Harika Bir Lider Olmak İçin 50 Kural

Harika bir lider haline gelmek, bir gecede olacak bir şey değil. Ancak disiplin, sıkı bir çalışma ve tecrübeyle başarılabilir. Harika liderler, lider olarak doğmazlar. Bazılarının da dediği gibi zamanla şekillenirler. Ve bir lideri harika yapan bir uygulama, bir başkasında işe yaramayabilir. Burada ise tüm harika liderlerin takip ettikleri bazı genel kurallar var.

Eğer organizasyon ya da iş yerinizde harika bir lider konumuna gelmek gibi bir hedefiniz varsa burası başlamak için harika bir yer:

1. Takımınızı Dinleyin. Kural bir. Her zaman takımınızın söyleyecek neyi olduğunu dinleyin, hoşunuza gitmese bile.

2. Mümkün Olduğunca Verimli İletişim Kurun. Beklenti ve duygularınızı açık hale getirin. Bunu uygun ortamda, sık sık yapın

3. Az konuşun. Bazen hiçbir şey söylememek, bir şey söylemekten daha iyidir.

4. Örnek Olun. Takımınızdaki insanların olmasını istediğiniz insan olun.

5. Tutkulu Olun. Eğer işinize karşı tutkulu değilseniz muhtemelen yanlış iştesiniz.

6. Tutarlı Olun. Davranışlarınızda tutarlı olun ki, takımınızdaki üyeler sizden ne bekleyeceklerini bilsinler.

7. Sağlam Kararlar Verin. Olaylaru uzun süre karasız havada bırakmayın ve bir kararı verdikten sonra, onunla uzun süre oyalanmayın.

8. Akıl Hocaları ve İdoller Belirleyin. İzinden gidebileceğiniz ve kendisinden bir şeyler öğrenebileceğiniz insanlar bulun, ve onları yakından takip edin.

9. Sadece Gerektiğinde Müdahele Edin. Eğer takımınıza iyi işler çıkaracakları konusunda güvenirseniz, gerçekten gerek kalmadıkça onlara müdahele etmeyin.

10. Limitlerinizi Bilin. Kendinizi elinizdekilerin ötesine taşırmayın.

11. Güçlü Olduğunuz Yönlerinizi Bilin. Eğer anlaşmazlıkları çözme konusunda iyiyseniz, ileri adım atın ve mümkün olduğu kadar sıkça bunu yapın.

12. Zayıf Olduğunuz Yönlerinizi Bilin. Eğer iyi olmadığınız bir alan varsa, bunu itiraf edin ve üzerinde çalışın.

13. Bahaneler Üretmeyin. Eğer bir hata yaparsanız onu üstlenin ve bahaneler kullanarak başkalrınınz üstüne atmaya çalışmayın.

14. Beklenmedik Şeylere Açık Olun. Her şeyi tahmin ya da kontrol edemezsiniz.

15. Partnerlerinizi Dikkatlice Seçin. Sadece güvenebileceğiniz insaları partner olarak kabul edin.

16. İyi İş Yapın. Kendinizi iyi bir insan olmaya ve mümkün oldukça çevrenize bir şeyler katmaya adayın.

17. Sürekli Yeni İnsanlarla Tanışın. Ağınızı genişletmek ve kendinizi yeni tecrübe ve perspektiflere açmak için her fırsatı kullanın.

18. Duygularınızı Kabetmeyin. Bir robot olmayın. Hissedin.

19. Tepkilerinize Dikkat Edin. İö düşünce ve duygularınızı açığa çıkarabilene kadar tepkilerinizi olabildiğince arka planda tutmaya çalışın.

20. Eğlenin. Takımınızla eğlenceli bir şeyler yapmak için zaman ayırın.

21. Her Şeyi Araştırın. Bir karar vermeden önce artıları ve eksileri bilin. Ödevinizi yapın.

22. Her Şeyi Gözden Geçirin. Asla sadece içgüdülerinize veya ilk tepkilerinize güvenmeyin.

23. Takımınızı Özenle Seçin. Sadece işlerini bitirecekleri ve diğerleri iyi geçinecekleri konusunda güzvendiğiniz insanları işe alın.

24. Takımınızı Öncelik Haline Getirin. Takımınız sizin her şeyiniz. Her neye ihtiyaçları varsa temin edin.

25. Alçakgönüllü Olun. Elinizdeki zenginlikle ukalalık taslamayın. Bir lider gibi tesir edin.

26. Hataları Affedin. Herkes hata yapar.

27. Kendinizi Affedin. Hiçbir şey için kendinizi yiyip bitirmeyin. Devam edin.

28. Akılcı Olun. Mantıklı kararlar verin.

29. Makul Olun. Farklı ve karşıt düşünceleri de dinleyin ve adil olun.

30. Önemli Olan Şeyler İçin Zaman Ayırın. Önemli olan şeyler için “Zamanım yok!” demezsiniz. Her zaman zaman vardır. Zaman yaratın.

31. Sürekli Öğrenin. Mümkün olduğu kadar fazla okuyun ve elinize fırsat geçtikçe derslere katılın.

32. Her Şeyi Geliştirin. Yaklaşım, yetenek ve işlemlerinizi sürekli olarak geliştirme çabası içinde olun.

33. Asla Vazgeçmeyin. Küçük bir sürekli çaba ile hedefinizi elde etmek varken, her şeyi bir kenara bırakıp vazgeçmeyin.

34. Gerektiğinde Yöntemlerinizi Değiştirin. Eğer bir şey gitmesi gerektiği gibi gitmiyorsa, yaklaşımınızı değiştirin.

35. Gerektiğinde Kayıplarınızı Yarıda Kesin. Eğer kaybı kesin bir savaş veriyorsanız geri çekilin ve başka bir yerden başka bir şekilde başlayın.

36. Hatalarınızdan Ders Çıkarın. Bazı hataları tekrarlamamaya çalışın.

37. Her Şeyi Kayıt Altında Tutun. Bütün kararlarınızı, fikirlerinizi ve düşüncelerinizi güçlü ve objektif gerçekler ve kanıtlarla destekleyin.

38. Stresin Sinyallerini Göz Ardı Etmeyin. Stres bir gerçektir ve liderlik etme kabiliyetinizi etkileyebilir. Eğer anormal derecelerde baş göstermeye başlarsa, onu azaltmaya ve rahatlatmaya çalışın.

39. Geribildirimde Bulunun. Takımınızın neyi iyi yaptığını ve ne konuda kendilerini daha fazla geliştirmeye ihtiyaçları olduğunu bilmelerini sağlayın.

40. Güvenin, ama Doğrulayın da. Takımınıza yaptıkları işi bitirecekleri konusunda güzvenin, ama her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için de takibi elden bırakmayın.

41. Yaklaşımcı Olun. İnsanların size güvenebileceklerini bilmelerini sağlayın ve ihtiyacı olan herkese kapılarınızı açın.

42. Herkese Eşit Davranın. Favorilere oynamayın. Buü kin doğuracak ve sizin bir lider olarak olgunlaşmamış gösterecektir.

43. Takımınızla Gereğinden Fazla Yakın Kişisel İlişkiler Kurmayın. Arkadaş canlısı olun, ama herkesin en iyi arkadaşı olmaya çalışmayın. Her şeyden önce bir lidersiniz.

44. Takımınızı Bir Arada Tutun. Takım geliştirme egzersizleri ve diğer bahaneleri kullanarak takınızı bir araya toplayın ve bütün üyelerin birbirleiyle konuşarak keyifli vakit geçirmelerini sağlayın.

45. İyilikle Geri Dönüş Yapın. Eğer birinin size bir yardımı dokunursa, ona iyilikle geri ödeme yapmayı bir sorumluluk edinin. Üzerinden yıllar geçse bile.

46. Köprüleri Yıkmayın. Asla sahip olduğunuz bir bağlantıyı hayatınızdan komple kesip atmayın.

47. Bağlantıda Olun. Eğer takımınızdaki üyelerden biri terk eder ya da rolünü değiştirirse, onlarla bağlantıda kalın.

48. Kişisel Hayatınızı Feda Etmeyin. Kişisel hayatınız zihinsel anlamda sizi sağlıklı tutmak için gereklidir. Bu yüzden asla kişisel hayatınızı liderlik ya da profesyonel sorumluluklar uğruna harcamayın.

49. Liderliğin Tadını Çıkarın. Bir lider olmakla ilgili üzerinizde fazla stres taşımayın. Onun yerine onun size sağladığı tüm güzelliklerin keyfini sürün.

50. Küçük de Olsa Tavsiyeler Alın. Tüm bu 50 kurala rağmen! Çünkü kimse her şeyi bilemez ve hiçbir tavsiye bütün durumları kapsamaz.

Bu kurallara uyun, içgüdülerinize güvenin ve kişisel gelişim için sürekli bir çaba gösterin. Sonuç olarak, tüm bu deneyim ve çabanın ardında, birçok insanın yalnızca olmayı arzuladığı bir lider olacaksınız.

İlginizi çekebilir

Nasıl lider olunur?
Ultra sempatik liderlerin 10 özelliği
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir