Tatile Çıkacak Girişimciler İçin 6 İpucu

Eğer bir girişimciyseniz veya kendi işinizin sahibiyseniz muhtemelen kendinize vakit ayırma konusunda büyük zorluklar yaşıyorsunuzdur. Elbette hayat tarzınız “her yerden çalışmanıza” olanak tanıyor olabilir ancak akıllı telefonlarınıza veya iPadinize bağımlı olduğunuzda sahilde oturuyor olsanız bile kendi pilinizi şarj etmeniz mümkün değildir.

Bir girişimcinin kendine vakit ayırması kolay bir şey değildir. Özellikle tek başınıza çalışan bir girişimci veya iş sahibiyseniz siz ortalıkta yokken dükkana kim bakacak veya müşterilerle kim ilgilenecek gibi sorunlarınız olur.

İşte sizlere bir girişimci olarak tatilinizi olabildiğince kusursuz geçirebilmeniz için bazı ipuçları:

 

1. Müşterilerinizi ve çalışanlarınızı önceden bilgilendirin

Herkes bir noktada kendisine vakit ayırmak ister ve özellikle yaz aylarında tatil yapmak istiyorsanız hiçbir müşteriniz size engel olmamalıdır.

Buradaki önemli olan şey müşterilerinize, satıcılarınıza veya diğer çalıştığınız şirketlere bir süre etrafta olmayacağınızı bildirmenizdir.

Müşterilerinize ve iş arkadaşlarınıza siz etrafta yokken ihtiyaç duyabilecekleri kağıt işleri, projeler, faturalar vb. hakkında soru sormasına olanak tanıyın. Tatildeyken de e-postalarınızı veya mesajlarınızı yanıtlıyorsanız insanların sınırlarını bilmelerini sağlamalısınız. İşlerinize ve ilişkilerinize zarar vermeden tatil yapmanın en önemli noktası müşterilerinizin ihtiyaçlarını her zaman önemsediğinizi göstermektir.

 

2. Tatilde, işiniz için ne kadar zaman ayıracağınızı belirleyin

Çoğu uzman tatil günlerinde tamamen işten kopmanızı önermektedir. Ancak bu tavsiyeyi nadiren uygulayan biri olarak bunu size önermiyor olacağım. iPhone’umu arkamda bırakmaktansa iş ve ev arasında sağlıklı bir denge kurmayı daha faydalı buluyorum.

Örneğin arkadaşlarım ve ailem ile olduğumda bulunduğum yerde %100 olarak bulunmak isterim. Tatil günümün ilk sabahında gizlice e-postamı kontrol etmek veya arkadaşlarımla eğlenirken dikkatimin dağılmasını istemem. Bu yüzden belirli saatlerde telefonumu veya tabletimi bir kenara bırakır ve ardından bir saatliğine kaçırdığım şeyleri yeniden yakalamak için müsaade isterim. Bazı girişimciler sabah veya akşam saatlerinde bir veya iki saatini bu şekilde işe ayırmaktadır.

Herkese uygun tek bir yaklaşım bulunmuyor: Önemli olan şey sizin için doğru olan şeyi bulmaktadır. Ancak unutmayın ki, herhangi bir tatilin en önemli noktası dinlenmenizdir ve teknolojik aletleriniz etrafınızda ve sizin ilginizi çekerken beyninizin dinlenmesi pek de mümkün değildir.

 

3. Tatildeki boş vakitlerinizde büyük resme odaklanın

Yaz tatilleri işletmenizin nereye vardığını ve nereye gittiğini görebilmeniz için harika bir zaman dilimleridir. Neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını, işinizi nasıl geliştirebileceğinizi, hangi ürün veya hizmetlerin karlı olduğunu ve önünüzdeki sezon müşterilerinizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde nasıl karşılayabileceğinizi düşünün. Eğer kendinizi sessiz bir günde veya saatte bulduysanız bunun çoğundan faydalanmaya çalışın.

 

4. Ekibinizin de tatil planlarına yardımcı olun

Unutmayın ki, bu tatil dönemini ailesi ve arkadaşları ile geçiren bir tek siz olmayacaksınız. Eğer çalışanlarınız varsa, onların da rahat ve keyifli bir tatil yapacaklarından emin olun.

Tatil konusunda kendisine yardımcı olduğunuz her çalışan tatil sonrası sizin için koşuşturmaya hazır olacaktır.

 

5. Tatildeyken sadece en önemli işleri halledin

Girişimci olmak, kendi başına oldukça streslidir. Stres ise aramızdaki en sabırlı insanı bile daraltabilir. Eğer üstünüzde bir yük hissetmeye başladıysanız kendinizi işinize fazla adamış olabilirsiniz ve kendinizi geri çekme vaktiniz gelmiş olabilir. Birkaç sosyal aktiviteye odaklanın. Stresli olup kendinizi zorlamaktansa gerçekten eğlenebileceğiniz şeylere odaklanmanız çok daha iyi olacaktır.

İş aktiviteleriniz için sadece tamamlanması gereken önemli şeylere odaklanın. Bunun için yapılacaklar listesi oluşturabilir ve hangisinin işletmeniz için en büyük farkı yaratacağını kendinize sorabilirsiniz.

 

6. Tatilin tadını çıkarın

En önemlisi ise yemeklerin, içeceklerin ve aileniz veya arkadaşlarınızla vakit geçirmenin tadını çıkarın. Küçük bir mola dahi bedenimize ve zihnimize yeniden yapılanmak ve yeniden odaklanmak için bir şans tanımaktadır. Tatil sonrası işinize taptaze bir bakış açısı ile dönecek, daha fazla zorlukla mücadele etmek isteyecek ve her zamankinden daha verimli olacaksınız.

 

İlginizi çekebilir

Seyahat Etmek Beni Daha İyi Bir Girişimci Yaptı!
Seyahat Ederek Çalışmak İsteyen Girişimcilere Tavsiyeler

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir