Sizi Zengin Edecek 10 Meslek Alanı

Business group portrait - Seven business people working together. A diverse work group.

Revaçta olan iş yetenekleriyle altı haneli maaşa sahip olun.

Gelecek yıllarda daha fazla para kazanmak istiyorsanız veya yüksek maaş veren işleri aramaya hazırsanız; talep edilen bazı iş becerilerini öğrenmek ya da geliştirmek, hedeflerinize ulaşmakta size yardımcı olabilir.

Birçok şirket, yetenekli elemanlara ve belirli bir alanda uzmanlaşan şahıslara yüksek maaşlar teklif ediyor. Diplomanızı almadan ya da kariyer geliştirme fırsatlarını kovalamadan önce; bu iş becerilerinin ne olduğu hakkında fikir sahibi olmanız, sizi daha yüksek maaşlı işlere yerleşme konusunda kariyeriniz boyunca ilk sıralara taşır. Eğer altı haneli maaş alabilmeniz için gereken iş becerilerinin neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin. İşte sizi zengin edecek meslekler:

 

1- Yazılım Geliştirme

Eğer hali hazırda bilgi teknolojileri ya da web geliştirme endüstrilerinde programcı, kod yazıcı veya tasarımcı olarak çalışıyorsanız; becerilerinizi yazılım geliştirme uygulamaları ve programlarını öğrenerek bir sonraki seviyeye taşıyın. Yazılım geliştiriciler, yazılım yaratmaktan ve veri tabanı tasarlamaktan sorumludur. İşgücü İstatistikleri Bürosuna göre; bu alandaki ortalama yıllık maaş, 100,080 Dolar.

Yazılım yayıncıları veya diğer bilgi servis sağlayıcıları tarafından işe alınmak; size, kariyerinizde uzun yıllar boyunca altı haneli maaşlar almanıza yardımcı olabilir.

 

2- İnternet Pazarlamacılığı

Pazarlama alanına karşı bir tutkunuz varsa ve yeni medya ya da dijital medya alanında çalışıyorsanız, bir şirkette yer alan yüksek maaşlı işleri elde etmek için gereken iş becerilerine sahip olabilirsiniz.

Şirketlerin dijital stratejilerini yönetmeleri için artık pazarlama şeflerine ihtiyaç duyuluyor ve pazarlama şefleri, yılda 245,000 Dolara kadar kazanabiliyorlar. İşgücü İstatistikleri Bürosu(The BLS); reklam, promosyon ve pazarlama müdürlerinin ortalama 127,560 Dolar kazandığını, ayrıca pazarlama müdürlerinin çoğunun işletme endüstrisinde çalıştığını bildirdi.

 

3- Proje Yönetimi

Eğer bir işin lideri olmak ve bazı temel teknolojik becerilere sahip olmak istiyorsanız; Asana veya Basecamp gibi popüler proje yönetimi araçlarıyla haşır neşir olmak, sizin kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olabilir. Teknoloji alanında çalışmıyor olsalar bile; teknolojiyi ve uygulamalarını kullanma, iş akışını ve veriyi kontrol etme gibi becerilere sahip olan yöneticiler yüksek talep görüyor.

İş arkadaşlarınıza akıl hocalığı yapmaktan, takım üyelerine son teslim tarihi belirlemekten ve proje yönetimi araçları kullanarak projelerde iş birliği yapmaktan sorumlu olabilirsiniz. ERP (The Enterprise Resource Planning) sistemi gibi ileri düzeydeki proje yönetimi araçlarında becerikli olmak, size kolayca altı haneli maaşlar kazandırabilir. Salary.com, ERP proje yöneticisi için ortalama maaşın 129,633 Dolar olduğunu bildirdi.

 

4- Finansal Yönetim

Sayılarla aranızın iyi olması ve analiz yapma yeteneğine sahip olmanız, sizi finans yöneticiliği için harika bir aday yapar.

Şirketler; finansal tahminleri hazırlayacak, trendleri analiz edecek, riskleri belirleyecek ve şirketi iyi bir finansal seviyede tutacak diğer birçok görevi de yapabilecek yetenekli finansal yöneticiler arıyorlar. İşgücü İstatistikleri Bürosu’na göre; bu alanda yıllık ortalama 121,750 Dolar kazanabilmek için en az beş yıl değerinde tecrübeye sahip olmanız gerekiyor.

 

5- Teknolojiyi Kullanarak Problem Çözmek

İş dünyasındaki neredeyse her pozisyon için iyi bir problem çözme yeteneğine sahip olmanız gerekiyor. Oysa ki teknoloji problemlerini tanımlayan ve çözen çalışanlar, maaş pastasından daha büyük paylar elde ediyorlar.

Bilgisayar bilimleri sahasındaki bir iş, yüksek bir maaşa sahip olabilir; çünkü bir bilgisayar mühendisi, bilgisayar uzmanı, bilgisayar programcısı ya da danışmanı olarak teknoloji ile alakalı problemler çözmekten sorumlu olacaksınız. Bilgisayar ve bilgi araştırma uzmanlarının ortalama maaşı, İşgücü İstatistikleri Bürosu’nun verilerine göre 111,840 dolar. Bu alandaki işlerin 2024 yılına kadar %11 artması bekleniyor.

 

6- Satış

Satış alanındaki bir iş, komisyon bazlı olduğu için kazanma potansiyeli neredeyse sınırsız. Ancak yüksek maaşlı seviyelere ulaşmak için, güçlü bir satış ve müşteri hizmetleri yeteneğine sahip olmalısınız. Yıllık 100,000 Dolar ve ekstra fırsatlar teklif eden birçok şirket, çalışanlarda aradıkları vasıfların çıtasını çok yüksek tutuyor. Sektörde iz bırakmak ve yüksek bütçeli anlaşmalar yapabilecek müşterilere ulaşabilmek için; bu alanda en az beş yıllık başarılı bir iş tecrübeniz olması gerekiyor.

Yine de kazanma potansiyelinizi, satış eğitimi kurslarına katılarak ve becerilerinizi her geçen gün daha üst seviyelere yükselterek arttırabilirsiniz. İşgücü İstatistikleri Bürosu, satış müdürlerinin ortalama 117,960 dolar kazandığını belirtti.

 

7- İletişim ve Halkla İlişkiler

İyi bir iletişim yeteneğine sahip olmak, bütün iş alanları için gereklidir. Eğer değişik gruplarla iletişim kurmakta son derece yetenekliyseniz; halkla ilişkiler, bağış toplama etkinlikleri ya da pazarlama iletişimi alanlarında yüksek maaşlı bir kariyer elde edebilirsiniz.

Halkla ilişkiler müdürleri, bir şirketin veya kişinin halk gözündeki algısını geliştirmek için geniş ölçekli iletişim girişimleri koordine etmekten sorumludur. Sizin bu alandaki tecrübeniz ve kabilyetiniz; olumlu baskıya ihtiyacı olan politikacılar, işletme yöneticileri ve şirketler tarafından rağbet görebilir. İşgücü İstatistikleri Bürosu’na göre; halkla ilişkiler ve bağış toplama müdürleri yılda ortalama 107,320 Dolar kazanıyor.

 

8- Öğretmek ve Motive etmek

Öğretmenler, genelde ne kadar tecrübeleri olursa olsun altı haneli gelirler elde edemezler. Fakat iyi öğretim becerilerine sahip olmak kariyerinizi bir danışman, uzman ya da hayat koçu olarak devam ettirmenizde yardımcı olabilir.

Liderlik etme, bir ürün veya şirket hakkında insanları eğitme ya da danışmanlık yardımı sağlama gibi ihtiyaçlardan doğan işler, sizin için ideal bir kariyer yolu olabilir. Eğer bağımsız olarak çalışmak isterseniz; bir yaşam koçu olarak kariyerinize başlar ve ücretinizi kendiniz belirlerseniz. Böylece gelir potansiyeliniz kolayca altı haneli rakamlara ulaşabilir. Payscale, bir yaşam koçunun senelik gelirinin 209,400 dolara kadar ulaşabileceğini belirtiyor.

 

9- Yatırım

Eğer yatırım kararları vermekte hep iyi olduysanız ve başkalarına, onların yatırımlarını yönlendirerek ve yatırımları hakkında tavsiye vererek hizmet etmek istiyorsanız; kişisel finans danışmanlığı kariyerini inceleyebilirsiniz. Finans danışmanları, sadece bankalar tarafından işe alınmıyorlar; bu alandaki yatırım uzmanlarına, bilimsel ve teknik servis gibi konularda olduğu kadar kurumsal mali aktiviteleri denetlemek için de ihtiyaç duyuluyor.

Buna ek olarak, tahviller ve emtia sözleşmeleri ile alakalı becerilere sahipseniz altı haneli maaş kazanmaya çok yaklaştınız demektir. Broker olarak müşterilerinizden komisyon kazanabilirsiniz.

 

10- Pilotluk

Geleneksel olmayan fakat iyi kazanabildiğiniz bir kariyer yolu arıyorsanız havayolları pilotu olmayı düşünün. Hava kuvvetlerinde veya uçuş okullarında edinilen her türlü uçuş becerisi, size Havayolları Taşıma Pilotu Lisansı (ATPL) alma yolunda yardımcı olur. Bu lisansla birlikte, bir havayolu şirketinde uçuş saatine göre para kazanabilirsiniz. İşgücü İstatistikleri Bürosu verilerine göre; havayolu veya ticari alanda çalışan pilotların ortalama kazancı 105,720 dolar civarında.

Mutlaka okuyun: Pilot Olmak İsteyenlere

 

İlginizi çekebilir

En Çok Para Kazandıran İşler
En Çok Kazandıran Freelance Meslekler
Avatar

Yazar : Arzu

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir