Sıradışı Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Etkili biçimde uygulanan sosyal-medya çalışmaları ve pazarlaması başarılı bir iş kurmanıza yardımcı olur.

Yaptığınız değerlendirmeler sonucunda işletmenizin internet sitesinin düşüşe geçtiğini düşünüyorsanız sosyal medya stratejinizi yeniden gözden geçirmenizin vakti gelmiştir. Kaldı ki internet siteniz iyi durumda olsa bile daha da iyi olması için neler yapabileceğinizi öğrenmek isteyebilirsiniz.

 

İşte büyümeyi ve satışları olumlu yönde etkileyecek sosyal medya stratejileri:

1 – Özel olarak biçimlendirilmiş tweetler yaratın

Tweetlerin çoğu akıp giden canlı haberlerin arasında kaybolur ancak özel olarak biçimlendirilmiş tweetler okuyucunun dikkatini çeker. Satır sonları veya eşsiz font renkleri eklemek kısa formlardaki mesajların monotonluğunu kırar.

2 – Uzun yazılar yazın

Twitter’da 140 karakter sınırlaması olsa da Google Plus daha uzun yazılarla başlayan sohbetleri destekleyen bir platformdur.

3 – Facebook grupları açın

Şirketlerin Facebook sayfalarına olan canlı erişim azalmaya devam ettiğinden girişimcilerin, pazarlamacıların ve yayınevlerinin Facebook grupları açmaları ve yönetmeleri gerekiyor. Facebook gruplarının avantajı güncellemelerle ilgili doğrudan bildirimlerin üyelere gönderilebilmesidir.

4 – Sosyal platformlar aracılığıyla pazarlama yapın

Twitter takipçilerini Facebook fanlarına ve LinkedIn bağlantılarını kişilere dönüştürerek Google Plus profilinizde toplayın. Daha sonra her sosyal ağı düzenli aralıklarla paylaşın ve takipçilerinizin aklında kalın.

5 – Anlamlı bağlantıları kolaylaştırın

Müşterileriniz, alıcılarınız ve kullanıcılarınız harika insanlardır ve kafa dengi insanları tespit ettiğinizde bu kişileri birbirleriyle etkileşimde bulunmaya teşvik edin. Sizin ortak fayda olacağınız yeni ilişkiler kurmanız diğerlerinin markanıza olan sevgisini güçlendirir.

6 – Kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içerikten faydalanın ve bunu güçlü görsellerle sergileyin

Pixlee gibi güçlendirici platformlar markanızın müşterilerin gözünde gerçek anlamda ne ifade ettiğini gözler önüne serer.

7 – Biraz acayip olun

Riske girmemek hiçbir şeyi garantilemez. Şirketinizin orijinalliğini göstermek için birkaç tane hesaplanmış risk almanız takipçilerinizi ( ve arkadaşlarını, fanları ve takipçileri )  harekete geçirebilir.

8 – Eylemlerinizin arkasında durun

En iyi girişimciler kötü bir müşteriyi hiçbir pişmanlık duymadan ne zaman kovacağını bilir. Geçen yıl Liberty Bottleworks bir müşterisine kibar ancak cesurca bir cevap vermişti. Şirket ilerlemeye müsait, dürüst ve tamamen makul olduğu için sosyal medya kullanıcılarından büyük bir destek aldı ve bir sürü yeni müşteri kazandı.

9 – Olayları olumlu şekilde değiştirin

Kızgın kalabalıklara katılmak yerine takipçilerinizin önem verdiği önemli konular hakkında olumlu ve neşeli şeyler söyleyin. Daha mutlu şeyler paylaşırsanız sosyal medya kullanıcıları da sizi takip etmekten daha çok keyif alır. Duygular bulaşıcıdır ve insanlar iyimserlikten hoşlanır.

10 – Cevapları yapılandırın

Attığınız tweetlere cevaplar almak istiyorsanız takipçilerinizi belli bir düşünceye itmeniz gerekir. Herhangi bir yönlendirme olmadan açık uçlu sorular sormanız standart cevaplar almanıza neden olur. Takipçileri belirli bir cevap biçimine yönlendirirseniz yaratıcı cevaplar alırsınız.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir