Solaryum Salonu Açmak İsteyenlere

Solaryum salonu açmak sizin için karlı bir iş olacaktır. Ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın tehlikeleri ile ilgili sürekli uyarılar yapılsa da solaryum salonu sektörü büyümeye devam etmektedir. Bazı insanlar solaryum salonu açarken franchise alarak iyi bir firmanın rehberliğinde işlerini devam ettirmek isterler. Bazılarıysa solaryum salonlarını açarken kendi yaratıcı fikirlerini ortaya koyarlar. Sahiplerine göre kendi solaryum salonları her zaman eşsizdir ancak bu işe girmeden önce bütün salonların başlangıçta yerine getirmeleri gereken ortak noktalar vardır.

 

Solaryum salonu nasıl açılır?

Solaryum salonlarını ziyaret edin. Sizin bölgenizde bulunan birkaç salonu deneyin. Kendi amacınızla ilgili dürüst olun ve salon sahiplerine veya yöneticilerine solaryum sektörüyle ilgili sorular sorun. İşin risklerini, iş memnuniyetini ve solaryum salonu açmanın ilk adımlarını öğrenin. Araştırmanızın bir parçası olarak bu salonlarda biraz vakit geçirin. Solaryum cihazlarını kullanın, dinlenme odalarını kontrol edin ve misafir kabul bölümünü gözlemleyin.

İş planınızı hazırlayın. Franchise mı alacaksınız yoksa kendi yerinizi mi açacaksınız karar verin. İş planınıza eklemeniz gerekenler:

Konum bilgisi ve solaryum salonu iş alanının tanımı

5 yıllık büyüme projesini, başlangıç bütçesini ve işletme bütçesini içeren finansal analizler

Başlangıç için gerekli olan sermaye ve kullanılabilir para raporları

Ekipman listesi

İstihdam gereksinimleri ve görev tanımları

İlgili resmi kurumların yerleşim yeriyle ilgili yönetmelikleri

Başlangıç sermayenizi garanti altına alın. Solaryum salonu açmayla ilgili maliyetleri araştırın. Solaryum cihazları için voltaj güçlendiriciler, özel temizleme ürünleri, sigortalar, tabelanızın ışıklandırılması ve gerekli olan özel izinler gibi daha az göze çarpan şeyleri düşündüğünüzden emin olun. Bütçenizin en az %10-%20’sinden fazlası önceden fark etmediğiniz ek masraflara gidecektir. Başlangıç yatırımızı yaparken sonradan hazırlıksız yakalanmamak için bütün detayları dikkatlice gözden geçirdiğinizden emin olun.

Solaryum salonunuz için yer bulun. Solaryum salonunuzun iyi görünen bir yerde olduğundan emin olun. Tabelanız insanlar tarafından rahatça görülebilmelidir. Şunu aklınızdan çıkarmayın solaryum salonlarına giden insanlar evlerine veya işyerlerine yakın olanları tercih ederler. Solaryum salonunuzun piyasa potansiyeli olan yerlere yakın olduğundan emin olun.

Ekipmanlarınızı satın alın. Solaryum cihazları pahalıdır. İkinci el olanlarsa daha uygun fiyatlıdır ve başlangıçta işinizi görebilirler. Eğer ikinci el cihazlar kullanacaksanız cihazları kullanmaya başlamadan önce bütün ampullerini değiştirmelisiniz. Ekipman listesi ve bu ekipmanların her birimi için fiyat listesi hazırlayın.  Tedarikçilerin çoğu ihtiyacınız olan başlangıç ekipmanlarını sizin için tedarik edecektir. Hatta size solaryum salonu başlangıç paketleri sunarak indirim de yapabilirler.  Kontrol edilmiş güvenlik işareti olan ve gerekli kontrollerden geçerek sertifikalanmış cihazları almalısınız.

Personel ihtiyacınızı değerlendirin. Solaryum salonunda tam zamanlı olarak çalışacak en az iki kişiye ihtiyacınız olacaktır. Bir kişi gelen müşterileri karşılayacak bir kişi de müşterilere solaryum odalarını gösterecek ve solaryumdan çıkan müşterilerin temizlenmelerine yardımcı olacaktır.

Solaryum salonunuzun tanıtımını yapın. En kısa sürede solaryum salonunuz için bir internet sayfası oluşturun ve açılış gününüzü belirleyin. En kısa sürede tabelanızı yaptırın.  Üzerinde “yakında açılacak” yazısı bulunan bir pankart hazırlayarak tabelanızın altına veya yanına yerleştirin.  Bir basın bülteni hazırlayın ve gazetelerin yazı işleri müdürlerine gönderin. 15-30 gün öncesinden gazetelere açılışınızı duyuran yazılı reklamlar verin.

Kapılarınızı açın. Açılışınızı yapmadan önce solaryum salonunuzun tertemiz olduğundan ve ekipmanlarınızın düzgün çalıştığından emin olun. Büyük açılışınızı yapmadan bir hafta önce aileniz ve arkadaşlarınız için bir açılış yapmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede büyük açılışı yapmadan önce her şeyin yolunda gidip gitmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

 

Uyarılar

Solaryum cihazlarının elektronik voltaj güçlendiricilerine ihtiyaçları vardır. Bu nedenle cihazları alırken ve solaryum salonunuzu düzenlerken elektrik gereksinimlerimi kontrol etmeniz gerekir.

İlgili resmi kurumların solaryum cihazları ve ultraviyole ışınlar ile ilgili güvenlik uyarılarını gözden geçirin. Gerekli ekipman işaretlerine ve sertifikalarına sahip olduğunuzdan emin olun.

Solaryum salonu açmak ilave sigortaları gerektirebilir.  Poliçenizin olası bütün yükümlülükleri kapsadığından emin olun ve solaryum salonları konusunda uzmanlaşmış sigorta firmalarına danışın.

Ne iş kurabilirim diyenler için birbirinden güzel iş kurma fikirlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir