Sizi Fenomen Yapacak Tiktok Video İçerik Fikirleri

Son yılların sosyal medya alanındaki en büyük çıkışını TikTok yakaladı.

Yani yakın bir gelecekte Tiktok’un Instagram’ı geçmesi kimseyi şaşırtmamalı.

Rakamlar da bunu destekliyor.

  • Tiktok, Hindistan’da yasaklanmış olmasına rağmen bir Çin markası olan Tiktok’un Çin dışında 800 milyon aylık aktif kullanıcısı var.
  • TikTok uygulaması dünya genelinde 2 milyar kez indirilmiş durumda. Bu indirmelerin %80’i (615 milyon) 2020’nin ilk 6 ayında gerçekleşti.
  • Haziran 2020 itibariyle ABD’de 25 milyon kişinin telefonunda Tiktok bulunuyor.
  • TikTok kullanıcılarının %13’ü 13 yaş ve altında.
  • TikTok kullanıcılarının %46’sı kadın, %54’ü erkek.
  • En ünlü ve popüler Tiktok fenomenlerinin neredeyse yarısı ABD’den. (%46)
  • TikTok kullanıcılarının %83’ü en az bir kere video paylaşmış durumda.
  • Bir kullanıcı TikTok’u günde en az 8 kez ziyaret ediyor.

Şimdi TikTok’un algoritmasına bakalım.

 

TikTok Algoritması Nasıl Çalışır?

Tüm sosyal medya platformlarının kendine özgü bir çalışma prensibi ve algoritması vardır.

TikTok’ta başarılı olmak istiyorsanız öncelikle bu uygulamanın mantığını kavramalısınız.

Şimdi gelin TikTok’la ilgili bazı önemli konulara bakalım.

Video yüklediğiniz zaman TikTok bu videoyu 100 ila 500 arasında rastgele kullanıcıya gösteriyor. Böylece bu sayede videonun kimler tarafından tam olarak izlendiğini, kimlerin videoyu izlemeden geçtiğini görüyor. Bu durum videonun temel olarak kimlerin ilgisini çektiği konusunda TikTok veri sağlıyor.

TikTok algoritması bir videonun ne kadar izlendiğini, kaç beğeni, kaç paylaşım aldığını, kaç kez indirildiğini not alıyor. Yine kaç kişinin bu kullanıcıyı takip ettiğini, videonun sesinin kaç kere kullanıldığını hesaplıyor.

Bir video bir günde önceki günlere kıyasla %20 daha fazla beğeni alıyorsa bu video daha çok kişinin karşısına çıkarılıyor.

Etkileşim oranı düşük videoların ana sayfada gösterilme oranı ise düşüyor doğal olarak.

Tiktok kullanıcıların cihazları, dil seçeneklerini baz alarak insanlara video öneriyor.

Ses klipleri, hashtag’ler ve açıklamaları dikkate alarak bir kişinin daha önce izlediği ve sevdiği videolar baz alınıyor. Bu unsurlar doğrultusunda yeni içerikler öneriliyor.

Tabii bu algoritma bileşenleri dışında sadece TikTok mühendislerinin bildiği başka bileşenler de vardır muhakkak. Ancak yaptığımız araştırmalar neticesinde size ister birey ister şirket olarak TikTok’ta başarılı olmanın yollarını anlatacağız.

 

TikTok’ta Fenomen Olmanın Yolları

Charli D’amelio değilseniz (kendisinin 90 milyon takipçisi var) TikTok’ta ünlü olmak için sıkı çalışmanız  lazım.

Videolarınız ne kadar çok izlenirse o kadar çok kişiye önerilirsiniz. Yani TikTok’ta fenomen olmanın yolu çok izlenmek.

Şimdi size TikTok’ta ünlü olmak için bazı ipuçları vereceğiz.

 

1. Orijinal Bir Profil Fotoğrafı Yükleyin

TikTok’ta insanlar kendilerini olduğu gibi sunuyor. Yani TikTok diğer sosyal medya platformlarına nazaran daha gerçek bir yer. Bu nedenle kullanacağınız profil fotoğraflarının da size ait olması çok iyi olur.

İlla yüzünüz görünsün demiyoruz, ancak profil fotoğrafınız kişiliğinizi yansıtmalı.

Bu örnekler gayet iyi mesela.

 

2. Kendinize Spesifik Bir Konu Bulun

TikTok’taki popüler içerik trend’lerine uygun içerik üreterek çok izlenebilirsiniz.

Ancak kendinizi diğer Tiktokçulardan farklı kılmak için size göre spesifik bir konu bulmalısınız.

Mesela sadece yemek videoları yükleyebilirsiniz.

Sadece komik anların videosunu yükleyebilirsiniz.

Irisallop adlı kullanıcı minyatür bir mutfak dekoru kullanıp minik yemek yemekler hazırlıyor örneğin. İzlemesi son derece keyifli içerikler çıkıyor ortaya.

Özetle iyi olduğunuz, yapmaktan keyif aldığınız bir şey belirleyin ve o konuya uygun içerikler paylaşın.

 

3. Düzenli İçerik Yükleyin. Peki Tiktok’a Günde Kaç Video Atılmalı?

Tiktok’a atacağınız video sayısından çok istikrarlı olmanız önemli olan. Bu sebeple ne olursa olsun, düzenli video yüklemeniz lazım.

Sadece birkaç video yükleyerek fenomen olamazsınız. Herhangi bir sosyal medya mecrasında popülarite kazanmanın yolu bol bol içerik üretmektir. Aynı şey TikTok için de geçerli.

Eğer videolarınızın viral olmasını istiyorsanız düzenli olarak içerik yüklemek hayati öneme sahip. Örneğin bir gün 5 video atıp 3 gün hiçbir şey yüklememektense her gün 1 video yüklemeniz daha doğru olacaktır.

Unutmayın, insanlar videolarınızı beğendiği zaman daha fazla video görmek isteyecektir. Bu kişilerin tüketimine hazır halde başka videolarınızın olması kullanıcıları rakip içerik üreticilere kaptırmamak için bir mıknatıs görevi görecektir.

 

4. Hashtag’leri Doğru Kullanın

Hashtag kullanımı TikTok’ta ana sayfaya düşmenizi garanti etmez, lakin size hiçbir zararı da yoktur. Aksine hashtag kullanarak içerik arayan kişilerin karşısına çıkmanızı kolaylaştırır.

Yani videonuz karpuz varsa en azından #karpuz #watermelon hashtag’lerini mutlaka kullanın. Ayrıca #keşfet hashtag’ini de kullanmanızı öneriyoruz.

 

5. Trend’lere Katılın

TikTok’a girdiğiniz zaman direkt olarak “Sizin İçin” sayfasıyla karşılaşırsınız. Buradaki içerikleri dikkatle inceleyin.

Bu sayfadaki 10 videoda da aynı şarkı kullanılmışsa, bu şarkıyı insanlar çok seviyor ve bu şarkıyla içerik üretme trendi var demektir.

Siz de bu şarkıyla üretilen videoları birebir taklit etmek zorunda değilsiniz, ancak söz konusu videoları izleyerek kendi yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

 

6. Özgün İçerikler Üretin

Popüler videoları ve trend’leri takip etmekten başka daha önce yapılmamış içerikler de yaratabilirsiniz.

Bu tür içerikler sizi içerik üreticisi olarak ayrı bir konuma yükseltir, insanların sohbetlerinde “Şöyle şöyle yapan bir çocuk var Tiktok’ta, efsane ya” şeklinde yer bulursunuz. Ortaya karışık içerik üretseniz insanların zihninde bu kadar yer edinemezdiniz…

 

7. Etkileşime Girin

Başka insanların videolarına yapacağınız yorumlar, yeni insanların sizi keşfetmesini sağlayacaktır.

Bu yüzden Tiktok fenomenlerinin sayfalarına mutlaka yorum yazın, bu videoları paylaşın ve beğenin. İnsanlarla yorumlaşın, sohbet edin.

 

8. Diğer Sosyal Medya Hesaplarınızdan Yararlanın

TikTok’a girmek istiyorsanız en azından Instagram hesabınız da vardır.

Sosyal medya hesaplarınızda Tiktok sayfanızın linkini paylaşarak halihazırdaki takipçilerinizin sizi Tiktok üzerinden de takip etmesini sağlayabilirsiniz.

 

9. Reklam Verin

Çok sayıda kullanıcıya kısa sürede ulaşmak istiyorsanız reklam vermeniz lazım.

Tiktok’ta şu an 5 tür reklam türü var.

Ana sayfa reklamı: İnsanların ana sayfa akışında videonuz görünür.

En üstte görünme: Bir kişi Tiktok uygulamasına girdiğinde videonuz en üstte görünür.

Marka reklamı: Bir kişi uygulamayı açtığında reklamınız ya da içeriğiniz tam sayfa görünür.

Marka hashtag challenge: Sponsorlu bir hashtag, “keşfet” sayfasına yerleştirilir. Kullanıcı hashtag’e tıklayınca markanın TikTok sayfasına veya web sitesine yönlendirilir.

Marka efektleri: Markalar kendi filtrelerini tasarlayarak insanların kullanımına açabilir, bu da markanın bilinirliğine katkı sağlar.

 

TikTok Video İçerik Fikirleri

1. Viral çılgınlığına katılın (veya kendiniz bir tane oluşturun)

Renegade’den CoinciDance’e kadar TikTok’ta her zaman bir viral dans çılgınlığı bulunuyor.

Kritik bir kitleye ulaştığında, ana akımın bir parçası haline gelir – SNL’den Kate McKinnon ve Elizabeth Warren’ın Flip the Switch meydan okumasını yaptığı zamanki gibi.

Danslı meydan okumalar, belirli bir şarkı veya belirli hareketler etrafında oluşturuluyor. Flip the Switch, Drake şarkısını ve aynanın önünde yer değiştiren iki kişiyi içeren ikincisinin bir örneğidir.

Bazı markalar, bir dans çılgınlığına katılmanın onları Steve Buscemi capsi gibi göstereceğinden endişelenebilir:

İşin püf noktası gerçek olmaktır. Eğer zevk almıyorsanız, video eğlenceli olmayacak ve izleyicilerin ilgisini çekmeyecektir.

Ayak uydurun ve dans meydan okumanızla eğlenin. Bu şekilde viral olmasanız bile ekibinizle eğlenceli zaman geçirmiş olursunuz.

 

2. Eğitici videolar paylaşın.

TikTok’un yalnızca saçma, alakasız içerikler için olduğunu düşünebilirsiniz. Ama aslında bilgilendirici içeriği ulaşılabilir, sindirimi kolay bir biçimde paylaşmak için harika bir platform.

Bazı doktorlar, koronavirüs ve elektronik sigaralar gibi herkesin konuştuğu konular hakkında videolar çekerek büyük kitlelere ulaştı. Dr. Danielle Jones, diğer adıyla MamaDoctorJones,, cinsel sağlık, hamilelik ve regl hakkında çektiği videolarıyla altı milyondan fazla görüntülemeye ulaştı.

Jones gibi doktorlar için TikTok, bu bilgiye ihtiyaç duyan ve konuşacakları güvenilir sağlık uzmanlarına sahip olmayan ergenler ve genç yetişkinlere ulaşmak için harika bir yer.

Sosyal kaygıları olan işletmeler, mesajlarını iletmek için bir fırsata sahip oluyor. Sosyal medyada bilgi kirliliği başını almış durumda, o yüzden doğru bilgiler vererek bununla savaşmak oldukça önem taşıyor.

3. Özel günleri kutlayın.

TikTok, Uluslararası Kadınlar Gününü (8 Mart) kadın yaratıcıları kutlayan #SheCanDoIt etiketiyle başlattığı kampanyayla kutladı.

Bu özel gün, geçmiş dönemlerden önemli kadınları onurlandıran Herstory Talking gibi, kadın haklarına ve tarihine odaklanan hesaplar için bir önemli bir gündü.

TikTok kullanıcıları, cinsiyet eşitliği ile ilgili ciddi videoları her gün görmüyor. Ancak Uluslararası Kadınlar Gününde UN Kadın ve Herstory Talking gibi hesaplar, önemli, zamanında üretilen içerikleri paylaşmak için harika bir fırsata sahipti.

Her marka, ürünleri ve marka hikayesi için önemli anlama sahip olayları ve önemli günleri takip etmeli.

Sosyal medya içeriği takviminiz, bunları planlamanıza yardımcı olabilir, böylece takipçilerinizin ilgisini çekmek için bir fırsatı kaçırmamış olursunuz.

 

4. Öğretici videolar çekin.

Ben gençken makyaj becerilerim, maskara sürmekten ibaretti. Ancak bugün gençler, sosyal medyada dolaşan makyaj videoları sayesinde makyaj sanatçılarına taş çıkartacak becerilere sahip.

Ancak bu sadece güzellikten ibaret değil. Her konuda öğretici videolar sosyal medyada ilgi görüyor. Özellikle 60 saniye veya daha az bir sürede anlatabilirseniz herkes bir şey öğrenmek ister.

Hızlı yemek videoları TikTok’ta popüler olan bir başka konu. Genellikle yaratıcılar, daha derin ve detaylı tarifler verdiği YouTube kanallarının da reklamını yapıyor.

Fitness, içerik oluşturuculardan tonlarca egzersiz ipucu ve fikriyle TikTok’ta çok önemli olan başka bir konu.

 

5. Mevcut olaylara değinin.

Pek çok viral trend yalnızca TikTok’ta yayılıyor ve kayboluyor. Ancak dış dünya da burayı etkiliyor, pop kültür ve büyük olaylar platforma sızıyor ve burada bambaşka bir kimliğe bürünüyor.

Washington Post  (evet doğru bildiniz), trendleri TikTok videolarına dönüştürme konusunda oldukça iyi. Sonuçta mevcut olaylar onların işi. Bu konuları ilgi çekici içeriğe dönüştürmenin yollarını bularak 390,000’dan fazla TikTok takipçisine ulaştılar.

Tuhaf Netflix dizisi Love Is Blind‘in izleyicileri, bu videodaki kendilerine yapılan göndermeye şapka çıkaracaktır.

Ancak aynı zamanda hijyen ve karantina konusunda videolar çekerek koronovirüs salgınına da değinmeyi ihmal etmediler. Komik videonuz duyarsızlığa veya zevksizliğe dönüşebileceğinden ciddi konular hassastır. Ancak Washington Post, mizah ve bilgi dengesini sağlamanın mümkün olduğunu gösteriyor.

 

6. Rahatlatıcı videolar çekin.

TikTok oluduğu içinde abartılı ve gürültülü videolar olmasına gerek yok. Bazen basit tutmak başarının anahtarıdır. Rahatlatıcı videolar, izleyicide bir sakinlik hissi uyandırdığı videolardır. Çoğu sosyal medya platformu, bu tür videoların muazzam bir popülerlik kazanmasına yardımcı oldu.

 

7. Sanat videoları çekin.

Bu başlık sanatçılar için. Figürler, resimler veya başka herhangi bir sanat eseri yaratan biriyseniz yaratıcı sürecinizin fark edilmeden gitmesine izin vermeyin, aksine bunları yaparken bir video çekin ve TikTok’a yükleyin. Sosyal medya platformu, her yaratıcı işin arkasındaki süreci gösteren bu tür videolar için çok sayıda izleyiciye sahip, çünkü bir sanatçının düşünce sürecine ne kadar küçük olursa olsun bir bakış açısı kazandırmaya yardımcı oluyor. Bu ayrıca çalışmalarınızı sosyal medyada tanıtmanın iyi bir yolu ve uzun vadede daha fazla görünürlük kazanmanıza yardımcı olur. Bu videolara yaratıcı dokunuşlar ekleyebilir ve kalabalığın içinde öne çıkmalarına yardımcı olabilirsiniz.

 

8. 1 Dakikalık tarifler deneyin.

Yemek yapmayı seviyorsanız ve genelde mutfakta yeni tarifler çıkaran biriyseniz TikTok, yemek videolarını paylaşmak için iyi bir seçenek. Tüm videoyu birkaç saniyeye sıkıştırmak zor olsa da tamamen imkansız değil. Yorum kısmını atlayın ve videoları hızlandırın ancak videonun kendiliğinden açıklayıcı olduğundan emin olun. Yemek pişirmek ilginizi çekmiyorsa her gün ne yediğinizi paylaşabilirsiniz.

 

9. Hayvan videoları çekin.

Tatlı hayvan klipleri söz konusu olduğunda yanlış yapabileceğiniz çok az şey vardır. İster sşarkı söylemenize verdikleri tepkiler ister geçirdikleri harika zaman olsun hayvanlar konusunda her zaman ilgi çekici bir şeyler vardır. Çoktan yapmadıysanız evcil hayvanlarınızın videolarını çekmeye ve takipçi kazanmaya başlayabilirsiniz. Müziklerin de hayvanların kendisi gibi sevimli olmasına ve onlara yaptırmaya çalıştığınız şeyler konusunda rahat olduklarına özen gösterin. Hayvanların reaksiyonları ne kadar gerçekçiyse videonuz o kadar ilgi çekecektir. En ilginç klipleri oluşturmak üzere en gerçekçi reaksiyonlarını yakalamaya çalışın.

 

TikTok’ta Satış Yapmanın Püf Noktaları

Yukarıda size takipçi kazanmanın ve çok izlenmenin yollarını anlattık. Fakat bu kişilere satış yapmak farklı bir konu. İnsanların sizden bir şeyler satın almasını sağlamak için stratejik hareket etmeniz lazım.

Şimdi size TikTok’ta satış yapmak için uygulamanız gereken iki banko tavsiye verelim.

 

1. Biyografi Açıklamanızı Optimize Edin

TikTok,  biyografi kısmında tıklanabilir link koymaya izin veriyor. Bu linki web sitenize ya da diğer sosyal medya sayfalarınıza trafik çekmek için kullanın.

Mesela iki örnekte de alışveriş sayfasına link veriliyor.

Ayrıca biyografi kısmında indirim, fiyat bilgisi gibi bilgilere de yer verebilirsiniz.

 

2. İyi Bir Satış Sayfasına Link Verin

Tiktok biyografi kısmına koyacağınız satış linkini, daha doğrusu bu linkin gittiği sayfayı iyi optimize etmeniz gerek.

Söz konusu satış sayfasında mutlaka ürünün görseli başta olmalı. Ürün görseli kaliteli olmalı ve ürün hakkındaki tüm bilgiler yer almalı.

Ürünle ilgili video veya GIF de kullanabilirsiniz. Ürünün nasıl kullanıldığını anlatan bir video çok iyi olur misal.

Söz konusu satış sayfasını mutlaka ama mutlaka mobil görüntülemeye uygun hale getirmelisiniz. TikTok salt bir mobil uygulama. Yani Facebook gibi değil.

Bu bölümde bilgileri net ve anlaşılır bir biçimde madde madde sıralamalı, kısa paragraflar kullanmalı, beyaz alana dikkat etmeli ve yazıların büyüklüğünü okumayı kolaylaştıracak şekilde ayarlamalısınız.

Sayfanın güvenilir olduğuna dair işaretler, alışverişin korumalı olduğuna dair badge adı verilen koruma işaretleri de yine insanların siteden alışveriş yapma kararını olumlu etkiler. Daha önce alışveriş yapan kişilerin yorumları da yine çok iyi olur.

Zira tüketicilerin %88’i müşteri yorumlarına bakarak online alışveriş yapıyor.

Ayrıca “İndirimin bitmesine son 23 saat, ücretsiz kargo için son 4 gün” gibi aciliyet belirten ifadeler insanların alışveriş kararını %332 oranında artırabiliyor!

Yani toparlayacak olursak TikTok üzerinde sağlam bir takipçi kitlesi kazanmanın ve satış yapmanın temel kuralları bunlar.

Lakin şunu unutmayın, içerik her şeydir! İçeriğiniz insanlar tarafında sevilirse milyonlarca hayran/takipçi kazanabilir ve bu kişilere sayısız ürün satabilirsiniz.

Yeter ki içeriğiniz insanları ekrana bağımlı yapsın!

Bol şans!

 

İlginizi çekebilir

TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?

TikTok’ta Takipçi Nasıl Artırılır?

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir