Sektörde Lider Olmak İstiyorsanız Başkalarına Yardım Edin!

lider

Sektör liderlerinin sahip olduğu özellikleri bir düşünelim. Her şeyden öte bu insanlar oldukça bilgili, güvenilir ve sıcakkanlı kişilerdir. Özellikle de bu yüzden, bu kişileri sık sık sektörde başkalarına yardım eden insanlar olarak tanırız. (Gerçekte öyle olup olmadığı ise ayrı bir yazının konusu tabii.)

Öbür taraftan başkalarına yardımcı olmak liderlerin etki alanını ve güvenilirliğini de güçlendiren bir durumken başka bir şeyi daha beraberinde getiriyor: Kendinizi diğerlerinden farklılaştırma ve insanların markanıza olan ilgisini artırma şansı.


Başkalarına Yardım Etmenin Getirdiği 3 Avantaj

Sahip olduğunuz bilgiyi ve kaynakları diğer insanlarla paylaşmak size birbirinden önemli üç avantaj sağlayacaktır. Bu avantajlar sayesinde sektörde lider pozisyonuna yükselebileceğiniz gibi şirketinizin ömrünü de kolaylıkla uzatabilirsiniz.

1. Markanızı destekleyen insanlar yaratmak: Gerekli yerlerde yardımlarınızı esirgemeyerek markanız için değerli birçok destekçi kazanabilirsiniz. Günümüzde birçok şirketin iş tanımı sadece partner şirketlerin sorunlarına cevap üretmek olan özel çalışanları bile var. İster bir medya fırsatı ister basit bir bilgi paylaşımı olsun, bu çalışanlar şirket dışındaki kişilere yardım etmek için olası her türlü fırsatı değerlendirmekle görevli.

Sizler de bu şekilde iş ortaklarınıza yardım ederek markanız için etrafınızda potansiyel müşterilere sizi öneren ve şirketinize değerli fırsatlar sunan bir grup destekçi yaratabilirsiniz.

2. Bariyerleri azaltmak: Birilerine yardım etmek için çabaladığınızda, çevrenizdekilerle aranızda sadece iş odaklı bir ilişki yerine daha anlamlı bir bağ kurma şansına erişmiş olursunuz.

Örneğin başka bir şirketin sahibi ile tanıştığınızı hayal edin. Bu kişiyle aranızda sınırları keskin şekilde belirlenmiş bir iş ilişkisi sürdürürseniz bu ilişki muhtemelen fazla uzun ömürlü olmayacaktır. Bunun yerine birbirinize projeleriniz hakkında geri bildirimler verdiğiniz ve karşılıklı şirketlerin tanınırlığı için elinizden geleni yaptığınız bir ilişki sürdürebilirsiniz. Böylece birbirinize duyduğunuz güven duygusu sayesinde belki de ilerideki faaliyetleriniz için başarılı işbirliklerine gidebilirsiniz.

Böylesi büyük ve anlamlı bir işbirliği ise sektörde sizi rakiplerinizden farklılaştıracak ve buna benzer başka ilişkiler kurma fırsatı doğuracaktır.

3. Çalışanlarınızın da aynı bakış açısını kazanmalarını sağlamak: Başkalarına yardım ederek çalışanlarınızı da aynı şekilde davranmak yönünde teşvik etmiş olacaksınız. Diğer bir deyişle, çalışanlarınız artık siz istemeden müşterilerle çok daha fazla ilgilenecek ve sizin çabalarınıza katkı sağlamak için daha hevesli olacaklardır. Sonuçta, daha yüksek bir müşteri memnuniyeti sağlamış olacaksınız.
Marka imajınızı cana yakınlık ve uzman şirket imajıyla desteklediğinizde sahip olduğunuz şey karlı bir şirketten çok daha fazlası olacaktır.

 

Başkalarına Yardım Etmenin 5 Yolu

is-yardimi

Elbette iş ortaklarınıza ve sektörde ilişkili olduğunuz şirketlere yardım etmenin pek çok yolu var. Yine de bu konuda biraz olsun ilham kazanmak istiyorsanız, başkalarına yardım ederek uzmanlığınızı ve iletişim yetkinliklerinizi devreye alabileceğiniz aşağıdaki 5 öneriye göz atmanızı öneririz.

1. Başkalarının farkında olmaya çalışın ve bunu gösterin. Eğer önünüzde başkalarına yardım etme fırsatı varsa hiç çekinmeden bu fırsattan yararlanmaya çalışın. Bu bazen liderlik ile ilgili yazdığınız bir yazıda iş ortağınızın yaptığı işleri takdir etmek ya da sektör konferanslarının birinde bir şirket hakkında olumlu şeyler söylemek anlamına gelebilir.

2. Yapabiliyorsanız onlar için iş fırsatları yaratın. Biri sizden spesifik bir ürün ya da hizmet hakkında tavsiye istiyorsa ona yol göstermeye çalışın. LinkedIn bağlantılarınıza bakmak en fazla 5 dakikanızı alacaktır. Oysa önerdiğiniz bir isim o kişi için harika bir iyiliğe dönüşebilir.

3. Bu işe gönüllü olarak zamanınızı ayırın. En meşgul insanlar bile başkalarına yardım etmek için gerekli zamanı yaratabilirler. Siz de yardımcı olabileceğiniz insanları düzenli olarak izleyebilir ve onlara ulaşabilirsiniz.

4. Sahip olduğunuz bilgiyi başkalarıyla paylaşın. Kişisel marka imajınız henüz yoksa insanlara yardım etmenin en iyi yolu onlarla bilgi paylaşımında bulunmaktır. İnsanların ortak problemlerini keşfetmeye ve bunları birbirleriyle ilişkilendirmeye çalışın.

5. Geribildirimlerde bulunun. İnsanlar çoğu kez başkalarına yardımı dokunabilecek değerli geribildirimler vermektense duymak istedikleri şeyleri söylemeyi tercih eder. Oysa birine iş faaliyetlerini geliştirmesine yardım edecek geribildirimlerde bulunduğunuz takdirde bu kişinin gelecekte sizin en büyük destekçiniz olmasını sağlayabilirsiniz.

Bugün umut vadeden birçok sektörde liderler, hızlıca güvenilirlik sağlamanın yollarını arıyorlar. Bu noktada pek çoğu sık sık başkalarına yardım ederek kendilerini diğerlerinden daha farklı bir noktaya taşıma şansına erişiyor. İş ortaklarınız, potansiyel iş liderleri ve diğer sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerden yardımınızı esirgemeyerek sizler de güvenilirliğe sahip liderlerin konumuna yükselebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Rakiplerinizi Alt Etmenin 4 Yolu
Harika Bir Lider Olmak İçin 50 Kural
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir