Spor Mağazası Açmak İsteyenlere

Spor yapmak birçok kişi için bir yaşam tarzıdır. İçimizden şanslı olan bazıları, profesyonel sporcu olacak yeteneğe sahipken büyük bir kısım ise gönül verdikleri spor dalında amatör seviyede ilerler.

Ülkemizin spora olan ilgisi göz önüne alınınca, spor malzemeleri satan binlerce dükkanın olması şaşılacak bir durum değildir. İşte tam bu noktada siz kendi fikirlerinizle, kendi hedef grubunuz ve bilginizle önünüze sınırsız fırsat ve imkan sunan bu alanda kendinize ait spor malzemelerine yönelik bir iş kurabilirsiniz.

 

Spor mağazası nedir?

Yapılan bir araştırmaya göre, ülkemizdeki yetişkinlerin üçte birlik kısmı bir egzersiz çeşidi ile ilgilendiğini belirtmektedir. Aynı araştırma son yıllarda spor malzemeleri, ekipmanları ve spor ürünlerine yönelik moda akımlarının yer aldığı pazarın yükselişte olduğunu göstermektedir.  Günümüzde daha hareketli bir yaşam tarzını benimsememiz herkez için gereklilik olarak görülüyor ve buna bağlı olarak çoğumuz daha sağlıklı bir yaşam sürmek amacıyla spor yapmaya yönelmektedir.

Artık spor tamamen hayatımızın içindedir: geçmiş zamanlarla karşılaştırıldığında televizyonda, kablolu TV’de ve uydu kanallarında spor olaylarına daha çok yer veriliyor; sürekli olarak yeni ekipmanlar ortaya çıkıyor ve atletler artık günümüzde modern kahramanlar olarak görülüyor, bu da moda ve spor giyimi arasındaki farkın kapanmasına sebep oluyor. Artık spor her zamankinden çok daha iyi bir konumda yer almaktadır.

Fakat bu alanda bir başka küçük ölçekli bir işletmeye ihtiyaç olmadığını düşünüyorsanız, bu görüşünüzü bir daha gözden geçirin. Değerlendirebileceğiniz birçok seçenek mevcuttur: dilerseniz popüler futbol, basketbol gibi spor dallarına yönelik ayakkabı veya giyim ürünlerini kombine ederek satışını gerçekleştirebilir, dilerseniz de özel bir spor alanında yoğunlaşabilirsiniz.

Sadece internet üzerinden satış yapmaya da odaklanabilirsiniz veya perakende satış yapan dükkanın yanında spora yönelik hizmetler sunabilirsiniz. Bu hizmetleri uzmanı olduğunuz bir alanda sunabilirsiniz.

Ayrıca ürünlerinizi satabileceğiniz birçok platform bulunmaktadır. Direkt olarak kamuya satış gerçekleştirebilir, üretim sektörüne yönelebilir, okul, kulüp ve dernekleri hedef alabilirsiniz, bunun seçimini yapmak tamamen size kalmıştır.

 

Spor alanında kimler iş yapmaya uygundur?

Yani kim bir spor malzemeleri dükkanı açabilir? Bu daha çok sizin deneyiminize, arzunuza ve tutkunuza bağlıdır.

Teorik olarak, herkes bu sektörde bir iş kurabilir, fakat dikkatli planlama ve öngörü sahibi olmak başarıya ulaşmanın anahtarıdır.

Eğer iyi bir müşteri potansiyeli oluşturmak istiyorsanız yerel futbol basketbol ve diğer amatör spor dallarında hizmet veren kulüplerle ve organizasyonlarla bağlantıya geçin. Böylece güçlü bağlantılar edinmiş olursunuz.

Ayrıca hizmet sunacağınız spor alanlarının genel oyun kurallarını mutlaka bilmelisiniz. Bu bilgilere sahip olmanız, rekabet ettiğiniz diğer işletmelerin bir adım önüne geçmenizi sağlayacaktır.

 

Spor mağazası açmaya hazırlanmak

spor-magazasi2

Deneyim ve uzmanlık, özellikle az bilinen bir spor dalında size avantaj sağlayacaktır, ayrıca sunulan hizmet ve verilen tavsiyelerin yüksek kalitede olması müşterilerin dükkanınızın müdavimi olmasını sağlayacaktır – çok popüler olmayan özgün bir spor dalına (örneğin Amerikan futbolu) yönelik satış yapan spor malzemeleri işletmeleri için bu oldukça önemli bir noktadır. Fakat bir işletmeyi yönetirken aylık giderleri, ürün maliyetini ve satış fiyatını belirleyecek bilgi birikimine sahip olmanız gerekir, bu yüzden gerekirse temel muhasebe veya ekonomi kursları almaktan çekinmeyin.

Her şeyden önce aşağıdaki bilgileri dikkatlice gözden geçirin:

  • Ne satacağınıza karar verin – herkesçe bilinen spor dallarında mı yoksa daha az bilinen spor dallarına yönelik ürünleri mi satacağınıza karar verin.
  • Daha sonra nerede dükkan açacağınızı ve neden bu bölgeyi seçtiğinizi gözden geçirin – yapacağınız bu seçime öncelik verin. Eğer az bilinen bir spor dalına yönelik satış yapacaksınız şehir merkezinden uzakta bir dükkan açmanız sorun olmayacaktır, zira müşterileriniz dükkanınıza gelmek için bu yolculuğu yapmayı göze alacaktır, fakat futbol veya basketbol gibi popüler sporlara yönelecekseniz şehir merkezinde veya alışveriş merkezlerinde bir dükkan açmanız gerekir.
  • Açacağınız dükkan için kiralama mı yoksa satın alma mı gerçekleştireceğinize en baştan karar verin.
  • Kime satış yapacaksınız? Dükkan açacağınız bölgede bir spor malzemeleri dükkanına ihtiyaç olup olmadığına yönelik kendi çapınızda bir piyasa araştırması yapın.

Bunu yapmak için rekabet durumunu değerlendirin, spor malzemeleri satan dükkanlarının sayısını ve ellerinde hangi ürünlerin ne miktarda stokunun olduğunu inceleyin, araştırmanızda spor ürünleri dışında satış yapan diğer giyim vb. dükkanları da bulundurun.

Daha sonra araştırmanızı detaylandırarak rakiplerinizin ürün yelpazesini, ürün fiyatlarını, işletme saatlerini, nasıl bir sunum yaptıklarını, sizin ilgi alanınızla çatışıp çatışmadıklarını, ne tür müşterilerin ilgisini çektiklerini, uzman tavsiyesi sunup sunmadıklarını ve ne tür satış teknikleri kullandıklarını belirleyin.

Kendinize bir kayıt defteri hazırlayın ve piyasaya yönelik araştırma kriterlerinizi bu deftere not edin. Beş adet sütun hazırlayın, söz konusu dükkanın ismini ve türünü yazın (zincir mağaza mı yoksa bağımsız bir firma mı), sundukları ürün ve hizmetleri yazın (bilet satışı veya tamir hizmeti), işletme saatlerini, dükkan görünümünü, müşteri hizmetlerini, müşteri çeşidini ve bu deneyime dair edindiğiniz izlenimleri kayda geçirin.

Kendi işletmenizi kurarken, kendi kontrol listenizi oluşturmak hayati öneme sahiptir. Bu piyasa araştırmasını gerçekleştirdikten sonra, kendi iş fikrinizin sağlıklı bir seçim olup olmadığını edindiğiniz bilgiler ışığında gözden geçirin. Eğer iş fikrinizin başarılı olma ihtimali yüksekse, sağlam müşteri tabanı, bağlantıları ve güvenilir tedarikçi listesi eşliğinde doğru imaja sahip, içindeki ürünleri doğru şekilde fiyatlandırılmış ve hedef pazara yönelik bir dükkan açmak için kolları sıvayın.

Unutmayın, ilk yılınızda birçok şey öğreneceksiniz. Stok kontrolü, nakit akışının önemi ve nasıl para kazanacağınıza dair tecrübe edineceksiniz; hangi dergilerde reklam vermeniz gerektiğini, internetin ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu doğru ürünü doğru miktarda edinmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

Bir dükkan açarken veya web ortamında iş kurarken, mümkün olduğunca tasarruf edebilmek çok önemlidir. Bunun için arkadaş çevrenizi ve bağlantılarınızı kullanabilirsiniz. Örneğin, web tasarımcısı olan bir arkadaşınızdan online ticaret için yardım alabilir, marangozluk alanında çalışan bir bağlantınızdan raflar için yardım isteyebilirsiniz. Bu şekilde yaklaşık 50,000 TL’ye mal olabilecek spor malzemeleri dükkanını 20,000 TL civarında bir maliyetle hazır hale getirebilirsiniz.

 

Ne kadar para kazanabilirim?

Kazancınız daha çok elde ettiğiniz gelir akışına ve işletmenizi yönetme tarzınıza bağlıdır.

Eğer direkt olarak kamuya satış yapıyorsanız karınız biraz düşük olabilir, fakat online olarak veya kargo yoluyla büyük ebattakiürünlerin satışını gerçekleştiriyorsanız veya kulüplere, derneklere veya ticaret fuarlarına satış yapıyorsanız veya bilet satışı, ekipman kiralama, raket tamiri gibi özgün hizmetler sunuyorsanız, düşündüğünüzden çok daha yüksek miktarda para kazanabilirsiniz. Kar etmenizi sağlayacak diğer bir anahtar faktör ise,satış ve hizmet standardınızı yüksek seviyede tutmak ve kendinizi yeni ve potansiyel müşteri kaynakları için hazır tutmaktan geçmektedir.

 

İlginizi çekebilir

Geleceği Olan Para Kazandıran Sektörler
Kar Marjı Yüksek İş Fikirleri
Avatar

Yazar : Baran

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir