işleri öğrenmek var.

Freelance iş siteleri oldukça rekabetçi olabilir

Fiverr, Upwork vb. freelance iş imkanı sunan çevrim içi pazar yerleri, başlangıç için mantıklı olabilir, ancak kısa zamanda kendinizi kıyasıya bir rekabetin içinde bulursunuz. Hele bir de hizmetlerinizi farklılaştırmanın veya premium bir şey sunmanın yolunu bulamadıysanız vay halinize! Bu uzun vadede gelir artışınıza katkı sağlayacak bir yöntem olmayacaktır. Kendi web sitenizi kurmanız ve bağımsız çalışmaya odaklanmanız çok daha iyidir.


İlginizi çekebilir

Evde Ne Yapıp Satabilirim?

+44 Adet Evde Yapılacak İşler

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Bu aydınlatıcı yazı için teşekkürler internette gerçektende bir çok iş imkanı para kazanma yolu var fakat bunlar arasında güvenilir işleri bulmak için iyi bir araştırma şart.

 2. Anlatılanlar gerçekten son derece güven ve ilham verici. Ben de evde çalışarak para kazanmak isteyenlerdendim ancak ilk adımı atma konusunda çekincelerim vardı ama artık yok. Çok teşekkürler.

 3. Merhabalar. Ben de evde para kazanmak istiyorum. Çok güzel bilgiler var fakat hangisini seçeceğimi bilmiyorum lütfen yardımcı olun …

 4. Merhabalar Ben de haftalarca “evde para kazanmak için neler yapılabilir?” diye aradım ve sonunda kendime göre bir iş buldum. İnternetten evde birkaç saatimi ayırarak güzel miktarda paralar kazanabiliyorum. Bu konuda size çok teşekküer ediyorum.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir