Zengin İnsanların 10 Gizli Alışkanlığı

Bu makaleyi yazmamı zengin arkadaşlarım istedi. Dün, geleceğin milyarderlerinden biri ile sohbet ettik ve bana milyar dolarlık bir şirketi nasıl kurduğunu anlattı. Diğer varlıklı insanlar gibi o da sürekli olarak multi milyonerlerin alışkanlıklarından bahsetti. Ünlü bir moda tasarımcı arkadaşım sürdürülebilir bir iş kurmanın sırrının içgüdülerle hareket etmek olduğunu söyledi. Bir başka milyoner arkadaşımsa her şeyi denemem gerektiğini ancak sadece en çok işe yarayana bağlı kalmam gerektiğini söyledi.

Varlıklı arkadaşlarımdan aldığım daha bir sürü tavsiye var ancak kendim de bir multi milyoner olarak sizler için kendi versiyonumu özet olarak sizlere sunmak istiyorum.

 

İşte zengin insanların 10 gizli alışkanlığı

 

1 – Kendinizden daha büyük bir şey yaratın

Çoğu insan başkaları için değil, kendisi için başarılı olmak istiyor. Bütün ödülleri toplamayı, dergilerde yer almayı ve milyonlar kazanmayı istiyor. Bütün bunlara sahip olmak iyi bir şey ancak kendinizden daha büyük bir neden seçmeniz gerekiyor. Amacınızın sizden daha büyük olması gerektiğini anlamanız gerekiyor. Başarının anahtarı budur.

Özverili bir lider diğerlerine faydalı olmaya odaklanır. Bu sayede kendisine de faydalı olur. Sık sık ağırlık kaldırıyorum ve yavaş tempoda koşuyorum. Diğerlerinin spor yapmasına yardım ettiğimde, daha güçlü ve daha hızlı oluyorum. Zengin olmak isteyenlerin öncelikle diğerlerini zenginleştirmesi gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Sizi Milyoner Yapacak İş Fikirleri

 

2 – Uzmanlarla işbirliği içinde olun

Her multi milyonerin kendisine stratejik tavsiyeler veren uzmanlardan oluşan bir ekibi vardır. Herkesin bir fikri vardır ancak siz sadece en iyi olanları dinlemelisiniz. Bir sürü insan yanlış insanları dinliyor ve bu da yıkıcı sonuçlara neden oluyor. Sektörü yönlendiren uzmanları bulun ve onlarla arkadaş olun.

Yönetici koçu ile çalışmak bir sonraki seviyeye ulaşmanın en iyi yoludur. Bir arkadaşınız “daha fazla şınav çekmelisin” derken, yönetici koçu sizi güçlendirecek ve motivasyonunuzu arttıracak hareketleri gösterir. İhtiyaçlarınızı tanımlayacak ve sizi doğru yönlendirecek bir yönetici koçu bulun.

İlginizi çekebilir: Milyarderlerin Akıl Hocalarından 5 Tavsiye

 

3 – Sistemler yaratın

Multi milyonerler her şeyi tek başlarına yapmazlar. Kabiliyetlerini ve yeteneklerini güçlendirmelerine yardımcı olan sistemleri ve süreçleri vardır. İşleri halletmenin her zaman daha iyi ve daha hızlı yollarını bulurlar.  Kendiniz için başarı sistemi yaratırsanız bu sistem eninde sonunda size hizmet eder.

Daha verimli olmama yardımcı olan belirli alışkanlıklarım, aletlerim ve sistemlerim var. Eskiden başarılı olmak için belirli bir saatte kalkmam gerektiğini düşünürdüm ancak sonradan anladım ki en verimli olduğum saat gece on ile sabah dört arasıymış. Sabah beşte kalkmak herkes için doğrudur diye bir şey yok. Bu nedenle kendiniz için en uygun olan sistemi bulmalısınız.

İlginizi çekebilir: Hedefler Koymayı Bırakın Sistemlere Odaklanın!

 

4 – Pazarlama ve satışlar

Pazarlama kim olduğunuza ilişkin haberlerin yayılmasını sağlarken satış, bu mesajın alınması sağlar. Pazarlama güvenilirlik oluşturmanızı sağlarken satış, insanların itibarınıza güvenmesini sağlar. Pazarlama işletmenin omuriliğidir, satış omurgasıdır. Arkanızın sağlam olmasını istiyorsanız bu iki beceride uzmanlaşmak zorundasınız.

Multi milyonerler satış ve pazarlama konusunda uzmandırlar. Becerileri onları yüksek pozisyonlara çıkartır ve hayattan keyif almalarını sağlar. Bu dünyada, ya satılırsınız ya satarsınız. Pazarın ihtiyaçlarını anlamalısınız ve bu ihtiyaçları karşılamanın stratejik yollarını bulmalısınız. Kısacası satmak ( satış ) için bir ürün ve anlatacak ( pazarlama ) bir hikaye bulun.

İlginizi çekebilir: Bir Ürün Nasıl Satılır?

 

5 – Hızlı kararlar verin

Her gün yüzlerce karar veriyoruz. Ancak zengin insanlar bu kararları hızlı bir şekilde veriyorlar çünkü kendilerini iyi tanıyorlar. Çoğu insan nasıl karar vermesi gerektiğini bilmiyor. Bunun yerine insanların onlar adına karar vermesini bekliyorlar. İşte bu nedenle işgücünün %90’ını girişimciler kontrol ediyor.

Hızlı karar vermek zengin olmanıza yardımcı olur. Bir arkadaşım ne yapacağını bilmediği için onu davet ettiğim etkinliğe katılamayacağını söyledi. Karar vermek yerine, çeşitli bahaneler uydurdu. Multi milyoner olsaydı, cesur bir şekilde karar verirdi ve etkinliğe katılırdı. Bahaneler uydurmayın, kararlar verin.

İlginizi çekebilir: Girişimciler Fazla Düşünmezler, Bir Karar Verip İlerlerler!

 

6 – Önceliklerinizi yönetin

Önceliklendirme, ilk olarak en önemli olan işleri tamamlamak anlamına geliyor. Her gün, halletmeniz gereken düzinelerce işiniz oluyordur ancak öncelikle en ödüllendirici olanları halletmeniz gerekiyor. Zamanınızı, enerjinizi ve paranızı tüketen eylemleri bertaraf etmeyi alışkanlık haline getirin. Unutmayın ki zamanınız sınırlı.

Öncelikleriniz neler? Bunları nasıl gerçekleştireceksiniz?  İnsanların birçoğu küçük hedefler belirliyor. Ancak gelirdeki küçük artışlar multi milyoner olmak için yeterli değil. İş oranını dört katına çıkarmak için hedefinizi büyütün. Hedefiniz ne olursa olsun, aklınız hedefinizi gerçekleştirmenin bir yolunu bulacaktır.

 

7 – Bıkmadan usanmadan üretin

Hafta içi akşamlarda, hafta sonlarında ve tatillerde insanların %98’i dinleniyor. Tabi ki dinlenmeniz gerekiyor ancak aynı şekilde üretmeniz de gerekiyor. İnsanların size ihtiyacı varken değerli zamanınızı hesapsızca tüketmeyin. Gerçek mutluluk ürettikçe artar.

Ünlü bir NBA oyuncusu güne 100 basket atışı yaparak başladığını söylemişti. Her gün kendi kendine “basketbol benim hayatım” diyor. Playoffları asla kaçırmıyor. Aksi halde kendini başarısız hissediyor. İşte bu nedenle şampiyon. Amaca bağlı olmak multi milyoner olmanın sırrıdır.

İlginizi çekebilir: Erken Kalkmak Hayatımı Nasıl Değiştirdi?

 

8 – İnsanlara hizmet edin

Multi milyonerlerin birçoğu insanlara para için hizmet etmiyor. Bunu para için yapacak olsalardı, varlıklarını arttırmaya devam edemezlerdi. Gerçekten, bunu insanlar için yapıyorlar. Önceliğin insanlar olduğunu biliyorlar. İnsanlara hizmet ederseniz karınız artar. Bu otomatik olarak işleyen bir kanundur.

Eskiden para almadan çalışan insanlara gülerdim. Şimdi ben de aynı şeyi yapıyorum. Uyandığım zaman, ilk sorum “bugün nasıl para kazanabilirim?” değil, “insanlara kısa sürede nasıl daha fazla değer katabilirim?” oluyor.

 

9 – Sürekli gelişme

Dünyayı değiştirmek istiyorsanız daha fazla bilgi tüketmelisiniz ve değişikliklere hızlı bir şekilde adapte olmalısınız. Kitaplar okumaya ve öğrendiğiniz fikirleri uygulamaya başlayın. Varlıklı arkadaşlarımın birçoğu her gün az iki saat kitap okuyorlar ve notlar alıyorlar.

Her gün çalışmaya başladığınızda, kendinize “Kendimi nasıl geliştirebilirim?” diye sorun. Öğrenmeniz gereken bir beceri varsa, öğrenin. Gerçekten zengin olmak istiyorsanız kişisel gelişime önem vermeli ve kişisel ve profesyonel hayatınızdaki değişikliklere adapte olmalısınız.

İlginizi çekebilir: Kendimi Geliştirmek İstiyorum

 

10 – Geribildirim alın

Başarılı bir işi büyütmek istiyorsanız geribildirim alın. İyi geribildirimler herhangi bir yerden gelebilir. Eşinizden, çocuklarınızdan, komşularınızdan ve hatta annenizden bile geribildirim alabilirsiniz. Geribildirimi kimden alırsanız alın, gerekli değişiklikleri yapın.

Günün birinde zengin olmak istiyorsanız, zengin insanların 10 gizli alışkanlığınızı benimsemek zorundasınız. Bunu yaparsanız insanlar sizi fark ederler. Derin bir amacınız ve inancınız olursa her şeyi başarabilirsiniz.  İnsanlara hizmet edin ve kara geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir