Sigara izmaritleri fırınlanarak sürdürülebilir tuğlalara dönüştürülüyor!

Avustralya’daki RMIT Üniversitesi araştırmacıları sigara izmaritlerinin oluşturduğu kirliliğe, hem enerji tasarrufu sağlayan hem de atıkların değerlendirilmesine yarayan bir çözüm buldu.

Geri dönüşümlü ambalaj ve tarımsal atıklardan elde edilmiş negatif karbon tuğlalardan modüler çatı panellerine kadar, inşaatlarda atık malzeme kullanmak oldukça yaygınlaşmaya başladı. Gördüğümüz fikirlerin çoğunda olduğu gibi temel problem projenin gelişme, modelleme veya finans sağlama aşamalarında varlığını geniş kapsamda sürdürebilmesi. Avustralya RMIT Üniversitesi İnşaat, Çevre ve Kimya Mühendisliği Fakültesi’nden bir grup araştırmacının yayınladığı araştırma, her yıl milyonlarca tonu aşan izmarit kirliliği sorununa sürdürülebilir bir çözüm sağlayabilir.

Sigara izmaritlerinin doğada ayrışması uzun zaman alır ve bu süreçte doğaya birçok zehirli kimyasal salınır. Bununla beraber, tuğla harcına karıştırıldığında bu özellikler yararlı hale gelir. Fırınlama işlemi sırasında bu toksinler çok yüksek derecelerde yanar ve üretim sırasında gereken enerjiyi yüzde 58’e kadar indirger. Bir bölümü sigara izmaritlerinden oluşan tuğlalar daha hafiftir ve daha iyi yalıtım sağlar. Kullanılan tüm tuğlaların yüzde üçünden azı atık malzemeden üretilmiş olursa, dünya çapındaki yıllık sigara üretiminin yarattığı kirlilik telafi edilebilir.

Başlıca kent atıkları, başka ne tür amaçlar için yeniden kullanılabilir?

Yeşil girişimcilere özel tüm dünyadan en çevreci iş fikirlerini ve yenilikçi çözümleri araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Yatırım Yapılacak Çevreci İşler
İçinden Çiçekler Çıkan Sigara İzmaritleri
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir