Tavuk Döner Dükkanı Açmak

Başarılı bir işletme sahibi olmak birçok insanın hayalidir. Kendi işinizi kurarak olarak çalışma saatlerinize kendiniz karar verebilir ve kazancınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.

Gerçek şu ki küçük işletme sahipleri ortalama bir çalışana göre her zaman daha çok çalışırlar. Ancak işletme sahiplerinde de özgürlüğün verdiği tatmin vardır. “Küçük bir iş kurmak istiyorum” diyenlerdenseniz tavuk döner dükkanı açarak birçok fırsattan yararlanabilirsiniz. Başarıı bir tavuk döner dükkkanının nasıl açılacağını öğrenmek için yazımızı baştan sona kadar okumayı ihmal etmeyiniz.

 

Tavuk döner dükkanı nasıl açılır?

Tavuk döner dükkanı açmanın ilk adımı satılık veya kiralık bir yer bulmaktır. Yemek işinde dükkan yeri hayati önem taşır. Yaya trafiğinin yoğun olduğu bir yer bulmanız oldukça önemlidir. Alışveriş merkezleri veya şehir merkezinin yakınlarında bir yer bulabilirsiniz. İlgili resmi kurumların yönetmeliklerini okuyun ve bulduğunuz yerde gıda işi yapıp yapamayacağınızı öğrenin.

 

Tavuk dönerci açma ruhsatı ve gerekli izinler

Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin. Dükkanınızda alkollü içecekler satmayı planlıyorsanız içki ruhsatı için de başvurmalısınız. Sağlık Bakanlığının yönetmeliklerine uyduğunuzdan emin olun ve denetimlere karşı hazırlıklı olun.

 

Tavuk döner dükkanı açmak için gerekli belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi. (Alanya)

8-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

9-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

10-Aynı adrese daha önce verilmiş açma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.

11-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

12-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

13-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

14-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

Not: Bu belgeler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir. Kesin belgeler için lüften ilgili belediyeye başvurunuz.

 

Tavuk döner dükkanı açma maliyeti

Tavuk döner dükkanınızı açmak için gerekli olan sermayeyi sağlamak için bir iş planı hazırlayın ve bütçe çıkarın. İş planınız ikna edici olursa bankalar ve özel yatırımcılar ihtiyacınız olan parayı size verebilir. Herhangi bir anlaşmayı kabul etmeden önce mutlaka avukat kontrolünden geçirin. Dükkanınızın büyüklüğü, lokasyonu, çalıştıracağınız işçi sayısı maliyeti etkileyen değişkenlerdendir. Bunlara bağlı olarak tavuk dönerci açma maliyeti 15 bin-50 bin TL arasında değişebilmektedir.

 

Tedarikçiler

Ürünleri ve ekipmanları alacağınız tedarikçileri belirlemek için çevrenizdeki toptancı ve çiftçilerden fiyat teklifleri alın. Çiğ tavuk, baharatlar ve pişirme ürünleri ve aynı zamanda satmayı planladığınız garnitürleri alabileceğiniz tedarikçiler bulmanız gerekir. Potansiyel tedarikçilerin firmalarını ziyaret ederek hijyen kurallarına uyup uymadıklarını kontrol edin. Tavukları yerel tedarikçilerden alacaksanız resmi kurumlardan onaylı olanları tercih edin.

 

Ürünler

Ürün çeşitliliğinizi netleştirmek için satmayı planladığınız ürünlerin listesini yapın. Farklı kesilmiş tavuklar, çeşitli soslar ve farklı tavuk tarifleri olabilir. Aynı zamanda tavuğa eşlik edecek patates kızartması, salatalar, sebze yemekleri ve ekmekler gibi ürünlerde satabilirsiniz. İhtiyacınız olan ekipmanları belirlemek için menünüzü hazırlamanız gerekir. Çevrenizdeki diğer gıda satıcılarını araştırarak ürün fiyatlarını ve sıradan giderleri öğrenin.

Müşteriler

Potansiyel müşterilere yeni tavuk döner dükkanınızın pazarlamasını yapmak için bir etkinlik veya özel bir açılış düzenleyin. Gazetelere reklamlar verin. Evlere ve işyerlerine dağıtmak içim el ilanları tasarlayın ve bastırın. Açılış haftasında özel promosyonlar yapın ve müşterileri ürünlerinizi denemeleri için teşvik edin. Kaliteli yiyecekler servis edin ve iyi müşteri hizmetleri sunun çünkü bu faktörler başarıyı garanti altına alacaktır.

 

Rekabet avantajları

Yeni iş kurmak isteyenler tavuk döner işine sıfırdan başlamak yerine daha önceden var olan bir tavuk döner dükkanını alırlarsa daha önceki kar hakkında bilgi sahibi olurlar ve başları daha az ağrır.

Bununla birlikte daha önceden var olan bir markanın çatısı altına da girebilirsiniz ve bu sayede rekabetçi pazarda büyük avantaj elde edersiniz. Bayilik almak daha maliyetli olsa da pazara daha kolay girersiniz, müşteri tabanı hazırdır ve yeniden satış değeri avantajına sahip olursunuz.

 

Bayilik almak doğru seçenek mi?

Tek başına hareket etmek yerine bayilik alırsanız işletme amaçlarını gerçekleştirme şansınız artar ve başlangıç süreciniz kolaylaşacaktır.

Fast food sektöründe iş kurmak isteyenlere özel iş fikirlerini ve bayilik veren firmaları paylaşmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir