Günde 250 milyon litre su tasarrufu sağlayacak olan tuğla

Drop-A-Brick projesinde su ve para tasarrufu yapmak için Kaliforniyalılardan klozetin temiz su haznesine lastik tuğla yerleştirmeleri isteniyor.

Drop-A-Brick projesi şu anda kitle fonlaması kampanyası aracılığıyla finansman arayışında.

Kaliforniya tarihindeki en büyük susuzluk sorunuyla karşı karşıya ve su kaynaklarıyla ilgili problemler yaşayan şehirlerin birçoğu tutumlu olma konusunda her geçen gün daha da bilinçleniyor. Vatandaşların şehirdeki su kaçaklarını rapor etmesine yardımcı olan Everydrop LA isimli uygulamayı daha önceden duymuşsunuzdur. Bugün sizlere Kaliforniyalıların su ve para tasarrufu yapmalarına yardımcı olacak yeni bir projeden bahsedeceğiz.

Su tasarrufu yapmak için tuvaletin temiz su haznesine tuğla yerleştirilmesi gerektiği eskiden beri verilen bir tavsiyedir. Indiegogo isimli kitle fonlaması sitesi aracılığıyla finansman arayışına çıkan bu projede de insanlardan aynısını yapması isteniyor. Bu proje için tuvaletlere zarar veren standart tuğlalar yerine lastik tuğlalar hazırlandı. Yumuşak olan ve hidrojel kullanılarak yaratılan Drop-A-Brick suyla temas ettiğinde üstte kalmak yerine batıyor. Standart tuğlaların aksine esnek olduğu için su tanklarına kolayca yerleştirilebiliyor. Verilen bilgiye göre Drop-A-Brick’i yerleştirildikten sonra her sifonda yaklaşık olarak 2 litre su tasarrufu yapabileceksiniz. Kaliforniya’daki her vatandaş tuvaletinde Drop-A-Brick’i kullanırsa her gün 250 milyon litre su tasarrufu yapılabilecek.

Samimiyetten uzak bir biçimde hazırlanmış aşağıdaki videoyu izleyerek kampanya hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

31 Ekim’de son bulacak olan Drop-A-Brick’in Indiegogo kampanyasına sizde destek verebilirsiniz. Bu proje sayesinde tüketiciler hem çevrenin korunmasına ve su kaynaklarının devamlılığının sağlanmasına yardımcı olabilecekler hem de düşük teknolojili bir ürün kullanarak su faturalarını düşürebilecekler.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir