Sosyal Medya Pazarlaması Nedir, Nasıl Yapılır?

Bazıları sosyal medya pazarlamasının söylenti ( buzz ) pazarlamasının son hali olduğunu düşünür. Ancak gerçek şu ki sosyal medya pazarlaması ürünlerinizi ve hizmetlerinizi pazarlamanın ve tanıtmanın yeni yoludur. Sosyal medya merkezleri meslektaşlarınızla, potansiyel müşterilerinizle ve aynı zamanda var olan müşterilerinizle etkileşim içinde olmanıza yardımcı olur.

Sosyal medyaya girmek isteyen ancak nereden başlaması gerektiğini bilmeyen bir sürü şirket vardır. Aşağıdaki bilgiler sosyal medya pazarlamasının neden önemli olduğunu ve işe yaraması için nasıl başlamanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Sosyal medyanın pazarlamadaki rolünü öğrenin

Sosyal medyanın pazarlama içinde yeri vardır ancak bu rol işinize ve işinizin gerekliliklerinize bağlı olarak değişecektir. Aynı zamanda bu rol ilerlemek için göstereceğiniz çabalara bağlı olarak da değişecektir. Sosyal medyanın pazarlamadaki rolünü ve bu pazarlama yönteminden nasıl faydalanacağınızı öğrenin.

 

Kurumlar arası pazarlamaya sosyal medyayı adapte etmenin nedenleri

Kurumlar arası çalışan işletmelerin sosyal medya pazarlamasını benimsemesi zordur. 2008 yılında yapılan bir çalışmaya göre kurumlar arası alıcıların %69’u sosyal medyayı iş geliştirme ve karar verme süreçlerine yardımcı olması kullanıyor. Kurumlar arası şirketler ürünleriyle ve hizmetleriyle ilgili haberlerin etkili bir şekilde yayılmasına yardımcı olacak sosyal medya pazarlaması tekniklerini daha ne kadar görmemezlikten gelecek? Kurumlar arası şirketlerin sosyal medya pazarlamasının etkilerini derinlemesine araştırması ve nasıl faydalanacağını öğrenmesi gerekiyor.

 

YouTube aracılığıyla sosyal medya pazarlaması

Olay pazarlama olduğunda videolar potansiyel müşterilerle etkileşimde bulunmanın en iyi yoludur. Ancak yeni müşterileri etkilemek ve onları kaçırmamak için pazarlama faaliyetlerini doğru bir şekilde uygulamanız gerekir. Videolarınız aracılıyla müşterilerinizle etkileşim kurmalısınız. Uygulanabilir bir sosyal medya aracı olan YouTube’u nasıl kullanacağınızı öğrenin.

 

Facebook aracılığıyla sosyal medya pazarlaması

Şöyle bir gerçek var ki günümüz ekonomisinde pazarlama faaliyetleri yürütürken daha yaratıcı ve daha yenilikçi olmamız gerekiyor. İnsanlara masrafsız ve düşük masraflı pazarlama yöntemlerini sorduğunuzda akıllarına gelen ilk araç Facebook olur.

Bu nokta ilginizi çekti mi? 140 milyon kullanıcıdan kendi payınıza düşeni almaya hazır mısınız? İşletmenizin tanıtımını ve reklamını yapmak için Facebook’u farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Hem Facebook sayfaları hem de Facebook gruplarını kullanarak pazarlama faaliyetlerinizi nasıl gerçekleştireceğinizi öğrenin.

 

Twitter aracılığıyla sosyal medya pazarlaması

Twitter’ı daha önce hiç duymadıysanız size şu soruyu sormak zorundayız: Nerede yaşıyorsunuz? Endişelenmeyin çünkü biz size yardım edeceğiz. Twitter iletişim ve sohbet için kullanılan ve en hızlı büyüyen online platformlardan biridir. Twitter’ın 1 milyondan fazla kullanıcısı vardır ve her gün 3 milyon fazla yayın yapılır. Twitter pazarlama aracı olarak kullanılabilir ancak etkili olmak için Twitter’ı doğru kullanmanız gerekir.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir