Satışları Artırmak İçin 10 İpucu

Günümüzde, satış mesleği hiç olmadığı kadar hızlı ilerliyor. Göz açıp kapayıncaya kadar yeni rakipler çıkıyor ve birbirine benzer ürünler piyasaya giriyor.

Hangi sektörde olduğunuzun hiçbir önemi yok, birkaç yıl önce işe yarayan şeyler bugün işe yaramıyorlar. Deneme ve yanılma için zaman yok. Zaman, satış yapma zamanı. İşte satış performansınızı arttırmanıza ve satış maliyetinizi düşürmenize yardımcı olacak 10 ipucu.

 

1 – Hedefinizi belirleyin

Nişinizi anlayarak işe başlayın. En iyi yaptığınız şey ne? Yaptığınız şeye kimlerin ihtiyacı var? Potansiyel müşterilerinize nasıl yaklaşacaksınız? Müşterileriniz ürününüz veya hizmetiniz için ne kadar öderler? Bu sorulara net cevaplar verin.

 

2 – Misyonunuzu belirli hedeflere bölün

Kontrol edebileceğiniz eylem hedeflerini ( günlük aramalar, aylık teklifler vb. gibi ) yazın. İlerlemenizi ölçmek için sonuç hedeflerini ( aylık satışlar, satış başına tutar, satış başına kar vb. gibi ) belirleyin ve yakından takip edin. Eylemlerinizi arttırın ve sonuçları değerlendirin. Hedefler konsantre olmanıza ve eyleme geçmenize yardımcı olurlar.

 

3 – Müşteri ihtiyaçlarına göre satış yapın

Müşterilerin, sadece ihtiyaç duydukları şeyleri satın aldıklarını farz edin. Böyle bir ihtiyaçları olduğuna dair onları nasıl ikna edeceksiniz? Ürününüzün veya hizmetinizin maliyetleri düşüren ve problemleri çözen özelliklerini vurgulayın. Gerekirse ürününüzü yeniden konumlandırın. Satış ve pazarlama konusunda yaratıcı olun.

 

4 – İlgi çekin

Etkili pazarlama, referanslar, güçlü satış becerileri ve stratejik sorular ilgi çekmenin anahtarlarıdır. İyi müşteri hizmetleriyse bu ilgiyi devam ettirmenin anahtarıdır.

 

5 – Amaca göre satış yapın

Hem ne yaptığınızı hem de neden bunu yaptığınızı bilin. Kimleri hedefliyorsunuz ve neden bu kişileri hedefliyorsunuz? Onlara ne söyleyeceksiniz ve neden bunları söyleyeceksiniz? Onlardan ne isteyeceksiniz ve neden isteyeceksiniz? Nasıl bir teklif sunacaksınız ve neden böyle bir teklif sunacaksınız?  Satış sürecinin her adımından emin olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

 

6 – Sorun, dinleyin ve harekete geçin

Satış başarısını bu üç kelime özetler. Sorunuz yaratıcı, planlı, alakalı ve doğrudan olmalı. Dinleme becerileriniz çok iyi olmalı. Müşteriyi dinlediğinizi kanıtlamak için cevap vermek ve harekete geçmek zorundasınız.

 

7 – Sorumluluğu kabul edin

Ekip lideri olduğunuzun farkında olun. İhtiyacınız olduğunda, sizin için elinden gelenin fazlasını yapacak güçlü bir destek ekibi kurun. Ekibinizin arkasında olun ve işler ters giderse suçu üstünüze alın.

 

8 – Temel prensipler üzerinde çalışın

Her zaman ilerlemeye ve gelişmeye açık olun. Zayıf yönlerinizi geliştirin ve yapmaktan hoşlanmadığınız şeyleri yapmak için hedefler belirleyin. İnceleme, araştırma ve sunum becerilerinizde daha yaratıcı olun. Mükemmel satışçıyı hayalinizde canlandırın ve ideal olanla kendinizi karşılaştırın.

 

9 – Tutumunuzu geliştirin

Tutumunuzu yönetebilirsiniz. Korkularınızı yenin. Başarınızı engelleyen inançlarınızı değiştirin. Düşünce alışkanlıklarınız kararlılığınızı, coşkunuzu, sabrınızı, esnekliğinizi, mutluluğunuzu ve güveninizi kontrol eder. Bunların farkında olun, hangilerinin verimsiz olduğuna karar verin ve değiştirmek için kendinize söz verin. Zaman ve çaba ile istediğiniz insan olabilirsiniz.

 

10 – Zamanınızı maksimize edin

Hedeflerinize odaklanın. Önemine ve aciliyetine göre her eylemi test edin. Bir çalışma programı hazırlayın. Unutmayın ki, günün sadece bir saatini bile daha verimli şekilde kullanmanız, bir yılda en az altı hafta daha verimli olmanızı sağlar.

 

İlginizi çekebilir

Satışları artırmanın en basit yolu
Bir ürün nasıl satılır?
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir