Sizi Milyoner Yapacak 10 Alışkanlık

Soğuk ve tozlu bir bodrum katındaki dairemde hayatımı değiştirebilecek alışkanlıklar neler olabilir diye düşündüğümü hatırlıyorum.

21 yaşında biri olarak hayatımı bir sonraki aşamaya taşımaya hazırdım ama üç sebepten ötürü ne yapacağımı bilmiyordum: ailemin evinde yaşıyordum, günlük 50 TL kazandığım bir işim vardı ve hiç bitmeyen bir bölüm okuyordum. Ama içimden bir ses kaçmam gerektiğini söylüyordu. Sonunda her zaman yaptığım gibi bu sefer kendimden kaçmayacaktım.

Bu kez bir değişiklik yapmaya kararlıydım ve başarılı olmak için kendimi yeterince motive etmiştim ama ne yapmam veya nereden başlamam gerektiği konusunda kararsızdım. Ancakalışkanlıklarımı değiştirebilirsem onların da beni değiştirebileceğine bir hayli inanmıştım. Başıboş aktivitelerle, televizyonla vakit geçirmektense, kitap okuma ve konuşma yapma gibi yeni alışkanlıklar edinmeye karar verdim.

Bu alışkanlıklar olumlu sonuçlar veren başarılara dönüştüler. Profesyonel olarak kendimden daha emin oldum. Bunu fark etmem hayatımı değiştirebilmem adına önemli bir dönüm noktası oldu. Şimdilerde tadını çıkardığım başarıya ulaştırdı ve milyonlarca insan için bir ilham kaynağına dönüştüm.

Dahası bu, büyük bir fedakârlıkla elde edildi. Yarattığım bu yeni alışkanlıklar bugün olduğum kişinin doğmasına neden oldu. Sizleri de milyoner yapabilecek 10 alışkanlık şunlar:

 

1- Kelimelerinizi Basitleştirin

Mesajınızı ne kadar iyi yayıyorsunuz? Milyonerler mesajlarını en basit şekilde paylaşmayı bilirler. Kelimelerini hassasiyetle kullanırlar ve söylediklerinde derin bir anlama sahiptirler. Kişisel olarak her gün sözlüğü inceliyorum ancak her bildiğim kelimeyi de kullanmaya çalışmıyorum. Böbürlenerek konuşan birçok insan sahip olabilecekleri tüm imkânı ellerinden kaçırırlar. Kısacası hiçbir zaman insanları kelime okyanusunda boğmaya çalışmayın.

Kolay bir şekilde konuşabilmek için iletişim yeteneklerinizi geliştirebilecek topluluklara katılın. Ne yazık ki birçok insan iletişim kurarken tembelleşir ve ustaca başkalarının alışkanlıklarına ayak uydurur. Ancak milyonerler söyledikleri şeyi daha iyi söyleyebilmek için üzerinde özenle çalışırlar ve ister yazılı ister sözlü olsun söylemek istediklerini kolay ve etkili şekilde söylemek için bir yol bulurlar.

 

2- Maziyi Bırakın

Yeni hayatınızla yüzleşmeden önce mazinizi bir kenara bırakmanız gerekiyor. Eğer yeni bir ev veya araba istiyorsanız, o zaman eskisini unutun ve yenisini aramaya başlayın. Olumlu bir düşünce kalıbına ulaşmak için öncelikli olarak olumsuzdan kurtulmanız gerekir. Olumsuz alışkanlıklarınızı bırakmak için de onları olumlu olanlarla değiştirmelisiniz.

Bir fastfood dükkânında ucuz birkaç hamburger yerken bu anlatacağım yeni alışkanlığımı edindim. Büyük bir nefretle dükkândan çıkıp, bulunduğum bölgede yediğim öğünlerle yeni ve lezzetli bir deneyim için iyi bir et lokantası aramaya başladım. Haftada birkaç defa 3-4 liralık hamburgerler yemek yerine paramı ayda birkaç defa harika bir biftek yemeye ayırdım.

Bizler, sürekli olarak yaptığımız şeylerizdir. Bu yüzden mükemmeliyet bir davranış değil, ancak bir alışkanlıktır – Aristo

 

3- Günlük Hedef Belirleme

Her gün hedeflerimi bir kâğıda not alıyorum. Bu, hayatım boyunca kendime tutmaya söz verdiğim ilham verici bir alışkanlık. İster finansal beklentilerinizi yazmak, ister haftalık görevlerinizi planlamak veya isterseniz de krallığınızı kurmak için yeni yollar bulmak olsun günlük bazda size ilham verecek ve sizi harekete geçirecek bir ivme kazanmak için günlük olarak hedeflerinizi belirleme alışkanlığını kazanmanız gerekliyor.

Günlük olarak hedeflerinizi belirlediğinizde, işlerinizi önceliklendirmeye yardımcı olacaksınız. Önceliklendirme, en önemli şeyin ilk olarak yapılmasıdır. 100 liralık işler yapmaktansa bu alışkanlık sizi zamanla 1000 liralık işler yapmaya zorlayacaktır. Gününüzde yeterince karlı etkinlikler biriktirmeye başladığınızda bankaya para koyabilecek ve milyoner olma sürecine başlamış olacaksınız.

 

4- Uyumlu Olmak

Yapacağınızı söylediğiniz şeyleri yapmak zorundasınız. Mesleki hedeflere ulaşmak için kişisel değerlerinizden ödün vermeniz gerekecek olan birçok an olacaktır. Bu durumlar oluştuğunda kendinizden ödün vermeyin. Kişisel ve profesyonel yaşamınıza uyumlu davranmak kadar önemli ve değerli hiçbir şey yoktur.

Gariptir ki, birçok insan iş ve eğlenceyi birbiri ile karıştıramayacağınızı söyler. Ancak bu varsayım oldukça saçmadır ve sadece uyumsuz insanlar tarafından dile getirilir. Sevdiğiniz şeyi yaptığınızda, bu size zevk verir. Bütünleşik bir hayat yaşamaya başladığınızda, itibarınız artar ve hem kendinizi hem de diğer birçok insana ilham kaynağı olursunuz. Kişisel itibarınızı, kendi yüksek değerlerinize ve ideallerinize uyumsuz davranarak asla tehlikeye atmayın.

 

5- Karar Verme

Ne kadar çok karar verirseniz o kadar çok başarılı olursunuz. Bir insan bir gün içerisinde onlarca karar verebilirken, bir diğeri yüzlerce karar verebilir. En çok karar veren kişinin kararları çoğunlukla başarısızlıkla da sonuçlansa, o kazanan olacaktır. Tek yönlü bir sokakta yürüdüğünüzü düşünün, önünüze çok fazla seçenek çıkmayacak, bu da tek düze ilerlemenize neden olacaktır.

Birçok insan önemli karar almaktan korkar çünkü onları hareketsiz kılan korkuları tarafından yönetilirler. Hareketsiz kalmak sizi karar vermekten alıkoyar, bu yüzden de yeni fırsatlardan olursunuz. Nereye varacağını bilmeseniz bile her zaman yeni kararlar almakta cesaretli olun.

 

6- Soru Sormak

Birçok insan yanıtları bildiğini düşünür. Onların varsayımları sadece onları gerçeği bilmekten alıkoyar. Gerçekten de gittiğiniz yön hakkında her şeyi açıklığa kavuşturmak için sorular sormak zorundasınızdır. Gerçek şu ki, birçok insan soru sormaz ve alışkanlık olarak kendisine yanıtlar üreterek, gittiği yolu tahmin etmeye çalışırlar.

Birçok insan onları korkutacak gerçeklerle yüz yüze gelmemek için soru sormak istemez. Ayrıca soru sormak onları düşünmeye zorlar ki bu da genellikle soru sormalarını engelleyen en büyük etkendir. Milyoner olmak için tahmin yürütmeyin, sorular sorun!

Bir insanı yanıtlarından ziyade soruları ile değerlendirin – Voltaire

 

7- Usta Olun

Bir seferinde bir piyanist 50 zengin kadın için bir partide çalmıştır. Parçasını bitirdikten sonra partideki kadınlardan biri virtüöze: “Sizin gibi çalabilmek için her şeyimi verirdim” dedi. Piyanist ağır çekimde kahvesinden bir yudum aldıktan sonra kısa bir ara verdi ve dedi ki: “Hayır, vermezdiniz.” Sonra şaşkınlık içerisinde tüm odaya bir sessizlik hakim ve büyük bir kafa karışıklığına neden oldu.

Piyanist devam etti: “Benim çaldığım gibi çalabilmek için her şeyi verebilirsiniz, ancak zamanınız hariç. Saatlerce, günlerce, yıllarca oturup, pratik yapmazdınız.” Ardından yüzüne sıcak bir gülümseme hakim oldu ve yeniden kahvesinden bir yudum alırken, “Lütfen sizi eleştirdiğimi düşünmeyin” dedi. “Ben sadece sizin benim çaldığım gibi çalabilmek için her şeyimi veririm dediğinizde, bunu aslında ima etmediğinizi söylemek istiyorum. Bunu aslında hiç de ima etmiyorsunuz.”

Her usta zamanında bir faciadır. – T. Harv Eker

 

8- Görünümünüzü İyileştirin

Görünümünüzü iyileştirmek milyoner olmak için çok önemlidir. Uyuşturucu, sigara ve aşırı alkol tüketimi gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak her zaman size daha güvenilir bir ifade sağlayacaktır. Haftada dört veya beş defa egzersiz yaparak fiziksel açıdan daha çekici görünebilirsiniz. Görüşünüzde küçük değişiklikler yaparak kendinizi kolayca güzelleştirebilirsiniz.

Beyaz saçlarına maskara uygulayan yaşlı bir adam gördüm. Gözaltı torbalarını önlemek için düzenli olarak ve 12 saat boyunca uyuyan bir kadın da tanıyorum. Tıraş olmak veya kozmetik ürünler kullanmak gibi en küçük yöntemlerle bile olsa sürekli olarak kendinizi güzelleştirin. Yakın zamanda sizi çekecek fırsatlarla karşılaşmaya başlayacaksınız.

 

9- Maksimumu Yapın

Başarının tek anahtarı çabalarınızı kontrol edebilmektir. Birçok insan en az işi yapar ancak maksimum sonuç görmeyi bekler. İşin sorumluluklarından kaçmak yerine milyonerler amaçlarına ulaşmak için daha iyi yollar bulurlar. Yeteneklerini optimize etmek için çaba sarf ederlerken, insanlar ve sistemler arasından sivrilmek için kendilerine yardımcı olacak, ekstra şeyleri yaparlar.

Yakın zamanda evimizin etrafını kar kaplamıştı ki bunu küremek ciddi bir çaba gerektiriyor. Komşum, bana uğrayarak bununla nasıl başa çıktığımı görmeye geldi. Karda sırılsıklam olmuştu ve bana şunu sordu, “Dışarı çıkıp, karı küremeyecek misin?”, ona şöyle söyledim, “Hayır, bunu yapması için birini tuttum.” Yeteneklerinizi nasıl kullanabileceğinize odaklanarak çabalarınızı maksimize ettiğinizde, kaçınılmaz olarak refahınızı da yükselteceksiniz.

Sarmaşıklar insanların ulaşamayacağı kadar yüksek olduğunda insanlar üzümü sevmiyor gibi davranırlar – Marguerite de Navarre

 

10- 500 Kuralına Uyun

İşimin ilk yıllarında müşteri elde etmek için büyük zorluklar yaşadım. Ancak 500 kuralı ile karşılaşıp, onu öğrenmem benim hayatımı tamamen değiştirdi. Temelde bu alışkanlık bana eğer milyoner olmak istiyorsam her ay ya telefonla ya da mail ile en az 500 insana ulaşmam gerektiğini öğretti. Birçok reddedilme ile karşılaşacağımı bilerek hala bunu gerçekleştirmek için çalışıyorum.

Neyse ki, iletişim bilgilerine ulaşmak için birçok yol öğrendim. İlk zamanlarda sizin yeteneklerinize ihtiyacı olan insanları özenle aramanız gerekecektir. Onların dikkatlerini e-posta veya telefon yolu ile çekebildikten sonra onlara kendi ürün veya hizmetinizin yenilikçi yönlerini göstermelisiniz. Kesinlikle herkes sizi veya önerdiğiniz şeyi sevmeyecektir bu yüzden büyük bir reddedilme ile karşılaşmaya hazır olun. Onlara ulaştığınızda %5’lik bir iletişim fırsatınız olursa kendinizi şanslı sayabilirsiniz.

İyi alışkanlıklar, kötüleri kadar bağımlılık yaratıcıdır. Yeni bir iyi alışkanlık edindiğinizde yenilerini edinmeye devam edin. Ortalama bir insan bir yıl içerisinde 6-10 yeni alışkanlık elde edebilir ki bu da 6-10 eski alışkanlıktan vazgeçtikleri anlamına gelir. Ne olursa olsun, günlük alışkanlıklarınızı ve onların sizi nasıl etkilediğini düşünün. Ve unutmayın ki, başlangıçta siz alışkanlıklarınızı oluşturursunuz ama ardın alışkanlıklarınız sizi oluşturur.

 

İlginizi çekebilir

Başarılı bir girişimci olmak için bu 50 şeyi düzenli olarak yapın!
Zengin İnsanların 10 Gizli Alışkanlığı

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir