Sinema Salonu Açmak

Sinema, gencinden yaşlısına kadar birçok insanın bir araya geldiği popüler etkinliklerden biridir. 3 boyutlu filmlerin ve D-Box teknolojisiyle donatılan koltukların ( titreşimli ve film içerisindeki sahneye göre tepki veren ) ortaya çıkışıyla sinema salonları her zamankinden daha popüler hale gelmiştir. Sinema filmlerinin popüler kültür içerisinde koruduğu bir yer vardır ve ekonomik sıkıntıların olduğu zamanlarda bile sinema sektörü kar etmeye devam eder. Bu sebeple yeni iş kurmak isteyenlerin göz ardı etmemesi gereken bir sektördür. “Sinema salonu açmak istiyorum” diyenler aşağıdaki adımları takip edebilirler.

 

Sinema salonu açmak için ipuçları

1 – Çevrenizde ne tür bir sinema salonuna ihtiyaç olduğuna karar verin. Franchise olarak başlayanlar sadece maddi yardım ve eğitim almaz aynı zamanda film stüdyoları ve distribütörlerle bağlantıda olurlar. Bağımsız olanlar hangi filmlerin gösterileceğine kendileri karar verirler.

2 – İş planı hazırlayın. İş planı bankalardan veya özel yatırımcılardan kredi alacağınız zaman faydalı olacaktır. Hazırladığınız iş planı sinema işinize ve geleceğine mercekle bakabileceğiniz nitelikte olmalıdır.

3 – Devlet teşviklerini ve hibelerini araştırın.

4 – Sinema salonunuz için yer bulun. Sinema salonu açmak isteyen birinin lokasyon seçimi yaparken düşünmesi gereken farklı pek çok konu vardır. Yaya trafiğinin yoğun olduğu bir avm veya alışveriş merkezinin yakınında açılan sinema salonları en çok rağbet görenlerdir.

5 – İlgili resmi kurumlardan gerekli olan izinleri alın. Yeni bir Sinema salonu inşa edecekseniz gerekli olan bütün ruhsat ve izinleri ilgili resmi kurumlardan aldığınızdan emin olun. Sinema salonunun inşa edilmesinden uymanız gereken yangın yönetmeliklerine kadar bütün belgeleri tamamlamalısınız.

6 –  Promosyon malzemeleri dağıtın. Gazeteler veya yerel televizyon kanalları aracılığıyla yeni sinema salonunuzun reklamını yapın.

7 – Bekleme salonunu güzelleştirin. Sinema salonunuzun lobisi izleyicilerin bir araya geldiği ortak alandır ve bu alanı video oyunları ve ödül makineleriyle zenginleştirmeniz ek gelir elde etmenize yardımcı olacaktır.

8 – Stantlar açın. Sinema salonlarının çoğu bilet satışları haricinde stantlardan gelir elde eder. Patlamış mısır, alkolsüz içecek, hotdog ve şeker satışları gelirlerinizin artmasına yardımcı olacaktır.

9 – Sinema salonunuz benzersiz olsun. Sinema salonunuzun izleyicilerin aklında kalması için farklı stratejiler kullanın. Üç boyutlu projektörler, dijital projektörler, D-Box teknolojisiyle donatılan koltuklar gibi. Ve hatta sinema salonunuzu özel bir inceleme evine dönüştürebilirsiniz.

 

Sinema salonu açma şartları

1– İlk koltuk sırasının perdeye uzaklığı en az yedi metre, her bir koltuk genişliği en az 50 cm, koltukların arka arkaya olan mesafesi en az 90 cm, sahneye paralel olan yollar en az bir metre ve sahneye dik olan yollar en az 150 cm olacaktır.

2– Salon için ayrı ayrı her 400 koltuk için iki bay ve iki bayan olmak üzere en az dört tuvalet bulunacak, tuvalet sayısı kadar lavabo bulunacaktır.

3– Bekleme salonunun tuvaletler ile doğrudan doğruya irtibatı yok ise, bu bölümde en az bir bayan ve bay tuvaleti bulunacaktır.

4– Salon, birinci, hususî ve balkon olarak üç bölüme ayrılacak ve bu bölümlerin her birinin en az 90 cm genişliğinde dışarıya doğru açılan en az iki giriş ve çıkış kapısı bulunacaktır.

5– Çıkış ve acil çıkış kapıları kırmızı uyarma ışık tertibatı ile belirlenecektir.

6-Elektrik kesildiğinde aydınlatma sağlamak üzere ve derhal devreye girebilecek yeter güçte jeneratör bulunacaktır.

7– Isıtma ve havalandırma merkezi sistem kalorifer veya klima ile yapılacaktır.

8– Giriş holü;

 • Zemini mozaik, üst tarafı dâhil en az yağlı boya olacaktır.
 • Giriş ve çıkış kapıları ayrı olacak ve sinemanın kapasitesine göre artırılacaktır.

9– Bekleme salonunda yeteri kadar oturulacak yer bulunacaktır.

10– Salonda bir büfe bulunacaktır.

11– Salon ve balkon;

 • Duvarlar ses geçirmez ve akustiği sağlayacak, giriş ve çıkışlar ise ses ve ışık geçirmeyecek şekilde olacaktır.
 • Koltuklar ortopedik, deri veya kumaştan iyi cins malzeme ile kaplı olacak ve ayrıca kol dayama yerleri bulunacaktır.
 • Loca mevcut ise bu kısımlar salon ve balkon niteliklerine uygun olacak ve ayrıca askılığı bulunacaktır.

 

Sinema salonu açmak için gerekli belgeler

a)Yer seçimi ve işletme kurma ilgili gerekli belgeler:

1) Başvuru formu,

2) İşletmenin kurulacağı yeri gösteren plan örneği,

3) İlgili inceleme kurulu tarafından hazırlanacak yer seçimi ve tesis kurma raporu,

4) Çevre kirlenmesini önlemek amacıyla alınacak tedbirlere ait kirleticilerin nitelik ve niceliğine göre hazırlanmış proje ve açıklama raporları veya yatırım sürecinin hızlandırılması amacı ile yetkili makamca uygun görülen durumlarda, bir yıl içerisinde üretim sürecinin gerektirdiği atık limitlerini sağlayacak projenin ve raporların hazırlatılmasına ilişkin müteşebbisçe verilen taahhütname,

5) Şehir şebeke suyu bulunmayan yerlerde içme ve kullanma suyunun hangi kaynaktan sağlandığı ile suyun bakteriyolojik ve kimyasal analiz raporu.

b) Sinema salonu açma ruhsatı için gerekli belgeler;

1) Başvuru formu,

2) Sağlık koruma bandının işaretlendiği vaziyet planı örneği,

3) Yangın ve patlamalar için gerekli önlemlerin alındığına dair itfaiye raporu,

4) Sorumlu müdür sözleşmesi,

5) Emisyon izni veya analiz raporu,

6) Deşarj izni veya analiz raporu,

7) Kurul tarafından hazırlanacak açılma raporu.

8)Yapı kullanma izin belgesi

 

Sinema salonu açma maliyeti

Ne tür ve ne büyüklükte bir sinema salonu açacağınızı  ve de bunu nerede açmayı planladığınızı bilmeksizin bir maliyet belirtmek oldukça güçtür. Açmak istediğiniz sinema salonu hakkında bize detaylı bilgi sunarsanız sizin için bir maliyet çıkarabiliriz.

İş kurmak istiyorum, ne iş yapmalıyım?” diyenlere özel kar marjı yüksek iş kurma fikirlerini ve iş kurulacak en iyi sektörleri paylaşmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Açık Hava Sineması Açmak

7d Sinema Açmak

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. lüks ve şık bi sinema salonu maliyeti ne kadar olur. Çorum ve ilçelerine açmak istiyorum birde en ucuz sinama salonu fiyatını öğrenebilir miyim tlf 05462230092

 2. Merhaba
  yaklaşık 7000 nüfuslu bir ilçede mini sinema salonu açmak istiyoruz.
  Hem halkın hemde ilçede bulunan Meslek Yüksekokulun’ da okuyan üniversite öğrencilerinin yararlanabileceği bir salon düşünüyoruz. (Max 100 kişilik)
  Bu salonun maliyeti ortalama n ekadar olur ?
  Nelere dikkat etmeliyiz ?
  Güncel filmlerden ziyade daha çok vizyondan kalkmış filmlerin arşivlenerek gösteriminin yapılması düşünüyoruz.

  Yardım edebilirseniz çok seviniriz.

  Şimdiden teşekkürler…

 3. Yazınızı çok beğendim, çok yardımcı oldu teşekkür ederim. Maliyet konusunda da yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir kaç arkadaşımla birlikte bu fikri düşünüyoruz Balıkesir ili için. Vaktiniz varsa mail adresinden haberleşelim lütfen. Teşekkür ederim.

 4. Merhaba ben sinema salonu açmayı düşünüyorum belediyemizin yaptığı pasajda sinema salonu mevcutttur fakat açmak için talepte bulunan olmadığı için ben açmayı düşünüyorum. DAKA kapsamında destek alarak açmayı düşünüyorum. Bununla ilgini DAKA yetkilileriye gürüştüm projenin destekleneceğini söylediler. Yaşadığımız ilçe 25000 nüfuslu bir yerdir. Eğitimci ve öğrenci yoğunluktadır. Ortalama 200 kişilik 2 tane salon vardır. Bunların maliyetleri ne kadar olur bilgi verirseniz sevinirim teşekürler ..

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir