Turizm Sektöründe İş Kurmak

Türkiye turizm açısından büyük potansiyele sahip bir ülkedir. Özellikle son yıllarda artan yatırımlarla turizm sektörü girişimcilerin iştahını kabartan meyveler vermektedir. Kendi işini kurmak isteyen herkes her yıl ortalama %10 civarlarında büyüyen bu sektördeki iş fikirlerini büyüteçle incelemelidir. Turizm sektöründe iş kurmak isteyenler aşağıdaki adımları takip ederek nasıl iş kurabileceklerini öğrenebilirler:

 

Turizm sektöründe nasıl iş kurulur?

1- Turizmin hangi alanına yoğunlaşacağınıza karar verin. Turizm işinizi geliştirmek istiyorsanız seçebileceğiniz farklı pek çok alan vardır:

Transfer hizmetleri: Bu alanda turistlerin belli noktalar arasındaki transferi sağlanır.

Seyahat acenteleri: Seyahat acenteleri hizmet sürecinin tüm aşamalarını üstlenir. Turistlerin konaklaması, taşınması, gezilere ve turistik götürülmesi vb.

Konaklamalar: Oteller, moteller, oda kahvaltı, pansiyonlar, kiralık evler, apartman daireleri ve turistlerin seyahatleri sırasında konaklayabilecekleri diğer bütün yerler organize edilir.

Rehberli tur ve turist rehberleri: Rehberli tur hizmetleri veya profesyonel turist rehberleri aracılığıyla bölgenin turistik yerleriyle ilgili bilgiler verilir ve eğlence turları düzenlenir.

2- Coğrafik konumunuzu da hesaba katın. Bölgenizdeki turistik yerler turizm işinizin başarılı olup olamayacağını belirleyen en iyi göstergelerdir. Örneğin bulunduğunuz bölgede şarap imalathaneleri varsa şarap turları düzenleyebilirsiniz.

3- Rekabeti ölçün. Turizm işinde sizin için doğru olan alana karar vermeden önce çevrenizdeki rekabeti araştırın. Diğer firmaların yoğun olarak yer almadığı alanlara odaklanabilir ve özgün hizmetler verebilirsiniz.

4- İş planı yazın. İş planınız turizm işinizin şablonu niteliğinde olacaktır ve aşağıdaki adımları takip etmeniz sizin için faydalı olacaktır:

İdari özet:  İşletmenizin amacını, adını, yerini, personel ihtiyacını,  personel yönetimini, rekabeti, pazarlama planını ve mali tahminlerinizi belirleyin.

İş özeti: İşletmenizin sahipliğinin nasıl olacağını ve başlangıç gereksinimlerinizin neler olduğunu detaylandırın. ( konum, varlıklar, kaynaklar vb.  )

Ürünler ve/veya hizmetler: Turistlere sağlayacağınız ürünlerin ve/veya hizmetlerin çerçevesini oluşturun.

Pazar analizi: Hedef kitleniz ve rekabet hakkında bilgi sağlayın.

İş stratejisi: İşletmenizi nasıl yönetmeyi planladığınızı, pazarlama faaliyetlerinizi nasıl gerçekleştireceğinizi, ürün veya hizmetleri nasıl fiyatlandırılacağını belirleyin.  

Mali özet: İşletmenizin tahmini gelir ve giderlerini saptayın.

5- Gerekli sermayeyi bulun. İhtiyacınız olan başlangıç ve faaliyet sermayesini elde edebilmek için iş ortaklarına ve/veya kredi sağlayıcılara iş planınızı gösterin.

6- İşletmeniz için yer bulun.

7- İlgili resmi kurumlara başvurarak neler yapmanız gerektiğini öğrenin. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. 

8- Turizm işletmenizin reklamını yapın.

  • Sosyal ağları kullanın. Bedava olan sosyal ağlarda hesaplar açın.
  • İnternet sayfası açın. İnternet sitenizin online görünürlüğünü en üst noktaya çıkarmak amacıyla arama motoru optimizasyonu konusunda uzman olan birisiyle anlaşın.
  • Online rehberlere ve ilgili internet sayfalarına işletmenizi kaydettirin.
  • Yazılı basına reklam verin. Gazetelere, dergilere, ticari yayınlara reklamlar verin.

İş kurmak istiyorum” diyenler için en karlı iş fikirlerini ve birbirinden güzel yatırım fırsatlarını paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir