Sigara Dumanı ile Öksüren Reklam Panosu

İsveçli ilaç şirketi Apotek Hjartat sigarayı bıraktırma kampanyası kapsamında yakın zamanda yenilikçi reklam panosunu devreye aldı. Yanında biri sigara içtiği zaman öksürmeye başlayan bu billboardda aynı zamanda sigara bıraktırma sürecini kolaylaştıran birtakım ilaçların görselleri de yayınlanıyor.

Dünya Sağlık Örgütünün raporlarına göre tütün kullanımı yüzünden her yıl yaklaşık 6 milyon kişi hayatını kaybediyor. Bu kapsamda, İsveç de Avrupa genelinde en düşük sigara içme oranına sahip olmasına rağmen sigara tiryakilerin yeni yıla sağlıklı bir başlangıç yapmalarını sağlamak adına geçtiğimiz günlerde yeni bir sigarayı bıraktırma kampanyası başlattı. Stockholm’un işlek alanlarından biri olan Odenplan Meydanı’na yerleştirilen bu reklam panosunda bir adamın siyah beyaz görüntüsü yer alıyor.

Billboard kendisine entegre edilmiş olan bir algılayıcı sayesinde çevredeki sigara dumanını tespit ediyor. Böylece üzerindeki adam görseli hareket etmeye, ardından ise güçlü ve sesli bir şekilde öksürmeye başlıyor. Yaratıcı reklam panosu ile ilgili sigara kullanan kişilerin, sigara kullanmayanlara nazaran çok daha fazla memnuniyet duyduğu ifade ediliyor.

Apotek Hjartat bu tür inovatif uygulamalar konusunda yeni değil. Örneğin, geçen yıl firma ağrı dindiren bir sanal gerçeklik aplikasyonunu devreye almıştı. Öyle görünüyor ki, ilaç şirketleri her geçen gün biraz daha yenilikçi fikirleri ve projeleri ile toplumsal fayda yaratmaya çalışıyor.

Peki sizce başka ne gibi yeni fikirlerle farkındalık yaratılarak toplum sağlığına fayda sağlanabilir?

 

İlginizi çekebilir

Mutlaka Görmeniz Gereken Bilboard Reklamlar
Reklam ve Pazarlama Fikirleri
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir