Sosyal Medya Pazarlama Stratejinizi Seçin

Sosyal medya pazarlama çabalarınız için stratejinizin olması gerekir. Mevcut bir stratejiniz yoksa işler yolunda gitmez.

Sosyal medya pazarlama stratejinizin amacı

Sosyal medya stratejiniz rehber niteliğinde olup size hizmet etmelidir. Doğru yolu takip etmenizi sağlamalıdır ve hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olmalıdır. İşletmenizin sosyal medya pazarlama stratejisi yoksa takip etmeniz gereken yolu kontrol altına alamazsınız. Her şeyi birbirine karıştırırsınız ve hedeflerinize ulaşamazsınız. Sosyal medya gözünüzü korkutsa bile işletmenizin daha başarılı olmasını istiyorsanız sosyal medyanın avantajlarından yararlanmalı ve işletmenizi güçlendirmelisiniz.

 

Sosyal medya işinize beklediğiniz ölçüde katkı sağlar mı?

Sosyal medya pazarlama stratejisi yaratırken stratejinin pozitif değişikliler yapacağından emin olmanız gerekir. Böyle bir durumda belirlediğiniz strateji çok önemlidir. Ne yaptığınızdan ve nasıl başarılı olacağınızdan emin olmanız gerekir. Sosyal medya faaliyetlerinizi başka birine devredecekseniz bu kişiyi dikkatli ve akıllıca seçtiğinizden emin olmalısınız.

1 – İşletmenizin sosyal medya pazarlama stratejisi çok önemlidir ve stratejinizin üzerinde iyice düşündüğünüzden ve etkili olduğundan emin olmanız gerekir. Sosyal medya pazarlama stratejinizi oluştururken belli bir yaklaşım benimsemelisiniz.

2 – Her şeyden önce hedef veya hedeflerinizi belirlemelisiniz. Hedefler olmadan nereye ulaşmak istediğinizi belirleyemezsiniz. Strateji geliştirmeyi eğlenceli ve ilginç bir şeymiş gibi görürseniz bu sizin için görev olmaktan çıkar ve eğlenceli bir faaliyet haline gelir. Bu tarzda bir yaklaşım kullanırsanız her şey sizin için daha kolay olur.

3 – Sosyal medya pazarlama stratejinizi hedeflerinizle birlikte sıralamanız ikinci önemli adımdır. Stratejiniz ve hedefleriniz arasında bağlantı kurduğunuzdan emin olun. Bu bağlar sizi A noktasından B noktasına götürecektir. Uyum olmazsa sürece odaklanamazsınız. Odaklanabileceğiniz farklı birçok sosyal medya hedefi vardır. Daha verimli olanlardan bazıları:

  • Yeni müşteri adayları oluşturun
  • Onay alınarak gönderilen bültenler ve diğer kampanyalar müşteri sayınızı çarpıcı biçimde arttırır
  • Belli etkinlikleri düzenleyin
  • Arama sonuç sayfalarında daha çok dikkat çekin
  • Yeni kampanyalarınızın tanıtımını yapın
  • Mantıksal analizlere dikkat edin böylece gelişimi daha iyi anlarsınız

5 – Çabalarınıza destek veren, tanıdıkları ve güvendikleri diğer insanlara sizden bahseden fanlarınızı ve takipçilerinizi yakından tanıyın. Sizin için ve işletmeniz için yaptıklarından dolayı onlara bir şekilde minnettarlığınızı gösterin. Dönüş sayısı, bu dönüşler aracılığıyla ne kadarlık bir gelir elde ettiğiniz ve sosyal medya pazarlama çabalarınız aracılığıyla kazandığınız toplam para miktarı dikkat etmeniz gereken bazı mantıksal analizlerdir.

6 – Başarıyı nasıl tanımlayacağınızı belirleyin. Sosyal medya pazarlama stratejisinde başarıyı tanımlamak ve ölçmek çok önemlidir. Etkileri ölçmenin çeşitli yolları vardır:

  • Dönüş sayısının artması
  • Twitter üzerindeki retweet sayısının artması
  • Artan yeni ziyaretçi sayısı ve internet sitesinde harcanan zamanın artması

 

Sonuç

Kazanacağınız zaferler sosyal medya pazarlama faaliyetleri ve bunların analiz araçları ile takip edilmesiyle yakından ilişkilidir. İşletmenizin başarısının sosyal medya çabalarına bağlı olduğunu unutmayın. Profesyonel olarak başarılı olmak istiyorsanız sosyal medyada aktif olmalısınız. Unutmayın sosyal medya çabalarınız istikrarlı, kalıcı ve farklı olmalıdır. Uzun vaadede bütün bu çabalara değecektir.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir