Sinema Salonu Nasıl Açılır?

Sinemalar bağımsız veya bayilik aracılığıyla işletilebilir.

Sinema bir işletmeden fazlasıdır. İnsanları bir araya getiren bir eğlence ortamıdır. Büyük ekran, bir kutu patlamış mısır ve gürleyen ses efektleriyle her yaştan insana bir süreliğine kaçış imkânı sağlar. Sinemalara gitmek hesaplıdır ve insanlar belli aralıklarla sinemaya giderler. Bu nedenle bilet satışları, stantlar ve kira gelirleri sayesinde kazançlı bir iştir.

 

Filmleri alma

Sinema işine girmeden önce film distribütörleri ile temas kurmanız gerekir. Sizin için uygun olan filmlere göre gösterimlerinizle ilgili stratejinizi belirleyebilirsiniz. Bağımsız filmler daha kazançlıdır çünkü satın alma bedelleri daha ekonomiktir ancak kapalı gişe oynayanlar kadar popüler değillerdir. Alternatif olarak, popüler sinema salonlarında daha önce gösterilen filmler bağımsız sinema işletmecileri için uygun olabilir ve tekrardan gösterilmeleri karlı olabilir. Bu filmleri göstereceğiniz esnada bu filmlerin DVD’si de çıkmış olabilir. Bu nedenle filmlerin DVD’sini almak distribütörlerden almaktan daha hesaplı olacaktır.  Bağımsız sinema işletmecileri için klasik filmler daha uygundur.

 

Stantlar

Bağımsız sinemalarda bilet fiyatlarından elde edilen gelir özellikle reklam harcamaları gibi masrafları karşılamada yeterli olmayacaktır.  Yiyecekler ve içecekler satarak yüksek kar marjları sağlamanız gerekir. Dilim pizzalar, hotdoglar, patlamış mısır, dondurma ve şeker satabilirsiniz.  Veya taze meyve, salata, hatta taze sıkılmış meyve suları gibi daha sağlıklı ürünler satabilirsiniz. Eğer gerekli olan ruhsatları alırsanız bira ve şarap bunlara ek olarak soda, su, meyve suyu ve ice tea de satabilirsiniz.


Diğer gelirler

Sinema sahibi olduğunuzda bilet ve stantların dışında kazanç elde edebileceğiniz farklı fırsatlarda vardır. Filmlerden önce reklamlar döndürebilirsiniz. Ayrıca stantlardan ve diğer hizmetlerden kira gelirleri de elde edebilirsiniz. Aslında sinema gelirlerin %10’u boş alanların kiraya verilmesiyle elde edilir. Eğlence makineleri de popüler gelir kaynaklarındadır.

 

Bağımsız veya bayilik

Bağımsız olarak veya bayilik alarak sinema sahibi olabilirsiniz. Eğer bağımsız bir sinema açacaksanız yerinizi kiraladıktan sonra tamiratlar yapmanız gerekebilir.  Yeterli sermayeniz varsa bir sinema salonu inşa etmeyi düşünebilirsiniz. Bir başkasının iş modelini, tasarımını, düzenlemesini ve kar ortaklığını kafanıza takmayacaksanız bayilik almak daha hesaplı olacaktır. Bayilik veren firma eğitim ve finansal yardım konularında size destek olacaktır. Büyük bayilik zincirlerinden biri ile anlaşırsanız güncel filmleri gösterme hakkına da sahip olursunuz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir