Starbucks’ın Başarı Öyküsü

Starbucks 2016 yılı itibarıyla dünyanın en büyük kahvecisi. 62 ülkede 25.000’den fazla şubesi bulunan şirketin sırf ABD’de 13.000 şubesi var. 2016 yılında 18 milyar dolar kar eden şirketin dünya genelinde 150.000 çalışanı var.

 

Starbucks Nasıl Kuruldu?

starbucks-basari-oykusu

Starbucks, San Francisco Üniversitesi’nden Jerry Baldwin, Zev Siegl ve Gordon Bowker adında 3 arkadaş tarafından kuruldu. Üçlünün planı yüksek kaliteli kahve çekirdeği ve kahve makineleri satmaktı, ancak şirketin bu kadar büyüyeceğini onlar bile tahmin edemedi.

 

starbucks-basari-oykusu4

İngilizce öğretmeni Jerry Baldwin, tarih öğretmeni Zev Siegel ve yazar Gordon Bowker, Peet’s adlı kafenin sahibi olan Alfred Peet’in dostlarıydı. Bu üç kişi güçlerini birleştirerek 8000 dolar ve ekstra biraz borç alarak toparladıkları sermaye ile işe koyulurlar. Ve böylece ilk Starbucks şubesini 30 Mart 1971 tarihinde Washington’da açarlar. Bundan dokuz yıl sonra Starbucks Washington’daki en büyük kahve dükkanı olur.

 

Starbucks ismi ve logosu nasıl ortaya çıktı?

starbcuks-logolari

Starbucks ismi, Herman Melville’in Moby Dick adlı romanındaki gemi tayfasındaki birinin adına ithafen ortaya çıkmıştır. Daha da ilginci; kitaptaklı filikalardan birinin adı olan “Pequod” da marka ismi olarak bir süre kullanılmıştır. Bu deniz teması ile devam etmek adına logolarına, açık denizleri çağrıştıran kışkırtıcı bir deniz kızı koymuşlar. Fakat çok geçmeden, deniz kızının çıplaklığı azaltılarak logo revize edilmiş.

 

Howard SCHULTZ’ ın katılımı

Starbucks’ın şu an hala CEO’su olan Schultz, Starbucks’ın tedarikçilerinden biri olan İsveç firması Hammerplast ile olan bağlantısı sayesinde pazarlamanın başına geçerek 1982 yılında şirkete katıldı. İşi, Starbucks’ın büyüsünü herkese duyurmak ve yeni lezzetler, aromalar, kampanyalar üreterek şirketin yükselişine katkı sağlamaktı.

Schultz İtalya’ya yaptığı bir gezi sırasında lezzetli kahveler tattı ve bu saf kahve kültürünü çok sevdi. Kendisine gerekli olan ilhamın kaynağını bulmuştu. Bu esnada Starbucks hala kahve çekirdeği satan bir mağazaydı, şimdiki şekliyle demlenmiş kahve servisi yoktu. Schultz geri dönüp fikrini açıkladığında Baldwin espresso servisi yapma fikrine onun kadar sıcak bakmadı. Beklediği tepkiyi alamasa da Schultz’un fikrine karşı inancı sağlamdı. Bu yüzden 1985 yılında, Il Giornale isimli kendi kahve zincirini kurmak üzere şirketten ayrıldı ve Il Giornale çok başarılı oldu.

1987 yılında Schultz, yatırımcılardan kazandığı para ile Baldwin ve Bowker’dan Starbucks’ı 3.7 milyona dolara satın aldı. O sıralarda Baldwin de Peet’s kafeyi satın almıştı ve şu an hala orayı işletmekte.

Il Giornale ve Starbucks’ı birleştirerek tek bir işletme haline getiren Schultz’un amacı Starbucks’ı Seattle’ın dışına yayarak sayısız lokasyonda şubeler açmaktı. Ve bu hedefi doğrultusunda 1989 yılına kadar 46 şube daha açtı. Starbucks’ın artan popülaritesi nedeniyle yeni şubeler açılmaya devam etti. 1992’na gelindiğinde şube sayısı 135’e çıktı ve şirketin yıllık kazancı 72 milyon dolara ulaştı. Yine aynı yıl şirket halka açılarak NASDAQ borsasına girdi.

starbucks-basari-oykusu41

Şirketin piyasa değeri 271 milyon dolar olarak görülüyordu. Schultz şirketin %12’sini 25 milyon karşılığında satarak gelen bu parayı yeni şubeler açmak için harcadı. 1996 yılında ABD dışındaki ilk şube Tokyo’da açıldı.

starbucks-basari-oykusu3

1998 yılında İngiltere kökenli Seattle Coffee Company de Starbucks bünyesine katıldı. 83 milyon dolarlık bu alımın ardından bu şirketin 65 şubesine Starbucks tabelası asıldı ve böylece İngiltere pazarına giriş yapıldı. 2003 yılında İtalyan Torrefaziona satın alındı. Böylece 150 şube daha Starbucks’a geçti. 2007 yılında Rusya’da ilk kez bir Starbucks açıldı.

Taze demlenmiş kahve ve çay satma işi resmen bir çığır açtı. Starbucks beş yıl içinde muazzam bir büyüme ivmesi yakaladı ve katlanarak büyüdü. 2007 ve 2008 yılları arasında her hafta bir Starbucks şubesi açıldı! O zamanki ekonominin durumu sebebiyle her şirket tedbirli davranmaktaydı, dünya çapında kısıntılar yapılmaktaydı. Tüm bunlara rağmen Starbucks 40’dan fazla ülkede hizmet vermeye başladı ve dünya çapında 15 binden fazla şube açtı. İnsanlar Starbucks’ı benimsedirler.. 2012 yılında Teavana şirketi 620 milyon karşılığı satın alındı. Bu Starbucks tarihinin en büyük satın alma işlemi oldu. Şirket şimdilerde Güney Asya ve Güney Amerika ülkelerinde genişlemeyi planlıyor.

starbucks-basari-oykusu21

Starbucks şu anda, kahvenin yanısıra sandviç, meşrubat, çerez gibi şeyler de satıyor. Ayrıca bazı şubelerinde kitap, bardak, albüm, film gibi şeyler de satılabiliyor. 1970’li yıllarda kahve çekirdeği satarak başlayan macera şimdilerde yıllık 1 milyar dolarlık net gelirle devam ediyor. Howard Schultz’un agresif büyüme stratejisi sayesinde şirketin sadece 2012 yılında %30 büyüdüğü düşünüldüğünde gelecekte nasıl bir konumda olacağı da büyük heyecan uyandırıyor.

Mutlaka okuyun: Howard Schultz Kimdir?

 

Starbucks’ın hikayesinden ne tür bir ders çıkarabiliriz?

Starbucks tıpkı her işletme gibi başlarda küçük ve yereldi. Bu üç kurucunun da daha önce bir şirketi idare etme tecrübesi yoktu. Sadece Siegel ticareti öğrenmek adına bir yıl boyunca Peet’s Cafe’de çalışmıştı. Ancak hepsi de kahve çekirdeği ve kahve öğütme işine karşı tutku duymaktaydılar.

Starbucks markasının evrilmesinde Schultz’un da çok önemli bir rolü oldu.Ünlü girişimci aklına gelen muhteşem bir fikrin büyüsüne kapılarak onun peşinden gitti. Çalıştığı ekipten ayrılma pahasına hayallerini gerçekleştirmeye çalıştı. Ve şu anda bir kahve imparatorluğuna sahip.

Belki kulağa klişe gibi gelebilir ama size ilham veren neyse ona sadık kalın. Yaptığınız işi severek yapın. O işi neden kurduğunuzu daima aklınızda tutun ve sıkıntılı kararlar vermeniz gerektiğinde bu kıvılcımı yeniden alevlendirin.

Starbucks’a bir sonraki uğrayışınızda white chocolate mocha’nızı yudumlarken şirketin bu evrimi aklınıza gelir belki. Sizin için başarının ne anlama geldiğini bir düşünün ve kurduğunuz işin başarıyla büyüdüğünü hayal edin. Bu size esin kaynağı olsun.

 

İlginizi çekebilir

En İyi Başarı Hikayeleri
Tutkunuzu Kara Dönüştürmenin 5 Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.